Pelé: Zrození legendy

• USA Pelé (více)

Pelé jako malý chlapec vyrůstal v chudinském slamu a rodině pomáhal tak, že čistil boty. Jako každý kluk však miloval fotbal a nevynechal jedinou příležitost, aby si s ostatními mohl zakopat. V roce 1950 prohrála Brazílie ve finále mistrovství světa. Pro celou zemi to byla doslova tragédie a Pelé slíbil otci, že mistrovství světa pro Brazílii vyhraje. Jeho otec však chlapce nabádá, aby se raději pořádně učil a fotbalu se vyhnul obloukem. On sám měl špatnou zkušenost. Také hrával a dobře, ale když si zranil koleno, vyhodili ho. Musel se začít živit uklízením. Pro svého syna si přeje lepší budoucnost. Pelé se však dozví o mládežnickém turnaji v Bauru a přemluví své kamarády, aby se turnaje zúčastnili. Chce těm snobským dětem ukázat, jak se má správně hrát fotbal. Jeden z bohatých chlapců mu začne říkat Pelé. Jemu se ta přezdívka vůbec nelíbí. Hrají bosí a vyslouží si tím posměšnou přezdívku Bosonozí. Ukradnou pytle s arašídy, aby si jejich prodejem vydělali nějaké peníze, za které si pak koupí boty. Pelé se popere s jedním z bohatých chlapců, který se mu posmívá, a otec mu pak řekne, že se perou jenom ti, kteří si nevěří. Sportovec se takto nechová a přeje mu, aby se stal profesionálním fotbalistou. Malý Pelé je nadšený, konečně může hrát a nemusí to před rodiči skrývat. Turnaj pokračuje a sleduje ho i Waldemar de Brito, bývalý fotbalista a nyní skaut fotbalového klubu Santos. Utkání se pro Bosonohé nevyvíjí moc dobře a Pelé si pak sundá boty, na které není zvyklý, a to, co pak předvádí s míčem, všechny přítomné ohromí. Ostatní chlapci z jeho týmu tím získají sebevědomí. Dají soupeři pět gólů, přesto ale o gól prohrávají, a tak jsou smutní. Diváci však skandují: Pelé!  Když si jich všimnou muži, kterým ukradli arašídy, dojde k pronásledování, jež skončí tragicky. Pelého kamarád Diago je v úkrytu zavalen zeminou a umírá. Pelé cítí zodpovědnost za jeho smrt. Kdyby nechtěl, aby hráli v botách, mohl Diago žít. Waldemar de Brito dal Pelého otci navštívenku, ale matka chce, aby Pelé po škole pracoval s otcem v nemocnici. Pelé vynáší mísy a dělá tu nejhorší práci a fotbal ho nezajímá. Stále má výčitky kvůli smrti Diaga. Jeho otec se velmi snaží, aby Pelé zase získal chuť do života. A postupně se mu to podaří. Společně trénují fotbalové dovednosti. Když je Pelému 15 let, spatří matka, jak s otcem trénují, a je ze synova umění překvapená. Konečně vytáhne navštívenku Waldemara de Brita, který pozve Pelého, aby si na zkoušku zahrál za fotbalový klub Santos. Pelé je šťastný a samozřejmě nabídku přijímá, ale bojí se, že to nezvládne. Rodiče ho však podpoří. V patnácti letech poprvé opouští domov... (TV Prima)

DaViD´82

Znáte takové ty krásně nasnímané promo klipy na „oslavu fotbalu napříč světem bez ohledu na sociální zázemí“, které pravidelně v době velkých turnajů produkuje FIFA, Adidas či Nike? Tak tohle je to samé; akorát v celovečerní podobě a jakože s dějem. Je to čistá pohádka, která se Pelém jen zaklíná, rozhodně nečekejte nic, co by se drželo jeho skutečných osudů či kariéry. Pěkně se na to však kouká, jen od to nesmíte čekat nic jiného než sinusoidu zábavy „pět minut keců o ničem (rozuměj odpovědnosti, motivaci, cílevědomosti apod.) a pět minut pěkných (jakkoli nerealistických) fotbalových parád a tak stále dokola až do konce“. ()

Fr

„JEN SE BAV. VŠECHNO OSTATNÍ PŘIJDE SAMO…“ /// Óda na radost z fotbalu a jeho Krále. Co na tom, že Pelého hra je nasnímaná jako reklamní videoklip. V týhle zemi se prostě s míčem umí mazlit každá malá holka. Že CGI sportovním filmům pomáhá, bylo vidět třeba v Barvě vítězství. Tady zase pomohla vytvořit kouzla, který k nadpřirozenýmu fotbalovýmu jedinci prostě patří. Sportovní film pro českou (a zřejmě i pro tu brazilskou) bolavou fotbalovou duši. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Věřím v Gingu. 2.) Tuhle mi říkal Maradona, že je král. 3.) Thx za titule „mark82“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Malarkey

