Anomalisa

• USA Anomalisa

Michael Stone se velmi úspěšně živí jako životní motivátor, tedy jako člověk, který i tomu největšímu smolaři vysvětlí, jak žít, aby se měl co nejlíp, byl v životě šťastný, úspěšný a spokojený. Michael umí poradit ostatním, ale ne sám sobě. Netuší, co si má počít. Právě přicestoval do Cincinnati, kde má pozitivně motivovat účastníky kongresu pro pracovníky zákaznických linek. Ubytuje se v hotelu, který je stejný jako ostatní hotely, kterými za ta léta prošel, absolvuje sérii naučených rituálů a dost možná by tu dočasnou krizi identity zahnal chlastem a spánkem, kdyby nepotkal Lisu Hesselmanovou, nesmírně plachou obchodní manažerku, která je jeho velkou fanynkou. Lisa vrátí Michaelovi chuť do života, především proto, že je jiná, vymyká se z uniformity ostatních lidí. Paradoxem je, že právě tahle neschopnost zapadnout Lisu samotnou na sobě nesmírně trápí. Chtěla by to změnit, ale hrozí akutní nebezpečí, že když přestane být anomální Lisou, tedy Anomalisou, mohla by ztratit i Michaela. (CinemArt)

Masarka14

Úžasná stop motion animace to bez debat, ale ten příběh je doopravdy hodně slabý. Právě příběh jsem očekával, že bude silný což nebyl. Docela dost velké zklamání. ()

wick

Nebudete se nudit...což je paradox, protože většina zvláštně animovaného filmu zkoumající citovou odcizenost mezi lidmi se odehrává v hotelu a ponejvíce v hotelovém pokoji. Charlie K. nezklamal. ()

axcris

Perfektná demonštrácia toho akí sme my ľudia. Nerozhodní, unáhlení, nedokonalí. Ako sa nevieme poučiť z vlastných chýb a robíme ich stále dookola. Náhlime sa len za pocitom rýchleho šťastia, vzrušenia a slepej lásky. Zabúdame ale, čo nám potom všetkom prinesie nefarebná budúcnosť. Odvďačí sa nám za tie rýchle obšťastňujúce rozhodnutia? Nie! Ukáže nám prečo sme takí hlúpi, že veríme na prvý pohlaď obyčajnej prekliatej láske. Nie len perfektne originálny film, ale aj umelecké dielo nosí názov Anomalisa. Neuveriteľne vyhratý vizuál s obyčajným príbehom o tom, akí sme my ľudia neobyčajný. Neberie si servítku pred ústa ani pri olizovaní bielej tekutiny z umelého rozkroku talianskej verzií speváčky Cyndi Lauper. Preto je tak osobný, tak ľudskí, tak náš. Myslím, že každí si v ňom nájde kúsok seba. Či už to, ako sa nedokážeme sami vyznať vo vlastnej hlave alebo viera nájdenia toho jediného dokonalého človeka. Každým prezretím Anomalisy sa môj zážitok z nej stupňuje. Spomienky na ňu mi ostávajú v hlave, tak hlboko, tak silno sa držia. Emočný orgazmus v réžií Ch. Kaufmana. Ďakujem. Ďalším prezretím filmu sa to bude húpať stále a stále bližšie k pätke. V tejto chvíli ešte môj mozog nedokáže nabrať tú všetku depresiu čo my ľudia v sebe máme. ()

LencaN

Bylo to divné a depresivní. Měla jsem problémy s těmi postavičkami. Vypadaly jak kdyby je někdo rozřezal a přidělal jim půlku jiného obličeje. Jak z nějakého hororu. A taky jsem musela rozdýchávat, že skoro všechny mluví jeden mužský hlas ... což nakonec mělo svůj skrytý smysl, ale na začátku to bylo odpudivé. Je to film zřejmě o krizi středního věku. Pokud ne, tak vlastně nevím, o čem to bylo. Chlapík je všemi kolem sebe znechucený, všichni mu přijdou stejní, stejně otravní, proto ten hlas. Pak potká dívku, velice plachou, která ho vytrhne z jeho smutné reality manželství. Štvalo mě, že si musel vybrat zrovna takovou, která si sebe ani nevážila, looserku. Jak kdyby mu úchylně splňovala jeho přání a on nad všemi ostatními "normálními" ohrnoval nos. První půlka byla celkově hrozně nudná. Dělo se tam toho asi tolik, kolik se přihodí ve filmu během reklamy. Samé žvásty o ničem. ()

bonovox

Netradičný dospelácky animák alá Kaufman. Má to, aj keď jednoduchú, ale výbornú myšlienku, netradičné spracovanie a zaujímavý koniec. Nie je to však snímok pre radového diváka a vychutná si ho skôr artový divák. ()

