Jak dostat tatínka do polepšovny (TV film)

• slovenský

Ako dostať otecka do polepšovne

Komedie / Rodinný

Československo, 1978, 85 min

Bezkonkurenčně ta nejlepší česká rodinná komedie. Ani bych nedokázal spočítat, kolikrát jsem tuto lahůdku přehrál na VHS. A s největší radostí si budu pouštět dále, až do samého zblbnutí. Neuvěřitelný krásný děj. Prázdninová výprava k dědovi je nezapomenutelný výlet. Toto dílo budu uznávat celý svůj život protože jsem ho jako malý prcek hltal. A abych se přiznal, hltám ho dodnes. Není se také čemu divit, Marie Poledňáková se tímto skvostným dílem posadila na trůn české rodinné kinematografie. A o tom jak přepychové herecké výkony zde byli ztvárněny, snad ani není potřeba mluvit, protože ať už neuvěřitelný Tomáš Holý nebo i zbytek rodinky (pro mě) v čele s Josefem Karlíkem, netřeba komentovat. 100 %(24.1.2012)

Pokračování skvělé rodinné komedie, které rozhodně neudělalo ostudu prvnímu dílu. Povedlo se náramně a možná i lépe. Přesun ze zasněžených hor do letního prostředí, plného pískovcových skal, není vůbec špatné a opět je tu pro diváka spoustu legrace a dobrodružných scén. Oba díly patří určitě do sekce "je třeba zhlédnout před smrtí", protože tahle díla nestárnou a zachovávají si svoji kvalitu. Společně s prvním dílem vřele doporučuji. 90%(18.11.2010)

Film, ke kterému se člověk stále rád vrací. Pro mne lepší než jednička, asi tím, že je zde léto, slunce, skály....i když proti depresivní zimě nic nemám a například s Tebou mě baví svět, kde je zima kupodivu vesele rozjuchaná, je rovněž povedený. Sympatičtí herci, vtipné situace střídají komické, případně se promíchávají. ,,Jé, Pepa!" ,,To není Pepa...." Chytlavá hudba, nádherná příroda a klokan přiletí v březnu....dnes už se takové filmy netočí.(10.11.2010)

Nejprve musím říct, že Tomáše Holého mám jako herce strašně rád, a považuju ho za nejlepšího herce dětských rolí. Viděl jsem asi 7 filmů, ve kterých hrál, ale nejvíc jsem si oblíbil právě tento. Samotný letní příběh dokresluje nádherná krajina a hory a všechny herecké výkony považuju za bezchybné. Film je podle mě jeden z nejpovedenějších snímků české kinematografie. (Nejlepší scéna: Petr Nárožný jako pošťák :) (94%)(27.8.2011)

Dříve jsem tento film pokládal za slabší pokračování "Jak vytrhnout velrybě stoličku". Nyní po letech a opakovaném shlédnutí, porovnám-li X dalších rodinných komedií co se zde natočily, shledávám "Jak dostat tatínka do polepšovny" za filmový skvost stejně jako jeho první díl. Je zde prostě obdivuhodné vše - herci, hudba, příběh.... a hlavně to je a vždy bude vděčný a milý snímek, natočený srdcem, takových je jako šafránu.(17.9.2014)

• - Snímek se umístnil na devátém místě v anketě "Nejúspěšnější česká komedie století" vyhlašovanou při příležitosti stého výročí České kinematografie. (Olík)

• - Když Anna (Jana Preissová) vychází z obchodu, tak volá na dědu: „Dědo, neviděl jste kluky? Ráno jsem je poslala pro kvasnice a oni ještě nebyli ani v krámu.“ Avšak když najde Vaška (Tomáš Holý) s Lubošem (František Němec) na skále, tak jsou u kol plné košíky i s nákupem. (Fary)

• - Slovo "zašprclo", které Tomáš Holý (Vašek) použil při horolezeckém výstupu s tatínkem (František Němec) si sám vymyslel a použil ho mimo záběry při rozhovoru s režisérkou Marií Poledňákovou. Tu zaujalo a slovo pak použila ve filmu. (kowalski)