Jak dostat tatínka do polepšovny (TV film)

• slovenský

Ako dostať otecka do polepšovne

Komedie / Rodinný

Československo, 1978, 85 min

Jedno z krásnych príkladov, kde sequel prekonáva prvá diel. Pribudli tu nové postavy (najlepší je určite starý otec) no a film disponuje aj väčším množstvom humoru. Každá druhá veta Tomáša Holého (opäť geniálny) je skvost a nezabudnuteľná hláška. Narozdiel od jednotky, tento film má stále skvelé tempo. Väčšina filmu sa odohráva na prázdninách u deda a nie sú tu hluché miesta ako vo "Veľrybe". Tempo je vyrovanné a veľmi dobre sa na to pozerá. Herci podávajú skvelé výkony. Okrem Holého sú tu úžasní Němec, Preissova, či Karlík. No a poteší aj znesiteľný Sobota. Klasická komédia, narozdiel od jednotky ÚPLNE právom kultová. Jedna z najlepších česko-slovenských komédií. 80%+(11.2.2006)

Ako malému chlapcovi sa mi táto rodinná komédia nezdala ničím zaujímavá a už vôbec nie vtipná. Ale po rokoch som jej (náhodou videné v telke) dal znovu šancu a uznávam, že to má svoje šibalské kúzlo, minimálne z pohľadu dospelého osadenstva vo filme. A malý hrdina, ktorý mi síce nepríde dvakrát sympatický, má/mal herecký talent.(27.12.2016)

Skvělé pokračování, které dokázalo pobavit naprosto stejně jako první díl. Kromě osvědčeného tria hlavních hrdinů tu máme i dědu, který rovněž nejde pro nějakou tu peprnou hlášku zrovna daleko. I zde se samozřejmě kromě humoru hraje na city. No za vůbec nejlepší považuji pasáže, kdy se táta snaží pořád marně dostat mámě pod sukni a ten malý rošťák jim to kazí. Samozřejmě i hudba byla opět geniální, na tu bych málem zapomněl.(7.4.2018)

Hlášky: Anna: - "Aha! Tady ještě vládne středověk!" děda: - "Co tím chceš říct?! Například!" Anna: - "Že se tady neuklízelo od třicetiletý války. Například!" & Luboš: - "Ale Aničko, miláčku, každý kluk si myslí, že nejkrásnější místo je tam, kde se narodil. Ale kdybych věděl, že se ti tu nebude líbit, tak bych se byl narodil někde jinde!" & děda: - "Ty mu určitě doma nic nedopřeješ. Dám za to krk, že ani nevíš, po čem prahne ta jeho dušička." Anna: - "Ale vim. Šimpanze by chtěl, chudinka. Aby se nám houpal v pokoji na lustru." děda: - "To je toho. Když já byl v jeho věku, tak jsem chtěl chovat v neckách velrybu." Anna: - "A víte, že mě to ani moc nepřekvapuje? Co nestačil zdědit po tátovi, to mu zůstalo po vás." & Vašek: - "Já jsem si myslel..." Luboš: - "Víš Anno, on si Vašek myslel, že..." Anna: - "Netlumoč! Já si poslechnu originál." & Luboš: - "To jsem nevěděl, že jsi tak staromódní." děda: - "Vy dva jste zase hrozně moderní. Máte osmiletý dítě a už plánujete svatbu!" & posádka Máni: - "Budeme zachraňovat náčelníka horské služby." pošťák: - "Luboše? On je raněnej?" posádka Máni: - "Proč by měl bejt raněnej?" pošťák: - "Protože jinak by slez po laně jako támhleten kluk." Anna: - "Vašku! No počkej!" děda: - "Ne, Anno! Za ten výkon zaslouží pochvalu!" Vašek: - "Tatí! Odjistit! Jde po mně máma!" & Anna: - "Všichni jste podvodníci!" děda: (převlečený za vodníka) - "Já ne, já jsem jenom vodník." & Luboš: - "A co máma, zlobí se pořád?" Vašek: - "Zlobí, čím dál tím víc." Luboš: - "A mluví s tebou?" Vašek: - "Mluví, čím dál tím míň. & Vašek: - "Místo řízků jsme měli třikrát kyselý rybičky." děda: - "A proč?" Vašek: - "Protože je mám děsně nerad." Luboš: - "Krucinál! To je práce se ženskejma!" & Vašek: (v telefonu) - "Klokan přiletí v březnu!" děda: - "Cože?" Luboš: - "Ále, Vašek chce jít do zoologický zahrady."(27.12.2015)

Nevím, kolik filmů TOMÁŠ HOLÝ natočil. Já je mám všechny, které dosud vyšly. Protože jak jinak ? Byl to nejroztomilejší kluk do dětských filmů, jaký se dosud u nás objevil. Přirovnala bych ho směle k dětské hvězdě USA 30.let Shirley Templeové. Samozřejmě, že velkou zásluhu na realizaci má i paní režisérka POLEDŇÁKOVÁ. Měla šťastnou ruku, při výběru všech herců do těchto dětských filmů.(23.9.2007)

• - František Němec získal za tento film cenu "Zlatý krokodýl" v kategorii "Nejlepší herec". Tutéž cenu získal Tomáš Holý v kategorii "Zvláštní cena za nejlepší dětský herecký výkon". (Olík)

• - Slovo "zašprclo", které Tomáš Holý (Vašek) použil při horolezeckém výstupu s tatínkem (František Němec) si sám vymyslel a použil ho mimo záběry při rozhovoru s režisérkou Marií Poledňákovou. Tu zaujalo a slovo pak použila ve filmu. (kowalski)

• - Po první noci v chalupě u dědy jde Anna (Jana Preissová) skrze plot, keře a stromky k rybníku. Když se od něj vrací a vchází do oplocené zahrady, tak již kolem stromky a keře nejsou. (Fary)