Ptačí klec

(festivalový název)
  • Jižní Korea Paran daemun (více)
všechny plakáty

Do hotelu v malé uličce přímořského města přichází mladá dívka s malou taškou a velkou reprodukcí aktu od Egona Schieleho. V hotelu musí zpříjemňovat noc občasným hostům a živit svým tělem sebe i rodinu majitele hotelu. Otec a syn neváhají sami využít jejích služeb, tím silnější je však nepokryté pohrdání, které k ní chová stejně stará dcera. Dívka nenávidí prostitutku i celou živnost svých rodičů, kterou ze studu skrývá před svým snoubencem. Ten však jedné noci skončí jako nic netušící host v náručí prostitutky. Příhoda zprvu jen vyostří vztah obou dívek, nakonec se však stává počátkem pomalého sbližování, během něhož dcera objeví sílu sexuality a její nenávist ustoupí novému porozumění. Jedné noci si tak dívky mohou vyměnit svá místa... Rytmus vyprávění jako by zrcadlil příboj narážející na nedalekou pláž. (MFF Karlovy Vary)

GodComplex

Muj prvni slabsi Kim Ki-dukuv film. Osklive prostredi, osklivi herci, nudny scenar, ktery je na pomery rezisera nedostatecne originalni i nedostatecne kontroverzni. Presto to ale melo svou hloubku a rozhodne se nejedna o zbytecny film. Jen je o poznani horsi, nez standard, na ktery jsme u Kima zvykli. 4/10 ()

italka63

Tak já nevím. Do poloviny filmu to bylo takové nijaké, krásná prostitutka živí korejskou rodinu v mrňavém rodinném motelu na břehu moře, s výhledem na přístav. Jak majitel, tak jeho syn vzplanou, dcera ji nenávidí. Spodina, odpad. Místy drsnější scény Ki-duk Kima, kombinované s poetikou. Ale dcera má přítele, prostitutka pasáka, jen se jakoby mimochodem zamiluje se do jednoho z potápěčů. Skončí nenávist, nebo nastoupí cosi jako porozumění pro sexualitu? ()

hunty

Tak tohle je jeden z prvních Kimů a už tak nekompromisní a vlastní, syrovost opět všudypřítomná. Je to fakt pan Režisér. ()

Hees

Jeden z tých lepších filmov môjho obľúbeného režiséra Ki-duk Kim(a) (videl som ich už trinásť (13) od neho). Na jednu rodinu v hoteli zarába jedna žena svojím telom. Táto žena má rozdielne vzťahy s jednotlivými predstaviteľmi v rodine a každý sa k nej chová inak. Je to jeden z prvých začiatkov tohto režiséra, ale je v ňom vidieť jeho jasný podpis a jeho štýl. Vždy ukazuje zlé veci a vždy s tou najväčšou surovosťou, ako sa len dá a je to aj v tomto filme aj keď v niektorých iných dokonca viac. Najviac sa do povedomia ľudí tento film zapíše scénou na plošine (rampe) (je to možné vidieť aj na plagáte) a u mňa to bolo tiež tak. Ako vždy "pán!" režisér používa rôzne prostriedky ako navodiť atmosféru filmu. Zaujímavé je aj vykreslenie Jin-a (hrá Ji-eun Lee), ktorá je napriek svojej "profesii" najčistejšou dušou v okolí a koná len dobro a väčšinou myslí skôr na iných ako na seba. Snaží sa tým režisér rozbiť povedomie, že ženy s podobou profesiou sú bytosti na pomyselnom konci spoločnosti? Treba spomenúť aj to, že koniec je v podstate veľmi "fajn", teda je šťastnejší, oproti iným filmom Ki-duk Kima. ()

zette

Na Kim Ki-duka az moc srozumitelne:-). Dobry film bez vetsich emoci. Zajimalo by me, co ho ale porad tak vabi tocit o prostituci..? Jestli nekdo Koreu zna jen ocima tohoto rezisera, tak si musi myslet, ze je to stat posuku. ()

Radiq

Zcela nepochopitelně se z holky, co tu šlapku nesnáší, stane její nejlepší kamarádka. Přitom vůbec nevím, co ji přimělo tak změnit názor. Tu samotnou šlapku jsem nepochopil, proč se furt tak nechávala vojíždět. Prakticky každej chlap, co se ve filmu objevil, ji buď normálně ošukal nebo zneužil. A ona z toho moc happy nebyla. Ta druhá je taky pěkně nepochopitelná, protože nejdřív svýmu klukovi nechce dát a pak si to rozdá s někým úplně cizím. Jé, sorry, trochu tady píšu o ději. Tak slovně hodnotit to nebudu, protože z toho mám takový rozporuplný pocity. ()

Raven0

V celku solidní člověčinka o chudé rodince a jedné prostitutce. Námět je zajímavý, ale zpracování na můj vkus poněkud nudné. Žádné vypjaté situace, vše se jaksi vznáší v podivném oparu ticha. Herecké výkony jsou poněkud monotolní a působí jaksi nepřirozeně. Tyto filmy asi nejsou mým šálkem kávy, proto "jen" tři hvězdy. ()

ravenir

Většinou jen hodnotím, ale tady si dovolím dát i komentář, dle mě je Kim Ki-duk trochu nadhodnocený, jeho filmy mají sílu a natočil jich hodně a hodně kvalitních, ale symbolem úžasných korelských filmů je pro mě spíš Chan-wook Park, jehož trilogie o pomstě je úžasná. Ptačí klec je o jednoduchém příběhu, ale vleče se jako asfalt, reakce hrdinů jsou občas trochu nelogické (možná korejsky nelogické). Občas jsem se přistihl, že se nudím, na což u korejské kinematografie nejsem zvyklý ;)) ()

