Anomalisa

• USA Anomalisa

Michael Stone se velmi úspěšně živí jako životní motivátor, tedy jako člověk, který i tomu největšímu smolaři vysvětlí, jak žít, aby se měl co nejlíp, byl v životě šťastný, úspěšný a spokojený. Michael umí poradit ostatním, ale ne sám sobě. Netuší, co si má počít. Právě přicestoval do Cincinnati, kde má pozitivně motivovat účastníky kongresu pro pracovníky zákaznických linek. Ubytuje se v hotelu, který je stejný jako ostatní hotely, kterými za ta léta prošel, absolvuje sérii naučených rituálů a dost možná by tu dočasnou krizi identity zahnal chlastem a spánkem, kdyby nepotkal Lisu Hesselmanovou, nesmírně plachou obchodní manažerku, která je jeho velkou fanynkou. Lisa vrátí Michaelovi chuť do života, především proto, že je jiná, vymyká se z uniformity ostatních lidí. Paradoxem je, že právě tahle neschopnost zapadnout Lisu samotnou na sobě nesmírně trápí. Chtěla by to změnit, ale hrozí akutní nebezpečí, že když přestane být anomální Lisou, tedy Anomalisou, mohla by ztratit i Michaela. (CinemArt)

SpaceOdyseus

Hluboce existencionalni animak, kde vystupuje par lidi a odehrava se vicemene v hotelovem pokoji. I tak si dokaze obhajit svou, pro toto tema, nezvyklou formu a dokaze hodinu a pul depkoidne zabavit. ()

Fryštok

Má to svůj styl. Silná atmosféra a neskutečně "realistické" pojetí dělá z Anomalisy snímek, který věrohodně popisuje celkovou prázdnotu života jednotlivce. Sice na toto téma existují i lepší filmy, ale Anomalisa určitě stojí za zhlédnutí, už jen kvůli svému preciznímu stop motion zpracování. ()

Lovely.Bones

Jednoznačně se jedná o výjimečný film. Kaufmanův scénář by mohl někomu připadat banální, ale já jsem v něm našel obrovské kouzlo. Po technické stránce se jedná o veledílo. Takto plynulou stop-motion animaci jsme ještě neviděli. Loutky jsou nádherné. Jeden problém bych ovšem našel. A to je nedostatek "akce". Nemyslím akci, jako honičky a střílení. Ale potřebuji, aby se ve filmu alespoň něco dělo.. Dokonce jsem to musel stopnout, vyspat se a ráno dokoukat, protože jsem to prostě nezvládal a nechtěl jsem u toho usnout. Ale to může být pouze můj problém. Celkově se totiž jedná o "animák pro dospělé". Řeší problémy dospělých a navíc dost jednoduše. Žádné napětí, Žádné pod-zápletky. Týpek přijde do hotelu, seznámí se, zamiluje se a odchází domu za manželkou. The End. Příjemný je začátek, který je plný jemného humoru. Celkově se jedná o žánrovku. Nemusí to sednout každému, ale hlavně starším divákům to rozhodně řekne víc, než těm mladším ;-) PS: Oscarová nominace zasloužená, ale šance na výhru tu opravdu nevidím.. ()

bobstock

Kaufmanovina, která splnila očekávání. S formou jsem byl spokojen, stop motion působí dnes již zvláštně, tím ale pro mě vyniká mezi tou hromadou digitálních pohádek pro děti. Tohle je rozhodně pro dospělé a každému to nepřijde na chuť, ale kdo má trpělivost a cit, ten prožije spolu s Michaelem Stonem, tolik hledanou vášeň a zakázanou rozkoš. 80% ()

Pannutella

Příběh i zpracování mě naprosto dostali. Poměrně obvyklý a fádní motiv postaršího američana znuděného dosavadním životem pojatý úlně novým způsobem. Figurky vytištěné na 3D tiskárně s vyměnitelnými výrazy v každodeních reálných situacích z tohoto filmu dělají jeden z nejpodivnějších, jaké jsem kdy viděla. ()

