Zrození ďábla

Devil's Due

Devil's Due

Horor / Mysteriózní

USA, 2014, 89 min

Dle většiny komentářů z poslední doby k filmům zpracovaným found footage způsobem, mi přijde, že patřím nyní k opravdu už jen k velmi malé skupině příznivců a zastánců tohoto stylu. Skutečně nechápu, proč má právě tento subžánr tolik odpůrců, ale na to sere pes. Nicméně, jako neústupný zastánce těchto filmu je mi nyní o to víc líto, že musím konstatovat, že Devil´s Due se zas až tolik skutečně nepovedl. V žádném případě tedy nemám na mysli jeho působivost, ta je opět na maximální hranici, přinášející vrcholné momenty napětí a fungující atmosféry, prostě v tomto ohledu Devil´s Due šlape jako hodinky a je to opět nářez, ostatně jak je v tomto zpracování zvykem. Herecky jde pak navíc o jeden z nejlepších found footage snímků, s vesměs vysoce profesionálními výkony. Napadnout zde nelze ani jeden z nejčastěji kritizovaných prvků, a to roztřesenou kameru a časté používání nočních záběrů, to se tohoto snímku příliš netýká, vše je poměrně přehledné, žádná roztřepaná kamera, prostě tentokrát „klídek“. Problém, proč mě Devil´s Due až tak neoslovil, je ale zápletka. Podivná, nenápaditá a především zcela bez tempa, s nevýraznou gradací, jejíž vyústění také zrovna dvakrát neposadí na zadek, prostě fakt slabota. Takže, určitě nejde v rámci found footage filmů o ten nejslabší počin, ale na víc než průměrné hodnocení tentokrát nedosáhne ani u mne.(18.7.2014)

• M.i.k.e

další handy cam "horor",který podobně jako Paranormal pasivity slibuje v traileru solidní podívanou,aby pak nabídnul bezbřehou nudu,kde se hodinu nic neděje a v posledních cca 20 minutách se děje něco málo a to málo je navíc špatně vidět.Některé trikově slušně zvládnuté scény ukazují jistý potenciál,ale ten je zabit hned v zárodku.A já blbec na ten trailer vždycky skočim...0%(23.4.2014)

Ejhle, líbilo se. A moc. Skoro jsem při tom měl pocit jako bych sledoval démonický příběh z VHS 2. Udivuje mě nízké hodnocení, neboť: Nenudil jsem se, rychlý rozjezd, který udrží diváka netrpělivě k dalšímu, tenhle typ FF mi nevadí, herci v pohodě, EFEKTY !!!(28.5.2014)

• ScreamJay

Porod jako demoliční derby aneb zavolejte porodníka a statika (!!!) Ďábel by byl býval frajer, kdyby se kolem něj nemotalo tolik pošuků, co si rádi malujou symboly po zdech, čichaj popel a zapomínaj, že i pán temnot kdysi míval své kouzlo, tedy když se ještě držel plíživé mystiky. Allison Miller si démon vyčíhal v Klokánku, jako Katie Featherston, která má ale větší prsa a ve své podstatě je mnohem víc nesnesitelná. Hlavní problém Devil's Due vidím v tom, že se urputně snaží gradovat, ale nedokáže překvapit. Pokud se kdysi dávno kolem Rosemary pozvolna stahovala smyčka, v případě ďáblova zplození zkouší ambiciózní prostřední půlhodinu uškrtit přetaktovanou závěrečnou desetiminutovkou. Nikdo ani nezkouší rozklíčovat události kolem hlavní hrdinky a namísto toho raději stupidně vysvětlují, proč jsou jako náhodou všude kamery. Jasně, už se myslím přejedly, všechny ty FP pseudorealistické záznamy a pakliže byl v The Devil Inside ďábel ve výrazový křeči, tady zůstal jen u pár lehkých kontrakcí. Jinými slovy, tohle je přesně ten horor, u kterého je velmi snadné čekat mnohem víc a děsně těžké přijmout jen o málo víc než nic. Zívání bez atmosféry s popraskanou omítkou, u mě za [final rate: 35%](7.7.2014)

• Bloody13

Nevystupovat, pokračujem! Kolotoč "hand cam" a FF horrorů se nezastavuje, místo toho představuje svůj další skvost. Devil's Due je, bohužel, zase jen řadový produkt z pásové linky, do něchož se přidavači očividně snažili nastrkat všechny ingredience, aby masovým divákům alespoň trochu voněl a chutnal. Antikristově cestě z matčina lůna tak předchází její abnormální síla a zvýšená agresivita, nenávist ke kostelu a chuť na nějakou tu zvěřinu. Plus ďáblovi přisluhovači, ale to je tak nějak fuk, hrajou až třetí housle. Nebudu ale za úplně zlou svini a pochválim jak sympatickou hlavní dvojici, tak lesní scénu, v níž se několik lidí naučí létat. I přesto je film sotva poloviční, tudíž moje známka 33,3 budiž jasně symbolická.(15.4.2014)

• - Ve filmu je řeč o antikristu, který je představován jako démon, což je ale nesprávně ztotožnění. Podle Bible je Antikrist nepřítel a odpůrce Boha a Ježíše Krista. (vimanzen)

• - Uvedenie filmu do kín sprevádzala marketingová kampaň, kedy sa po uliciach New Yorku pohyboval detský kočík ovládaný na diaľku, v ktorom bolo ukryté mechanické dieťa s hrôzostrašným výzorom, akoby ho posadol diabol. Z detského kočíka sa ozýval plač a hneď ako okoloidúci nazreli do kočíka, dieťa sa rýchlo posadilo a spustilo rev, niekedy dokonca striekalo tekutinu - zvratky. Video na portáli YouTube, kde dieťa straší okoloidúcich, malo len za 2 dni 20 miliónov zhliadnutí. (xpantherx)

• - Tvůrci k filmu přistupovali raději jako k mixu děsivého thrilleru a znepokojivé romance než k hororu. (Hal_Moore)