Naše dovolená a jiné pohromy

What We Did on Our Holiday

• Austrálie

What We Did on Our Holiday

Komedie

Velká Británie, 2014, 95 min

Konečne komédia, na ktorej som sa naozaj zasmial a pobavil. Rosamund Pike bola vtipná a rovnako aj jej manžel v podaní Davida Tannanta. Najfascinujúcejšie je ale asi sledovať ich deti a starého otca Gordieho. Sú tu dobré myšlienky, je tu dobrý humor, sú tu uveriteľné situácie a postavy na mňa pôsobia úprimne. Je to radosť sledovať a pre všetkých, ktorí veľmi chcú konečne vtipnú komédiu, pozrite si tento film(11.6.2015)

Zcela přesně nevím, co tím chtěl Guy říct, jen jsem pochopila, že to nelze brát vážně, ale s velkým nadhledem. Nakonec je pravdou, že děti mají v mnoha případech víc jasno, než my dospěláci a tak bylo logické, že dědovo přání bylo v jejich očích zcela přirozené a zařídily se přesně, jak jim velelo jejich srdíčko. Já jsem si osobně vychutnávala nádherné skotské exteriéry, celkovou barevnost a to i charakterů jednotlivých postaviček. Dědula byl sympaťák a já si vzpomněla na toho svého dědulku z doby, kdy mně bylo jako těm děckám ve filmu a já mu pravidelně chodívala hledat umělý chrup po každé jeho hasičské a nebo jiné strašně důležité schůze, která byla samozřejmě kde jinde, než v hospodě. Dnes se divím, že jsem jej pokaždé opravdu našla pár metrů pod chalupou:-)(2.2.2015)

„Ježiši! Proč jsi mě nevzbudila?“ – „Říkal jsi, že je to neslušné.“ – „Ne, když řídím!“ Parádní britská tragikomedie. Opravdu spousta hlášek a vtipných situací, s postupující projekcí stále černější humor. Pobaví i narážky na britsko(londýnsko)-skotské vztahy. A pak samozřejmě postavy, ať už jde třeba o škodolibého a vtipkujícího dědu („Vážně jsi hrál za Skotsko?“ – „Jo, hrál. Jen jednou, proti Kypru.“ – „Dal jsi gól?“ – „To si piš, že dal. Nechytatelná hlavička do horního rohu...mé vlastní branky.“) nebo 2 rozmazlené, nejmenší děti a jejich starší, rozumnější sestru (vyloženě mi nesedl snad jen bratranec houslista a jeho „hudební seznámení“). Film je vcelku pohodový, ale táhne se jím i vážnější rovina, kterou se však tvůrci snaží zlehčovat, ať už celkem úspěšně („zjištění“ u moře) či méně (konec byl už moc hollywoodský, avšak nešlo ještě o tak velké utrpení). To mi spíš vadilo moralistní uvědomění si „pravdy“ skrz starší dceru nebo to naivní gesto sociální pracovnice. Celkově jsem ale velmi spokojený a vidím to na solidní 4*. „Hlavně si musíš pamatovat, že tě mamka i taťka mají oba moc rádi, ale občas dojdou do bodu, kde se věci mění a jeden z nich zjistí, že už toho druhého nemiluje tak jako dříve, a pak, možná právě kvůli tomu, ten druhý udělá chybu.“ – „Jako Lloydův táta?“ – „No, to už byla velká chyba. Přejet Lloydovu mamku autem, to bylo…ne, já mluvím o menších chybách.“(6.2.2015)

Tohle Britové umí a Amíci nemaj šanci... Nádherná tmavší komedie o naprosto obyčejné rodině s naprosto obyčejnými problémy, s možná lehce neobyčejnými dětmi a jedním úžasným dědou. Slzíky proběhly. Dialogy, především děti-děda, neměly chybu. Dostalo mě to naprosto. Špička v tomto žánru. Super herci, ale ten scénář. Tleskám ve stoje. Dlouho mě takto film nedostal...(6.11.2018)

Veľmi pôvabné vyobrazenie tragikomickosti života a smrti očami detí. Obdivujem Britov za to, že veľké existenčné pravdy dokážu podať jednoduchým a úprimným spôsobom. K téme tiež krásne pasuje typický ostrovný humor. Ide o maličký film, ktorý s divákom dokáže spraviť obrovské veci. Okrem očí však treba nechať otvorené dokorán aj srdce.(21.10.2016)