Baahubali: The Beginning

• Indie బాహుబలి (více)

První díl velkolepé ságy o mocném indickém království Mahishmati. Tomu vládne tvrdou rukou neohrožený válečník Bhallaladeva (Rana Daggubati). Na hlavním nádvoří dlouhá léta vězní v okovech Devasenu (Anushka Shetty), sesazenou bývalou královnu, kterou se její věrní přívrženci marně snaží osvobodit. Ve stejný čas u řeky pod vysokým vodopádem žije chlapec jménem Shiva, který roste v silného a odvážného muže (Prabhas). Celý život upírá oči k vodopádu a touží zjistit, co je nad ním, protože nikdo z jeho rodu na tuto otázku nedokáže odpovědět. Zatím se mu ale nikdy nepodařilo vyšplhat proti proudu vody až nahoru. Když mu z vodopádu k nohám spadne tajemná dřevěná maska, je odhodlán konečně vylézt nahoru a naplnit svůj osud... (Dont)

Hpatrik

No pane jo, tohle byl tedy slušnej úlet! Indickej popkornovej megakýč, rádoby-vykrádající snad všechny hollywoodské blockbustery a epické fantasy bijáky. Přiblblé spomalovačky tu jsou u každé prkotiny, příběh nedává smysl, postsysnchrony vůbec nesedí, CGI k smíchu.. jediné co tu za něco stojí je hudba, a s velkým přihmouřením oka i výprava. Holt jinej kraj, jinej mrav. ()

Drom

Chvilku mi trvalo, než jsem ten film našel. Ona mi ta indická jména, stejně jako písničky, připadají všechna stejná. Jak začít... Mňó byl to romantickej cajdák o cikánským stalkerovi, kterej na cestě za pomstou (nebo co) pronásleduje každou sukni, kterou potká. Velmi často pak film volně přechází v indické popové videoklipy, ale o to nejde. Ani o to, že je to přitažený za vlasy a den/noc, léto/zima nebo prostředí se tam (nahodile?) střídá i v rámci jedné scény. A že některý ty animace měly bejt lepší. A to plastový kamení a železo :D Hlavní důvod, proč tu o tom teď píšu, je, že tahle sladká výpravná splácanina má dvě a půl hodiny (!), je vlastně docela plytká a kýčovitá (!!) a přesto mě po asi stodvacet minut vůbec nenudila (!!!). To je teda spíš smutný. Nemluvě o tom, že v některých scénách má naprosto úchvatnej vizuál, hlavně v první části. Směrem ke konci to šlo trochu dolů, mě ta velkolepá bitva hordy indů na jedný straně a hordy špinavějších indů na druhý moc nerajcovala (nebojte, Baahubali je všechny umlátí svýma koulema). Ale... u všech Svatolesů, kdo by to byl čekal? Váhám, jestli nechat tři nebo dát čtyři a když tak v hlavě hrubě přepočítám objem debility a vydělím stopáží, skoro bych i smeknul. Nosit klobouk. Slabší čtyři nakonec za mě, ale vy si asi jednu budete chtít odebrat. ()

ER

Tak kde začít....klišé jak na běžícím pásu,triky,které se "snaží" být in. A těch "okopírovaných" scén ala Gladiátor,300 a další, které silně kontrastují s dětinskými scénami zamilovaně kreslícího Baahubaliho. Nakonec jsem se dodíval do konce plácaje se smíchy a v rámci mé dobré nálady se dalo snést i muzikálové pojetí s tanečky. ()

Alergius

Epická fantasy superhrdinovka na kari smíchaná se Stardance. Nevím jestli jsem se měl víc divit nebo se smát, ale když se na to člověk podívá s nadhledem, tak tam najde dost povedených momentů. Nicméně jsou vykoupeny spoustou dalších wtf chvil, které spíše pramení z kompletně jinak kulturně postaveného snímku než na který je středoevropský divák zvyklý. ()

