Prokristapána

Prekristapána

Komedie

USA, 1966, 105 min

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(1.6.2006)

George Axelrod - všeuměl. Napsal, kromě jiného, divadelní hru Slaměný vdovec (1952), scénáře k filmům Bus Stop (1956), Snídaně u Tiffanyho (1961), Mandžuský kandidát (1962), Paris - When It Sizzles (1964) a How to Murder Your Wife (1965). Komedii Lord Love a Duck napsal a sám režíroval. To jen, abychom věděli, o koho jde. Pokud předchozí film How to Murder Your Wife (1965) můžeme považovat za satiru, ve které vražedné choutky jsou prezentovány v rovině snažení, v tomto filmu se scenárista Axelrod takřka "utrhl z řetězu". Satira přechází až do absurdnosti a nezůstává jenom u toho snažení. Černý humor, bizarnost, pitoreskní postavy, no i satira na školní systém (úžasná hodina náboženství), mezilidské vztahy a konzumní způsob života. Maturant Roddy McDowall (v době natáčení, 38 let!), je tak trochu skrytý člen Monty Pythona, nevlastní bratr knížete Myškina z Dostojevského Idiota, nepřiznaný syn Dona Quijota. Ochotný každému pomoci a nic za to nechtít, se stává tím příslovečným Idiotem (jediným normálním) ve světe normálných (bláznů)... Několikrát jsem se podíval na zemi původu, zda to opravdu natočili v Americe. Pro mě příjemné překvapení... Upozornění: ačkoliv je film označen jako komedie, není vhodný pro příznivce Adama Sandlera, Kevina Jamesa a jim podobným... V rámci žánru za 4.(5.8.2017)