meda2016

70%. Nevím si s tím poprvé rady. Hluboká a zároveň povrchní sonda; která je úchylná, když se nechcete ztotožnit, a pak zas významná, když se chcete nad svým malým světem opravdu zamyslet. Mimo dvě hlavní postavy jsou všechny tváře mužů i žen stejné a mluví stejným mužským hlasem. Tak jak to zřejmě připadá hlavní postavě Stoneovi v jeho podivném traumatu z běhu času. To se před polovinou, naštěstí pro mou svíranou mysl, rozpustí na chvíli v mojito (myslím). Teď už musím dávat pozor, jestli se závažnost dialogů stává plytkou významně nebo opravdově účelně. Počkám si, kdo bude zachráněný. Stone, Lisa, tvůrci nebo já. Bóže.......! Ať se mi to zdá! Ten Kaufman umí najednou obrátit. Teď si budu vědět rady i s počátkem. Jak ale pracuje ženský mozek? ()

Radek273 odpad!

Naprostý bizár! Od úchylného dabingu, přes připitomělý příběh až po samotný prapodivný závěr. Proč by se na to někdo chtěl koukat?? ()

kaliakra

Zobrať naoko banálny príbeh a zaodieť ho do animovanej formy je geniálny ťah. Všednosť sa stáva jedinečnosťou, výnimočnosťou, banalita nadobúda rozmery symbolu, podobenstva, meditácie o dospelosti, túžbach, snoch, ilúziách, libide a sexuálnych fantáziách. Tomuto vravím kumšt! Umelcov pohľad na to, čo dnes znamená byť mužom. Hry s hlasmi i odpadávajúcimi tvárami sú skvelé, oderotizovaná ľúbostná scéna nevtieravo dojímavá. Jedno z najväčších a najpríjemnejších filmových prekvapení (nielen) tohto roka. ()

AdamDudas

Audio: 75% Vizuál: 95% Scenár: 95% Ako je to možné, že ľudia premávajúci sa medzi dvadsiatimi štyrmi snímkami neznamenajú nič? Ako je to možné, že neživá vec vo mne dokáže vyvolať živé emócie? Celkové hodnotenie AnomaLisy: 90% ()

foils

Nadšené ohlasy jsem se snažil brát s rezervou, a přesto jsem byl na animovaného Kaufmana celkem natěšený. Výsledkem je lehké zklamání nad poměrně banálním příběhem milostného trojúhelníku coby průvodního jevu hledání štěstí, naplnění, prostě něčeho, co by za něco stálo, na pozadí krize středního věku. Zápletku už minimálně tucetkrát zfilmovanou Woody Allenem samozřejmě úspěšně ozvláštňuje animace (viz úvod snímku, kdy stokrát viděná cesta z letiště do hotelu najednou působí skoro až napínavě), většinou však nedokáže zaujmout natolik, aby to dalo zapomenout na průměrnost scénáře. Čestnou výjimkou budiž snová sekvence - škoda, že se víc nerozvinula. Samozřejmě to, jak protagonistovi splývají hlasy a snad i podoby všech lidí, či některé další metafory a vtípky (manželka glosující synovo chování stále stejnou hláškou) jsou povedené nápady, ale přece jen jsem čekal od všeho trochu víc. ()

Mates Hradecky

Podivné postavy v podivném filmu s podivnou animací. Charlie Kaufman musí být reinkarnovaný Franta Kafků, jinak to nevidím. Něco jsem ještě pochopil, něco vůbec ne - např. proč měly všechny postavy vyndavací ksicht? Zlatý Pat a Mat! ()

RoyBatty444

Zhltol som to ako jedno hubku. Melancholické prežitie jedného večera pracovnej cesty v hotely depresívneho chlapa v rokoch, ktorý hľadá stratený zmysel života. Po odvrhnutí starou láskou to skúša s mladou pracovníčkou call-centra, ktorá prišla na jeho prednášku. Prevedenie len s troma hlasmi (hercami) je spočiatku mätúce neskôr som si zvykol a veľmi sa to tam hodilo. Herecké výkony sú veľmi dobré. K dokonalosti chýba len krôčik v tomto stave trochu necelistvé a slabé. ()

Kamil111

Pokud se rozhodnete věnovat kousek svého života Charliemu Kaufmanovi, můžete si být jisti, že nepůjde o obvyklý filmový zážitek. Nejinak je tomu i zde, a je jen škoda, že kromě existenciality více nevyužil další lehce nahozené motivy, včetně způsobu animace. ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary