Anomalisa

• USA Anomalisa

Michael Stone se velmi úspěšně živí jako životní motivátor, tedy jako člověk, který i tomu největšímu smolaři vysvětlí, jak žít, aby se měl co nejlíp, byl v životě šťastný, úspěšný a spokojený. Michael umí poradit ostatním, ale ne sám sobě. Netuší, co si má počít. Právě přicestoval do Cincinnati, kde má pozitivně motivovat účastníky kongresu pro pracovníky zákaznických linek. Ubytuje se v hotelu, který je stejný jako ostatní hotely, kterými za ta léta prošel, absolvuje sérii naučených rituálů a dost možná by tu dočasnou krizi identity zahnal chlastem a spánkem, kdyby nepotkal Lisu Hesselmanovou, nesmírně plachou obchodní manažerku, která je jeho velkou fanynkou. Lisa vrátí Michaelovi chuť do života, především proto, že je jiná, vymyká se z uniformity ostatních lidí. Paradoxem je, že právě tahle neschopnost zapadnout Lisu samotnou na sobě nesmírně trápí. Chtěla by to změnit, ale hrozí akutní nebezpečí, že když přestane být anomální Lisou, tedy Anomalisou, mohla by ztratit i Michaela. (CinemArt)

Jurcekk

Bolo by ma potešilo, keby sa kúpou tej japonskej pany začal príbeh ako z henryho kuttnera... takto celkom nuda. A āno trochu ako stratené v preklade. Tie jeho výtrty so ženskými mi prišli nasilu... ()

ragtime

Výborná animácia, už trochu horšia logika. Hlavný predstaviteľ je znudený životom, utopený v stereotype manželstva, práce a bežného kolobehu. A zrazu sa mu naskytne možnosť z toho vykĺznuť a byť zase šťastný. A potom sa začne chovať ako absolútne nelogické ignorantské hovado. A dobre mu tak. Môže si za to sám. Ja osobne takémuto vzorcu správania nerozumiem, takže je asi chyba vo mne. Ale to bol potom dôvod, prečo ma film ako taký sklamal. Odhliadnuc od skvelej myšlienky rovnakého hlasu a zaujímavého využitie "skladačky" tváre. ()

Dupac

Anomalisa má tu smůlu, že budí nedůvěru, jestli nehrozí animovaná verze Synekdochy, což jistě není úplně atraktivní představa. Proto je i tak moc nedoceněná. Ale těm, kteří se odhodlají, otevřou a nenechají se odradit lehce nečitelným rozjezdem, se bohatě odmění - nečekal jsem, že nejsilnější emocionální filmový zážitek za hodně dlouhou dobu mi způsobí malé loutky v měřítku jedna ku šesti. Tematicky nejde o nic výjimečného, co by kdekdo z nás nezažil - služební cesta na korporátní téma, osamělý večer v kulisách sterilního hotelového pokoje, náhlé citové vzplanutí, kdy vám celý svět kromě toho jednoho konkrétního někoho splývá v šedivou hmotu. Jenže největší síla je v kombinaci téhle všednosti, skvěle vystavěného scénáře a nikde jinde neviděným způsobem animace. Ty loutky mají naprosto reálné lidské emoce. A jiskra, která přeskočí mezi Michaelem a Anoma-Lisou (i to, co se stane potom), působí až hmatatelně skutečně. Finální zhmotňování Michaelových sílících paranoidních stavů je sice divácky míň atraktivní a uchopitelné, ale způsobem ztvárnění a promyšleností autorského záměru (SPOILER - Michaelovu propukající duševní nemoc vyjadřuje unifikovaná tvář i hlas všech ostatních postav) jde o naprosto geniální tah. Klobouk dolů před všemi, kteří tenhle přehlížený klenot takhle moc vypiplali. Těžko se v budoucnu někdo pustí do něčeho podobného. ()

sasankinbrat

Film je natočený ako vydarené stop-motion, ktoré však poznáme už od Tima Burtona a jeho Mŕtvej nevesty. Téma vôbec nie nezaujímavá, ale vo filme nezvládnutá a nezachránili to ani posledné minúty, v ktorých sa tvorcovia surovo pokúšajú o únik z priam ubíjajúcej, plytkej melanchólie. Keď je niečo zlé, je to zlé, akékoľvek meno je pod tým podpísané. ()