Bernhardiner

Kim Ki-duk je král! Bez legrace! Už dlouho jsem neviděl film, který mě málem přiměl k pláči. Je to příběh o krásné dívce, která je navíc nadanou kreslířkou, nucené prostituovat, aby uživila nejen sebe ale i rodinu, která ji najímá. Ti korejští chlapi jsou ale prasata, chce se mi říct...navíc na mě dost depresivně působila zaostalost toho městečka. Život je někdy krutý a Kim Ki-duk to mistrovsky vyjádřil. 100% ()

pijavica

3,0/10 Neviem či sa za posledných desať rokov prístup k "moving pictures" tak radikálne zmenil, ale z dnešného zhliadnutia mi tento film prišiel až neuveriteľne konvenčný. Už po prvých desiatich minútach si vytvoríte hrubú predstavu, ako sa bude zvyšok filmu vyvíjať, a režisér sa vám ju vôbec nesnaží sabotovať. Vývoj postáv je minimálny a ich jednorozmernosť bráni, aby s nimi divák aspoň trochu sympatizoval. Neodporúčam vám ani vydržať do konca, lebo nad tým zúfalým kvázi-happyendom si možno poplačete ako ja. Kim Ki-duk sa evidentne iba hľadal, nepúšťal sa do nijakých autorských experimentov a radšej stavil na istotu - aby sa dostal do širšieho povedomia (a prípadne zarobil na svoje ďalšie projekty). ()

Nethar

Kim Ki-duk umí natáčet velmi netradiční filmy, o tom není žádný spor. Paran daemun vypráví o rodině, která provozuje "motel" s jednou mladou prostitutkou. A z jejich vzájemného soužití vzniká tento film. Nevím, jestli to je prostě takový korejský styl, ale spíš ne, už jsem těch filmů viděl více, tohle ranné Kimovo dílo obsadilo podle mě několik nezkušených herců do vedlejších rolíi, protože ty výkony jsou mnohdy fakt podivné. Ale hlavní role jsou v pořádku. Je to jiné a řekl bych dokonce, že je to i dobré. Žel mému vkusu nějak extra nevyhovující. ()

Hepy13

Tentokrát nás Ki-Duk Kim zavede do rodiny sociálně slabých která provozuje motel. Samozřejmě nesmí chybět tradiční Dukův sexuální vklad, ať už podávaný jakoukoliv formou. Tenhle velmi zajímavý film určitě za zhlédnutí stojí. ()

Radek.SCH

Další Kim a další prostitutka. A už mě to vážně nebaví. Nehledě na to, že i když je to ze začátku 90. let, vypadá to strašně staře. Myšlenkový přerod "vedlejší hrdinky" jsem jí taky nevěřil. - 60 % ()

truby

Film o třech hercích odehrávající se v kulise jednoho polorozpadlého domu ukazuje, že Kim Ki-duk je pan režisér. S minimálním zázemím ( troufám si odhadnout, že díky nízkému rozpočtu) dokázal natočit skvělé drama. Za těchto podmínek se ukáže, co režisér umí, tady se nic neschová za pompézní dekorace a záběry Grand Canyonu v zapadajícím slunci. ()

Dr.Cilka

Zrejme jeden z najlepsich Kimovych filmov. Trochu lutujem, ze som ho videl az teraz. Obsahuje klasicku temu prerodu hlavneho hrdinu v nie prilis naklonenom spolocenskom prostredi. Mozno specifikom je, ze tu akoby hlavnym hrdinom boli sucasne hlavne dve postavy - dve mlade zeny, ktore si postupne k sebe hladaju cestu (ale aj k sebe samym). V porovnani s Kimovou novsou produckiu sa mi paci, ze miera nasila je primerana, a tak moze naplno vyniknut umelecka stranka filmu. Ci uz je to morske pobrezie obkolesene priemyselnym parkom na horizonte po vizualnej stranke, alebo "stastne zivobytie vdaka vykoristovaniu inych" po stranke moralisticko-filozofickej. 100%-ny filmovy zazitok. ()

w_laura

Emocionálně silný příběh o dvou dívkách, které spolu žijí v jedné domácnosti. Zajímavá je pro mě pomyslná tenká hranice jejich přátelského až milostného vztahu, kterou zde vnímám. ()

wege

Existují korejské filmy, různého typu, akční, kriminálky, poetické romantiky, uřvané romantiky, úplně divné filmy (v posledních týdnech jsem jich viděl mraky, různé kvality) a pak je tady Kim Ki-duk. Vždy svůj, vždy originální, vždy nastavující zrcadlo společnosti. Dost často je velmi těžké v tom jeho zrcadle číst, co chce vlastně říct. Podobné to bylo i v Ptačí kleci. Strašně silný příběh, se strašně zajímavými postavami, kde hledat pozitivního hrdinu je velmi velmi složité. Zároveň je to ovšem hodně lidský příběh, kde většina postav zraje a vy chápete proč. Stálo za to si na těch více jak 20 let počkat, než jsem se k tomu dostal. ()

RigorMortis

Ďalší z Kimovych "prostitučných filmov", samozrejme z jeho uhla pohľadu. Zasa silný zážitok, toho chlapa mám čoraz radšej. ()

muti

ak chcete vidiet ako vyzera rodinny minibordel s 1 zenou tak je Birdcage Inn pre vas must see ;) inac je to pomaly plynuci film o tom ako si k sebe hladaju cestu domaci s podnajomnickou, ktora sa k nim prestahovala z nedalekeho Seoulu po tom ako za zavrel tamojsi Red Light District. Samozrejme, aj ona ma okrem svojej prace aj svoje tajne sny a nesplnene tuzby... zaujimavost - domaci byvaju na mieste, ktore reziser pouzil neskor vo filme Bad Guy. suhlas s: kitano ()