Baahubali: The Beginning

• Indie బాహుబలి (více)

První díl velkolepé ságy o mocném indickém království Mahishmati. Tomu vládne tvrdou rukou neohrožený válečník Bhallaladeva (Rana Daggubati). Na hlavním nádvoří dlouhá léta vězní v okovech Devasenu (Anushka Shetty), sesazenou bývalou královnu, kterou se její věrní přívrženci marně snaží osvobodit. Ve stejný čas u řeky pod vysokým vodopádem žije chlapec jménem Shiva, který roste v silného a odvážného muže (Prabhas). Celý život upírá oči k vodopádu a touží zjistit, co je nad ním, protože nikdo z jeho rodu na tuto otázku nedokáže odpovědět. Zatím se mu ale nikdy nepodařilo vyšplhat proti proudu vody až nahoru. Když mu z vodopádu k nohám spadne tajemná dřevěná maska, je odhodlán konečně vylézt nahoru a naplnit svůj osud... (Dont)

Luksa

Baahubali spadá přesně do žánru, o kterém jsem si vždycky přál, aby Indové natáčeli častěji - tedy čistokrevná, dobrodružstvím kypící epická fantasy. To měřítko mě ohromovalo. Krom počátečního výlezu na horu (scéna kterou už teď řadím mezi své TOP tohoto roku) uvidíme i střet obrovských statisícových armád jako z Pána prstenů. Opravdu je stále na co se koukat. Rajamouli tento kolos ustál se ctí, a pokud mi přišlo pár scén trochu přestřelených, v celku se ztratí a já mám na indických filmech rád i tu "nedokonalost". Oceňuji i mému sluchu lahodící hudbu (zase) a povedený casting - někteří dostanou doufám větší prostor v dalším díle, a tak nejvíc se mi líbili Ramya, Satyaraj a záporné postavy. Ač zatím nejsem z tohoto spektáklu odvařený tolik jako před léty z Eegy, za nejlepší vizitku považuju fakt, že jsem si přál aby to ještě nějakou hodinu pokračovalo a další díl bych si dal z fleku hned. (viděno v Hindi dabingu) ()

marrjaana

První půlka je taková indická verze Plaváčka zkříženého s Herkulesem. I když trochu epičtější a velkolepě zpracována a vlastně je to takové hezky koukatelné a zajímavé fantasy. Ovšem poté se dostaneme do druhé půlky, kdy je vyprávěna minulost a film dostane pořádný koule. Na první půlku rázem zapomenete a necháte se unášet jednou z nejepičtějších filmových bitev, která opravdu zabere skoro celou půlku filmu. Jasně občas jim tam něco ujede, ale celkový dojem z filmu( hlavně z druhé půlky) je WOW! Upřímně mně po zhlédnutí filmů Jodhaa Akbar, Magadheera a (hlavně) Baahubali mrzí, že se Indové do výpravných filmů nepouštějí častěji, protože jim to zjevně pravdu jde. PS: velmi mně zaujalo upozornění na začátku filmu, že pády zvířat jsou výsledkem CGI a upozornění, které běželo při těchto pádech v spodní liště obrazovky. ()

kenkaku

Tohle je moje třetí indiánské ptákovina (ano i ptákoviny si vybírám) a rozhodně RRR překonáno nebylo. 3R se snažilo být opulentní a minimálně Bollywoodské (jen jednou se tancovalo a bylo to zakomponované do děje) a velice šikovně se pracovalo s akcí. Tady byla polovina filmu pryč, zas tak moc se neudálo, ale tancovat a zpívat už se zvládlo 3x. V polovině přijde zmatečný flashback (prý před 50ti lety, ale herci jsou tam stejný). Flashback obsahuje mimochodem naprosto velkolepou a sakra dlouhou bitvu… sorry ale tím se mělo začít. Ta zachránila hodnocení. Děj obecně se točí okolo borce jménem Ba-huba-lí (který je super úplně ve všem) a celou tu dobu se čeká, než narazí na jiného (co je super jen v něčem), aby měl alespoň soupeře kterého nepřeválcuje s přehledem jen tím, že se na něj podívá. No a v tomto filmu ho nenajde (protože pokračování příště) ()

DavidS.

