poster

Zeměpisec, který propil globus (festivalový název)

 • ruský

  Geograf globus propil

 • ruský

  Географ глобус пропил

 • anglický

  Geographer Drank his Globe, The

Drama

Rusko, 2013, 100 min

 • italka63
  ****

  Jak široká a nevyzpytatelná je ruská duše, jako řeka Kama, kolem které všichni žijí. Jak obrovské majetkové rozdíly jsou mezi všemi, jako mezi obyčejnými a krásnými loděmi v přístavu. A život řeší humorem, vodkou, depresí, prostě žijí, jak to jde.l konečně Viktor,má malou dcerku, kterou miluje, krásnou ženu, prachatého kamaráda z dětství a teď i desátou třídu, fabriku zavřeli, vzdělání má, tak je jde učit geografii. Je to banda, do si budeme říkat. Manželka se zakouká do kamaráda, jeho SUV a prachů a Viktor to chápe. Ať se má líp než s ním. Občas se zlískne, ale miluje svět. Ach ten život. A pak přijde za odměnu pár žákům výlet do divočiny. Se vším všudy, co život nese. No...Konstantin Chabenskij se mi líbí čím dál víc. Rozhodně.(1.5.2017)

 • IceQueen
  ****

  Victorov príbeh sa odohráva v dvoch rovinách, osobnej a pracovnej. V obidvoch má hlavný hrdina pomer alkoholu a krvi v žilách 1:1, ja som sa cítila byť opitá už len pri pohľade na neho. Doma má extrémne vyhorenú manželku, ktorá ho neznáša a on to s úsmevom na tvári akceptuje. Všetky škatule v jeho okolí, vrátane jeho zákonitej, s ním a jeho "neodolateľným" kamarátom hrajú hru ženy, ženy hýbte sa. Vzal prácu, na ktorú nie je kvalifikovaný (biológia je prakticky to isté ako geografia), nenávidí svojich študentov a oni, s výnimkou jednej študentky, nenávidia jeho. Ja by som takého učiteľa brala, rozhodne by bolo na čo spomínať. Herecké výkony sú skvelé, Konstantin Chabenskij si získava moje sympatie s každým filmom viac a viac.(14.7.2018)

 • Aluska88
  ****

  Dokonalé drama s velmi lehkým nádechem komedie. Úžasné obsazení, jemuž vévodí Konstantin Chabenskij. Toho doplňuje snad ta nejkrásnější ženská herecká sestava, jakou jsem zatím v ruském filmu viděla. Všechny jsou tak krásné a herecky velmi schopné. Jelena Ljadova, Anfisa Chernykh, Jevgenija Brik a Evgeniya Kregzhde. Jen bych chtěla upozornit na stopáž, která je zde nepřesně uvedena. Snímek má 120 minut.(13.7.2017)

 • Aljak
  ***

  Dráma balansujúca na hrane tragikomédie. Človek vlastne nevie či má toho učiteľa ľutovať alebo s ním súcitiť. Jedno je však isté, jeho charizma a flegmatickosť v podstate dominovali celému filmu, ktorý príjemne dopĺňali aj postavy jeho žiakov. Avšak veľkou slabinou filmu bol jeho nevýrazný dej a určite by som privítal lepší spád s viacerými zvratmi. Ale tak bolo to "niečo iné" ako väčšina filmov o učiteľoch, hoci jemná podoba s Fack Ju Gohte tam predsa len bola (minimálne v tej flegmatickosti postavy učiteľa). Ale OK, ušlo to, akurát tak 3*.(29.4.2016)

 • Malarkey
  **

  Trošku tento film na první pohled vypadá jako taková ruská verze Fakjů pane učiteli. Jenže opak je pravdou. Zeměpisec Viktor Služkin chlastá jak duha a bydlí v jednom z mnoha paneláků na jednom z mnoha obyčejných ruských sídlišť. To ta škola, i když to tam je samej vykryplenej harant, vypadá jako nejhezčí budova široko daleko. Jinak je to ale strašnej zmar a vlastně to není ani moc legrace…leč by být měla. Nicméně Konstantin Chabenskij předvádí standardně skvělý herecký výkon a utvrzuje mě v tom, že je jeden z nejlepších současných ruských herců. Zmar a depresi panelákových oblastí pak trošku zachraňuje ve druhé polovině filmu výlet do přírody, který je pořád stejně nevtipný, ale aspoň je trošku zajímavý z pohledu přírody.(26.2.2019)