Pelé je fotbalová legenda a já se divím, že i přesto jeho život natočili tak průměrně a nezáživně. Dám příklad. Začátek filmu a Pelého dětství. Jeho filmový um, coby osmiletého dítěte, je sesumírován do skutečnosti, že Pelé umí víc jak tři žongly a nemá problém se prožonglovat až do brány. Režiséři ale se střihačem film nastříhali tak, že kolem malého osmiletého kluka všichni staticky stojí a nikdo se nehýbá. Malý Pelé pak předvádí jeden žongl za druhým, až se prožongluje ke gólu. Záživné asi jako pohled do chlupaté opičí prdele. Později, když už je Pelé starší a kope za nároďák, je film daleko zajímavější. Jenže v rámci celkové atmosféry Vás ani tak nedokáže přesvědčit o tom, že tento životopisný film má úroveň. ()

dobytek

Když jsem byl mladý a neklidný, tak jsem fotbal doslova miloval a měl jsem pokojíček plnej knih, encyklopedií a časopisů o fotbale. O Pelém jsem toho přečetl poměrně dost a tento film teda realitě zrovna moc neodpovídá. Tady to vypadá, že Pelé snad do nějakejch 15 let fotbal vůbec nehrál a kopnul si možná tak občas do nějakýho nezralýho ovoce nebo na ulici do hadráku. Pak vylez odněkud z pralesa a šel rovnou do FC Santos, kde se v podstatě teprve začínal učit hrát fotbal. Tohle jsou strašný blbosti. Pelé hrál fotbal už od dětství za nějaký místní kluby a údajně byl všude suverénně nejlepší. Když mu bylo 15 let, tak šel do Santosu jako velká naděje rovnou do prvního týmu a hned začal střílet góly. Žádný, že se musel nějak zdlouhavě prokousávat přes dorost a Béčko, atd... Závěr filmu z MS 1958 je taky docela komedie. To vypadá, že tam Pelé hrál úplnou tužku, ale když ho občas něco osvítilo, tak dal vždycky úchvatnej gól, kdy prokličkoval přes celý hřiště. Záznamy z MS 1958 jsou normálně na youtube, tak by si snad ve filmu mohli takový blbosti odpustit. Jako ten film asi není úplně špatnej pro diváka, kterej o Pelém nic neví. Mně ty nesrovnalosti a odchylky od skutečnosti docela dost vadily. Nejzajímavější na celym filmu je asi 3-vteřinový cameo samotnýho Pelého. 40% ()

Jara.Cimrman.jr

"Nesnaž se tolik. Užívej si to." Pelého táta mě hrozně bavil a jeho žonglování s mangem bylo vynikající. Škoda jen, že já jsem nikdy neměl mangovník na zahradě, protože to bych se nejlepším fotbalistou světa stal já. Takhle to měl Edson Arantes do Nascimento snadné. Horší to měl s tím, že životopis fotbalového génia a finančního ignoranta celkem dobře znám, takže ta zábava zbyla na fotbal. A ten se moc nepovedl, protože tahle ginga byla vhodná spíše do cirkusu. Nicméně mě pobavilo vykreslování surových švédských fotbalistů jako koupeného výběru Evropy. Tehdy totiž prý za Švédsko hráli samí zahraniční hráči, což je patrné již z jejich blonďaté vizáže a exotických jmen - Svensson, Bergmark, Öberg, Liedholm, Johansson, Parling, Gustavsson, Gren, Hamrin, Simonsson, Löfgren či Olsson. Zkrátka samý cizák, ale před Pelém klobouk dolů a rychle zahnat myšlenky o tom, že nějaká současná nagelovaná primadóna mu sahá výš než po spodní lem trenýrek. ()

• V súboji s Francúzskom dal Pelé vo filme prvý gól po centri a obhodení si niekoľkých obrancov súpera. V skutočnosti padol po dorážke do prázdnej brány. (toi-toi)
  • Když si malý Pele (Leonardo Lima Carvalho) během finále v turnaji sundá kopačky, tak stojí na hřišti jen v ponožkách. V dalším záběru už je ale bez ponožek. (Duoscop)
  • Film mal byť pôvodne vydaný k Majstrovstvám sveta 2014 v Brazílii, plán sa ale nestihol dodržať. (toi-toi)