Jak dostat tatínka do polepšovny (TV film)

• slovenský

Ako dostať otecka do polepšovne

Komedie / Rodinný

Československo, 1978, 85 min

O poznání bezstarostnější a vtipnější než "Jak vytrhnout velrybě stoličku". Přesto ani zde nechybí vážnější poloha a opakování hlavního triku z předchozího filmu - konfrontace dětské bezelstnosti se světem dospělých. Především scéna s dědou na hřbitově je v tomto smyslu dojemně působivá. Na tomto filmu jsem měl ovšem vždy nejraději jeho zasazení do důvěrně známých lokací v Českém ráji - díky tomu jsem měl k této podívané odjakživa téměř familiární vztah. Po novém zhlédnutí po letech jsem se ujistil, že je to stále ta skvělá letní komedie, jak si ji pamatuji, na níž se zub času v podstatě nepodepsal (nějaká ta "soudružka učitelka" se tam sice objeví, ale co naplat). Jana Preissová je zde stále tak okouzlující jako v předchozím filmu a pro mě osobně na sebe ze všech herců strhává pozornost právě ona - už jenom půvab jejího hlasu v doprovodu s jejím kultivovaným hlasovým projevem i dikcí je pro mě spolehlivou zárukou výjimečného diváckého zážitku z komedie, která nestárne. Poledňáková nikdy nenatočila nic lepšího.(26.12.2012)

Ako malému chlapcovi sa mi táto rodinná komédia nezdala ničím zaujímavá a už vôbec nie vtipná. Ale po rokoch som jej (náhodou videné v telke) dal znovu šancu a uznávam, že to má svoje šibalské kúzlo, minimálne z pohľadu dospelého osadenstva vo filme. A malý hrdina, ktorý mi síce nepríde dvakrát sympatický, má/mal herecký talent.(27.12.2016)

Vašek (Tomáš), s maminkou (Jana Preissová) a tátou (František Němec) se chystají na první rodinnou dovolenou. Maminka by sice někam k vodě, ale aktivní Luboš vymyslí dovolenou na kolech - a kam jinam než za svým otcem, Vaškovým dědou. Vašek je existencí dědy překvapen, ale ne tolik, jako děda tím, že má osmiletého vnuka... Druhé pokračování je o maličký chloupeček horší, než první díl - sice příběh jako takový mne docela bavil (trochu mi připomínal Svěrákovu Na samotě u lesa), ale trochu moc mne iritovaly vedlejší postavy (Nárožný, Sobota, Poloczek), které zbytečně do zajímavého filmu vkládali infantilní vtipy. Nebýt tohoto, nechat jen samotný příběh a hlavní postavy, tak bych klidně i hvězdu přihodil - ale tohle byl krok vedle. I když - jak jsem viděl novější Poledňákové filmy - tak na podobně infantilních postavách bohužel své pozdější filmy staví ...(15.4.2013)

Hlášky: Anna: - "Aha! Tady ještě vládne středověk!" děda: - "Co tím chceš říct?! Například!" Anna: - "Že se tady neuklízelo od třicetiletý války. Například!" & Luboš: - "Ale Aničko, miláčku, každý kluk si myslí, že nejkrásnější místo je tam, kde se narodil. Ale kdybych věděl, že se ti tu nebude líbit, tak bych se byl narodil někde jinde!" & děda: - "Ty mu určitě doma nic nedopřeješ. Dám za to krk, že ani nevíš, po čem prahne ta jeho dušička." Anna: - "Ale vim. Šimpanze by chtěl, chudinka. Aby se nám houpal v pokoji na lustru." děda: - "To je toho. Když já byl v jeho věku, tak jsem chtěl chovat v neckách velrybu." Anna: - "A víte, že mě to ani moc nepřekvapuje? Co nestačil zdědit po tátovi, to mu zůstalo po vás." & Vašek: - "Já jsem si myslel..." Luboš: - "Víš Anno, on si Vašek myslel, že..." Anna: - "Netlumoč! Já si poslechnu originál." & Luboš: - "To jsem nevěděl, že jsi tak staromódní." děda: - "Vy dva jste zase hrozně moderní. Máte osmiletý dítě a už plánujete svatbu!" & posádka Máni: - "Budeme zachraňovat náčelníka horské služby." pošťák: - "Luboše? On je raněnej?" posádka Máni: - "Proč by měl bejt raněnej?" pošťák: - "Protože jinak by slez po laně jako támhleten kluk." Anna: - "Vašku! No počkej!" děda: - "Ne, Anno! Za ten výkon zaslouží pochvalu!" Vašek: - "Tatí! Odjistit! Jde po mně máma!" & Anna: - "Všichni jste podvodníci!" děda: (převlečený za vodníka) - "Já ne, já jsem jenom vodník." & Luboš: - "A co máma, zlobí se pořád?" Vašek: - "Zlobí, čím dál tím víc." Luboš: - "A mluví s tebou?" Vašek: - "Mluví, čím dál tím míň. & Vašek: - "Místo řízků jsme měli třikrát kyselý rybičky." děda: - "A proč?" Vašek: - "Protože je mám děsně nerad." Luboš: - "Krucinál! To je práce se ženskejma!" & Vašek: (v telefonu) - "Klokan přiletí v březnu!" děda: - "Cože?" Luboš: - "Ále, Vašek chce jít do zoologický zahrady."(27.12.2015)

Tomáš Holý byl, je a bude vždy jen jeden. Žádný budoucí velikán herectví neměl tak úspěšné dětská herecká léta jako on. Poledňáková filmařinu zvládala na jedničku a dostala k televizím jak mladé diváky, tak i ty starší ročníky, což se dneska jiným filmařům s podobným zaměřením nedaří. Klobouček dolů.(26.12.2015)

• - Počas nakrúcania filmu režisérka Marie Poledňáková prechladla a ochorela na angínu. Nemohla si dovoliť zostať v posteli, a tak točila s horúčkou. Keď bola chorá, nešlo to ani Tomášovi Holému (Vašek) a na projekcii denných prác sa to potvrdilo, scény sa museli pretočiť. (Zdroj: casprezeny.sk) (Raccoon.city)

• - Po první noci v chalupě u dědy jde Anna (Jana Preissová) skrze plot, keře a stromky k rybníku. Když se od něj vrací a vchází do oplocené zahrady, tak již kolem stromky a keře nejsou. (Fary)

• - Ve scéně, kdy Vašek (Tomáš Holý) mamince (Jana Preissová) poprvé představí Beníka,je za dveřmi pokoje (a jeho zády) vidět šicí stroj Veritas z NDR ve tmavé verzi stolku. (Brtniik)