Nelítostný žert

• USA Hateship Loveship

Johanna pracuje jako ošetřovatelka už od svých patnácti let. Když přijme místo v rodině staršího muže a dostane na starost jeho sedmnáctiletou vnučku, netuší, že se stane obětí nelítostného žertu. Dívka se chce nepohodlné ošetřovatelky zbavit a vymyslí plán, který všem změní život... Nesmírně plachá a ne moc atraktivní čtyřicátnice Johanna (Kristen Wiig) se stává novou hospodyní pana McCauleyho (Nick Nolte). Ale její hlavní povinností je starat se o McCauleyho vnučku Sabithu (Hailee Steinfeld). Mladá dívka má společenskou povahu, ale hluboko uvnitř ji sžírá bolest ze smrti její matky. K tragédie došlo už před několika lety a dědeček to dodnes dává za vinu jejímu otci Kenovi (Guy Pearce), který je neschopný, byl závislý na drogách, ale má určité charisma. Sabitha se v návalu vzpurnosti a zlomyslnosti rozhodne dát novou hospodyni Johannu dohromady se zoufalým otcem. Ani ji přitom nenapadne, že by mohla někomu ublížit nebo že by její jednání mohlo mít nějaké nečekané důsledky. Jenže opak je pravdou. Navzdory všemu zdání totiž Johanna není nikým, na koho by platilo rčení „tichá voda břehy mele”. Zásah mladé dívky do jejího soukromí v ní probudí touhu získat něco, co jí už dlouho v životě schází: splnit si sen o budoucnosti a vlastním domově. (TV Prima)

MickeyStuma

Natočeno na základě povídky autorky Alice Munro a pojednává typický příběh o nesmělé, nevšední a poněkud plaché ženě Johanně živící se jako ošetřovatelka v domácnosti. Jednoho dne se stane chůvou pubertální dívky, která se jí chce zbavit, což nakonec přivede všechny obyvatele domu k proměně svých životů. Někoho přivést do trapnosti přes city ohledně domnělé lásky nemusí dopadnout tak, jak by si zákeřník přál. Obyčejný vzhled, ona plachost a coby terč nenávisti je hodně podobný charakteru známé postavy Carrie ze stejnojmenného snímku 'Carrie' (1976) a těžko říct, je-li to náhoda či úmysl. Každopádně je to ukázkou toho, že takový člověk to v životě zrovna lehké nemá. Svým způsobem o tom snímek snad i je. Johanna se dostane do nelehké situace, takže děj sleduje její počínání v dané situaci. Moralitka ohledně vlastních životů je však hlavní devizou celé této etudy. Povídka je však povídka a něco takového přenést do podoby celovečerního filmu není zrovna jednoduché. Scénárista má především za úkol něco udělat s dějem. Buď k původní povídce přimyslí další zápletky, nebo to bude nějakým způsobem uměle natahovat. Nenápadná atmosféra se sice snaží vymanit z přílišné všímavosti, ale i tak si nelze nevšimnout přemíry hluchých míst právě ve zbytečně natahovaných scénách. Příběh je zkrátka tak jednoduchý, že o lecjakých intrikách si divák může nechat jen zdát. Jedná se tak o lehkou, dalo by se označit jako, hořkosladkou dramatizaci v pohodovému rozmaru nad všemi událostmi ke skutečně odpočinkovému shlédnutí bez nutnosti nad tím nějak přemýšlet. Takže snímek tichý, nenáročný a pro někoho snad i osvěžující pomalejším tempem od současného rychlého života. ()

dwbmb

Nop nope nope. Na film se šlo dívat jenom s v naději, že na konci zjistíme, že Johanna ve skutečnosti robot (SPOILER ALERT: není to robot, je to jen postava napsaná jako robot, včetně mimiky). Naivní, debilní zápletka zahraná tak, že především Kristen Wiig vypadá, že na scéně neustále jen něco hledá (pravděpodobně smysl toho všeho). Nekoukat. Extrémně nevhodný film pro heterosexuálního muže. ()

