Český žurnál - Série 2 (2014) (série)

Dělníci bulváru (S02E01)

(epizoda)
  • angličtina Tabloid Workers (festivalový název)

Dokumentární film Víta Klusáka Dělníci bulváru proniká do světa českých celebrit a novinářů. Při práci sleduje především žurnalisty, kteří tyto celebrity vyrábějí i nesnášejí současně. Výsledkem je filmová reflexe, která záměrně není plakátovým odsudkem mediálního světa pomluv, intrik, nevěr a nemocí slavných, ale pozorovatelskou sondou tragikomického fenoménu, který jako jeden z posledních veřejně sdílených zájmů propojuje českou společnost napříč. „Píšu jen to, co moje čtenáře zajímá. A lidi chtěj jen to, co je zabalený mezi kozy a fotbal. Jsem dělník bulváru a jsem jeden z nejlepších," říká Pavel Novotný, šéfredaktor druhého nejčtenějšího bulvárního serveru v Čechách a jeden z protagonistů Klusákova dokumentu. (oficiální text distributora)

Belbo

Zkrachovalý pseudodemokrat a humanista Klusák natočil Kýč o kýči. Jinými slovy a pokud možno jasněji: bulvární pojetí světa Pavlem Novotným je špatné pro buranskou lidovst, zatímco Klusákův humanistický bulvár je dobrý pro údajně vyšší hodnotové zájmy. Tfuj tajbl s takovou "kulturní" verbaží nových samozvaných proroků - Goebbelsů. Dál se o tomhle přelomovém díle nemá cenu vyjadřovat. ()

LiborGondek

"Je mi už jedno, co budu dělat, když to bude legální a dobře placený..." Tahle jediná věta asi nejlépe vystihuje stav české společnosti. Každý by se chtěl vyrovnat Německu, Rakousku, Švýcarsku, ..., ale nikdo si už neuvědomí, že ta největší rozdílová propast je v mentalitě, nikoliv ekonomii. Ač Pavla Novotného nemusím a myslel jsem si o něm vždy, že je to blbec, který těží z popularity svého otce, tak musím tento svůj mylný názor změnit. On není blbec, naopak, je to velmi chytrý hajzl. Prostě se přizpůsobil době a jestliže mu ani při nejmenším nevadí, co dělá, pak se nedivím, že je tak úspěšný. Jen si říkám, co si asi myslí jeho otec, když ten se celý svůj život snažil, řekněme, o pravý opak? Za to Olga mi přišla úplně vymatlaná. Když někdo srovnává nudnou společenskou akci, na které se přesto dá najít "něco hezkého", s hřbitovem, pak to nemá v hlavě v pořádku. 70% ()

_DAVE_

Příběh Pavla Novotného mi malinko připomíná případ "Vlka z Wall Streett". Určitě ne tím, že je to stejně schopný člověk jako Jordan Belfort, tomu bez pochyby nesahá ani po kotníky. Ale má podobnou "moc" ovládat masy, lidem se na to fajn kouká, mají skrytou radost, že lidi podobní jim dvěma "dokážou" něco takového. Závidí jim, viz. komenty zde na csfd. Pravdou je, že Novotný není vůbec člověk hloupý (v mnoha výrocích má naprostou pravdu), hloupý je jen jeho "zákazník" co je ochoten za je ho dílo platit. Novotný je spíše člověk zvrácený, co si svůj stav omlouvá tím, že vlastně dělá práci kterou musí vykonávat jen někdo, kdo je podobně "naladěn". No popřeji mu mnoho štěstí, časem ho asi bude potřebovat víc a víc. PS:: """Jaká sebeúcta doprdele, ona udělá (asi Kristelová) cokoli, cokoli abych o ní jen psal, hele tady jí můžu mrdat za minutu když budu chtít, můžu !! """" ()

neoBlast

Už jsem to zmiňoval u posledního dokumentu Víta Klusáka, ten kluk, ten mladý rádoby-rebel co tenkrát s jedním podobně ulítlým kamarádem "pobouřil" celý národ, nám dorůstá v obrovky talentovaného filmaře. Ač Dělníci bulváru premiérovali v televizi, rugulerní filmové fígle a propriety jim nechybí. Ano, tématem hraje trochu na první signální, ano, Pavel Novotný, ústřední protagonista dokumentu a exhibicionista, mu práci velmi usnadňuje, ale Klusákovu filmu nechybí silné, opravdové momenty (dialog s manželkou, závěr), ani ty odlehčené (pohovor, vibrátory). 75 % ()

