Sudá a lichá

Párna a nepárna

Odds and Evens

Komedie / Krimi / Akční

Itálie / USA, 1978, 109 min

Jedná se o jeden z nejlepších filmů s legendární dvojkou Bud Spencer a Terrence Hill, který by neměl chybět ve sbírce žádného fanouška potrhlých italských komedií. Tento kousek, v tom nejlepším slova smyslu, charakterizuje celé portfólio filmů s touto oblíbenou dvojicí. Opět nám tvůrci naservírovali nekonečné množství osobitých soubojů, rvaček, vtipných scén a hlášek, takže se po celé trvání filmu nenudíte. Za zmínku rozhodně stojí legendární scéna s pistáciovou zmrzlinou. Pochválit musím i skvělý příběh, který svede dohromady dva nevlastní bratry, kteří se snaží zničit sázkařskou mafii a nebojí se k tomu použít ty nejpodlejší metody. Z celé komedie doslova čiší dobrá nálada, která je ukotvena i skvělým výběrem prostředí a výbornou hudbou. Tvůrcům se také povedl výběr vedlejších herců, kteří do filmu výborně zapadají. Celkově nezbývá než konstatovat, že se jedná o skvělou komedii, která patří k mým nejoblíbenějším s touto nerozlučnou dvojkou. Moje hodnocení 85%(20.1.2013)

„Jablko před spaním, nemoci zahání..“ Pro mě zřejmě nejzdařilejší společné dílo neitalsky vyhlížející dvojice Carlo Pedersoli a Mario Girotti. Než se ten větší z nich v prvním záběru zvedne z barové židle od talíře fazolí, aby karikatuře mafiána uštědřil mocné plácnutí otevřenou dlaní do krční tepny, tak už Jet-Li dokončuje třetí film a ten hubený pro změnu loví děvčata na blankytný pohled a gymnastické prvky Věry Čáslavské při pěstních bitkách. Kritici v případě snímků dua Hill & Spencer mluví o "laciných komediích, pokleslé grotesce a bezduchém fackování". Rozhodně se nedá říct, že by byli daleko od pravdy, ale na druhou stranu - kdo má úsměv na rtu, ten má dobrou kartu..(11.2.2009)

Jedna z těch známějších, ale určitě ne nejpovedenějších komedií s Terencem a Budem. Oba hrají už trochu rutinně a ani ve scénáři nemají dostatečnou oporu. Dokonce se mi zdálo, že v jednotlivých scénách byli mnohem lepší, když v nich nehráli oba současně a tentokrát je takových scén překvapivě dost. Těch opravdu vtipných tu sice pár je, ale nestačí to. Zvlášť když je film zalidněn ne moc sympatickými vedlejšími postavami. Na druhou stranu potěší svižné tempo a neustále se měnící prostředí, v němž se děj odehrává (skoro jako v bondovce). Ačkoliv následující Hroši v Africe trpí podobnými problémy, tady musím jednu hvězdu přidat, protože Sudá a lichá je přece jen znatelně lepší.(29.8.2006)

Zajímavý, tenhle film jsem nikdy neviděl, možná proto těžko můžu hodnotit nostalgickým okem. Sudá a lichá nemá pro mě ten správný spád a ani dost bitek. Místo toho se jedná o obyčejnou podrazáckou komedii, kde se Spencer a Hill pohybují v prostředí sázek, zflixlovaných závodů a hazardních her a snaží se obrat lumpy a nepodrazit jeden druhého. Je tu čiperný taťka, párkrát se člověk zasměje (zmiňovaná zmrzlina mi připomíná tupost některých lidí v reálu) a Hill s velkou chutí mlátí grázly přes prsty, ale jinak je to slabší. A ten dabing s Větrovcem a Novotným je opravdu příšerný. PS: A jako již tradičně, dvojice na konci ostrouhá a nezůstanou jim žádné peníze - to jako by bylo u jejich filmů pravidlem.(26.9.2014)

Příjemně zábavná komedie plná jemného násilí v podání bratrů Firpových Johnnyho (neustále provokující a bavící se Terence Hill) a Charlieho (často nevrlý Bud Spencer). Důvodem nevšedního dobrodružství byl zájem amerického námořnictva o čistotu ve svých sportovních kláních, které narušovala spolu s ostatním sportem banda Řeka Parapolise (Luciano Catenacci), neboť ovládala sázky. Ale to jen do doby než narazili na bratry Firpovi, kteří jsou tak skvělými sportovci, že zvládají závodit v autech, kočírovat klusáky, nebo hrát pelotu baskickou tak brilantně jako žádní jiní. A hazard? V tom jsou také dokonalí. Zkrátka příjemná oddychová zábava.(26.8.2010)

• - Dvanáctá spolupráce dvojice Spencer a Hill. (J.Trinity)

• - Bud Spencer vydávající se za Ramona Seranna nastupuje ke zvláštní hře - Jai alai. Ke hře je potřeba míček, potažený kozí kůží o hmotnosti 125-140 gramů a speciálně upravená proutěná rukavice, též nazývána cesta. Hraje se na kurtu, který je obklopen třemi zdmi. Cílem hry je míček po odrazu zachytit do cesty, nejvýše po jednom dopadu na zem a velmi prudce s ním švihnout o zeď tak, aby váš protihráč měl problémy s jeho následným chycením. Odpálené míčky kolikrát létají i rychlostí kolem 300 km/h. (Stocki)

• - V místnosti, kde Charlie a Johnny hrají biliard, zní píseň "Andělé a fazole". Tuto píseň nazpíval Bud Spencer. (Terva)