O koních a lidech

Of Horses and Men

Of Horses and Men

Komedie / Drama / Romantický

Island / Norsko / Německo, 2013, 81 min

No to je ale bizarnost. Určitě to tedy není film z pohledu koní (jak je snímek prezentován), přestože těch je v tomto filmu více než svérázných Islanďanů (kteří jsou ve filmu podáváni jako opravdu velcí idioti). Občas je to komické, občas je to smutné až tragické a v každém případě to je divné. Určitě se však nejedná o film vhodný pro milovníky koní (ti by asi během scény s vyhřeznutím koňských vnitřností utekli z kina, jak se ostatně na mé projekci také stalo). Nejlepším předpokladem pro to, abyste si film užili, je mít smysl pro opravdu, ale opravdu velmi černý humor.(5.7.2014)

Jak si takhle krátký film může vystřílet to nejlepší hned na začátek, je mi skutečnou záhadou. Kdyby byla plavba koňmo na ruskou loď pro vodku samostatným krátkým filmem, vpálím mu pět hvězd a ani neceknu. Testování mého dávicího reflexu aneb co snesu na plátně, aniž by se mi udělalo nevolno, dopadlo na výbornou pravděpodobně jen proto, že jsem snídala pouze kávu. Pro otrlé diváky, pro něž žádný humor není dost černý, pravděpodobně výborná záležitost. Jestli má ale zrovna tenhle film co pohledávat v normální distribuci, to si nejsem úplně jistá. Slabé povahy totiž odcházejí s první koňskou smrtí.(20.8.2014)

[Cinematik 2014] Až prirýchlo vyčerpaný námet, ktorého sila sa s každým ďalším, čiernym humorom, láskou a alkoholom presakujúcim ohnivkom reťaze prepletených príbehov vytráca. Severská poetika, prírodná krása a láska k zvieratám z každého políčka filmu priam sálajú, ale na nohách ho po celý čas neudržia, a humor i dôraz na dramatickú rovinu vzťahov pomaly vyprchajú. 70%(12.9.2014)

Na Islandu žijí nejen divní koně, ale i divní lidé. Základním vybavení každého islandského domorodce je výborný dalekohled. Hlavní zdejší zábavou je totiž vzájemné šmírování. Island je volná krajina beze stromů a tudíž jde všude vidět. Ať se hnete kamkoliv, tak ostatní vás sledují. To je jejich jediná zábava. Proto, když se vám stane nějaká trapárná, jako třeba když sedíte na svém divném koni, přiběhne druhý divný kůň a začne souložit s tím na kterým sedíte. To všichni okolo a mají z toho srandu. Jelikož jsou islandší domorodci divní, tak když přijedete domů, tak neuděláte nic jiného než , že svého koně zastřelíte. Lidé se zde scházejí asi jenom na pohřbech a podobných příležitostech, jinak sedí u domu a pozorují okolí. Naštěstí se scházejí často, jelikož pohřby se konají celkem často. Není se čemu divit, že na Islandu žije málo lidí. Smrt čeká na Islandu totiž za každým rohem. Pokud jste islandský alkoholik, tak neváháte naskočit na koně, doplavat s ním po moři k ruské lodi a koupit tam alkohol divného původu. Poté naskočíte na koně a plavete zpět. Pokud tuto cestu za pokladem přežijete, tak vás zabije alkohol, protože neumíte rusky a nevíte, že se musí zředit. Pokud neumřete nebo neoslepnete po ruském alkoholu, tak můžete dostát drátem do oka při přestříhávání drátů, kterým si ohrazuje pozemek váš soused. Při projížďce po islandské krajině můžete také vidět zemřít domorodce například po tom co nasednou na svůj oldschool traktůrek a rajzují s ním po horách a občas s traktůrkem sjedou z útesu. Pokud se vydáte na výlet po Islandu, tak je třeba být obezřetným. Pokud pojedete s ostatními domorodci, tak se připravte, že vám kdykoliv ujedou a zůstanete samy. Až začne sněžit a mrznou, tak jedinou šancí jak přežít je zabít svého koně. Vykuchat ho, a schovat se v něm. Něco jako když Han Solo zachránil Luka Skywalkera, tím, že ho narval do mrtvého tantaua. Prostě Island je drsná země plná divných lidí. Jestli měl tento film vylepšit pověst Islanďanům, o kterých si každý myslí, že jsou to zamlklí podivíni, kteří od rána do večera jedí smradlavé ovčí hlavy, tak se to filmu nepovedlo.(25.12.2014)

Islandský bizár. Něco na způsob Kusturicových šílených balkánských komedií, jenom je tu oproti nim zdůrazněn seversky tragický podtext. Velice originální celovečerní debut, tohle svérázné černohumorné zklidněné přemítání nad malicherností života... Alespoň je teď jasné, proč má Island tak málo obyvatel, když každý druhý Islanďan zemře při nějakém bizarním neštěstí... :-)(23.12.2014)

• - Natáčení probíhalo na Islandu. (Terva)