cinemalover

Nakoniec to nebolo tak existencne obhocaujuce ako som od Kaufmana cakal. Pribehova linia bola velmi jednoducha a miestami pomala az nudna, no aj tak musim dat vysoke hodnotenie pretoze film sa pohrava s psychologickou krizou cloveka ktoru myslim vela ludi za zivot zazije, ked sa vsetko zacne zdat rovnake, ked cloveka nic nenadchne, nic nieje nove alebo ocarujuce, a ked aj ano, nieje to navzdy, a este som tuto temu nevidel zobrazenu vo filmovej podobe tak vystizne a surovo ako v Anomalise a za to si Charlie Kaufman zasluzi specialnu hviezdicku navyse! Podobny Film: Synecdoche, New York ()

bosch02

V podstate som ani nevedel co som si to pustil. Pred casom po bujarom stahovani som natrafil na skvely kusok o ktorom som ani nevedel. Po cely cas som sa bavil a cakal som co sa z toho vyvrby. Nejaky silny zvrat neprisiel no nevadi. Dokonca ma velmi prijemne prekvapila informacia ze kto je za tuto prijemnu cudesnost zodpovedny. Charlieho Kaufmana som vzdy bastil a aj som na neho vlastne zabudol. Takze parada a 5 hviezdiciek :) ()

potok.009

Animovaný biják zobrazující existenční krizi a živočišnou intimitu. Tak 10-ti minutová stopáž by tomu nejspíš stačila. ()

Drslw

Umenie s veľkým U, aké som vo filme už doooosť dávno nevidel. Prekáža iba neskutočne pomalé tempo - na druhej strane, to tempo je asi nevyhnutnou súčasťou pôsobenia tohoto filmu. Škoda niektorých naznačených a nedokončených odbočiek... Možno v dvojke? :D Edit: Naštudoval som si, čo to je ten Fregoliho syndróm - a nie, tento film ani zďaleka nie je o ňom! :) ()

goesses

Dovolím si říct, že je toto asi jeden z nejlepších animovaných filmů, co jsem kdy viděl, jak po stránce technické tak i námětové. Velmi dobře provedená, náročná technologie tisku jednotlivých fází mimiky na 3D tiskárně. Velmi zajímavý námět, který boří konvence o tom že animovaný film je pro děti. Za mě veliká bomba. ()

MarkHarry

U tohoto filmu nezapřu určitou míru zklamání ... od scénáristu Charlieho Kaufmana jsem asi čekal více. Nerozumějte tomu špatně ... ve srovnání s ostatními je to nadstandard, konverzační scénáře prostě umí. Nevím zda zvolená forma vyprávění posouvá film někam dál, já ten pocit neměl ... je to prostě jenom neotřelé. Ale po skončení filmu jsem se nezbavil dojmu, že zvolený dějový oblouk, kdy má hlavní hrdina na začátku pocit, že je osamocen, nepochopen a ztracený, končí film s tím, že nejspíš zase bude osamocen a ztracený, mi přinesl nějaký uspokojující filmový zážitek. ()

stuj

Přiznám se, že jsem byl trochu mimo. Nepřečetl jsem si předem o co go, Pustím to a vidím loutky. Pěkně se hýbající a příjemně namluvené. Fajn, řekl jsem si, to bude komedie. A pár povedených fórků na začátku mě v tom utvrdilo. Divné jenom je, že přítelkyně (nebo žena? nebo kamarád předělanej na ženu?) hlavního hrdiny mluví po telefonu mužským hlasem. No co. Komedie. Jenže pak hrdina volá své bývalé lásce, jejíž město právě navštívil a ta mluví mužským hlasem též. Hm. A když si domluví schůzku, tak přijde normální žena - ale s mužským hlasem. Divné. Asi transsexuálové či co. A asi i divnější komedie. Jenže fórky se už neobjevují. A pak se dá hrdina v hotelu do řeči se dvěma spolubydlícími - jedna mluví opět mužským hlasem (asi, jako že je starší, né?), ale druhá mluví normálně. Žensky. Sice je trochu jednodušší ženou, ale hrdinovi se zalíbí. A tak se dají do řeči a víte jak to končívá. Dál to nebudu popisovat, ale shrnuto a podtrženo, až na konci mi došlo, co měl mužský tón hlasu všech žen - kromě té jediné - naznačovat. Moje ostuda za pomalé chápání. Jinak ohledně "zábavnosti": začátek vypadal na povedenou komedii, střed ukázal, že o komedii nejde a začalo to vypadat na lehce nudné vztahové (ne)drama ze života, konec však rozjel zajímavé existenciální téma. Z nadějných 4 hvězdiček to tedy během filmu padlo až na dvě, ale konec to zase vytáhl nahoru. Takže dávám průměrné tři. A úplné docvaknutí celého filmu přišlo s finálními titulky: "Jo ahá, to je od Charlieho Kaufmana. Tak to pak jó. :) " ()

