Ex Machina

• Velká Británie Ex Machina (více)

Caleb (Domhnall Gleeson) měl neuvěřitelnou kliku. Ve firemní soutěži vyhrál hlavní cenu, týdenní pobyt na horské chatě svého zaměstnavatele, geniálního vědce Nathana (Oscar Isaac). V okamžiku kdy uprostřed pustiny vyskočí z vrtulníku, který ho na místo dopravil, dojde mu, že na tenhle týden jen tak nezapomene. Jenže ani nejbujnější fantazie by ho nedokázala připravit na to, co ho čeká v supermoderní stavbě připomínající protiatomový bunkr. Prvotní ostych zažene Nathanův přátelský přístup. Pak se však seznámí s Avou (Alicia Vikander). U přátelské dívky s krásnou tváří jen dráty vedoucí jejím průsvitným tělem prozrazují, že je ve skutečnosti unikátním technologickým experimentem. Jeho součástí se právě stal i Caleb. Jeho úkolem je prostá interakce s Avou, kterou Nathan pečlivě pozoruje a zaznamenává a testuje tak možnosti umělé inteligence. Dokáže být Ava natolik „lidská", že Caleb zapomene, že komunikuje s robotem? Dokáže v něm probudit nějaké city? Calebovi se však role pokusného morčete začne čím dál víc zajídat, zvlášť když s Avinou pomocí zjistí, že Nathan mu o svém výzkumu neřekl zdaleka všechno. (Cinemart)

matej.perun

Az na ten trochu doslovny zaver uplna pecka. A to mi to sedelo na disku peknych par mesiacov. Nic, dalsia dobra sprava o tom, ze super sci-fi sa da natocit doslova v jednom dome so 4 hercami. ()

pavelpetr

Ani jsem nedutal, sledoval jsem každou minutu. Docela zajímavé memento toho co by znamenala umělá inteligence v reálném světě. Jak tenká linie nás dělí mezi mírem a válkou s UI. ()

NeverEver

Ackoliv se dal dej tak nejak "ocekavat", bylo to cekani v pravdu dobrym zazitkem. Ocenuji strohost a jednoduchost vypravy a zaroven musim rict, ze oba vykony: jak Oscara tak Domhnalla byly výtečné. Pokud ten dum opravdu nekde existuje, jednak bych ho chtela navstivit.. musi to byt fakt bomba... a jednak si vyprava resp. hledac exterieru muze pripsat velkou jednicku s hvezdnickou.... Spokojenost se vsim vsudy, i kdyz, jak jsem jiz zminila na zacatku, "konec nebyl prekvapenim":-( 4**** ()

Naby

Super namet, na to ze tam hralo tak malo hercu, tak opravdu pekne natoceny. To misto kde byla vila a i ta bylo super. Clovek by se tam nejradeji hned prestehoval. I kdyz tohle tema uz ve svete filmu existuje, tak i tak prekvapive, prijemne i originalni. Rozhodne doporucuju vsem scifi fandum :-). Celkem 4,5* ()

KraLuban

Tak tohle bylo opravdu dobré - inteligentní, poutavá sci-fi s mnoha etickými přesahy (kde končí právo stvořitele rozhodovat o svých výtvorech, jak definovat život v rámci superchytrých přístrojů...), hustá atmosféra uzavřeného prostředí vily-výzkumného střediska. Až na podle mého názoru křečovitou scénu, kdy se "výtvory" vzbouří vůči svému stvořiteli (takový génius jako Nathan by si docela určitě uvědomil, že musí s touto alternativou počítat, zejména když celou dobu jako šachový velmistr přímo i nepřímo manipuloval Caleba) výborný film. 4* namísto 5* za konkrétní scénu, jinak skvělé. ()

Beaka9

Celkem předvídatelné a klidně bych si dokázala představit pokračování. Alicia Vikander šlape své kariéře na plyn. ()

Vahadlo

Velmi inteligentní komorní sci-fi. Je to také výborně napsaný thriller,který vám navíc dá zajímavou otázku. Navíc výborné speciální efekty. A ještě k tomu je to debut! Roku 2017 má přijít do kin film Annihilation, také od Alexe Garlanda. Začínám se zběsile těšit... ()

Fanusik

Hlava ma nerozbolela, skoro všetkému sa dalo chápať, snáď ľudia ktorí nevadia čo je to umelá inteligencia a veselo tvrdia, že tá už v našom svete dávno funguje, pochopia že nefunguje a snáď neplánujú druhú časť. Nie preto, žeby bol film zlý, práve naopak, ten sa podaril veľmi dobre a určite ho odporúčam. Núti vás premýšľať, stiahne vás do do deja, prijateľná stopáž, dobre zahrané atď. Nedostatky ktoré mi vadili nie sú až tak podstatné aby som ich vypisoval, ale stačia nato aby to nebolo za 5* .... Druhá časť by už asi nepriniesla nič nové a tak zaujímavé ako prvá a snáď to takto aj ostane. 79% ()

Signore

Sice se trochu obávám, že napodruhé se mi to už tak moc líbit nebude, ale po prvním zhlédnutí nemám žádné výhrady. Originální a chytré, výborně zrežírované i zahrané, zkrátka všichni tvůrci zaslouží absolutorium. ()

dinzbir

Je to asi nejblíže k tomu, jak by si člověk dokázal představit upravený příběh RUR od Čapka. Dost chytlavé a podněcující fantazii. Vřele doporučuji, pokud má člověk chuť nahlédnout do možné blízké budoucnosti. ()

Krocan

Moc nechápu čím film ostatní tak moc zaujal, že si zaslouží tak vysoké hodnocení. Přijde mi dost přeceňovaný. Odehrává se v zajímavém prostředí a Isaac, Gleeson a zejména Vikander hrají opravdu dobře. Nicméně tam bylo na mě až moc nesmyslností a konec se mi nelíbil. Rozhodně ale nemohu říct, že bych se u filmu nudil. Jen mi přišlo, že se film snaží působit jako zamyšlení nad hlubokými otázkami, ale ve skutečnosti je film jen na povrchu krásně blyštivý, ale uvnitř zcela prázdný. Znovu bych se na film nepodíval. Viděno v kině v rámci Future Gate ()

surprise

Komunikace, to je to oč tu běží. Síla slov, síla gest. Kdo je přítel a kdo je nepřítel? Umělá inteligence versus člověk. Otestujte se. Já prohrál. ()

smartynaf

...taková intelektuální potěmkinova vesnice. Bohužel se v tip top kulisách intelektuální hodokvas nekoná. Ale fáborky na cestě, která je ve finále vlastně bohužel cílem, jsou velmi efektní, to zase ne že ne! :-) ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora