Topení po číslech

• Velká Británie Drowning by Numbers (více)

V Topení po číslech s antiemotivním chladem děje kontrastuje krása obrazu přesyceného významy, stejně jako lyričnost východoanglické krajiny, kam je děj umístěn (inspirace holandskými mistry a anglickými krajináři předminulého století). Režisérova záliba v číslech a řádu astrologie nabývá absurdních dimenzí v příběhu tří žen stejného jména Cissie Colpittsová, které náleží ke třem generacím a jsou spolu možná v příbuzenském poměru (nebo jsou jednou ženou ve třech obdobích života). Všechny tři Cissie postupně utopí své neuspokojující manžely a spoluúčast si vynucují na svém sousedu, romantickém ohledávači mrtvol Henry Madgettovi. Příslib lásky však ani jednou nedojde naplnění, Madgett je třikrát odmítnut, aby byl v závěru, kdy je celá vražednická aféra odhalena policií, vyvezen na projíždku a utopen. (čenda)

kolodej1

dle mého naprostá ztráta času, spíš než film autorova exhibice, který na sebe vrství jeden nesmysl za druhým. Jo, ono je to místy docela vtipné, ale jako celek je to naprostá píčovina, takový výplod šíleného snu. Tahle stylizace mi nevyhovuje a raději se zasměju u jiných filmů, kromě toho tady to byl materiál spíš na pousmání než na zasmání. Za tímto cítím především autorovo ego a uspokojení, jak si vodí rádoby fundované diváky. Takovéto cvičení by bylo snesitelné, kdyby trvalo tak 15 minut, ale určitě ne skoro dvě hodiny, protože s každou minutou navíc je tato samolibá stylizace čím dál otravnější a nudnější ()

babka

Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1990/91 , ale více jsem si jej vychutnala až na LFŠ v Uherském Hradišti. Už nevím kterého roku tam byla uvedena většina filmů tohoto režiséra. Greenawayovské náměty, výtvarné řešení, alegorie a obsese a posedlosti tvůrce, tak bylo možno shlédnout během jednoho týdne, což byl opravdu zážitek. ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill