Danielův svět

Dokumentární

Česko, 2014, 75 min

Veronika Lišková

Braňo Pažitka

Je obdivuhodné, že sa niekto takejto témy chopil a že niekto bol ochotný vo filme vystúpiť a priznať farbu. Homosexuálov spoločnosť prijala, ale obávam sa, že pedofilov nikdy neprijme. A mám na mysli takých, čo si svoje peklo v duši uvedomujú a uvedomujú si aj to, čo si uvedomuje aj Daniel, že ubližovať nechce a bude celý život sám. Ale sám môže byť hocikto, ruku má každý a prijať ma nemusia aj vďaka iným veciam, ako je sexuálna orientácia (všetko Danielove slová). Dokument nijako zvlášť záživný nie je, chýba názor odborníka, rodiny, možno by nebola od veci anketa v uliciach.(20.10.2015)

• BoPo

Čo mi je na svete najviac odporné? Jednoznačne pedofil! Dokument Danielův svět sa snaží divákovi odprezentovať zmýšľanie, že existuje hodný (nijako deťom neubližuje) a zlý pedofil. Daniel je tu vyobrazený ako nejaký kladný hrdina v útlaku, ktorý v rámci svojich možností bojuje proti predsudkom. Neustále hovorí, ako miluje jedného malého chlapca s ktorým má od rodičov dovolené sa občas stretávať. Miluje toho jediného, s ktorým má ako s jediným dovolený kontakt? To nie je láska, to je znížená možnosť výberu. Keby pracoval v škôlke, tak "miluje" polovicu mesta. Rodičia v dokumente samozrejme nevystupujú, ani žiaden záber venovaný niektorej z jeho ciest za ním, takže dosť možno vôbec neexistuje. A celá story má teda len slúžiť ako príbehová barlička. Ono celý dokument pôsobí, že nič neexistuje. Daniel a aj jeho pedofilní kumpáni (ich rozhovory o deťoch a postávanie u plotu detského ihriska hovoria celkom jasne o tom, že presvedčovať rodičov o existencii hodných pedofilov je asi ako im tvrdiť, že bodná rana nožom dieťaťu vôbec neublíži) totiž celú dobu pôsobia ako homosexuáli, ktorí nemajú na nájom, a tak súhlasili s hraním si na pedofilov pred kamerou. Jediná zmysluplnosť tohto dokumentu je v tom, že si rodičia skrz zhnusenie ešte viac uvedomia, že nikdy nie sú dosť opatrní ohľadne toho, komu dovolia sa stretávať s ich deťmi.(6.3.2016)

Tento dokument jsem ohodnotila *** pro odvahu tvůrců, autorky, která toto téma otevřela, a Daniela, který šel s kůží na trh a jeho coming out je jistě zajímavý. Mám však velký problém se způsobem zpracování, nevyrovnaností a umělým natahováním této zpovědi. Daniela a jemu podobných lidí je mi líto, těžko si takovouto sexuální orientaci vůbec představit. Ale z pohledu rodiče mi přijde např. scéna debatování u dětského hřiště velmi nechutná.(5.11.2015)

Sice obdivuji Danielovu odvahu jít s kůží na trh, ale mám s ním jiný problém. Když více jak 10 let před všemi něco skrýval, prostě se stal hercem, který hraje, že je normální. A teď mi nepřipadalo, že už je zase sám za sebe, ale jen že svoji roli přepsal. Ale hraje dál. Což v některých scénách působilo rušivě. A divácky vděčných scén typu skupinka pedofilů komentující dění na dětském hřišti tu moc nebylo.(29.10.2015)

Chce to odvahu natočit podobný film, respektive v něm vystupovat. Je to odvážné a je to i pěkná ukázka toho, jak je možné natočit psychologický profil člověka se všemi jeho slabostmi i silnými stránkami. Až mě skoro překvapuje, jak je film hodnocen. Možná mezi sebou opravdu máme dost lidí, kteří hned neodsuzují.(17.5.2016)

• - Film byl na festivalu Berlinale vybrán do sekce Panorama. (lunruj)

• - Úvodní příprava filmu trvala asi rok a zhruba v její polovině potkala režisérka Daniela, byl to asi dvacátý člověk, s nímž se sešla. (Zdroj: deník PRÁVO) (hippyman)