Jaroslaf

-ASI TROCHU SPOILER - Charlie Kaufman nás opět seznamuje se svým extrémně osobitým, nešťastným a surrealisticky depresivním světem. Docela slušně jsem už z jeho obsáhlé tvorby odhadl, co je ten pán vlastně zač. Nechybí prášky, které se už vyskytly (v poněkud větší míře) v Synecdoche New York, nechybí podivné, obří či stísněné místnosti, které se už vyskytly v Kůži Johna Malkoviche a nechybí jeho neskutečně smutný náhled na svět, který provází snad celou jeho tvorbu. Nejdřív budete asi zmateni z hlasové stránky filmu. Možná se vám bude chtít i z filmu odejít či ho vypnout..... a pak vám to dojde .) Animace je neskutečně zvláštní a můžu s klidem prohlásit, že jsem se s takovou ještě v žádném filmu nesetkal. Figurky někdy působí jako skuteční lidé, někdy hrozně neuměle, stejně tak prostředí okolo nich. A takový je vlastně celý film. A určitě není pro každého. Pokud bych ho měl shrnout, nazval bych ho animovaným, konverzačně minimalistickým (trochu porno) dramatem. Hrozně se mi líbilo jak byla vystihnuta prvotní rozpačitost, zmatenost ale i krása pohlavního styku. A to v animované podobě .) P.S: Film obsahuje tu nejkrásnější verzi známého hitu od Cyndi Lauper - Girls Just Wanna Have fun, co jsem kdy slyšel. Nevěřil bych, že se na ten song dá podívat AŽ TAK z jiného úhlu. 9,5/10. ()

Fifer

Jakožto další velký fanoušek Kaufmana jsem lehce zklamán, ale ve všem se s Akafortym neshodnu. Kaufman má dar zahtit scénář tak zajímavým dějem, že nám nevadí, že jeho hrdinové jsou sebelitující se ubrečenci. I když upřímně, už bych byl taky rád, aby zkusil napsat jiného hlavního hrdinu. Problém Anomalisy je, že na rozdíl od Maloviche, Věčného svitu a Synekdochy, zde nenacházíme tolik zajímavých (ať už vtipných, bizarních či snových) momentů, které by nás odvedly od věčných nářků hlavního hrdiny Michaela. Film se tak dost vleče, což je pocit, který jsem neměl ani u značně delší Synekdochy. Těch hluchých momentů je opravdu dost, určitě to byl záměr, nechat to všechno v reálném čase, i s tou nudou a banalitou, ale mě to neoslovilo. Chápu, že film se také týká služeb a interakce se zákazníkem, ale opravdu jsme to museli sledovat 20 minut včetně čekání na výtah? Zhruba do 30.minuty filmu jsem se dost nudil. Podívejme se na jiného tvůrce, který je mistrem těchto filmů, na Linklatera. Bohužel musím říct, že-ve filmech v reálném čase založených na dialogu-dává Linklater Kaufmanovi na zadek. (Mimochodem věděli jste, že oba tvůrci chtěli dělat Scanner Darkly? Celkem by mě zajímala ta Kaufmanova verze). Hodnocení tohoto snímku bude velice rozdílné a bude záležet na tom, jak se na Charlieho vlnu naladíte. Někteří dávají plný počet a obávám se, že spíše proto, že jsou ve stádiu absolutní adorace Kaufmanovy tvorby ( I´ve been there :-) ), jiní jsou zase až příliš krutí. Nemyslím si, že scénář je jednoduchý a primitivní (ačkoliv je jednodušší než jeho předchozí filmy). Na první zhlédnutí se zcela určitě nedají zachytit všechny ty drobné náznaky a významy. Kdy Kaufman mění hlasy postav a proč? Jak souvisí Michaelova holka na jednu noc s jeho úletem před 10 lety? Jakou roli má v příběhu kamarádka Lisy? Jakou roli má japonská hračka? Řekl bych, že tohle vše má Kaufman promyšlené a ne všechno jsem pobral, ale to bohužel nic nemění na tom, že základní dějová stavba je dost primitivní. A že mě hlavně druhé zhlédnutí snímku vůbec neláká, ačkoliv jeho předchozí filmy jsem viděl tisíckrát. ()

ink flo

Kaufman krotší a komornější než obvykle, ale pořád Kaufman, takže vlastně ani není třeba nic moc dodávat. Animovaný, loutkový apod. filmy ignoruju, ale tohle mě bavilo, protože Kaufman. Alegorie založená na jednoduchým nápadu s hlasy, navíc s výbornou acapella verzí "girls just wanna have fun". Film o tuhnutí, stárnutí, lítosti, rezignaci, rozčarování, promarněných šancích a všech těchle existencionálních bahnech... ()

