Kauza Cervanová

Slovensko / Česko, 2013, 100 min

Robert Kirchhoff

Ján Meliš

Peter Zagar

Užívateľ DomCo96 obviňuje režiséra Kauzy Cervanová z jednostranného pohľadu, pričom jeho komentár nie je ničím iným, len sa na vec prizerá z druhej strany barikády. Príde mi ale tak trochu komické obhajovať justíciu na Slovensku a jej verdikty na čele s p. Harabinom, ktorá má za sebou na rováši toľko bordelu že až. Mňa osobne dokument mimoriadne zaujal, zároveň však ani netvrdím, že stojím na strane obhajoby alebo obžaloby. Každopádne sa v prípade nachádza niekoľko do oči bijúcich dier, nad ktorými by sa mal každý racionálne zmýšľajúci občan SR zamyslieť.(8.9.2013)

Krasny dokument o znamej kauze z roku 1976 a o jej vysetrovani. 76 %(28.1.2014)

• sator

Špatný dokument...(29.5.2014)

Zásadní mi připadá otázka, proč by si policie záměrně posvítila zrovna na tuto početnou skupinu mladíků, vysokoškoláků a potomků leckdy i vlivných straníků? Odkud přišel ten prvotní impuls k selekci právě těchto podezřelých z toho obřího davu nevinných statistů? To je přece jen stínem jejich nevinny, stejně jako "nestrannosti" Kirchhoffova dokumentu. Na druhé straně jsou tu změněná svědectví Mudr. Barcíkové a jednoho z korunních svědků v otázce přítomnosti odsouzených na dolinskej diskotéce. Rovněž několik dalších svědků svá tvrzení, směřujících původně k obžalobě podezřelých.....odmítá potvrdit. Ani jeden z nich přeci neměl důvod své svědectví odvolávat, a pokud ano, bylo to pro ulevení svědkova svědomí po té, co ukázal na nevinného, či podlehnutí údajnému tlaku rodin obviněných? Právě tato nejasnost a zamotanost činí z případu tak zajímavou podívanou. Ano je to z podstaty krmě pro supy, ale to je jakýkoliv forenzní dokument, jejichž četnost svědčí o tom, že "soudničky" z novin nikdy nezmizí, jen mění formu. Vrcholem tohoto snímku je určitě hádka Bedače s Andrášim po navýšení jejich trestu. Jsou odsouzení viní? Nevím. Byl případ spravedlivě prošetřen? Evidentně nikoliv. Těch nesrovnalostí bylo mnohem více, než-li by bylo zdrávo z pohledu "zdravě" fungující justice. 80%(13.4.2015)

• nascendi

Možno sa niekomu bude zdať, že moje nízke hodnotenie sa zakladá na takých biednych dôkazoch, ako boli dôkazy na základe ktorých bola odsúdená nitrianska skupina, ale pravdou je, že som tým chcel vyjadriť niečo úplne iné. O kauze Cervanová som čítal množstvo článkov a nadobudol som presvedčenie, že celá kauza je viac prejavom konfliktu záujmov, než spravodlivosti. A spravodlivosť je dosiahnutá vtedy, keď je "nado všetku pochybnosť" dokázaná vina páchateľov. A tých pochybností, nátlaku pri vyšetrovaní a manipulácie s dôkazmi bolo viac než dosť. O kauze Cervanová už bol nakrútený film Bolero. Hraný film však má možnosť upravovať skutočný príbeh podľa autorskej licencie tvorcov. Dokument sa musí striktne držať faktov. Bohužiaľ Kirchhoffov film neinformovaných divákov iba zmätie a informovaným nepovie nič nové. Ale nielen výber, radenie a relevantnosť jednotlivých príspevkov sú problémami tohto filmu, ale dokonca aj taká banalita ako zrozumiteľnosť rozhovorov. Preto si myslím, že tento film nemusel a nemal byť nakrútený, preto tie dve hviezdičky.(26.11.2015)

• - Svedok Vladimír Varga vypovedal v roku 1981 v neprospech obvinených. Neskôr emigroval do Švajčiarska. Vraj zo strachu, že ak odvolá výpovede, budú ho trestne stíhať za krivé svedectvo. V roku 2003 pred súdom vyhlásil, že svedectvo proti siedmim obžalovaným bolo nepravdivé. Prinútili ho k tomu vyšetrovatelia fyzickým a psychickým nátlakom. (skipercak)

• - Režisér sa nepokúšal rekonštruovať kriminálny prípad. Išlo mu o univerzálny obraz 'zločinu a trestu' s politickým podtextom. „Tento film nemá byť pátraním po vrahoch, ani dokazovaním neviny. Jeho poslaním nie je na konci odhaliť vraha, ani objasniť tento prípad. To je záležitosťou súdu. Tento nekonečný a tajomný prípad je v istom zmysle príbehom našej krajiny, mocenských štruktúr a presvedčivo ilustruje obdobie československej normalizácie, ktoré aj keď už dávno skončilo, jeho prominenti odolávajú náporom času a premenám spoločnosti," dodal Kirchhoff. (MFJD)

• - Podľa rozsudku Miloš Kocúr a Milan Andrášik Cervanovú pri internáte v Mlynskej Doline násilím vtiahli do auta značky Fiat 125, ktoré šoféroval Roman Brázda a spoločne s Františkom Čermanom ju odviezli do bytu v rodinnom dome na Varínskej ulici (miestna časť Prievoz v Bratislave). (martincba)