Das Geheimnis der schwarzen Witwe

Krimi

Západní Německo / Španělsko, 1963, 90 min

Keď sa v Nemecku na prelome 50-60 rokov zrodila úspešná séria kriminálnych príbehov podľa románov Edgara Wallaceho ( neskor aj jeho syna Bryana ), konkurenčná filmová spoločnosť Constantin Film hľadala, ako sa priživiť na diváckom úspechu. Do rúk je padli štyri kriminálne romány Louise Weinert-Wiltona ( vlastným menom Alois Weinert ), podobne odohrávajúce sa v anglickom prostredí, s rovnakou typológiou hlavných postáv ako používal Wallace a s pomocou španielského koproducenta vznikli štyri filmy ( v poradí Der Teppich des Grauens, Die Weisse Spinne, Das Geheimnis der schwarzen Witwe, Das Geheimnis der chinesischen Nelke ). Tajomstvo čiernej vdovy ako by sa preložil tento snímok má všetky spomínané vlastnosti populárnych "wallaceoviek", odohráva sa vačšinou v tme, má však veľmi pomalé tempo založené na dialógoch a akčných scén je poskromne. Možno splnil cieľ producentov, mňa príliš neuspokojil. Prvý komentár, druhé hodnotenie.(1.3.2014)

• Stanislaus

Tajemství černé vdovy mě ze všech filmových adaptací románů Louise Weinert-Wiltona oslovila nejméně. V tomto případě zapracoval zub času dost viditelným způsobem. Akční scény působí komicky a uměle, kriminální zápletka je celkem slabá a humorné scény (zejména s postavou Fishe) byly spíše trapné než vtipné. Na druhou stranu mě zaujala scéna s písní o Černé vdově, která pěkně pasovala do příběhu. Z hereckého obsazení mě nejvíce oslovil Klaus Kinski, zbytek byl poněkud nezajímavý.(19.6.2019)