Sudá a lichá

Párna a nepárna

Odds and Evens

Komedie / Krimi / Akční

Itálie / USA, 1978, 109 min

Kdo se chce u filmu opravdu pobavit, tím myslím nasmát se, a zároveň moc nepřemýšlet, tak tento snímek je přesně pro takového člověka. Pro mne nejlepší komedie, kterou dvojice Hill-Spencer natočila a na kterou se mohu opakovaně dívat a vždy se nasměji. Geniální rvačky, v nichž zaznívají podivuhodné zvuky, když někdo někoho udeří, a které přinášejí řadu tak "blbých" scének jako je např. nasazení jednoho lotra na ruletu a roztočení. Nezapomenutelný Pípa, který myslel vše dobře a vždy dostal pár facek, pak ten šedovlasý frajírek, který po každé ráně vyplivne další vyražený zub a tak dále a tak dále. Prostě směs honiček, rvaček, vtipných dialogů, které jsou sice bezduché, co si budeme namlouvat, ale nekritického člověka pobaví... A ruku na srdce, přátelé: kdo z vás by si po shlédnutí tohoto filmu dovolil požádat Spencera o fazole s cibulkou;-)(5.5.2007)

Příjemně zábavná komedie plná jemného násilí v podání bratrů Firpových Johnnyho (neustále provokující a bavící se Terence Hill) a Charlieho (často nevrlý Bud Spencer). Důvodem nevšedního dobrodružství byl zájem amerického námořnictva o čistotu ve svých sportovních kláních, které narušovala spolu s ostatním sportem banda Řeka Parapolise (Luciano Catenacci), neboť ovládala sázky. Ale to jen do doby než narazili na bratry Firpovi, kteří jsou tak skvělými sportovci, že zvládají závodit v autech, kočírovat klusáky, nebo hrát pelotu baskickou tak brilantně jako žádní jiní. A hazard? V tom jsou také dokonalí. Zkrátka příjemná oddychová zábava.(26.8.2010)

Dvaja taliansky herci, Carlo Pedersoli a Mario Girotti, si poameričtili mená a dali vzniknúť svojskému odvetviu akčnej komédie. Dvojica, ktorá sa vždy dobre doplňuje a rozdáva rany ako keď kopne kôň. Áno, sú to Bud Spencer a Terence Hill. Konkrétne v tomto snímku z roku 1978 si zahrali bratov Firpovcov. Modrooký, mrštný, prefíkaný Johnny a večne mrzutý kamionista úctyhodných rozmerov Charlie to roztočili ako sa patrí. Je tam všetko: rušné diaľnice, automobilové preteky, dostihové dráhy, luxusné lode, casína, hazard a samozrejme kopec ich jedinečných bojových choreografií. Príšerná somarina, ktorá ma však vždy poteší. ***(1.3.2009)

Jedna z těch známějších, ale určitě ne nejpovedenějších komedií s Terencem a Budem. Oba hrají už trochu rutinně a ani ve scénáři nemají dostatečnou oporu. Dokonce se mi zdálo, že v jednotlivých scénách byli mnohem lepší, když v nich nehráli oba současně a tentokrát je takových scén překvapivě dost. Těch opravdu vtipných tu sice pár je, ale nestačí to. Zvlášť když je film zalidněn ne moc sympatickými vedlejšími postavami. Na druhou stranu potěší svižné tempo a neustále se měnící prostředí, v němž se děj odehrává (skoro jako v bondovce). Ačkoliv následující Hroši v Africe trpí podobnými problémy, tady musím jednu hvězdu přidat, protože Sudá a lichá je přece jen znatelně lepší.(29.8.2006)

"Nesnáším chlapy, který mi chtějí sníst mý fazole." Takže se bude fackovat. Tentokrát pánvičkou, tágy, pneumatikami a samozřejmě pěstmi. Bez toho by to nešlo. Samozřejmě se bude taky hláškovat a já si přitom dám pistáciovou zmrzlinu. A nerad bych zapomínal na sport, takže tu máme automobilové závody, dostihy a pelotu. Ještě přidám na závěr trochu poučení a to tentokrát spočívá v tom, že kšandy se dají v boji zneužít soupeřem a že domluva s rackem je pěkně zákeřná věc. Nyní mne omluvte, jdu si vyhodit nějakého tuláka z kamionu a doufám, že přitom nebude brečet jako Charlie.(22.5.2018)

• - Film Sudá a lichá se u nás dočkal celkem tří dabingových verzí. Kino dabing obstarali Josef Větrovec (Bud) a Jiří Novotný (Terence). V dalších dvou verzích dabovali hlavní hrdiny filmu Jan Schánilec (Bud) a Pavel Trávníček (Terence), první verze z roku 1993 byla vyrobena pro televizi Premiéra a druhá z roku 2006 pro TV Nova. (Stocki)

• - V místnosti, kde Charlie a Johnny hrají biliard, zní píseň "Andělé a fazole". Tuto píseň nazpíval Bud Spencer. (Terva)

• - Dvanáctá spolupráce dvojice Spencer a Hill. (J.Trinity)