noriaki

Navzdory atraktivnímu tématu jde o překvapivě slabý dokument, paradoxně nejvíce šokující tím, jak zoufale špatní jsou lidé z branže ve vyjádření myšlenky. V této disciplíně není silný ani sám Novotný, přestože se navenek snaží působit, že to má v hlavě pečlivě utříděné. Jeho monology, oscilující mezi sebepropagací, nepřiznaným pochybováním o správnosti výběru kariéry, a v neposlední řadě tepáním do zvráceně absurdní logiky života celebrit, nepostrádají jistou hloubku, ale žádné odpovědi ani pohled do zákulisí nenabízejí. Dokonce ani ten pohled toho nejpovolanějšího se neoprostil od známé poučky "Řekni mi co si myslíš o světě, a já se dozvím víc o tobě, než o tom jak svět funguje." Z Pavla Novotného je cítit ryzí pragmatismu, špatně skrývaná pýcha na svůj úspěch, a deziluze vydávaná za nadhled. Poučné když chceme zjisti co potřebuje člověk pro práci v bulváru, ovšem o samé podstatě tohoto oboru se nedozvíme téměř nic. Ani jako sonda do duše jedné osoby není přínosný, protože neustále operuje s pojmy jako morálka, slušnost, poslání, a podobně, přestože Novotný bez obalu přiznává, že na ně ve vztahu k objektům svého profesního zájmu vědomě rezignoval. Úsměvně pak působí moralizování autora, vyzdvihující českou seriózní žurnalistiku, a takticky zamlčující nekonečnou "paroubkiádu", trefování do Zemana, žabomyší opozici proti Klausovi, a nebo koneckonců i vyhraněný protiruský postoj v tištěných médiích. Pak se nabízí otázka, jestli nám bulvár i novináři nenabízí to samé - povrchní zprávy jenž chceme slyšet, působící na emoce, a zároveň uspokojující jejich autory pocitem zadostiučinění a dobře odvedené práce. ()

Pavlínka9 odpad!

Pro mě zbytečných 56minut. Blbost, která se mi nelíbila ani svým provedením, ani vlastním tématem, o kterém tam toho bylo opravdu velice málo. A ona černovlasá "novinářka" by si měla konečně učesat vlasy a naučit se pořádně mluvit :) A lituji manželku Pavla Novotného... ()

venalce

Ponechám na jiných samotné hodnocení kvality tohoto dokumentu, protože bez ohledu na ni, tohle bylo děsivé hlavně svým obsahem. Přiznám se, že jsem před tím neměla dostatečnou fantazii na hlubinu, do jaké může klesnout lidskost, když je neustále týraná megalomanskými ambicemi. A takhle se ve světě rozmnožuje zlo...jen tak, pro "zábavu" a naplnění si vlastních kapes pocitem moci (a možná i penězi). Jako odstrašující příklad to bylo více než dostačující. Teď bych zase ráda uvěřila, že lidstvo jako takové má na víc. ()

ghatos

Klusák nepenetroval vůbec nic. Pouze nastavil kameru a nechal exhibovat zadrhávajícího hrošíka Novotného ml., který se snaží získat určitý respekt i mimo svůj novinářský žánr (on není takový blb a ani takové hovado, jak se snaží prezentovat, ale tahle stylizace mu přináší peníze a moc). Panoptikum českých "celebrit", jenž je opečováváno např. Olgou (zakomplexovanou ubožačkou, co pohrdavě filozofuje nad českých showbyznisem, přitom ji právě živý tenhle hnůj) je naprosto absurdní. Režisér to měl pojmout více retrospektivně a snažit se hlavně získat svědectví z druhé strany bulvárního odpadu (to značí poškozené, či jinak zapletené osoby s novinářským póvlem). Dělníci bulváru jsou neosvěžující pseudosondou do zbytečného světa hlouposti, marnivosti a lidské zášti. 43%. ()

