Kauza Cervanová

• Slovensko Kauza Cervanová (více)
Trailer
Slovensko / Česko, 2013, 100 min

VOD (1)

Dokumentární tragédie o právu na spravedlnost je osmiletou detektivní výpravou režiséra Roberta Kirchhoffa do temných hlubin dodnes neuzavřeného a medializovaného případu únosu, znásilnění a vraždy mladé medičky. Ľudmila Cervanová, dcera plukovníka Cervana, byla zavražděna před 37 lety. Do případu, jehož vyšetřování se táhne už téměř 40 let, se vložil i někdejší prezident Gustav Husák, proběhly desítky výslechů a zadržení, ale i manipulací, vydírání, utajování informací a falešných přiznání. Po pěti letech vyšetřování odsoudily socialistické soudy skupinu sedmi mladých mužů dohromady na 108 let. Bez důvěryhodných důkazů a svědectví si v nejtěžších věznicích Československa každý z nich odseděl dlouhé roky, dokud revoluce v roce 1989 nepřinesla šanci na nový proces. V roce 2004 byli obžalovaní, navzdory novým důkazům zpochybňujícími jejich vinu, opět odsouzeni. Dnes je z nich sedm stárnoucích mužů, kteří tvrdí, že byli zapletení do politicko-soudní konspirace komunistického režimu a čekají na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva – poslední instance, která může rozhodnout, jestli zemřou jako vrahové. Dlouho očekávaná filmová rekonstrukce je jedním z nejkontroverznějších a divácky nejúspěšnějších slovenských dokumentů posledních desetiletí. (Artcam Films)

Trailer

Shredo

Zaujímavá kauza, ktorá u občanov Slovenskej republiky vyvolala rôzne názory. No, obecne by som spoločnosť rozdelil na dva tábory, rovnako ako bolo spomínané v relácií Večer pod lampou : tí, ktorí ich maju za vrahov a tí, ktorí ich považujú za obete režimu, ktorí boli prenasledovaní a nedostalo sa im riadnej spravodlivosti. Dlho som chcel ostať v tejto veci nestranný, alebo nestranný, až do miery, kým si tým nebudem úplne istý. Ale žiaľ, čas pokročil, protistrana dáva od toho ruky preč a obžalovaní a odsúdení sa napriek tomu domáhajú a odvolávajú pravdy. Aj keby som odhliadol od množstva nejasných alebo prinajmenšom podozrivých vecí, ten ľudský faktor (ktorý sa po odsedení trestu domáha pravdy) je skutočnou raritou. Ale pre kritikov, áno, tento dokument pôsobí jednostranne, na protistranu pridávam druhý pohľad http://kriminalistika.eu/muzeumzla/cervanova/cervanova.html asi z dielne vyšetrovateľov. Názor si urobte sami. Pokiaľ, ale pripustíme, že sú nevinní a že nik nemá zaručené, že takto môže byť človek nepohodlne odstránený (v minulosti smrť, dnes smrť spoločenská a sociálna, ktorá je rafinovanejšia a svojím spôsobom aj horšia) ostávam z tohto snímku veľmi depresívny a pesimistický. ()

Piri

Videné v kine Lumière 20. mája 2013. V tomto dokumente síce nie je povedané všetko, ale myslím si, že aj ľuďom, ktorí o tom nič nevedia, dosť tento film napovie aká je skutočnosť... Prípad Cervanovej má dodnes množstvo otáznikov - forenzné dôkazy, svedkovia, motív a štátny záujem. V čase tejto tragédie sa Bratislavou ihneď rozniesla správa o arabských vinníkoch. Polovica ľudí bola presvedčená, že to spravili práve oni, kvôli ich bežnému správaniu - alkohol a ženy, to čo si nemohli dovoliť doma, tu si to vo veľkom užívali a viera išla bokom - chránil ich štátny záujem. Okrem iného sa tu prezentuje pravdivá tvár našej justície a vydarená paródia demokracie, ktorá je korunovaná karikatúrou prezidenta. Absurdné na tom celom je, že odsúdených rovnako odsúdili aj po páde komunizmu a dokonca im zvýšili tresty, asi za tú drzosť... Ešte po toľkých rokoch sa mnohí boja a stále dosť aktérov tohto prípadu stále žije. Kirchhoffovi sa podarila konfrontácia mnohých z nich, síce sa nič nového nedozvieme, ale dvere konšpirácie boli otvorené... ()

