V roku 1942 pri rýchlom postupe Wehrmachtu sa mnohí sovietski vojaci dali na útek. Z dezercie bol obvinený aj poručík Ogarkov, ktorý sa práve vracal ku svojej jednotke s dôležitým odkazom. Keďže je dôstojník, trest smrti zastrelením, ktorý ho čaká,  musí potvrdiť ešte veliteľstvo armády. Tak sa začína strastiplná cesta Ogarkova a eskortujúceho vojaka Džurabajeva... Film je inšpirovaný skutočnou udalosťou, ktorú v literárnej predlohe Dvaja v stepi zvečnil Emanuil Kazakevič. (RTVS)

S.Quentin QUALE

Překvapivě realisticky uvěřitelný a chutný náhled do Rudé armády a okupovaného Sovětského svazu. Popov se naštěstí nepouští do žádné extra válečné vřavy, která by s sebou přinesla nános digitálního bordelu, jež Rusové bohužel standardně zvládají na nekoukatelné céčkové úrovni. Příběh sice má ve své pointě jistou dávku patosu, ale odprezentován je pěkně, kupodivu bez zbytečných nepodstatných parelelních postav, takže i když bych očekával hutnější dramatické vyvrcholení, Dorogu na Berlin můžu jako light válečný film doporučit a poděkovat Big Bearovi za tip. 70% ()

Fr

„ZA PROJEV STRACHU, DEZERCE A POHRDÁNÍM PŘÍSAHY, BÝVALÝ PORUČÍK RUDÉ ARMÁDY OGARKOV SERGEJ LEONIDOVIČ, SE ODSUZUJE NA ZÁKLADĚ ČLÁNKU…“ /// Příběh poručíka Ogarkova, kterej je eskortován svědomitým Kazachem do štábu Rudé armády. Vobčas někomu píchnou, někoho zachráněj a vobčas střelej fašistu. Válečná road movie, ve který rozkaz zněl jasně, se snaží se ukázat absurdity, který válka (v Sovětským svazu) přináší. Motorem příběhu je vznikající pouto mezi „trestancem“ a doprovodem, ale hlavně váš pohled na věc. Snažte se vcítit do jejich rolí… Komorní jednohubka… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Novelu „Dva ve stepi“, kterou napsal Emmanuil Genrichovič Kazakevič v roce 1948, neznám. 2.) Vím, že nejen válkou je válečnej divák živ. 3.) Thx za titule „KUBA2000“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

Big Bear

Rusové umí. Jejich válečným filmům ze současnosti prostě není co vytknout. Tento film není klasickýcm válečným velkofilmem. je to spíš taková roadmovie. Mladý poručík Ogarkov je vyslán spolu s dalšími spojkami na divizní velitelství s důležitým rozkazem. Během německého tankového protiútoku se ztratí a při nalezení jedné z jednotek je obviněn z nedoručení důležitého rozkatu a dezerce. Je odsouzen k degradaci smrti zastřelením. Rozsudek musí potvrdit divizní velitelství, které však neustále mění pozici a tak je odsouzenec doprovázený ozbrojeným kazachem Džurabajem nucen putovat s rozsudkem v kapse skrze širé ruské pláně kolem řeky Volhy. Se svým strážcem zažívá nejeden boj. Jako člověk odsouzený k smrti a čekající na popravu v týlu se smrti nebojí, strašně rád by ale žil. Vždyť je mu jen 20 let. Situaci komplikuje i to, že se během cesty se svým eskortujícím strážcem spřátelí... --- Rusové nám ve filmu předvedou mnohou techniku a já si opravdu chrochtal. Tenhle válečný snímek rozhodně doporučuji ! * * * * * ()

Arsenal83

"V mojej armáde je ľahšie postupovať, než ustupovať." Smial sa kedysi súdruh Stalin, keď nariadil, aby za jeho jednotkami kráčali dôstojníci a zastrelili každého, kto urobí čo i len krok späť. Tento film je s týmto priamo nesúvisí, ale rieši dezerciu ako hrdelný zločin. Osobné spomienky a pravdivosť príbehu sú pridanou hodnotou. ()

Malarkey

Rusové ty srdceryvné a nacionální kecy mají snad v sobě. Jinak si nedokážu vysvětlit, že se v některých ohledech starý ruský válečňák od toho nového z roku 2015 vůbec nezměnil. Jinak ale připravili spíš komorní příběh dvou lidí uprostřed války, což už je samo o sobě vysloveně zajímavý. A možná právě proto se mi film tak moc líbil. ()

• Ve filmu je možno vidět poválečný hybrid tanku KV-2, podvozek těžkého tanku IS-2 a věž s dělem pocházející z těžkého tanku KV-2. Žádný pojízdný originální KV-2 se dodnes nezachoval. (bejkovec)