Čarodějnice

Witching and Bitching

Komedie / Horor / Fantasy / Drama

Španělsko / Francie, 2013, 110 min

• *CARNIFEX*

Partia lúpežníkov prezlečených za rôzne historické či komické postavy, vykradne malé klenotníctvo. Na čele organizovanej skupiny je za "Ježiša" preoblečený Jose, ktorý chtiac, nechtiac do akcie zaplietol aj svojho malého syna Sergia. Nakoľko sa plány lúpeže veľmi nevydaria, a polícia je poslednej "trojici" nepolapených stále v pätách, je jasné, že sa musia niekde schovať. Rozhodnutie, ako ďalej, je jednoduché. Všetci sa zhodnú, že najlepšou variantou bude útek cez husté lesy do Francúzska. Na ceste za vytúženou slobodou sa nevyhnú tajomnému miestu o ktorom tradujú hrôzostrašné čarodejnícke historky. Očakávania z nového snímku Alexa de la Iglesia, boli zrejme priveľké. Nedá sa povedať, že by film vyslovene nebavil, ale "Witching and Bitching" je len akousi sarkastickou satirou, utopenou v "ľahkom" feministickom nádychu, ktorá v porovnaní s úspešnou "Baladou o smutnej trumpete", vzbudzuje dojem slabej náplasti. Záver radšej nebudem ani komentovať. Škoda. Ozaj som sa tešil - 50%.(6.2.2014)

Takový film může vyhrát 8 cen akademie jenom ve Španělsku! A to je dobře. Moc provokativní, moc útočné, moc drsné, moc romantické na zbytek Evropy. Příběh nestojí za nic, ale vůbec za nic. Detaily za hodně. Dokonalý mix hororu, komedie, dramatu. Byť to má k Tarantinovi blízko, násilí tu není prvoplánově k pobavení. Když se tu někomu sekají prsty nebo uši, má to smysl i jiný, než zasvinit diváka krví. Navíc Španělé mají cit pro horor a ještě více pro jeho zlehčení. El Laberinto del fauno se zpočátku tváří jako historický rodinný film, do chvíle, než tam někomu pár fašistů rozmlátí hlavu skleněnou lahví. Podobné je to s Las Brujas. Začínají jako laciný americký akčňák, pak se mění v komedii, road movie, horor, komedii, horor, komedii, horor, komedii. Historické hony na čarodějnice tu vstupují do současnosti a na jejich reinkarnaci režisér ukázal vztahy mezi muži a ženami, předsudky a paradoxy. De la Iglesia tu navrch dostává do filmu odkazy na realitu, když už v úvodních titulcích zobrazí portréty Thatcher nebo Merkel...možná čarodějnice dnešní doby? Las Brujas nejsou jenom ztřeštěnou komedií, jsou hlavně dokonale ztřeštěným vtipným hororem. Režisér našel rovnováhu mezi groteskou a fraškou a udržel se v rovině vkusu. Neustálé střídání scén, které by stylově k sobě vůbec nepatřily, dodává snímku napětí, ale i vážnost. Možná je to trochu Taxi namíchané s Timem Burtonem, ale každopádně je to španělská představa o komedii, o drsné komedii, která je cestou do pekel. No, tyhle čarodějnice ovšem vyšly božsky.(11.2.2014)

Iglesia neměl očividně jasno co vlastně chce natočit a jak se chce popasovat s motivem čarodějnic (dlouho dobu šlo jen o jakousi mteraforu). Jinak není možný, abychom 60 minut sledovali velmi hůmorným způsobem podanou krizi středního věku a pak na posledních 20 minut spadli do naprosto nehůmorného a hrozného CGI výblitku se soubojem opravdových čarodějnic. Ani to že má jedna supr figuru a boži ko.. přednosti to nezachrání. Škoda...5-6/10(9.6.2015)

Tohle bylo tak divné, že ani nevím, co si o tom má myslet. Jak píšou ostatní, ty scény v jeskyni už byly dost přehnané, ale kupodivu to mělo atmosféru, herecké výkony byly fajn, nebyly tam hluché místa, efekty se také vydařily, tudíž relativní spokojenost. Pár nelogičností tam bylo. Taky mě potěšilo spousty známých tváří z Los hombres de Paco. Určitě nelituji, že jsem to viděl.(16.3.2014)

Této formě zábavy musíte být otevření, jinak asi budete zklamaní. Las Brujas de Zugarramurdi mají totiž hodně specifický smysl pro humor, který jsme už mohli vidět třeba v Balada Triste de Trompeta, jež mě osobně neoslovila. Je to hodně šílené a na pomezí s parodií, hodně lidem by se to vůbec nemuselo trefit do vkusu. U mě to fungovalo tak na půl, rozjezd by snesl kratší stopáž, nicméně bavila mě ta strašidelná atmosféra s příjezdem do vesnice a seznámení s čarodějnicemi. Ke konci to nabírá zcela jiné obrátky a je v tom už trochu bordel. Za mě to byla solidní jednorázová zábava, ale nic, do čeho bych ostatní musela nutit. Takže OK, ale nic nutného pro život.(29.1.2018)