Jak dostat tatínka do polepšovny (TV film)

• slovenský

Ako dostať otecka do polepšovne

Komedie / Rodinný

Československo, 1978, 85 min

Keď som bol mladší, bral som to ako jeden z najlepších filmov, mal som to na starej kazete a pozeral sa na to každý druhý deň. Potom som akosi vyspel, takže som to už zahodil. Dnes mi to už ale tak skvelé nepríde. Áno, herci sú naozaj výborní a tento film je podľa mňa jedním z najlepších filmov československej kinematografie, no v dnešnej dobe to už divákovi v ničím géniálne nepríde. Jednoducho, ako komédia je dnes film dosť suchý a vyzerá dosť zastaralo. Tento film mi ale príde veľmi nadceňovaný, aj keď naň mám pekné spomienky. 70%(6.4.2017)

Je výborné, že se po úspěchu tvůrci nebáli a vytvořily tak, minimálně stejně skvělé, pokračování. Což o to, to se tvůrci povětšinou nebojí, ale jak to někdy dopadá. Vem to čert. Skvěle zvládnuté pokračování, ve kterém k triumfální trojici přibyl neméně skvělý děda. Krásné, sluncem prozářené, prázdninové dobrodružství, které ke každoročnímu televiznímu letnímu reprízování přímo vybízí. Kopec zábavy, a z oblíbených postav snad konečně stane rodinka.(22.8.2014)

Rodina se nám dala dohromady a vyráží na dovolenou. Vašek se výborně spřátelí s dědou, kterému nejdřív musí vysvětlit, že je skutečně jeho děda... vepřík Pepa, pošťák a další skvělé postavičky vytvářejí nádherné scény! Bylo by dokonalé, kdyby si autoři románů mohli běžně režírovat své filmy a naopak. Díky Marii Poledňákové jako autorce i režisérce ani druhý díl nemohl zklamat. Je vážně škoda, že třetí část Jak Anděla viděla anděla už nebyla zfilmována, přitom s Vaškem se v ní už nepočítalo. Naštěstí máme alespoň knížku.(21.10.2003)

Ještě lepší než "stolička". Krásné prostředí a především vynikající Josef Karlík! Nervozita maminky je tu už pochopitelnější, kdyby mi dítě lozilo po skalách, taky bych byla nervés. A samozřejmě neodolatelný Tomáš Holý. Už jsem psala v jednom komentáři, že věta o jeho genialitě by se mohla nakopírovat do všech hodnocení...(26.4.2010)

Nejlepší film Tomáše Holýho a úžasná nesmrtelná česká komedie. Na tuhle komedii se můžu podívat kolikrát chci a pokaždé mě rozesměje. Zrovna včera jsem na ní koukal a znovu mě dostala, Tomáš Holý byl strašně talentovaný herec a je ho velká škoda. Myslím, že kdyby se narodil v Americe, tak by se měl jako prase v žitě, protože tam by vydělal miliony. Škoda že toho tolik nestihl, protože on je ten, kdo tahá všechny filmy s ním, i když né všechny se povedli. Žádný není úplný propadák a to jen díky němu, protože scénáře jsou někdy dost odfláklé, ale jak říkám, tenhle film nemá chybu a jsem rád, že byl natočen. Jeden z nejlepších českých filmů a nemyslím si, že se v dohledné době natočí něco alespoň podobně kvalitního.(27.12.2013)

• - Chalupa se nachází v Českém ráji v obci Dobšice, rybník Věžák naleznete nedaleko. Natáčelo se také v Prachovských skalách. Hřbitov se nachází na Hrubé skále, režisérka Marie Poledňáková má na hřbitově rodinu. (M.B)

• - Luděk Sobota (zootechnik Vlk) z nostalgie pojmenoval starý hasičský automobil  Máňa,tedy stejnou přezdívkou,kterou použil pro traktor už ve filmu Jáchyme hoď ho do stroje! (1974). (Redyx1)

• - K natočení filmu Marii Poledňákovou inspirovali sami herci, když ke konci natáčení filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) začali fabulovat, jak by se osudy postav mohly dále vyvíjet. (Silencia90)