gicous

Z počátku nenápadný a mírně nezajímavý snímek, ze kterého se ale v druhé polovině vyloupne příběhově netradiční a dějově hezký romantický film. 6/10 ()

mac000

Film se rozjíždí velmi zvolna, zpočátku divák neví co od něj (i od hlavních hrdinů příběhu) má očekávat. A i když se o charakteru a povaze hlavní hrdinky Johanny i osob, v jejichž rodinném prostředí tráví dny a týdny jako opatrovatelka uzavřené teenagerky Sabithe, mnoho nedozvíme, přesto s ní a jejím počínáním začneme sympatizovat. Ale pozor, není to naivita, která ji žene do vysněné, avšak neznámé budoucnosti ... Pohodový film, který nabízí sto minut klidné podívané ()

mirkath1

Jednou a zrovna v tomhle věku, kolem 40cítky jsem příteli uklidila celý dům a dopadlo to taky dobře, vrátil se k bývalé manželce :)))) ()

wendus92

Většinou nudný a trošku absurdní. Jedna hvězda za Kristen Wiig a druhá za to, že jsem to celkem v pohodě dokoukala, takže to dokoukatelný je, a bez újmy. ()

Mikecat

Veľmi pekná ukážka toho, že so silným a prepracovaným nápadom a príbehom sa dá v divákovi vyburcovať riadna dávka emócií a taktiež ukážka silnej osobnosti a charakteru ľudí, čo viac konajú a menej melú pántom, pritom ich inteligencia je na vysokej úrovni. Celý dej sa odohráva na dvoch dejstvách dokopy s cca 6timi postavami. Nenásilný dej sa pomaličky rozvíja a postupne ako bodnutie ihlou nám réžia ponúka nejaké to tajomstvo, vzrušenie. Napriek tomu, že žiadna ženská sa nevyzlečie, hlavnú hrdinku uvidíme iba v nočnej košeli, vycítiť tu príťažlivosť a vášeň podvedenej Joanny. Vnučka chlapa ktorého opatruje spolu s kamoškou si z nej vystrelia a píšu jej zamilované listy v mene vnučkinho otca, ktorý žije v Chicagu. Joanna vzrušená listami sa vydáva na neznámu adresu, kde dorazí v noci k opustenému hotelu. Svojou usilovnosťou a pevnou vôľou dokáže toho zmeniť oveľa viac akoby sme čakali. Keď bezmocná a naštvaná zostane stáť v dezolátnej kuchyni, chytí sa roboty, Ken sa jej pýta: "Co deláte?""Myju podlahu. Musím neco delat.." psychologická odpoveď ako sa ukludniť v takejto situácii. Veľmi pekná záverečná scéna: "Co chcete?""Už mám co chci" a úsmev. ws ()

Dawe2

Strašná nuda. Hlavní postava toho moc nenamluví, děj je vleklý, nezáživný. Scénář by nebyl úplně špatný, ale muselo by se to pojmout asi trochu jinak, poutavěji. Ani herecky žádný zázrak. Dám jednu hvězdičku za snahu, ale fakt mě to nebavilo, nedoporučuji. ()

Mates Hradecky

Dokonalá pečovatelka, "stará panna", nastoupí po smrti své dlouhodobé klientky do služby jiné rodiny. Okamžitě se zamiluje do otce dívky, o kterou má pečovat. Pearce propuštěný z vězení nepracuje, šňupe kokain, hulí jak ČKD, chlastá a souloží s přítelkyní smažkou. Pečovatelku odpaní, okrade a spotřebuje její celoživotní úspory na rekonstrukci zkrachovalého motelu. V závěru pečovatelka šťastně pronese: "Mám, co jsem chtěla". Dobře jí tak. Kde rozum není, ani smrt nebere. ()

Konev

Nenadchne, ale ani neurazí. Takové bez emocí, plynoucí jakoby v jedné linii, myslím, že by se z toho dalo dostat víc. Hlavní představitelka se ani jenou neusměje, ale končí to dobře, tak je to fajn. ()