Barakamon (TV seriál)

• angličtina

Barakamon

Animovaný / Komedie

Japonsko, 2014, 11x23 min

Barakamon je milé anime, ktoré sa na nič nehrá a zameriava sa len na jednu tému a tou je život Handa Seishuu. Handa je kaligrafista a celý jeho život sa prispôsobil ťahom jeho štetca. Lenže bol držaný ďaleko od ľudí a tak sú jeho ťahy, alebo jeho technika je príliš strojová ako z učebnice. Handa je teda živým príkladom človeka, ktorý obetuje celý život jednej veci. Hlavný hrdina má, ale problém v tom, že si život málo užíva. Je presne vidieť aké dieťa dokáže splodiť prísny otec a ochranárska matka. Preto by som pripísal tomuto anime dostatočnú hodnovernosť. Barakamon nejde úplne na kosť, ale všetko robí tak aby príjemne diváka objímalo a ten aby sa cítil skoro po celú dobu anime príjemne. Na konci samozrejme potom prichádza pekné predvídateľné rozuzlenie (alebo krásne rozuzlenie a pre mňa bolo predvídateľné). Týmto chcem povedať, že sa nedejú závažné udalosti a anime sa nesnaží ísť do hĺbky problémov hlavného hrdinu tak aby diváka znepokojilo. V Barakamon zaznejú životné pravdy, ktoré môžu niekoho nasmerovať správnym smerom v živote. Takže Barakamon má do určitej miery náučný charakter. Zjednodušene povedané v celých dvanástich dieloch ide o nájdenie samého seba a svojej vlastnej cesty životom. A čo ostatné postavy? No dá sa povedať, že sú len kvalitné "krovie" či komparz pre vtipné situácie. Preto som napísal, že kvalitné lebo vedľajšie postavy vôbec nie sú zlé. Naru je milé malé "huncútske" dievčatko, ktoré hlavnému hrdinovi vždy povie okamžite čo si myslí. Preto je Naru výbornou postavou a Handa síce získava od nej len názory s pohľadu malého dievčaťa, ale o to sú lepšie. Handa síce je už dospelý dvadsaťtri ročný muž, ale vo veľa situáciách sa chová ako dieťa a v tomto anime v podstate konečne dospieva. Opäť toto anime (ako som si ja zvykol) porovnáva ľudí čo majú talent v niečom s tými čo v ničom nevynikajú. V neposlednom rade je v ňom cítiť radosť zo života. Tiež sa dá zamyslieť nad silou zmeny prostredia. Ak človek zmení prostredie a zmení ľudí, ktorými je obklopený často môže vidieť úplne iný nový svet. Čo sa týka hudby tak to sa mi páčil opening aj ending. Keby sme v škole (od 1 do 5) opening aj ending by mal u mňa známku 2. Hodnotenie prečo štyri (4) hviezdy? Nešlo sa úplne do hĺbky a anime teda plní charakter príjemnej oddychovky, ktorá je náučná a učí ľudí hodnotám ako nájsť sám seba a porozumieť sebe samému. Barakamon si zaslúži viac ako štyri hviezdy, ale na päť to u mňa nie je a teda hodnotenie je (Hodnotenie 4,5).(31.8.2015)

Rozmýšlela jsem se mezi 3* a 4*, ale nakonec to prošlo s odřenýma ušima na 4*. Přece jenom to byla taková veselá pohoda, kde člověk nemusel nic řešit a když si chtěl odpočinout, tak mu to anime dovolilo. Sice se tam občas opakovaly prvky, které mi moc nesedly, ale v součtu je to velmi milé anime o ztracené duši, která se najde na malém ostrově především díky dětem. Prostě pokud nikam nespěcháte, chcete se nechat oblbovat dětmi a spíš se usmívat než umírat z napětí, tohle je správná volba.(4.11.2017)

Barakamon Obamamon... chňá chňá, to jsem zase jednou vstal z postele vtipnou nohou. Jedná se o typické japonské anime - velice slibný začátek, který se postupem dílů rozplizne v stereotypní, nikam se nevyvíjící děj. Samozřejmě obsahuje jemné erotické narážky, které Evropanovi připadají zvrácené, ale Japonci nejspíš ani nemrknou. Hlavnímu hrdinovi musím zatleskat za jeho vytříbenou reakci na hanění svého díla, byť tomu postaršímu pánovi nemusel hned jednu vrážet pěstí, stačilo mu přeci jen zlomit hůl, vzít brýle, předběhnout ho ve frontě v krámě nebo se vydávat před pošťačkou nesoucí mu důchod za jeho vnuka. Jinak škoda, že nepochopil pravou příčinu své deprese, ze které se jel léčit na venkov... kaligrafie, totiž trávit celé dny tím, že se snažím načmárat novým způsobem něco, co jiný napsal, přece nemůže nikoho uspokojovat.(24.12.2014)

Velice příjemné anime se sympatickými postavami. Obzvlášť sám sensei je skvělý, stejně tak Hiro a obě středoškolačky. No a děti překvapivě taky nejsou tak otravné jak jsem se ze začátku obávala. Originalita, feel-good atmosféra, vtip, dokonce se místy najde i pár dojemných scén. Příběhu moc není, ale to u podobných oddechovek vůbec nevadí. Pěkná animace a soundtrack. Spokojenost. 8,5/10(10.2.2015)

Barakamon vie, kedy a ako má diváka rozosmiať. Drží sa svojich žánrových zaradení, zbytočne neexperimentuje. Čo v začiatku sľúbi, to dodrží. Dej je jednoduchý, priam nerozvinutý. Mladý kaligraf musí nájsť sám seba na ostrove plnom „akčných“ detí. Vedľajšie postavy sa nevyvíjajú, ale to nie je ich úlohou. Majú pôsobiť na protagonistu. Ten nám dozreje tak, ako sme očakávali, hoci... Veľmi dobre sa mi počúval opening s endingom, proti animácii taktiež nemôžem povedať krivého slova. Myslím, že si to zaslúži pomerne vysoké ohodnotenie, vzhľadom na to, že takýchto anime je vždy málo. (Aspoň ja mám taký pocit.) Bolo to krásne leto bez fanservisu.(29.10.2014)