Slarque

Tohle byla tedy síla. Tolik logických děr a nesrovnalostí, a potom verdikt nejvyššího soudu obviněným ještě navýší původní tresty a pár z nich tedy vrátí zpět do kriminálu? To mi hlava pomalu nebrala, a to jsem z našich médií zvyklý na ledacos. Zaujatost režiséra bych v tomto případě viděl jako ten menší problém. Dokument, který stojí za to vidět. ()

Flego

Prípad Cervanová sa v našej spoločnosti objavuje so železnou nepravideľnosťou už desaťročia a aj tak dodnes nikto nevie ako to v skutočnosti bolo. Vražda mladej medičky v roku 1976 zásadným spôsobom ovplyvnila životy mnohých ľudí, ktorí boli odsúdení za ohavný čin. Ale boli skutočnými páchateľmi oni..? Doku-dráma Roberta Kirchhoffa sa snaží rozoberať priebeh vyšetrovania a všetky chyby, ktoré v celom procese nastali. Vraj je natočený oveľa väčší materiál, v tom prípade mám problém s vystihnutím podstaty obhajoby, lebo divák neznalý prípadu sa bude ťažko orientovať. Taktiež mali byť podporené titulkami aj niektoré výpovede ľudí, lebo im nie je dobre rozumieť. Film ako taký mohol byť ráznejší a viacej vypilovaný, v každom prípade má dobrú výpovednú hodnotu o našej spoločnosti. ()

Stefan_M odpad!

Tato svina, ktora natocila tento ODPAD, je presne na urovni tych hajzlov. Ved ten kokot nema ani sajnu o vysetrovani a vysetrovacich spisoch. Je mi normalne na zvracanie z tych vrahov a vsetkych ktori ich obhajuju. A poprosil by som tych, ktori tomuto pasvilu dali vysoke hodnotenie, nech si aspon zbezne prejdu fakty o pripade. Nielen dohady a klamstva. Budete velmi prekvapeni ake svinstva robili pribuzni vrahov aby zastrasili svedkov, ktori potom menili vypovede. Velka skoda, ze neodvisli tie monstra. Arogantne svine, mor na vas. A vidim, ze tento tu vyplod chorej mysle, je presne stavany pre kategoriu ludi, ktori sa vyzivaju v bulvari. Netreba im fakty, stacia velke titulky a hlavne nech je to sokujuce. A o chybajucej objektivite uz ani nevravim. ()

• Vo filme boli použité zábery z dielu relácie Pod Lampou, kde autori pozvali odsúdených Nitranov a za ktorú Rada pre vysielanie a retransmisiu udelila RTVS pokutu vo výške 50-tisíc eur za nevyváženosť, napriek tomu že autori relácie niekoľkokrát pozvali aj druhú stranu. Najvyšší súd SR prelomil odvolanie, a tak sa jednalo o jednu z najvyšších pokút v histórii RVR. (JOZZZKO)
  • Podľa rozsudku Miloš Kocúr a Milan Andrášik Cervanovú pri internáte v Mlynskej Doline násilím vtiahli do auta značky Fiat 125, ktoré šoféroval Roman Brázda a spoločne s Františkom Čermanom ju odviezli do bytu v rodinnom dome na Varínskej ulici (miestna časť Prievoz v Bratislave). (martincba)
  • Svedok Vladimír Varga vypovedal v roku 1981 v neprospech obvinených. Neskôr emigroval do Švajčiarska. Vraj zo strachu, že ak odvolá výpovede, budú ho trestne stíhať za krivé svedectvo. V roku 2003 pred súdom vyhlásil, že svedectvo proti siedmim obžalovaným bolo nepravdivé. Prinútili ho k tomu vyšetrovatelia fyzickým a psychickým nátlakom. (skipercak)