Pro kultivovaného Evropana je to samozřejmě drastický Bollywood bizár, kde 25letého mladíka hraje Prabhas, co vypadá jako 50letý sval-otyloň s výrazem idiota, ale aspoň jedna taneční scéna má podmanivou choreografii a závěrečné bitevní inferno, je i přes několik úsměvných okamžiků, opravdu ve velkolepém měřítku... ()

Fary

Velkolepé. Bollywood, až to bolí, ale svým způsobem neuvěřitelně zajímavý počin. Takhle přesně si představuji ztvárnění legendy. Přehnané ve všech směrech, ale o tom legendy jsou. ()

Magika82

Bože můj, do koho jsi to zase duši dal?! Aniž bych se chtěla rouhat, mám namysli režiséra a scénáristu v jednom S.S. Rajamouliho, který si sám neopomenul navíc střihnout ve snímku malou roličku navrch. Kde je zakopaný onen pověstný pes? Z mého pohledu: V předlouhých scénách hraných písní, které stopáži filmu ukrojili řádný kus... Tak buď se dívám na fantasy snímek, nebo na romantický muzikál. Zkloubit tyto dva zcela odlišné žánry, to snad zvládne opravdu jen Indická tvorba. Pro diváka v Indiii zřejmě normální k pochopení. U mne však došlo k jakémusi chvilkovému schizmatu v šedé kůře mozkové, která chvílemi vůbec netušila, cože se to vlastně děje. A useknutí filmu po 159minutách tak, že vím, že nic nevím (že je Shiva právoplatný vládce bylo jasné od počátku), to už opravdu natahuje struny mé trpělivosti až přes limit únosnosti. Leč: Krásná výprava, nádherné animační scény království Mahishmati, krásné kostýmy, velmi dobře (za 2) natočené bojové scény, nedovolí mému svědomí práci pomyslně škrtnout červenou propiskou a dát Nedostatečnou. Film pro nenáročného diváka, a diváka milujícího indo-asijské snímky, může být tento film zdařilým počinem.... Tedy subjektivně hodnotím za výpravu, animace, kulisy, kostýmy, bojové scény - paradoxně k počátku hodnocení - 55% a tedy horší Velmi dobrou.... 3 hvězdy. Ale pokračování již vidět nepotřebuji. Děkuji. ()

doctor20

Jediná hviezda za naozaj peknú hudbu. Čo sa týka stopáže, tak neuveriteľne dlhá nuda. Efekty (všade naplácané CGI) sú úplne porovnateľné s filmami od Asylumu, teda katastrofálne a prinajlepšom úsmevné. Indovia sú čím ďalej škaredší a čo je najhoršie, tak dej nedával zmysel. A osobne som sa tešil na tie super prestrihy, kde si všetci zaspievajú a zatancujú a... - nič. Spieva sa tam, to je pravda, ale nie je to tá pravá India s tanečným vystúpením. Je zaujímavé, že je to najdrahší Indický film všetkých čias, ale niekedy je asi menej viac. ()

Gore

Můj první film z Tollywoodu dopadl o hodně lépe než nedávno viděný první přispěvek z Kollywoodu "I" režiséra Shankara, ale na známější Bollywood to stejně nemá, ten mívá celek filmu více propracovaný a celkově na mě působí lépe. Ale jako epický příběh, při kterém přivřete oči nad nerealističností a jen se unášíte epochálními barevnými výjevy, popř. krvavými bitvami, ozvláštněné nějakým zajímavým nápadem, je to dostačující. ()

