Zeměpisec, který propil globus (festivalový název)

• ruský

Geograf globus propil

• ruský

Географ глобус пропил

Geographer Drank his Globe, The

Rusko, 2013, 100 min

Opravdu hodně zajímavý a z pohledu Středoevropana až exotický a neuvěřitelný příběh ruského učitele. Asi by mne tenhle film oslovil ještě víc, kdyby z něho zmizel ten komický prvek a humorné vložky, za sebe jsem tenhle snímek četl jako dosti drastické drama vypovídající mnohé o stavu současné ruské společnosti i o široké a nevyzpytatelné ruské duši... A školní výlet do tajgy, to je doslova nářez! Jakožto kolega učitel jsem na to koukal s otevřenou pusou...(1.12.2018)

Victorov príbeh sa odohráva v dvoch rovinách, osobnej a pracovnej. V obidvoch má hlavný hrdina pomer alkoholu a krvi v žilách 1:1, ja som sa cítila byť opitá už len pri pohľade na neho. Doma má extrémne vyhorenú manželku, ktorá ho neznáša a on to s úsmevom na tvári akceptuje. Všetky škatule v jeho okolí, vrátane jeho zákonitej, s ním a jeho "neodolateľným" kamarátom hrajú hru ženy, ženy hýbte sa. Vzal prácu, na ktorú nie je kvalifikovaný (biológia je prakticky to isté ako geografia), nenávidí svojich študentov a oni, s výnimkou jednej študentky, nenávidia jeho. Ja by som takého učiteľa brala, rozhodne by bolo na čo spomínať. Herecké výkony sú skvelé, Konstantin Chabenskij si získava moje sympatie s každým filmom viac a viac.(14.7.2018)

Jak už název vypovídá film ze života učitele , kterej není ani vteřinu střízlivej pálí jednu za druhou a k tomu má na starost partu klacků , kterou zeměpis zajímá až na posledním místě. Představa trávit u tohoto snímku dvě hodiny může působit nesmyslně až nudně , ale je tomu naopak. S hlavním hrdinou se rychle sžijete + je s ním neuvěřitelná sranda. Mě se osobně líbilo nejvíc , jak řešil své problémy a vůbec krizové situace , kterých bylo požehnaně. Já se bavil a nenašel hluchého místa. Nic mi nebrání tomuto počinu udělit 100%.(5.3.2015)

Dokonalé drama s velmi lehkým nádechem komedie. Úžasné obsazení, jemuž vévodí Konstantin Chabenskij. Toho doplňuje snad ta nejkrásnější ženská herecká sestava, jakou jsem zatím v ruském filmu viděla. Všechny jsou tak krásné a herecky velmi schopné. Jelena Ljadova, Anfisa Chernykh, Jevgenija Brik a Evgeniya Kregzhde. Jen bych chtěla upozornit na stopáž, která je zde nepřesně uvedena. Snímek má 120 minut.(13.7.2017)

• Malarkey

Trošku tento film na první pohled vypadá jako taková ruská verze Fakjů pane učiteli. Jenže opak je pravdou. Zeměpisec Viktor Služkin chlastá jak duha a bydlí v jednom z mnoha paneláků na jednom z mnoha obyčejných ruských sídlišť. To ta škola, i když to tam je samej vykryplenej harant, vypadá jako nejhezčí budova široko daleko. Jinak je to ale strašnej zmar a vlastně to není ani moc legrace…leč by být měla. Nicméně Konstantin Chabenskij předvádí standardně skvělý herecký výkon a utvrzuje mě v tom, že je jeden z nejlepších současných ruských herců. Zmar a depresi panelákových oblastí pak trošku zachraňuje ve druhé polovině filmu výlet do přírody, který je pořád stejně nevtipný, ale aspoň je trošku zajímavý z pohledu přírody.(26.2.2019)