hanalex

Takového Kaufmana mohu. On to umí a pošle to do světa bez obalu a pozlátek. jednoduše, čistě a dělejte si s tím, co chcete. Vyhnu se srovnávání, to již učinili kolegové, spíše zhodnotím pocit, který film evokuje. Neštěstí konformity je v tom, že se odehrává podle pravidel, která lisují jedince do poslední kapky krve. Je relativně bezpečná, líbivá, jednoduchá a prázdná. Když nastane okamžik zastavení se a rekapitulace, objeví se krutá pravda.To vše tam je. Opět se nevyhnu třídění, ale toto je mužský film. A tak je jej třeba vnímat. Pro mne zajímavý zážitek. ()

maxim77

Všichni jsou pro něj stejní, mluví stejným hlasem, protože všichni jsou jen klienti na druhém konci telefonní linky. Najednou se z toho vymkne Lisa, mluví ženským hlasem, on uvěří že je to pro něj v té šedi jeho motivačního antidepresiva žeroucího života nějaký čerstvý vánek. Ráno po rychlosexu však se již její hlas prolíná do hlasu všech, je stejná jako všichni ostatní a jeho život jde dál ve starých kolejích. Hledá příčiny své deprese v ostatních, dělá ze sebe chudáčka, a dál se utápí ve svém sebectví. Kaufman je génius, jeho pozorování života a nedořečené, nevysvětlené a surreální pointy dávájí prostor snovému, podvědomému chápání života a vztahů. ()

HappyUnicorn

Animácia je podarená, a do filmu pasuje skvele. Postavy pôsobia ako bábky bez života, čo bol zrejme zámer.   Treba ale hodnotiť dej, ktorý má isté nedostatky. Zatiaľ čo celková myšlienka sa mi páči, miestami som strácal pozornosť a začínal sa nudiť. Taktiež Michaelov príhovor, ktorý mal byť finále filmu a priniesť akýsi prelom alebo rozuzlenie, bol chaotický a bez pointy, a priznám sa že som nechápal jeho zmysel, ani jeho rozhodnutie na konci filmu.   Ďalšie veľké mínus u mňa je skoro minútová scéna sexu, takmer natočená jedným nepretržitým záberom. Explicitné mi nevadí, no do tohto filmu mi to nepasovalo, a mám pocit že tu je len na vyvolanie pobúrenia alebo laciný spôsob ako spraviť film "mature" . Zároveň som si nemohol pomôcť necítiť sa zle za tridsaťsekundový výkon hlavnej postavy. ()

Charliesed

Vidím, jak tu v tom filmu ostatní nacházejí všechno možné, ale musím říct, že já osobně jsem si v tom nic konkrétního nenašel, vůbec nic. Ale přesto na mě zapůsobil tak, jako žádný jiný film. Celou dobu se odehrává na jednom místě, moc se toho v něm nestane a ke konci nedojde k žádnému určitému závěru, prostě skončí. Můžu to srovnat s filmem Paterson, který je ještě víc "o ničem" nebo seriálem Larry, kroť se, který jen ukazuje život jednoho postaršího pána a jeho směšně obyčejné problémy. Je tu rozhodně možnost, že to, co v něm ostatní nacházejí, autor vůbec nezamýšlel. Prostě přirozeně ukázal několik postav, jak se chovají a co prožívají, a každý si to spojí s něčím, co už zná a zažil (něco se samozřejmě snažil sdělit, ale jen něco a spoustu toho, co vidí diváci, v něm nalezli jen oni sami). Ten film nemusí mít žádnou hloubky, ale taky ji může mít velkou, právě tím, jak obyčejně se v něm všechno děje – je to jako kdybyste se jen podívali na život nějakého člověka, takový jaký je, s jeho osobností a problémy, dá se toho v něm najít spoustu. Úplně mi sednul. ()

Schkeble odpad!

je to KRÁSNÝ na srdíčku HŘEJIVÝ animovaný (=====PRO DĚTI!!) snímek, který, milí RODIČOVÉ, URČITĚ PUSŤTE SVÝM DĚTEM!!! dávám odpad jen proto, že je to animace, tudíž nějaké fuj fuj jednoduché dětské hýbající obrázky mě jako vyspělého mentálně bohatého dospělého jedince NEZAJÍMÁJÍ a URÁŽEJÍ můj intelekt!!!!! ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary