Jak dostat tatínka do polepšovny (TV film)

• slovenský

Ako dostať otecka do polepšovne

Komedie / Rodinný

Československo, 1978, 85 min

Druhé a stejně vydařené pokračování příběhu o jedné (skoro) rodince, která se hledala, až se našla. Změnily se lokace a roční období a přibyl svérázný dědeček v dokonalém podání Josefa Karlíka. Plus pár výborných sekvencí, které pobaví nejen napoprvé (vodník ve studni, pošťák v rybníce). Autorům amerických rodinných komedií, kde se to hemží uječenými spratky, pitvořícími se dospělými a slintajícími psy bych tohle dala opisovat stokrát políčko po políčku.(24.11.2011)

• Mi Nü-Chai

Od útlého dětství je mi záhadou, proč jsou rodinné komedie Marie Poledňákové (z jejíž fotky mám dojem, že svačí duše) tak populární, když se v nich humot vyrábí zásadně uřvaností a nesnesitelností naprosto všech postav. Matka je typická ustaraná trpitelka, zralá na ránu kladivem, otec infantilní kkt a ten malý smrad mě vyloženě děsí - typický zmrdeček, který bral ostatním dětem svačiny a porůznu je šikanoval a když se na to přišlo, všechno se zametlo pod koberec, neb je to přece ták roztomilý hoch. Btw. její filmy mne jako úplně malé Sadako dovedly k přesvědčení, že dospělost znamená de facto lobotomii.(16.8.2013)

Teprve až po letech jsem schopný docenit kvality téhle komedie. Narozdíl od prvního trochu komorního dílu má ten druhý větší spád, zajímavější prostředí. Film je jasně postavený na potenciálu dětského herce, který Tomáš Holý využil naplno. Ať je v jakémkoliv záběru, v jakékoliv situaci, vždycky je naprosto přesvědčivý, legrační a spontánní. Příběh je jednoduchý, snadno srozumitelný a podobně jako Na samotě u lesa hodně těží z prostředí, kde se odehrává. Dobře napsaná postava Vaškova dědy, který sype hlášky a nápady. František Němec zdatně Tomáši Holému sekunduje a jako nenapravitelný tatík předvádí jednu ze svých nej rolí. V porovnání s komediemi dneška je tatínek v polepšovně milým a rozhodně ne sentimentálním kořením. Pro mě jasnej kandidát na pět hvězdiček, který veze k cíli Máňa a ta potvora nebrzdí :o)(18.9.2004)

Vašek (Tomáš), s maminkou (Jana Preissová) a tátou (František Němec) se chystají na první rodinnou dovolenou. Maminka by sice někam k vodě, ale aktivní Luboš vymyslí dovolenou na kolech - a kam jinam než za svým otcem, Vaškovým dědou. Vašek je existencí dědy překvapen, ale ne tolik, jako děda tím, že má osmiletého vnuka... Druhé pokračování je o maličký chloupeček horší, než první díl - sice příběh jako takový mne docela bavil (trochu mi připomínal Svěrákovu Na samotě u lesa), ale trochu moc mne iritovaly vedlejší postavy (Nárožný, Sobota, Poloczek), které zbytečně do zajímavého filmu vkládali infantilní vtipy. Nebýt tohoto, nechat jen samotný příběh a hlavní postavy, tak bych klidně i hvězdu přihodil - ale tohle byl krok vedle. I když - jak jsem viděl novější Poledňákové filmy - tak na podobně infantilních postavách bohužel své pozdější filmy staví ...(15.4.2013)

Mať za manžela horolezca je dobrý adrenalín a keď to po ňom zdedí chlapec, tak je z toho mama úplne nadšená. Vo filme si svoje nájde celá rodina, ale nejako mi celý tento film v detstve ušiel. Možno nie je až taký výrazný, ako ho tu všetci chvália, ale ako relax môže byť. Chlapec je herecky nadaný, na mamu sa pozerá príjemne, otec aj dedo púšťajú hlášky, tak všetko je v poriadku. –––– Síla, mrštnost, rozum, to jsem já. –––– Zdolat naší maminku, to je horší než zdolat vosumtisícovku. –––– Když mužskej není chlap, je s ním nuda. –––– Ale dědo, víš ty vůbec, jak přichází na svět dítě?(21.8.2014)

• - Slovo "zašprclo", které Tomáš Holý (Vašek) použil při horolezeckém výstupu s tatínkem (František Němec) si sám vymyslel a použil ho mimo záběry při rozhovoru s režisérkou Marií Poledňákovou. Tu zaujalo a slovo pak použila ve filmu. (kowalski)

• - Marie Poledňáková nikdy neprozrazovala dětským hercům příběh a dokonce ani repliky. Byla toho názoru, že jedině tak se u nich dosáhne spontánnosti a přirozenosti. (jenik71)

• - Scéna kúpania Vaška (Tomáš Holý) pod pumpou sa natáčala v chladný večer, a preto rekvizitári naliali do filmovej studne teplú vodu. Josef Karlík (deda Josef) začal pumpovať a z Tomáša začala stúpať para. Záber sa musel opakovať, ale pri opakovanom pokuse tiekla z pumpy už len studená voda. (Raccoon.city)