Pulper

O bollywoodských filmech jsem zatím jen slyšel a viděl několik ukázek. Tancování a zpívání je tam prý pokaždé. Takové malé intro byl pro mě Milionář z chatrče, který je ale britská produkce. K Baahubalimu mě přivedla náhodně shlédnutá ukázka megalomanské bitvy. Rozhodně nejde o žádnou hovadinu. Vizuálně je to bombastické, exteriéry kouzelné, hudba krásná. Zápletka a scénář jsou jedno velké klišé a patos. Zprvu jsem měl dojem, že je to adaptace nějaké staré pověsti. Bohužel ne. Neškodilo by víc erotiky na úkor zabíjení, ale to je pořád dokola. Desítky brutálně zabitých jsou ok, jedno odhalené prso by byla katastrofa. Zato máchání obřího kamenného penisu ve vodopádu je ještě zdůrazňováno jako jeden z přelomových okamžiků filmu :-) Těch písniček mohlo být taky míň. Vůbec nebyly špatné, ale poslouchat je každých 20 minut docela otravuje. Počítačové efekty chválím. U bojových scén nevypadaly špatně a počítačového býka jsem ve zdraví přežil. Trapas to byl jen při sjíždění v horách. Napjatě očekávám druhé pokračování a těším se, až si všechen komparz dá závěrečnou mnohaminutovou trsačku :-) ()

Myslivir

Co dostanete, když se spojí zajímavý námět - legenda o mocném válečníkovi - pohlední herci, rozličné kostýmy a prostředí, krásná hudba a chytlavé písně? No tento film to jistě nebude, jelikož to není Hollywood. Indové na to jdou totiž po svém, a tak vše zmíněné ženou do extrémů. Milostnému příběhu na pozadí válečného konfliktu tedy divák musí odpustit občasnou nesoudržnost střihu, času a místy i denní doby, praštěnost akce, excesivní herectví a sem tam i otřesné CGI, aby si tuto jízdu užil. Souboj, v němž muž svléká ženu a připravuje si ji na milostný akt, montáž lezení na obří vodopád či velkolepou bitvu s morbiliónem nepřátel jen tak někde totiž neuvidí. A ten, kdo by si po konci poslední písně (a že jich není málo, film je v podstatě muzikál) u titulků myslel, že už ho nic nepřekvapí, neví, co ho ještě čeká. ()

Hatred

Na základě jedné epické bitevní scény zhlédnuté kdesi na netu jsem sehnal tenhle skoro tříhodinový snímek pro víkendový maraton velkolepých filmů. No, měl jsem si to proklepnout víc - na zpívánky jsem byl připravený, kupodivu to nebylo tak strašné jak jsem čekal a davové taneční scény se nekonaly, bohůmžel to samé se dá říct o bitvách a velkolepé podívané. První půlku filmu pozorujeme hlavního Lakatoše, kterak šplhá na vodopády a pohazuje knírem, v druhé pozorujeme toho stejného Lakatoše, jak je svým vlastním fotrem a jak se dostal až k těm vodopádům. Někde ve čtvrté pětině filmu se objeví čmoudi, kteří útočí na říši fotra a jeho bráchy a tehdy proběhne těch nejlepších 5 minut, které se staly důvodem pro dvou a půlhodinové martyrium. Za tohle jedna hvězda, za pěkně vymodelované impozantní město druhá. ()

