foto

Tatum O'Neal

  • nar. 5.11.1963 (54 let)
    Los Angeles, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Tatum Beatrice O'Nealová, pojmenovaná údajně podle jazzového pianisty Arta Tatuma, se narodila do ”filmové” rodiny herce Ryana O'Neala (1941) a herečky Joanny Cook Mooreové. Bratr Griffin, rovněž pozdější herec, se narodil v roce 1964. V roce 1967 se rodiče rozvedli a otec si vzal herečku Leigh Taylor-Youngovou, se kterou má syna Patricka. Nevlastního bratra, Redmonda, má Tatum také ze vztahu otce a herečky Farrah Fawcettové. Matka jí zemřela v roce 1997 na rakovinu plic ve věku 63 let. V roce 1974, v pouhých deseti letech, získala Tatum Oskara pro ”nejlepší herečku ve vedlejší roli” a stala se tak (a v roce 2008 dosud byla) nejmladší osobou, která kdy tuto cenu převzala. Sošku získala hned po svém debutu v Bogdanovičově filmu PAPÍROVÝ MĚSÍC (1973), kde si zahrála po boku svého otce.

V 70. letech zářila jako dětský herec. K jejím filmům patří sportovní komedie ŠPATNÉ ZPRÁVY PRO MEDVĚDY (1976), BIJÁSEK (1976), kde ji můžeme vidět spolu s otcem i bratrem Griffinem, rodinné sportovní drama SVĚTOVÁ TETA VELVET (1978), LITTLE DARLINGS (1980). Po svatbě s Johnem McEnroem šla kariéra stranou, ale v roce 2005 se objevovala v seriále ”Zachraň mě” (2004), kde ztvárnila nevyrovnanou a temperamentní sestru Denise Learyho. V roce 2006 se účastnila americké reality show “Dancing with the Stars”, ale ve druhém kole vypadla. Pak přišla role pomstychtivé a psychicky narušené Blythe Hunterové v seriále ”Wicked Wicked Games” (2006).

Ve své autobiografii "A Paper Life" popisuje O'Nealová svoji výchovu jako chaotickou. Matka bojovala se závislostí na drogách a alkoholu a děti zanedbávala. Otec byl neustále z domu a choval se hrubě. Po rozvodu děti připadly otci a jeho staromládeneckému, hvězdnému životnímu stylu, stejně jako jeho náladám. Ve třinácti ji a její kamarádku, Melanii Griffithovou, vzal otec na cestu po Evropě, kde ho s ní údajně jednou přistihla v hotelovém pokoji… S Griffithovou prý také kouřila opium a s jakýmsi kadeřníkem a jeho přítelkyní prováděly i jiné, skupinové ”radovánky”. Byla prý také první láskou Michaela Jacksona, který byl ale velký nervák a na radu svého manažera se s ním v roce 1979 rozešla.

V roce 1986 se provdala za slavného tenistu Johna McEnroa (obřadu nebyl přítomný nikdo z její rodiny), se kterým má tři děti, Kevina (1986), Seana (1987) a Emily (1991). V roce 1994 se rozvedli. Po rozvodu opět čelila drogám - vypěstovala si závislost na heroinu - a z toho důvodu také získal v roce 1998 děti do péče McEnroe. V červnu 2008 byla zadržena při nákupu drog, v jejím manhattanském apartmá pak údajně policie našla dvě tašky s drogami (crack a kokain) a Tatum byla obviněna z trestného činu. Propuštěna byla bez kauce. V červenci 2008 O'Nealová vinu přiznala a byla svolná k účasti na krátkém léčebném programu, po jehož absolvování a složení dohodnuté částky má být obžaloba (září 2008) stažena. Je kamarádkou Michaela Biehna. Jejího otce Ryana můžeme vidět v seriálech jako “Zoufalé manželky” (2004) nebo “Sběratelé kostí” (2005).

Marek "džanik" Janík

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace