Akční / Thriller / Western

Velká Británie / Nový Zéland, 2015, 84 min

Ze začátku je to svým způsobem poměrně iritující. A tím nemyslím jen, že Kodi Smith-McPhee se dá na obrazovce zvládnout tak maximálně jednou ročně, ale na nervy mi lezlo hlavně to nedůvěryhodné volání pod olckůlu. Hned v první scéně s Fassbenderem se dočkáme diktátu filmového rámu (postavy vidí jen to, co divák, jakkoli by to ve skutečnosti nebylo možné), slepený záběr z detailu a velkého celku (jakkoli je film natočený na digitál, které tomu umožňují předcházet) a akčních sekvencí, poskládaných z dlouhých střihů statických záběrů. To vše v ořezu 1,66 : 1. V kombinaci s vyčištěným digitálním obrazem to působí jak totální wannabe a já tak z první třetiny filmu moc neměl kvůli skřípání zubů. V tomto případě se ale vyčkat oplatí, protože v průběhu sympaticky snesitelné stopáže nás čeká dekonstrukce jak hrdinů tak amerického západu tak nezlomné síly lásky, která zdánlivě pohání celý film. Navzdory obvyklé konstrukci, stojící na mladém uchu v neznámém světě, skrze které je nám představováno, jak to chodí, je zde ono ucho ve výsledku poměrně iniciativní, ačkoli na to logicky doplácí a nakonec zjistíme, že příběh by byl i bez něj, protože o něm není a nikdy nebyl. A být hrdinou romantického příběhu, který není o vás je fakt strašně depresivní.(27.10.2015)

Spočiatku ma to nebavilo a mix kvázi komédie a westernu mi pripadal silený. Potom som sa samovoľne začal zabávať a pri záverečnej prestrelke skoro ani nedýchal. Dnes ťažko natočiť pravoverný western, ten by nikoho nezaujal a Maclean prišiel na spôsob, ako tento problém rozlúsknuť. Samozrejme si to nevystačí bez brutálneho a politicky nekorektného násilia, postmoderný charakter filmu však nie je nijak extra vyzdvihovaný (ako to trochu nešťastne urobil QT). Slow west je western, kde sa budete medzi sebou hádať, ktorá scénka bola najvtipnejšia, alebo napríklad či jedna vražda už nebola za čiarou. Podľa mňa bola a najvtipnejšia scénka je eliminácia indiánov pomocou prádla, ono sa sem totiž zaplietla aj nemá groteska...(23.6.2015)

• maddy

Slow West, Slow Movie. Spojenie Michaela Fassbendera a westernu sľubovali slušný filmový zážitok, no akurát sa mi potvrdilo to, že western patrí k mojim úplne najmenej obľúbeným filmovým žánrom. Aj keď v prípade Slow West to možno nebude tým žánrom, ale tým, že sa jedná o nešťastný pokus o kopírovanie Coenovcov, avšak bez trefného coenovského scenára a silnej réžie a tak to pomalé tempo, aj napriek veľmi skromnej 80-minútovej dĺžke, skôr otravuje, než by si ho divák užíval. Technicky síce nie je Slow West natočený nijako zle. Má krásne prírodné scenérie, dobrú kameru, slušné herecké výkony, akurát je to jeden tuctový nezaujímavý príbeh, ktorý takmer po celý čas nič vzrušivé neprinesie, tých pár postáv je nezaujímavých, nevyvolá ani jednu emóciu a v mojom prípade som nepostrehol ani kúsok atmosféry. Ono to tak celé nijako začalo, nič výrazné sa tam nedialo, na konci chvíľu postrieľalo a skončilo. Bez toho, aby som cítil akékoľvek zaangažovanie do deja alebo nejakú myšlienku. Za mňa teda nuda. CELKOVO: 2* (4/10)(5.6.2015)

Macleanova snaha vetřít se svým pokusem o bizarní western někam mezi Mrtvého muže a Opravdovou kuráž mi už od začátku šla proti srsti (stejně tak jako hl.postava) a často se mi zdála celá ta coenovská stylizace lehce za hranicí nevinné inspirace. Poctivou přímočarou zábavu od prvních záběrů přerušuje a kazí tvůrčí koktání autorů, v podobě naprosto zbytečného overvoicu a nelineárního stylu vyprávění, se kterým se zřejmě autoři pokouší prodrat někam na artový festival. Přitom to mohla být docela pohodová westernovka se špetkou černého humoru. Přemýšlel jsem mezi 2-3*, ale dvě hvězdy by byly nejspíš nespravedlivý, pár napínavých momentů ve filmu bylo a akce v závěru byla celkem zábavná, navíc bylo sympatické, že byla zpracovaná s určitou špetkou elegance, bez zbytečných litrů krve a otevřených hlav.(1.6.2015)

Vcelku odlišný styl westernu je postaven na krásných skotských a novozélandských reáliích, na víceméně mlčenlivých dialozích a na snůšce různorodého humoru. Častokráte se mi vybavil snímek "Wild Life" (Animovaný / Krátkometrážní / Western) kdysi nominovaný na Oskara za krátkometrážní animovaný film. http://www.youtube.com/watch?v=WtbkNCc0tj4(25.5.2015)

• - Rose vo filme Jayovi cituje Rómea a Júliu od Shakespeara: „These violent delights have violent ends.“ Týmito slovami brat Vavrinec žiadal Rómea, aby miernil svoju lásku k Júlii a varoval ho pred následkami. (denulik)

• - Natáčanie začalo 21. októbra 2013 na Novom Zélande. Pokračovalo v škótskych horách a v Colorade. (chesterko)

• - Film se natáčel na Novém Zélandu. (Stoka)