Pelé: Zrození legendy

Pelé: Birth of a Legend

Životopisný / Drama / Sportovní

USA, 2016, 107 min

• classic

Legendárny brazílsky futbalista Nascimento, ktorého poznáte skôr, ako PELÉ, by si 100 % zaslúžil hĺbavejšie, precíznejšie, kvalitnejšie filmové spracovanie, ako tento, nie extra zaujímavý a prospešný projekt bratov Zimbalistovcov, pod záštitou produkčnej spoločnosti IMAGINE, ktorej šéfuje pomerne renomovaný Brian Grazer, ten často spolupracuje s režisérom Ronom Howardom... Film mi hneď svojim úvodom pripomína atmosféru Milionára z Chatrče, na mysli mám viditeľnú chudobu, odkiaľ prichádzajú všelijaké talenty. Zdá sa mi, že sa tvorcovia inšpirujú 8 oscarovým klenotom, na ktorého pritom nesiahajú ani po členky ! Na začiatku som v roku 1950, pri počúvaní - sledovaní prestížneho zápasu = Majstrovstiev sveta vo futbale, ktoré sa konali v domácej Brazílii, tá akurát podľahla vo finále Uruguaju - pomerom 2 : 1. Malý Nascimento je z toho veľmi smutný, a tak sľúbil svojmu otcovi, že jedného dňa privedie kanárikov k titulu, a to je už predo dvermi... O nejakých 8 rokov sa zrodí futbalový BOH. A ja pozorujem, čo tento talentovaný chlapec vymýšľa, keď sa doslova hrá s loptou, ktorá mu tancuje na nohe, štýl, nazývaný GINGA, pochádza z capoeiry. Ako sa chalan z diery vypracoval k najlepšiemu profesionálovi všetkých čias... Samotný Pelé spolupracoval na filme, a je veľká škoda, že sa nenakrútil oveľa lepší snímok, aký v skutočnosti mohol byť, nie je to vyslovene zlé, vyslovene som sa kochal tým, ako budúca STAR zbožňuje futbal, ktorý občas aj nenávidel, ale nepostrehol som nič také, prečo by som sa mal k filmu vrátiť, keď viem, že nič svetoborné mi filmári nesprostredkovali, iba obyčajnú RUTINU, akú asi aj chcel i samotný aktér, o ktorom vznikol tento nezáživný projekt, ktorý má aspoň - akú, takú špičkovú kameru Matthewa Libatiquea. PS : A viete, čo majú spoločné tieto dva filmy, ktoré spomínam v recenzii ? Hudobného skladateľa - A. R. Rahmana.(12.5.2017)

Vzal jsem na víkend nějakou prácičku, takže jsem samozřejmě místo toho hrozně prokrastinoval. Když už jsem se chtěl zvednout ze křesla, tak začlo v telce tohle a já jsem si řek, že to je ideální způsob jak strávit další 2 hodiny. Nejsem zrovna kdovíjakej fotbalovej fanda, ale i tak mě to celkem bavilo a dozvěděl jsem se pár věcí, co jsem (o fotbalu, Pelém, Brazílii...) nevěděl. Takže ztráta času to určitě nebyla, formu sportovní pohádky ale tolik nemusim. #v16veSlumu #v17NaMS (65%)(13.8.2018)

Jeden z nejlepších filmů pojednávající o nějaké reálné postavě. Docela jsem se bál, že se filmu chopili Američané, ale po prvních minutách byly mé obavy vystřídány ohromením a úžasem. Velmi se mi líbilo, že ve filmu bylo zachyceno i samotné dětství Pelého, neboť jsem o hodně věcích slyšel až nyní poprvé. Celkově se zpracování daného tématu povedlo na jedničku, atmosféra MS ve fotbale v roce 1958 byla famózní, až jsem si myslel, že na stadionu opravdu jsem. Dále chválím i soundtrack, který byl v některých momentech skvělý a někdy i dojemný. Kdo má rád fotbal, slavnou generaci fotbalistů točící se kolem Pelého a Brazílii, tak je to pro něj film jako stvořený. Za mě dávám 90%(14.7.2016)

Na fotbal se nekoukám, nebaví mě, nerad ho hraju, je mi úplně jedno, kdo vyhrál letos mistrovství, ... ale tenhle film mě bavil. Je to dojemný ... zvlášť úsek dětství ... netuším, do jaké míry se triky s míčem dají předvádět i v reálu, ale vypadalo to velmi impozantně. Další sportovně laděný film, který mě velmi mile překvapil.(26.8.2016)

• dobytek

Když jsem byl mladý a neklidný, tak jsem fotbal doslova miloval a měl jsem pokojíček plnej knih, encyklopedií a časopisů o fotbale. O Pelém jsem toho přečetl poměrně dost a tento film teda realitě zrovna moc neodpovídá. Tady to vypadá, že Pelé snad do nějakejch 15 let fotbal vůbec nehrál a kopnul si možná tak občas do nějakýho nezralýho ovoce nebo na ulici do hadráku. Pak vylez odněkud z pralesa a šel rovnou do FC Santos, kde se v podstatě teprve začínal učit hrát fotbal. Tohle jsou strašný blbosti. Pelé hrál fotbal už od dětství za nějaký místní kluby a údajně byl všude suverénně nejlepší. Když mu bylo 15 let, tak šel do Santosu jako velká naděje rovnou do prvního týmu a hned začal střílet góly. Žádný, že se musel nějak zdlouhavě prokousávat přes dorost a Béčko, atd... Závěr filmu z MS 1958 je taky docela komedie. To vypadá, že tam Pelé hrál úplnou tužku, ale když ho občas něco osvítilo, tak dal vždycky úchvatnej gól, kdy prokličkoval přes celý hřiště. Záznamy z MS 1958 jsou normálně na youtube, tak by si snad ve filmu mohli takový blbosti odpustit. Jako ten film asi není úplně špatnej pro diváka, kterej o Pelém nic neví. Mně ty nesrovnalosti a odchylky od skutečnosti docela dost vadily. Nejzajímavější na celym filmu je asi 3-vteřinový cameo samotnýho Pelého. 40%(18.8.2019)

• - Ve scéně, kdy brazilští fotbalisté kopou míčem v hotelu směrem k majáku (scéna těsně před koncem), převrhnou jednomu z hostů cukřenku. Jedná se o skutečného Pelého, který to s úsměvem sleduje (Farao607)

• - Shodou okolností jeden z představitelů Seu Jorge ztvárnil ve filmu Život pod vodou (2004) postavu jménem Pelé dos Santos. Dos Santos je jméno brazilského fotbalového klubu, kde Pelé strávil většinu své kariéry. (Tristan Rafael)

• - Vo filme sa uvádza, že Pelé svoj prvý gól na MS 1958 dal v semifinále s Francúzskom. On však svoj prvý gól strelil už vo štvrťfinále proti Walesu. (speedy7929)