cmuchalprvni

Jsou filmy, na které se podívám poměrně spontánně kvůli kladným odezvám od kritiků. Tento film je takový případ, neviděl jsem trailer a neprostudoval si pečlivě, kdo stojí za jeho vznikem. Příjemně mě tedy samotný film překvapil svoji tragikomickou atmosférou, existenciální náladou a hlavně posléze zjištěním, že jedním z tvůrců je Charlie Kaufman, kterého znám díky mému oblíbenému top filmu Věčný svit neposkvrněné mysli. Musím ocenit dabing J. J. Leigh, Davida Thewlise a Toma Noonana. Dále hudbu od Cartera Burwella. Hlavní postava filmu slyší stejný hlas, byť mluví s ženami i muži. Tento zajímavý element představuje ve filmu Michaelovu izolaci od vlastních pocitů, není ve své kůži, připadá si jako kdyby byl součástí divadelní hry, kde postavy hrají ti nesprávní lidé. Po nějaké době však potká Lisu, která dodává svoji sympatickou nešikovností filmu šmrnc a pár komických situací! Sexuální scéna je zpracována tak realisticky s pozoruhodným citem, že vám nepřijde, že se díváte na loutky, ale ztotožňujete se s nimi! Vizuálně filmařsky ani dabingově není film směšný. Michael je lidskou skořápkou, která se snaží být člověkem. Nicméně je velice sebestředným, neuvědomujícím si, že ostatní bytosti se mohou cítit stejně jako on, samy také ne ve své kůži. Negativem filmu tedy může být přílišná posedlost sebou samým a ignorování pocitů ostatních, byť přesně třeba toto chtěli tvůrci ukázat. ()

Spaster

Po shlédnutí traileru jsem se na film dost těšila, hlavně kvůli animaci, ale i na příběh jsem byla zvědavá. Popravdě řečeno - asi jsem zklamaná. Příběh nejspíš má dost "kliček a zákoutí", ale člověk vlastně ani nemá šanci je zachytit. Možná jsem dost nedávala pozor, ale takhle to na mě působilo. Hluchá místa a mezery tam nejspíš byli schválně, kvůli atmosféře filmu, ale ve výsledku mě to spíš nudilo, než že by to ve mně zanechalo nějaký silný pocit. Docela se mi líbila ta "ledabylá animace" (i když ledabylá ve skutečnosti asi nebyla, že?), ale to je tak všechno. A bohužel, vůbec nemám chuť se na film dívat znovu, abych do něj pronikla trošku víc. ()

Faila

Zvláštní a hluboké, a to tak, že jsem tomu moc dobře neporozuměla. Asi mi chyběla nějaká katarze, nějaké řešení, ale netvrdila bych, že si autoři dali za cíl k nějakému dojít. Tenhle animovaný snímek je ale od začátku do konce tak zvláštní, že ještě několik dní po zhlédnutí se mi vybavovaly obličeje postav a některé jejich repliky. Určitě stojí za vidění. ()

GOREGASM

Charlie Kaufman a jeho režijní druhotina. Charlie platí za jednoho z nejoriginálnějších scénáristů Hollywoodu a s Anomalisou opět potvrzuje, že mu přítoky unikátních nápadů nevysychají. Přitom Anomalisa nabízí vcelku běžný příběh krize středního věku, navíc ve velmi krátkém časovém úseku, ale právě zde je Kaufmanovo mistrovství, protože i na tak úzkém prostoru odvypráví silné okamžiky i myšlenky ve vší komplexnosti a já se do loutkové (Anoma)Lisy zamiloval. Cože? Já se nezmínil, že jde o loutkový film? 100% ()

Vabr odpad!

Ha, a co jsem psal u Synekdochy? Charlie Kaufmane, já už tě fakt ukončuju. Půl roku se pitváš s kolegou s tím, aby sex dvou animovaných postaviček nevypadal směšně, ale aby tvůj film měl smysl, to ne. Nudný, o ničem, otravovalo mě, když ženský mluvily jak chlapi. Pak jsem pochopil, proč to tak bylo, ale stejně. To jako bylo na tomhle filmu ono?! Vyhodnocení: Ty tvoje nápady už jsou taky fakt anomální 🥱 ()

Biopler

Toto ma dosť minulo. Ide totiž o to, že je to hodne nezáživný príbeh a "životný zvrat", i zároveň filmový, mi príde smiešne vykonštruovaný, umelý a celkovo nestráviteľný. Veľmi skoro dochádza tvorcovi nápaditosť ozvláštniť aspoň vizuálne snímku, tú hru s hlasmi moc nežeriem. Navyše sa neviem zbaviť dojmu, že záver je veľmi narýchlo zbúchaný. ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary