Jak dostat tatínka do polepšovny (TV film)

Ako dostať otecka do polepšovne

Komedie / Rodinný

Československo, 1978, 91 min

Když vytrhnete Marii Poledňákové stoličku, dostanete zároveň tatínka do polepšovny....Viac menej to isté, čo prvý diel. Pozeráme sa na zdanlivo nelogické chovanie postáv, keď chlap nie je ochotný dodržať jednoduchý sľub a maminka sa stále chystá odísť, pretože to už má právom celé pokrk. Lenže neodíde, pretože si spoločne s divákom uvedomuje, že chlapi sú už raz takí a občas vo filmoch sú zobrazovaní nielen ako kladné alebo záporné postavy, ale o niečo reálnejšie. Štyria protagonisti mi občas liezli na nervy, občas ma pobavili, stále však nemám z tejto dvojice filmov (krokodílov nerátam) pocit nesmrteľnej vianočnej zábavy pre celú rodinu. Bohužiaľ už nie som generácia, ktorá plne docení kritiku poznámky ohľadom nutnosti svadby do začiatku školského roka.(1.1.2015)

Televizní film Jak dostat tatínka do polepšovny je vyrovnaným pokračováním svého předchůdce. Opět v jedinečné optimistické atmosféře s nakažlivou radostí ze života. Je to další z příjemných vzpomínek na mé dětství, provoněné okouzlením klukovského dobrodružství. Je to roztomilé, citlivé, neposedné, nezastavitelné, svěží a prozářené jásavým přijímáním základních krás života a rodiny. Jak lze vidět, i se střídmým rozpočtem se dokáže vyrobit film, jehož obliba u diváků neklesá s rostoucím množstvím televizních repríz. S úsměvem, lidským přístupem a přirozenou nenuceností vzniklo laskavé dílo, které opakovaně zvedá zataženou oblohu nálady. Hvězdou filmu je znova malý školák Vašek Benda (dobrý Tomáš Holý) v neunavitelném opojení z počátku kompletní rodiny. Se vzestupy a pády a komplexní láskou bez zaťatých zubů. Hlavní ženskou postavou je Vaškova starostlivá maminka Anna (šarmantní Jana Preissová) s nadějí z čerstvě sestavené rodiny, opatrností a svíravým pocitem strachu z možného nebezpečí. Hlavní mužskou postavou je Vaškův nalezený otec a náčelník krkonošské horské služby na prázdninách Luboš Rychman (dobrý František Němec) v nadšení z probouzejících se synových zájmů v pokračování rodinné tradice. Do krve se nalila nová míza, naděje a štěstí. Poslední důležitou postavou je Lubošův otec a Vaškův dědeček Josef (zajímavý Josef Karlík), dobrosrdečný kumpán mužské části osazenstva Lubošovy rodné chaloupky. Z dalších rolí: stále překvapovaná Vaškova babička a Annina matka (Jana Dítětová), bodrý popleta a pošťák na babetě Fanda (příjemný Petr Nárožný), či rozverná družstevní posádka starožitného hasičského auta ve složení zootechnik Vlk (sympatický Luděk Sobota), rostlinář Voves (Bronislav Poloczek) a předseda Kos (František Peterka). Český ráj skrývá úžasné přírodní krásy. Všechna nedorozumění lze překonat vstřícností. A nálada rázem dostává veselejší barvy léta, soudružnosti a radosti. Stačí jen život žít.(20.11.2016)

Mať za manžela horolezca je dobrý adrenalín a keď to po ňom zdedí chlapec, tak je z toho mama úplne nadšená. Vo filme si svoje nájde celá rodina, ale nejako mi celý tento film v detstve ušiel. Možno nie je až taký výrazný, ako ho tu všetci chvália, ale ako relax môže byť. Chlapec je herecky nadaný, na mamu sa pozerá príjemne, otec aj dedo púšťajú hlášky, tak všetko je v poriadku. –––– Síla, mrštnost, rozum, to jsem já. –––– Zdolat naší maminku, to je horší než zdolat vosumtisícovku. –––– Když mužskej není chlap, je s ním nuda. –––– Ale dědo, víš ty vůbec, jak přichází na svět dítě?(21.8.2014)

"Kdybych věděl, že se ti tu nebude líbit, tak bych se byl narodil někde jinde." Nebudu zastírat, že mě baví sledovat tři generace vychytrale taktizujících chlapů, kteří samozřejmě nemají šanci uspět proti pragmatické mamince. A to Colombo chce jen vylézt na horu, tatínek zdolat maminku a děda získat papíry na vnuka. Takové prázdniny bych přál svým dětem, takže až si najdu chvilku na dostavění stroje času, tak vím, kam se s nimi vydat.(1.1.2013)

Nejlepší film Tomáše Holýho a úžasná nesmrtelná česká komedie. Na tuhle komedii se můžu podívat kolikrát chci a pokaždé mě rozesměje. Zrovna včera jsem na ní koukal a znovu mě dostala, Tomáš Holý byl strašně talentovaný herec a je ho velká škoda. Myslím, že kdyby se narodil v Americe, tak by se měl jako prase v žitě, protože tam by vydělal miliony. Škoda že toho tolik nestihl, protože on je ten, kdo tahá všechny filmy s ním, i když né všechny se povedli. Žádný není úplný propadák a to jen díky němu, protože scénáře jsou někdy dost odfláklé, ale jak říkám, tenhle film nemá chybu a jsem rád, že byl natočen. Jeden z nejlepších českých filmů a nemyslím si, že se v dohledné době natočí něco alespoň podobně kvalitního.(27.12.2013)

• - Marie Poledňáková nikdy neprozrazovala dětským hercům příběh a dokonce ani repliky. Byla toho názoru, že jedině tak se u nich dosáhne spontánnosti a přirozenosti. (jenik71)

• - Chalupa se nachází v Českém ráji v obci Dobšice, rybník Věžák naleznete nedaleko. Natáčelo se také v Prachovských skalách. Hřbitov se nachází na Hrubé skále, režisérka Marie Poledňáková má na hřbitově rodinu. (M.B)

• - Snímek získal v roce 1979 ocenění „Cino del Duca“ - nejlepší režie a „Golden Nymph“ – nejlepší scénář na MTF Monte Carlo. Také v témže roce získal „Řád dětského úsměvu“, což je cena dětského publika za nejlepší film. (Olík)