XXXXXXXX

To si tak jednou jedna cigánka vyšla na procházku k řece. A aby si cestu ještě zpestřila, vzala sebou rovnou i spratka a nechala si po cestě zapíchnout do zad oštěp. Na tuto drobnou komplikaci, ovšem při následném výtvoru marmelády ze svých nepřátel, klidně i za pomoci onoho inkriminovaného oštěpu, nebrala pranic ohled, a z pronásledovatel se rázem stala marmeláda. I poklekla hrdinná Soplánka a i když se to zřejmě může takhle z popisu zdát nepříjemné, umyla se v řece od špíny, ne ovšem později, než se ji povedlo vykloubit si paznecht v krajně nepříjemné poloze, to aby se spratkovi dobře plulo. Toho později adoptovali další cigáni a pokřtili ho Višňa s přízviskem Váhubáálíí.. A tak milý Više, po úspěšném počórování masivního kusu železa, sem tam podnikl 46546545464456tý pokus vyšplhat po vodopádu a co čert nechtěl, 46546545464458tý .pokus byl i úspěšný. A tak Mirabelka pokračoval ve svých už tak dobře zajatých úspěších. Ocejchoval si jednu africkou slepici jménem Soplostěna a aby toho nebylo málo, dovedl z ní, v rámci ukrutně nudného souboje, dokonce strhat několik kousků hadříků. Jenže Šiva žel, když už to konečně mohlo začít být zajímavé, zapeckoval se a nechal toho. Ať mi tedy odteď laskavě nikdo netvrdí, že cesta k ženskému srdci vede přes žaludek, očividně to jde i jinak! A tak mu tedy Mokráplena padla k nohám a bylo počórováno a ocejchováno. Následně byla tato podivná taškařice už tak plná tanečním kreací a zápletkou originální asi jako 50. díl Velkolepého století, přerušena hrdinným pokusem Baličevah Viśni o záchranu někoho, o tom v životě neslyšel a nemohl mu být fuk víc, než třeba pořádné zaměstnání. A pozor po tomto husarském kousku proloženém o seznámení se s další postavou jménem Kakaka, který kromě toho že to byl ošklivý, plešatý a starý dědek, měl být také vynikajícím válečníkem, se divák konečně dovídá o značně zmatené příběhové berličce, kterou by normální scénárista umístil poměrně jasně na začátek aby to dávalo smysl. K tomu Váhubáálí ulehčí o hlavu další naprosto nepochopitelné postavě a najednou se chlapík dokonce zůčastní i krutopřísné bitvy o sociální dávky s kmenem Morgošů ze sousedního západu. A když už se v závěru dozvídáme poměrně důležitou informaci a nedůležité postavě, zavřeli sběrnu surovin a kikošům byl konec. Doufejme, že všechny vytáčky, otočky, a jiné výmluvy před sociálním pracovníkem na UP se odbyli již v tomto díle, a v ten další bude tvořit jen čistá akce bez toho otravného CGI, kterého tady mimochodem bylo taky dost! ()

Mordecai

Po piči akcia a ten Zdeno Molnár z Lúčenca v hlavnej úlohe je úplný boh. Pre neho nie je nič nemožné, tetuje čaju a ona si to ani nevšimne. Zeus božský je oproti nemu šuvix! ()

Felisr

Výpravný hrdinský pohádkový epos. Bohužel s dosti směšnými, takřka školáckými triky. Hlavní hrdina, vizuálně čtyřicátník, hraje 25-letého "chlapce". Kdybych u toho 2x neusnula, dala bych lepší hodnocení. Ale ze zvědavosti si možná i ten 2. díl pustím. ()

MartinTerran

Velmi zajímavý snímek a na konci se dozvíme, že je to "jen" půlka a to by mě cyp střelil. Naštěstí se na to nekoukám jako na novinku, tak nemusím 2 roky čekat. Příběh není nikterak originální, ale je zajímavý a baví mě a následná retrospektiva je zajímavá a nečekaně dlouhá a bude pokračovat i v druhém díle. Masivní bitvu jsem si užil a vypadalo to jak u Tolkiena. Bitky či souboje jsou zde přehnané a plné nesmyslů což prostě musíte přijmout. Těším se na dvojku. Hodnocení: 84/100. ()

