O koních a lidech

Of Horses and Men

Komedie / Drama / Romantický

Island / Norsko / Německo, 2013, 81 min

• Idego

Ani jednou jsem se nepousmál, ani jednou jsem na příběhu a postavách neshledal nic tragického. Není to ani černohumorný bizár o pošahaných venkovanech, ani drama o bezútěšnosti a zbytečnosti lidského bytí. Je to jen nuda o nudných a neuvěřitelně natahovaných příbězích nudných lidí s tunama nudných záběrů na nudné koně, kteří jsou srovnatelně nudní jako hromada kamení. Zřejmě jsem neodhail ten skrytý jinotaj, díky kterému se více zasvěcení do islanské mentality při sledování popadali za břicho. Upřímně by mě zajímalo, v čem ten vtip spočívá.(18.1.2016)

- "Vodka! Dollar!" - "Ti Islanďani jsou ale divnej národ." ...ano, to tedy jsou. popsat tenhle film je hodně težké. je tak originální, že k němu prakticky neexistuje žádný adekvátní příměr. komično se tu mísí s vážným a o bizarní situace tu není nouze. zároveň se ale místy klidně jde až na dřeň divákových citů! kult jízdy na koni je tu jakoby parelelou a něžnou variantou motorkářských gangů, které se prohání po neučesané islandské pustině. avšak vtipný cval místních koní okamžitě dodává scénám nový rozměr. na to, že je to Erlingssonův celovečerní debut, je to hodně sebevědomý počin, který si jde nekompromisně vlastní cestou. asi jako i celý Island, který je tak nějak ostrovem sám pro sebe a to přeneseně i doslova. | CINEMA MUNDI 2014(5.3.2014)

Název filmu: první co vidím, jsou koně uvedení před lidi, a hross a oss je také jaksi až moc podobné. Drsné i zábavné; film do nepohody. Spletenec příběhů jako podle Andyho Warhola (každý je zde slavný pět minut - každý tu šanci má a každý ji využije), možný jen na Islandu za německé peníze. A islandští koně (anglicky: koně Vikingů) to je také svět pro sebe (pro koně). Mimochodní klus i cval (tölt a skeid) jsou zřejmě mnohem příjemnější než pracovní klus a cval, který běžně používáme. Hned bych řekl, jak by možná ve filmu řekl Juan Camillo, "hombres, sobre caballos!".(20.10.2014)

Po včerejší kravině v podobě Fishtail, jsem se dneska dostal na tuto Islandskou koninu (chápejte jako film o krávách a koních). Popis komedie / drama je odpovídající, ze samého začátku se střídá jeden úsměvný moment za druhým. Poté se začíná film přetvářet do své smutnější polohy a ukazuje osudy hřebců a jejich osedláváčů. Na premiéře filmu se účastnil sám Benedikt Erlingsson, který se předvedl jako energický a milý chlapík. Svým filmem dokázal svou úctu ke koním, které vnímá nejenom jako dopravní prostředek, ale jako bytosti s duší, přestože jsou jejich životy ovlivňovány lidmi. Pokud už jste viděli nějaké filmy z Islandu, příliš vás celková poetika nepřekvapí, o to víc pak ale můžete porovnávat čím se tento snímek liší od ostatních. Krásné záběry přírody a koní jsou doplněné o údernou hudbu, která podkresluje pohyby na scéně.(6.7.2014)

Lidé se trousí svátečně. Neznámo odkud, po troškách a nejraději po jednom. Pochodují v ohradách svých životů s dalekohledem všem na očích. Ve stádu potkáte jen koně. Lepí se ke krajině, krajina se tiskne na ně. A lidé je marně stopují. Zůstávají ve své tiché jedinečnosti, připraveni ohlávkou zachytit úprk vlastního života. Nezachytitelného a probíjejícího.(26.12.2014)

• - Natáčení probíhalo na Islandu. (Terva)