Klajnik

Baahubali je velmi špatným filmem, což ho trochu zachraňuje. Dokáže být totiž natolik absurdní, natolik směšně patetické a přepálené, že se u toho divák vlastně občas zasměje. Jen malý výčet: 1.) Na začátku se Ind, neustále snaží vyšplhat na horu, ale nedokáže se dostat přes jeden úsek. Zvládne to až tehdy, když se mu na skaliscích začne zjevovat zpívající a tancující žena. Až tehdy je schopen toho nevídaného fyzického výkonu a přeskočí asi 30m propast. Vidina sexu je holt silným motivátorem. 2.) V momentě, kdy tu paní nalezne, tak se ho snaží zabít. A není divu. Vypadá jak osmdesátkovej pornoherec, pohazuje knírem a dělá jí neslušné návrhy. Začnou boj, ale on z ní během něj postupně svléká oblečení, rozčese jí vlasy, ohodí jí pod vodopádem, natře jí rty (šťávou z vína) a namaluje stíny (saze). Až když žena uvidí, jak krásnou jí učinil v odlesku vodní stěny, tak se mu poddá. 3.) Princ indického království nad horou zas přepere v souboji býka a ani se nezapotí. V levém spodním rohu během toho bliká nápis "CGI", což je bizardní, protože jde poznat, že je to CGI jednak proto, že ty efekty jsou zde velmi špatné a jednak proto, že snad nikdo nemůže být tak debilní, aby si myslel, že muž skolí býka. 4.) V závěru se strhne "epická" bitva, která však vůbec epická není, protože je to celé extrémně vyumělkované a stupidní, takže to není vůbec napínavé. Nepřáteli pro ono indické království je nějaká sta tisícová špinavá horda cigánských n*grů. Je to vtipný, protože takhle si nepřátelskou armádu představuje českej ovar hlásající "Islám v Česku nechceme!" ---> Já teda nevím, do jaké míry tenhle film Indové berou vážně a do jaké s rezervou, ale vzhledem k tomu, že i zde Češi píší, že závěrečná bitva byla epická nebo že to Prabhasovi s Tamannou slušelo, tak se obávám, že s tí m nadhledem to nebude žádná sláva. Baahubaliho ale samozřejmě nelze brát vůbec seriózně, protože kadence nesmyslů je enormně vysoká, ale přijde mi, že na nějakou vážnou notu přecijen hraji - jakoby se snažil vyprávět inspirativní příběh o hrdinství. Celé je to však pouhá pohádka, ačkoliv se obávám, že pohádka v podobě hraného filmu, kde lidi dělaj to, co tady, to prostě nefunguje, protože hraný materiál je příliš konkrétní (ta konkrétnost je však jeho předností, ale nehodí se do ní určitý typ látek). V animáku můžeme prezentovat s mluvící Sluníčko, ale v hrané podobě to bude podstatně náročnější zpracovat - pokud to vůbec lze a neselhat. I kdybychom však pominuli, že zde lidi jsou schopni vypnou býká nebo skákat 30 metrů, tak nelze přimnouřit oči nad nekvalitním scénářem. Ta dějová výstavba je dost slabá. Občas je to matoucí, nikdy to není napínavé ale vždy je to předvídatelné a vyumělkované. Výpovědní hodnota je nulová, protože celý film je pokleslým produktem, který má bavit diváka chvílemi "hezkou" písničkou, chvílemi "krutopřísnou" akcí. Estetický dojem je ohavný: Když pominu tu přemíru kýče a patosu, tak také nutno poukázat na, že měřítko autorovi vize přesahovalo rozpočet či technické dovednosti tvůrčího týmu. Proto to také vypadá tak, jak to vypadá. () (méně) (více)

artas

Ako indický Superman a Thor dali po držke indickej odnoži Sauronovej armády. Najviac ma dorazilo, keď po dva a pol hodine, keď som sa už nevedel dočkať konca, zrazu vidím "to be continued", to som sa znova nadržkoval. ()

Bozvav

Krásná, přezdobená mýtická pohádka pro dospělé, zcela v meritu bollywoodské kultury. Vizuálně luxusní podívaná, příjemná hudba a některé cény nabité sexuální touhou až běda. Ke konci slušná epická bitva. Je s podivem, že navzdory dlouhé stopáži si film udrží divákovu pozornost. Za mne spokojených 85%. ()

Derny

Je vidět, že v Asii neexistují hranice schopností. Přestože se film tváří vážně, často vás to nutí se usmívat. Není to však zdánlivou komičností, nýbrž spíše rozplýváním se nad úžasně barevným a barvitým požitkem z pohádkového fantasy eposu. Baahubalimu je vlastní pořádná dávka teatrálnosti, režisér využívá každou možnost předvést monumentální scénu, ze kterých se de facto celý film skládá. Pro oko evropského diváka to rozhodně působí přehnaně až kýčovitě, nicméně je potřeba to brát jako indické kulturní vyjádření. Zdobnost a důraz na pozlátko je Indům obecně vlastní. Když toto přijmeme, už stačí jen užívat si každou, často úmyslně do krajnosti vyhnanou, scénu a vychutnat si příběh se spoustou klasických motivů i klišé, které k tomuto filmu prostě patří a vůbec nejsou na škodu. Vytknout se každopádně dá trochu krkolomné vyprávění. Přeci jen odvyprávět vícevrstevnatý několikagenerační příběh není jen tak a maglajs, který působí retrospektivní vyprávění zabírající celou druhou půlku filmu, může někomu činit potíže. Já ale musím uznat, že Indové získali hluboký fantasy movie zářez. ()

