Zeměpisec, který propil globus (festivalový název)

• Rusko

Geograf globus propil

• Rusko

Географ глобус пропил

Geographer Drank his Globe, The

Rusko, 2013, 100 min

Dráma balansujúca na hrane tragikomédie. Človek vlastne nevie či má toho učiteľa ľutovať alebo s ním súcitiť. Jedno je však isté, jeho charizma a flegmatickosť v podstate dominovali celému filmu, ktorý príjemne dopĺňali aj postavy jeho žiakov. Avšak veľkou slabinou filmu bol jeho nevýrazný dej a určite by som privítal lepší spád s viacerými zvratmi. Ale tak bolo to "niečo iné" ako väčšina filmov o učiteľoch, hoci jemná podoba s Fack Ju Gohte tam predsa len bola (minimálne v tej flegmatickosti postavy učiteľa). Ale OK, ušlo to, akurát tak 3*.(29.4.2016)

Victorov príbeh sa odohráva v dvoch rovinách, osobnej a pracovnej. V obidvoch má hlavný hrdina pomer alkoholu a krvi v žilách 1:1, ja som sa cítila byť opitá už len pri pohľade na neho. Doma má extrémne vyhorenú manželku, ktorá ho neznáša a on to s úsmevom na tvári akceptuje. Všetky škatule v jeho okolí, vrátane jeho zákonitej, s ním a jeho "neodolateľným" kamarátom hrajú hru ženy, ženy hýbte sa. Vzal prácu, na ktorú nie je kvalifikovaný (biológia je prakticky to isté ako geografia), nenávidí svojich študentov a oni, s výnimkou jednej študentky, nenávidia jeho. Ja by som takého učiteľa brala, rozhodne by bolo na čo spomínať. Herecké výkony sú skvelé, Konstantin Chabenskij si získava moje sympatie s každým filmom viac a viac.(14.7.2018)

Jak už název vypovídá film ze života učitele , kterej není ani vteřinu střízlivej pálí jednu za druhou a k tomu má na starost partu klacků , kterou zeměpis zajímá až na posledním místě. Představa trávit u tohoto snímku dvě hodiny může působit nesmyslně až nudně , ale je tomu naopak. S hlavním hrdinou se rychle sžijete + je s ním neuvěřitelná sranda. Mě se osobně líbilo nejvíc , jak řešil své problémy a vůbec krizové situace , kterých bylo požehnaně. Já se bavil a nenašel hluchého místa. Nic mi nebrání tomuto počinu udělit 100%.(5.3.2015)

• Malarkey

Trošku tento film na první pohled vypadá jako taková ruská verze Fakjů pane učiteli. Jenže opak je pravdou. Zeměpisec Viktor Služkin chlastá jak duha a bydlí v jednom z mnoha paneláků na jednom z mnoha obyčejných ruských sídlišť. To ta škola, i když to tam je samej vykryplenej harant, vypadá jako nejhezčí budova široko daleko. Jinak je to ale strašnej zmar a vlastně to není ani moc legrace…leč by být měla. Nicméně Konstantin Chabenskij předvádí standardně skvělý herecký výkon a utvrzuje mě v tom, že je jeden z nejlepších současných ruských herců. Zmar a depresi panelákových oblastí pak trošku zachraňuje ve druhé polovině filmu výlet do přírody, který je pořád stejně nevtipný, ale aspoň je trošku zajímavý z pohledu přírody.(26.2.2019)

Film o alkoholu holdujícím učiteli zeměpisu jsem viděl na festivalu Dny ruského filmu v Praze. Díky shodě náhod a trochu improvizace zdarma, byť jsem musel sedět na schodech. Ale nebyl jsem sám, kdo v sále seděl na schodech. Sál Cinestaru na Andělu byl plnější než při ČSFD projekcích. Viktor Sergejevič Služkin má podobné charisma jako Jep Gambardella z Velké nádhery, ale je mi i když abstinentovi bližší. Díky jeho humoru je film zábavnější. Poznámka nakonec, když cestujete bez jízdenky vlakem a předstíráte, že jste hluchý, musíte dodržovat určitá pravidla.(26.1.2014)