Alice ve městech

Drama / Psychologický / Road movie

Západní Německo, 1974, 110 min

Wim Wenders

Robby Müller

Melancholicky poetické, jak jen se na Wenderse sluší. 8/10(29.8.2010)

Úplne obyčajný film o tom, ako Philip a Alice putujú mestami, a pritom úplne čarovný. Strašne sa na to dobre pozeralo. Kedykoľvek zastavíte film, vždy máte pred očami skvelú čiernobielu fotku. Film plný obrázkov. Páčil sa mi. Videné v rámci Challenge Tour Special - Filmový lov(19.6.2015)

V dětském hábitu - cesta zaražených slov. Kuklí se a rozpuká.(25.1.2011)

Film tak prirodzený až to bolí. Nemyslím v negatívnom zmysle. Bolí asi ako pravda. Ako zrkadlo každodennosti. Ako cesta neznámymi mestami, ktorej cieľ je rovnako zahmlený ako význam slov cudzinca. Čo by ste robili, keby vám do života náhle vstúpila neznáma osoba o ktorú sa treba postarať, aj keď ešte včera ste mali problém postarať sa aj sám o seba? Ako môžete pomôcť nájsť cestu domov dieťaťu, keď vy sám ešte svoju cestu hľadáte aj v dospelosti? Možno išlo len o road movie zo života obyčajného človeka, ktorý zažíva pár neobyčajných dní. A možno o podobenstvo o ceste životom. O ceste s niekoľkými postavami, mestami, hotelmi, fotkami a chvíľami, ktoré som prežíval s nimi. Chcem suvenír zo všetkých destinácií, ktoré navštívili. A mám ho. Vo forme zážitku, aký sa nezabúda. Ok, nechal som sa uniesť, tak aspoň na záver poznamenám, že to dievčatko hralo výborne (asi jej ešte chýbali zábrany, ktoré prichádzajú s vekom).(9.12.2013)

Krásně poetická roadmovie o rezignovaném novináři Philu Winterovi (Rüdiger Vogler), který je nucen postarat se o osmiletou Alice (Yella Rottländer) a putuje s ní z New Yorku až do své německé vlasti. Jemný příběh o sympatii a přátelství v anonymním, odlidštěném světě. Silný Wenders - obsahem i formou. Milé a kompaktní hudební podbarvení. Černobílá estetika záběrů, které činí i z průmyslového Porúří malebnou krajinu.(18.8.2005)