svobik

Mrzí mě, že takový bard jako Klusák si nedokáže správně ohlídat zvukovou stopu, takže Novotnému je rozumět asi jen 80% všeho, co říká. Obzvlášť ve vtahovacím úvodu to zamrzí. Celkově mě výsledek malinko zklamal, nejde se příliš na dřeň a scének typu té s Kristelovou bych uvítal klidně víc. P. S. Spojovací scénu s robertky jsem doteď nepochopil. ()

cpt.Lynch

Bulvár je otravnej hnus, ale dle slov Pavla Novotného ho denně chce 1,7 milionů lidí a to je dobrý důvod, aby pár lidí se silným žaludkem a chabou morálkou obléklo pláštěnku a skočilo po hlavě do téhle kupy hnoje. Dokumentární hodnota 0. Je to pouze jakýsi selfie portrét Pavla Novotného, kterému sekunduje velmi zvláštní slečna – Olga Path. Ústřední dvojice, stejně jako ostatní figurky, které se v tomto skvostu mihnou (čirou náhodou všichni napojeni na extra.cz, šikovný marketing za veřejné peníze :)) se prezentují především svoji verbální vulgaritou a lidskou povrchností…. A tomuhle tleskat nemůžu… ()

mrx.friend

Tak blivno mi dlouho nebylo. Snad dvakrát jsem měl pocit, že to ani nedokoukam. Dál to komentovat nebudu, samotný téma je spíš k diskuzi, Vítek prostě zase odvedl dobrou práci a má u mě dalších 5*, víc takových dokumentů o tom, jak jsme vlastně ti Čecháčci! ()

Babous

Šlo z toho námětu vytěžit mnohem víc. Paradoxní je, že Klusák se chová stejně jako bulvár, když sleduje a obviňuje jenom Extra.cz, zatímco Super, Blesk, Aha, Šíp a další nechává na pokoji. Největší pravdu tak má bulvární novinářka Olga, když řekne, že Klusák je "agresivní manipulátor". ()

velkyvezir

Novotnému se podařilo zmanipulovat tvůrce, aby místo o dělnících bulváru natočili dokument o Petru Novotném a jeho firmě. Dobrá reklama zdarma. A právě proto dávám nízké hodnocení: dokument totiž nic nepředvedl - kde bylo něco o redakci Blesku, Aha, revue.idnes.cz aj.? Víťo, Péťa Tě dostal. ()

DonQ

Nevím co tímto dokumentem chtěli autoři říct. To, že je bulvár odpadem a pseudocelebrity většinou prázdné skořápky se myslím dávno ví. A nic jiného dokument nenabízí. Nicméně v paměti mi zůstane nejvíc prasopes Novotný, který byť svou aroganci zjevně nepřiměřeně a úmyslně přihrává, aby byl alespoň něčím zajímavý a mohl se prodat. Pro mne je však ostudou. Může si žít jak chce, ale vyzdvihovat veřejně úpadek morálky a považovat za přirozené chovat se a smýšlet jako "zmrd" je pro mne zkrátka přes čáru. Inu většina protagonistů v dokumentu z toho vyjdou jako idioti bez mozku -a ono tomu tak nejspíš bude. ()

Lukoboss

Dokument o zajímavým tématu každopádně ve výsledku celkem nicneříkající. Kdo v tom umí chodit, je vysmátej, a to je případ zrovna Novotnýho, kterej moc dobře ví, co dělá. Nemá zábrany, nebojí se toho, morálku má těžce potlačenou - a tohle je ten jedinej způsob, jak to dělat. Naopak taková Štiplová je absolutně mimo a chvílema jsem si říkal, že je fakt neuvěřitelně dutá, protože to ani není možný, co předvádí. A o těch rádoby celebritách je zbytečný se rozepisovat... ()

Wally

Čekal jsem trošku něco jiného....některé názory P. Novotného byly hodně zajímavé a za ty dávám ty 2*, ale jinak nechápu k čemu tento dokument vznikl...koukat na jednu pózistku (O.P. Štiplovou), která lidem otravuje život a sama je vynervovaná, když si sleduje kamera nebo zátiší s němým Petrem Novotným nebo vibrátory....nerozumím a ani nechci.... ()