Honzulik

Ano, stal jsem se obdivovatelem indického filmu Baahubali. Mé vlastní hodnocení se týká celého filmu a ne jen těch scén, po kterých naskakuje husí kůže a které vás drží v němém úžasu. Režisér Rajamouli má skvělé vyprávění příběhu, napsal napínavý scénář, skvěle režíruje, vymakal vizuální efekty a vše vás udrží v napětí po celou dobu filmu. Jediné co se dá tomuto filmu vytknout jsou snad kostýmy, které mohly být určitě kvalitnější, (hlavně v porovnání s podobnými filmy). Ale toto lze pochopit určitými finančními omezeními, která se nedají srovnávat s bohatými americkými tvůrci... Pro milovníky tohoto žánru (a nejen pro ně) film určitě stojí za shlédnutí ! ()

Jaffaro

Som fakt prekvapeny ze India zvladla takyto kusok. Prijemne odreagovanie od Hollywoodu, akcia, prostredie, efekty i ked miestami trosku vtipne najmä ked si hrdina urve falat skaly a spravi si z toho sane. Co dodat, tesim sa na pokracovanie. ()

jack_scott

Hezký indický historicko-fantasy velkofilm. Dobře zahrané, i zpracované - s vyjímkou efektů. Ty místy působí fakt trapně. Ale budiž. Na nich film nestaví. Příběh nenudí, ani přes stopáž, což je zajimavé. Film celkem vyniká řadou vynikajících kostýmů (hezky řečeno co...:-D ), musím říct, že muzikálová složka spolu s fajn efekty a choreografií překvapivě nenudí, naopak patří výrazně k té lepší části filmu. *** a půl hvězdy a 70%. Na pokračování se docela těším. ()

pafka

Nejdriv mate pocit, ze to asi nemysleji vazne. Pak neverite ocim, ze nekdo neco takoveho natoci, protoze to fakt dobre vypada. A pak to hranici az s kycem. A vsechno dohromady? To je proste nadstandartni zazitek s obrazovymi dokonalymi orgiemi, velmi zajimavym dejem a taky se zpivanim a tancenim. Je to nejspis typicky produkt Bollywoodu, ktery ja moc neznam. Ale uz se tesim na pokracovani. Ma to svoji ojedinelou atmosferu a ducha. ()

Kytarka

Zatím toho nedovedu ohodnotit moc kromě CGI efektů (nic moc), emoční zainteresovanosti (moc ne), a sympatičnosti herců (blížící se nule). Film je rozdělený na dvě poloviny a tak budu velmi pravděpodobně moudřejší, až uvidím tu druhou, jelikož v první se pouze vypráví a flashbackuje. Tak uvidíme. Prozatím 2 hvězdy. ()

DJMaroko

Strašně, strašně dlouhé mohlo to být rozděleno to třech dílů. V každém případě první dvě třetiny filmu trochu nudička max 2*, ale když se rozjede nelítostný boj a koňský rotačák začíná to být zajímavé. Bojové scény a vlastně výprava, hudba stojí za to. Abych byl objektivní více jak 65% tomu dát nemohu. ()

Scaevola

Mé první setkání s bollywoodskou produkcí dopadlo nad očekávání dobře. Když jsem se vzpamatoval z překvapivého kulturního šoku a zvyknul si, že to všechno, co se na plátně děje, patrně mysleli tvůrci zcela vážně, mohl jsem se nechat unášet epickým příběhem vyvedeným v nepřirozeně jasných barvách a zahraným s cizokrajně pohyblivými a nadšenými herci. Bylo to pro mne jako vstup do jiného světa plného muzikálních taškařic, na fyziku i realističnost zanevřevších příběhových linek a zjitřených emocí, které nelze ani pořádně popsat. A přesto jsem byl okouzlen asi jako někdo, kdo víceméně náhodou zabloudil na zábavnou divadelní akci naprosto odlišné kultury a jen fascinovaně hledí na to, co si donedávna nedokázal ani představit. Z těchto důvodů nedokáži posoudit umělecký přínos filmu ani vsazení do filmových souvstažností a odmítám srovnávat s jakoukoli jinou produkcí; moje hodnocení je proto čistě emocionální záležitostí, ale plně si za ním stojím. ()