Odpad město smrt

• angličtina Garbage, the City and Death

Filmový scénář (Der Müll, die Stadt und der Tod) Reinera Wernera Fassbindera, byl předlohou divadelní inscenace režiséra Dušana Pařízka. Z tohoto scénáře a divadelního zpracování vychází film Jana Hřebejka Odpad město smrt. Prostitutka Romi je ve svém povolání málo úspěšná: na své zákazníky je až příliš jemné povahy. Čím umanutěji ji však její pasák Franz posílá na ulici, tím více se Romi přibližuje úplnému zhroucení. Jednou ji osloví spekulant s realitami, který sám sebe nazývá „bohatým Židem“: nepožaduje po ní sexuální služby. Stačí, aby mu vyprávěla, a za to ji doslova královsky odměňuje. Její tak náhlé štěstí s ní však nikdo nesdílí. Kolegyně i její stávající klienti se od ní odvracejí, a stejně tak i Franz, jehož miluje, říká: kšeftování s Židem smrdí. Celý příběh se odehrává v prostředí rozpadajícího se města, při jehož sanování se politici nepokrytě dělí o zisky se spekulanty a lobbisty, to vše pod ochranou policie. (oficiální text distributora)

migl odpad!

Štetka sprostá ako kopa hnoja a vedie filozofické úvahy ako ťažká intelektuálka?!,Hřebejk to tradične zas poriadne pojebal ()

knoxwile100 odpad!

Absolutně jsem nepochopil, co tím chtěl básník říci. Je pod tím snad něco, nad čím bychom se měli zamyslet? To se mi nezdá. Chtěl jsem dát apoň jednu objektivní hvězdičku za ty herecké výkony, ale ten zbytek je taková sračka, že opravdu nemůžu. ()

tomkat

Jak nerad já tady říkám "ne"... Bohužel, klasický případ toho, kdy divadelní látka na plátně nefunguje. Témata s velkým T, zajímaví herci - ale provedení i děj působí křečovitě, uměle a jako rozšklebená grimasa. Hodně tomu "pomohl" nápad použít autentické pražské ex-/interiéry - zvolit raději izolované, svérázné prostředí po vzoru filmových Karamazových, dost možná by byl výsledek úplně jinde. P.S.: bulvární douška - osobně mi moc nepřidal fakt, že hlavní představitelka připomíná Petru Buzkovou: i s ohledem na postavu, kterou hraje. P.P.S.: Pochvala navíc za další krok emancipace jistého druhu lásky na filmových plátnech! (víc neřeknu, spoilery nemám rád) ()

nelja

Ta přehuštěnost dialogů na nepatrné ploše 70 minut vyvolávající dojem naprosté nervové lability, deprivace, vyšinutosti ze zoufalství. To mi přišlo do očí bijící hlavně v průběhu druhého shlédnutí.Přesto mám za to, že tato adaptace adaptace žádnou reprízu nepotřebuje, i když jsem měl silnou potřebu zopakovat si ten zážitek, to co mi dala, dala mi hned poprvé. Bůhvíjaké významové přesahy tam nejsou, mohl by to být v dobrém slova smyslu (!) takový film na jedno použití. Je neuvěřitelně poctivý ve smyslu a odhodlání zachycovat skutečné lidi (jakkoliv odsouzené), nebalamutí nějakou virtuální realitou, ale dává zakusit bez jakýchkoliv kompromisů obnaženou trpkost bytí…and it makes you can feel so bloody alive again… ()

Widlicka4

Film, který zůstal na půl cesty mezi filmem a divadlem, což není nutně výtka, jen konstatování faktu. Jistě provokativní, jistě tematicky extrémní, což samozřejmě ne každý ocení, ale já z toho těžké spaní nemám. Souhlasím se dvěma komentáři: že berlínské prostředí by filmu slušelo víc než pražské (NinadeL), a že postava židovského magnáta si asi žádala víc, než jen odosobněné komentování života prostitutek, pasáků a transvestitů (J.Connor). Na druhou stranu ale jako vystižení neutěšeného stavu Václavského náměstí po setmění, kde už nějaký ten pátek dominují prostitutky a drogoví dealeři, je to skoro až geniální. A v neposlední řadě to musíme chápat i jako určitý protest proti konci divadla Komedie. Určitě stojí za to vidět. Hodnocení 70 %. ()