Miroslav Donutil v Lucerně (TV pořad)

• Česko

Miroslav Donutil opět v Lucerně

Talk-show / Komedie

Česko, 1996, 92+52 min

Nemůžu si pomoct, ale Miroslav Donutil si, ač mi byl jako dítěti nesmírně sympatický, svoji pověst skvělého vypravěče založil na několika často smyšlených a až baronprášilovských historkách, které ovšem tak dlouho omílal dokola, až se z nich vytratil nejen veškerý humor, ale i ta původní lehkost !! Nebudu zpochybňovat Donutilovy herecké kvality, ale prosím už žádné další historky..!! Mirku, Vladimír Menšík, Pelé českého humoru, byl opravdu jen jeden !! Neztrapňujte se !!(2.1.2013)

Audiokazety s tímto vyprávěním mi zajistily nejeden úsměv, ať už jsem je měl v nemocnici, na cestách nebo kde... Úctu k panu Donutilovi vyjádřilo mnoho osobností a pochybuju, že by to bylo za vytracený humor nebo sebeobdiv.(3.1.2013)

• Mylouch

Mirek na strmém vzestupu k výšinám sebeobdivu. Kameramanský a režijní výkon hodně "elementární". Jinak ještě snesitelná zábava postrádá v celovečerním formátu s oficialitami lehkost.(2.1.2013)

První pořad v Lucerně se odehrál v roce 1996, o deset let později se totéž opakovalo jen s jinými hosty a jiným vyprávěním. 2006: Kdo má Donutila rád, musí se mu líbit i tento pořad, protože Donutil opět povídá své historky a zážitky jemu osobitým způsobem. V tomto pořadu je však především zajímavé sledovat, jak se tváří na Donutilovy vtipy zřejmě manželka Františka Kocmana, o kterém je polovina povídek a která sedí v Lucerně vedle něj.(6.1.2013)

Bylo to pro řadu lidí velké překvapení. Známý herec, který však z hlediska popularity u diváků nepatřil do absolutního hereckého nebe, si od povětšinou charakterních rolí "odskočil" k televizní zábavě... V té době již samozřejmě na svých běžných vystoupeních typu one man show s pozdější pro něj tak typickou rolí "baviče" koketoval, ale pro mnohem menší publikum. A leccos naznačila i jeho role v Černých baronech či Pořád se něco děje z brněnské Šelepky. Přesto rozhodně ne všichni od něj takovou porci vypravěčského talentu čekali a někdo se dokonce podivoval nad tím, že ten "vážný" herec se směje. Nebýt jeho pozdější "profláknutosti" na TV obrazovkách i ve filmu, byl by tento pořad hodnocen i lépe, protože byl dobře vyvážen, pokud jde o vtip, vystoupení kolegů a hudební čísla. Donutil nezapomněl ani na legendu českého humoru Jiřího Sováka, u kterého však šlo spíše o vzdání pocty, protože Sovák věku sice statečně čelil, nicméně zcela jej obelstít nemohl... Byl to především jeden z prvních pořadů, u kterého se také ukázala šíře Donutilova hereckého rejstříku, protože to, co bylo prezentováno na obrazovce, bylo samozřejmě velmi dobře nacvičené představení, u něhož se improvizace nekonala. Miroslav Donutil totiž rozhodně ve svém nitru žádným fanfánem tulipánem není. Je proto škoda, že se v pozdějších letech zaškatulkoval v jisté grotesknosti a pitvoření se a bohatost hereckého projevu značně omezil. A tak vystoupení v Lucerně sice znamenalo veliký úspěch, ale zároveň se tím vtěsnal do figurky, která začala být později mnoha divákům dokonce nepříjemná.(15.1.2014)