Jak dostat tatínka do polepšovny (TV film)

• slovenský

Ako dostať otecka do polepšovne

Komedie / Rodinný

Československo, 1978, 85 min

Rodina se nám dala dohromady a vyráží na dovolenou. Vašek se výborně spřátelí s dědou, kterému nejdřív musí vysvětlit, že je skutečně jeho děda... vepřík Pepa, pošťák a další skvělé postavičky vytvářejí nádherné scény! Bylo by dokonalé, kdyby si autoři románů mohli běžně režírovat své filmy a naopak. Díky Marii Poledňákové jako autorce i režisérce ani druhý díl nemohl zklamat. Je vážně škoda, že třetí část Jak Anděla viděla anděla už nebyla zfilmována, přitom s Vaškem se v ní už nepočítalo. Naštěstí máme alespoň knížku.(21.10.2003)

Ještě lepší než "stolička". Krásné prostředí a především vynikající Josef Karlík! Nervozita maminky je tu už pochopitelnější, kdyby mi dítě lozilo po skalách, taky bych byla nervés. A samozřejmě neodolatelný Tomáš Holý. Už jsem psala v jednom komentáři, že věta o jeho genialitě by se mohla nakopírovat do všech hodnocení...(26.4.2010)

Vždycky jsem viděl jenom střípky, až teď konečně komplet film. Ale bez prvního dílu. Letní komedie z kategorie pětihvězdičkových, o hercích a herečcích už bylo napsáno mnohé, mně osobně se moc líbil "děda" Josef Karlík a samozřejmě lokality s jezerem. Nejzbytečnější roli tu měl... Vlastík Harapes, potěšil malou roličkou František Peterka a samozřejmě i Petr Nárožný. Nejlepší hudební motiv poslední doby :)(21.6.2016)

„Keby som vedel, že sa ti tu nebude páčiť, narodil by som sa niekde inde.“ Kvalitné pokračovanie klasiky, odvážne (ale funkčne) vymeniace atraktívne zasnežené prostredie za atraktívne prostredie lesov, hájov a skál. Z minula pretrvala svižná réžia, vydarené gagy i božie herecké obsadenie, ku ktorému pribudol (s imidžom Júliusa Satinského a Mariána Labudu) Josef Karlík ako dedo. Jana Preissová s Františkom Němcem tvoria duo ako z reality – pohádané a večne sa udobrujúce, párik včerajších, dnešných i zajtrajších dní. A desaťročný štupeľ Tomáš Hollý naplňuje slovné spojenie „živé striebro“. Toho času mal pred sebou ešte dvanásť rokov života.(31.12.2005)

Bezkonkurenčně ta nejlepší česká rodinná komedie. Ani bych nedokázal spočítat, kolikrát jsem tuto lahůdku přehrál na VHS. A s největší radostí si budu pouštět dále, až do samého zblbnutí. Neuvěřitelný krásný děj. Prázdninová výprava k dědovi je nezapomenutelný výlet. Toto dílo budu uznávat celý svůj život protože jsem ho jako malý prcek hltal. A abych se přiznal, hltám ho dodnes. Není se také čemu divit, Marie Poledňáková se tímto skvostným dílem posadila na trůn české rodinné kinematografie. A o tom jak přepychové herecké výkony zde byli ztvárněny, snad ani není potřeba mluvit, protože ať už neuvěřitelný Tomáš Holý nebo i zbytek rodinky (pro mě) v čele s Josefem Karlíkem, netřeba komentovat. 100 %(24.1.2012)

• - Ve scéně, kdy Luboš (František Němec) jede za Annou (Jana Preissová) na kole poté, co je nachytala na skále, si lze všimnout, že Anna jede směrem doleva a Luboš leze po kopcích směrem doprava. (tyna97)

• - Když se Vašek koupe v neckách, je celý ponořený, má i mokré vlasy. Po chvíli jej děda myje pod pumpou a vlasy má suché. (Elisebah)

• - Ve scéně, kdy si Vašek (Tomáš Holý) čistí zuby nad neckami, omylem se otře kartáčkem o hruď a ušpiní se pastou. V další záběru má však hruď čistou. (Mr.Hudson)