Evander

Pozitivy filmu jsou poutavý a silný příběh a vysoký rozpočet, který je zejména na výpravě citelně znát. V podstatě je to ale strašná prasečina a akční scény jsou jedna vedle druhé ukrutně přitažené za vlasy. 60% PS: Místy se dá říci, že jde v podstatě o vykradeného pána prstenů, byť příběh je jiný. Shoda několika scén je takřka 100%. ()

sadlokan

Hlavní hrdina vypadá jako kdyby si pod nos nalepil úhoře,porozuměl řeči Supermana a jal se hledati Zlatovlásku,což v kraji indickém znamená"Černovláska s šípy a meči". ()

MickeyStuma

Dva bratři soupeří o trůn království Mahishmati. Viditelně velkorozpočtový snímek zahrnující dvě generace, který má být tvůrčím vrcholem režiséra S. S. Rajamouliho. Jeho počin se nejen chlubí hodnotami, ale hlavně přitahuje i potřebné divácké davy, takže se sal komerčně nejúspěšnější jihoindickou produkcí. Před i za kamerou byli talentovaní umělci vědící co dělat a gigantický rozpočet už jen zajistil výstavní hodnoty hodné eposu s historickým nádechem. Ano, kus skutečné historie byl použit, ale samozřejmě s patřičnými úpravami, takže jako obvykle si nad tím historikové škubou vlasy. Zobrazený svět má tak převážně povahu žánru fantasy, a to nejen ve jménech, ale i krajinách a města, vytvořené nepřekvapivě z velké části pomocí CGI. Stejně jako čínská produkce používá své mýty pro tento žánr, používají i tady, v tomto případě indické, ve kterých se v legendě a náboženství dává výrazně najevo. Kamera Senthila Kumara k tomu zvýrazňuje magickou auru všeho, kde i prvky přírody zaujímají místo jak symbolické, tak i telurické, čímž každého umísťuje do prostoru poklidného i válečného. Komu se tajil dech u velkolepé bitvy ve snímku „Pán prstenů: Dvě věže“ (2002), nyní bude přímo lapat po dechu. V tomto se pokročilo zase o nějaký ten kus dál. Bollywoodská tvůrčí tradice také zajišťuje tradiční muzikální a hlavně romantizující scénografie, která jsou však v jádru věci nedovyprávěna a co si budeme povídat, pro nás jsou hlavně naprosto zbytečné. Snímek uchvacuje svou tvůrčí představivostí v dokonalé atmosféře indického orientu, hodně korespondující až s komiksem. Některé CGI animace jsou bohužel i nadále svou nepřirozeností dosti viditelné, ale ještě pořád se to dá odpustit. ()

misbos

Pro "zápaďana" je to až nepochopitelně naivní, ale - tohle je prostě základní hrdinskej mýtus (teda zatím jeho první půlka), voholenej až na kost. Tohle je podloží všech našich Supermanů a Potterů. Postavy tady nejsou komplexní lidi, jsou to totální archetypy, hlavně v tom flashbacku přes půl filmu. A tak má hlavní hrdina "plaváček" svůj Šiva moment (jako prd přenese lingham a pak si dá nataraj - to je ten tanec), Devasena v řetězech má svůj SmashanTara moment - a proto je z ní v tu chvíli Kattappa tak vyplesklej, Bhallaladeva má v bitvě svůj Indra moment, temná horda Kalakeyů jsou samo Asurové, zatímco obránci Mahishmati jsou Dévové, a určitě by se dalo pokračovat, ale už je to dávno, co jsem se v tom řádně orientoval. No jak říkám, je to čistej mýtus, a protože mýtus je fajn, je to za pět. JAY MAHISHMATI !! :-) ()