Jak dostat tatínka do polepšovny (TV film)

• slovenský

Ako dostať otecka do polepšovne

Komedie / Rodinný

Československo, 1978, 85 min

Vždycky jsem viděl jenom střípky, až teď konečně komplet film. Ale bez prvního dílu. Letní komedie z kategorie pětihvězdičkových, o hercích a herečcích už bylo napsáno mnohé, mně osobně se moc líbil "děda" Josef Karlík a samozřejmě lokality s jezerem. Nejzbytečnější roli tu měl... Vlastík Harapes, potěšil malou roličkou František Peterka a samozřejmě i Petr Nárožný. Nejlepší hudební motiv poslední doby :)(21.6.2016)

O poznání bezstarostnější a vtipnější než "Jak vytrhnout velrybě stoličku". Přesto ani zde nechybí vážnější poloha a opakování hlavního triku z předchozího filmu - konfrontace dětské bezelstnosti se světem dospělých. Především scéna s dědou na hřbitově je v tomto smyslu dojemně působivá. Na tomto filmu jsem měl ovšem vždy nejraději jeho zasazení do důvěrně známých lokací v Českém ráji - díky tomu jsem měl k této podívané odjakživa téměř familiární vztah. Po novém zhlédnutí po letech jsem se ujistil, že je to stále ta skvělá letní komedie, jak si ji pamatuji, na níž se zub času v podstatě nepodepsal (nějaká ta "soudružka učitelka" se tam sice objeví, ale co naplat). Jana Preissová je zde stále tak okouzlující jako v předchozím filmu a pro mě osobně na sebe ze všech herců strhává pozornost právě ona - už jenom půvab jejího hlasu v doprovodu s jejím kultivovaným hlasovým projevem i dikcí je pro mě spolehlivou zárukou výjimečného diváckého zážitku z komedie, která nestárne. Poledňáková nikdy nenatočila nic lepšího.(26.12.2012)

Televizní film Jak dostat tatínka do polepšovny je vyrovnaným pokračováním svého předchůdce. Opět v jedinečné optimistické atmosféře s nakažlivou radostí ze života. Je to další z příjemných vzpomínek na mé dětství, provoněné okouzlením klukovského dobrodružství. Je to roztomilé, citlivé, neposedné, nezastavitelné, svěží a prozářené jásavým přijímáním základních krás života a rodiny. Jak lze vidět, i se střídmým rozpočtem se dokáže vyrobit film, jehož obliba u diváků neklesá s rostoucím množstvím televizních repríz. S úsměvem, lidským přístupem a přirozenou nenuceností vzniklo laskavé dílo, které opakovaně zvedá zataženou oblohu nálady. Hvězdou filmu je znova malý školák Vašek Benda (dobrý Tomáš Holý) v neunavitelném opojení z počátku kompletní rodiny. Se vzestupy a pády a komplexní láskou bez zaťatých zubů. Hlavní ženskou postavou je Vaškova starostlivá maminka Anna (šarmantní Jana Preissová) s nadějí z čerstvě sestavené rodiny, opatrností a svíravým pocitem strachu z možného nebezpečí. Hlavní mužskou postavou je Vaškův nalezený otec a náčelník krkonošské horské služby na prázdninách Luboš Rychman (dobrý František Němec) v nadšení z probouzejících se synových zájmů v pokračování rodinné tradice. Do krve se nalila nová míza, naděje a štěstí. Poslední důležitou postavou je Lubošův otec a Vaškův dědeček Josef (zajímavý Josef Karlík), dobrosrdečný kumpán mužské části osazenstva Lubošovy rodné chaloupky. Z dalších rolí: stále překvapovaná Vaškova babička a Annina matka (Jana Dítětová), bodrý popleta a pošťák na babetě Fanda (příjemný Petr Nárožný), či rozverná družstevní posádka starožitného hasičského auta ve složení zootechnik Vlk (sympatický Luděk Sobota), rostlinář Voves (Bronislav Poloczek) a předseda Kos (František Peterka). Český ráj skrývá úžasné přírodní krásy. Všechna nedorozumění lze překonat vstřícností. A nálada rázem dostává veselejší barvy léta, soudružnosti a radosti. Stačí jen život žít.(20.11.2016)

Vašek (Tomáš), s maminkou (Jana Preissová) a tátou (František Němec) se chystají na první rodinnou dovolenou. Maminka by sice někam k vodě, ale aktivní Luboš vymyslí dovolenou na kolech - a kam jinam než za svým otcem, Vaškovým dědou. Vašek je existencí dědy překvapen, ale ne tolik, jako děda tím, že má osmiletého vnuka... Druhé pokračování je o maličký chloupeček horší, než první díl - sice příběh jako takový mne docela bavil (trochu mi připomínal Svěrákovu Na samotě u lesa), ale trochu moc mne iritovaly vedlejší postavy (Nárožný, Sobota, Poloczek), které zbytečně do zajímavého filmu vkládali infantilní vtipy. Nebýt tohoto, nechat jen samotný příběh a hlavní postavy, tak bych klidně i hvězdu přihodil - ale tohle byl krok vedle. I když - jak jsem viděl novější Poledňákové filmy - tak na podobně infantilních postavách bohužel své pozdější filmy staví ...(15.4.2013)

Nevím, kolik filmů TOMÁŠ HOLÝ natočil. Já je mám všechny, které dosud vyšly. Protože jak jinak ? Byl to nejroztomilejší kluk do dětských filmů, jaký se dosud u nás objevil. Přirovnala bych ho směle k dětské hvězdě USA 30.let Shirley Templeové. Samozřejmě, že velkou zásluhu na realizaci má i paní režisérka POLEDŇÁKOVÁ. Měla šťastnou ruku, při výběru všech herců do těchto dětských filmů.(23.9.2007)

• - Ve scéně, kdy si Vašek (Tomáš Holý) čistí zuby nad neckami, omylem se otře kartáčkem o hruď a ušpiní se pastou. V další záběru má však hruď čistou. (Mr.Hudson)

• - Ve scéně, kdy Anna (Jana Preissová) šije, má dioptrické brýle. Když čte, už je však nemá. (kyLuke)

• - Luděk Sobota (zootechnik Vlk) z nostalgie pojmenoval starý hasičský automobil  Máňa,tedy stejnou přezdívkou,kterou použil pro traktor už ve filmu Jáchyme hoď ho do stroje! (1974). (Redyx1)