Musarañas

Španělsko, 2014, 95 min

Juanfer Andrés

Ángel Amorós

Joan Valent

Montse navonok pôsobí ako skromná, tichá žena v domácnosti, ktorá sa vo svojom príbytku venuje šitiu dámskych šiat na zákazku. Po smrti matky, ktorá umrela pri pôrode, sa s ňou osud nejeden krát nemilo zahral. Okrem toho, že trpí závažnou fóbiou, kvôli ktorej nikdy neopúšťa priestory bytu, celú svoju mladosť obetovala výchove mladšej sestry El Niňi. Napriek tomu, že sú jej spôsoby prísne, obe sestry spolu vychádzajú pomerne dobre. Teda až do momentu, kedy sa predo dvermi neobjaví elegantný muž v núdzi, ktorý sa pre Montse nečakane stáva osobnou prioritou. "Misery" príbeh z pohľadu španielskych tvorcov, pestro obohatený o sesterský "love story súboj", aneb, ako to prejebe dvom ženám v hlavách, ktoré si z rôznych dôvodov, po pomerne dosť dlhú dobu - nevrzli. "Musarañas" je slušný thriller, no slabší horor, ktorý zhruba po uplynutí prvej tretiny nijak nenudí. Herecký výkon Macareny Gómez je skutočne excelentný. Najmä vďaka nej pôsobili niektoré psychicky vypäté pasáže, veľmi realisticky. Mimoriadne gore zábery síce nemožno očakávať, no tie ktoré sa objavili, boli spracované na slušnej úrovni. Navzdory uvedeným plusom, od tohto snímku som očakával viac - 65%(18.6.2015)

• heyda

Musel jsem to posunout až do závěrečné třetiny, jinak bych se unudil k smrti. Španělé tentokrát bohužel příliš nezabodovali, umí natočit mnohem lepší thrillery / horory. Herecky to sice je na úrovni, ale zpracování je špatné. Napětí se nedaří budovat tak, jak je u Španělů zvykem. Za ten docela povedený závěr nakonec dám 2 hvězdy, ale pochybuju, že bych se na to chtěl někdy dívat znovu a prokousávat se hodinou nudy.(10.9.2015)

Zpočátku tuctové psychologické drama se pozvolna promění ve variaci na Misery nechce zemřít. Současný španělský film je pro mne vždy velmi nevyzpytatelný - buď směřuje k odpadu, nebo mě mile překvapí. Soužití dvou dospělých sester (mladší právě slaví 18.narozeniny) bez rodičů není jednoduché, zvláště když divák postupně zjišťuje, jaké noční můry z dětství ta starší v sobě ukrývá. Pro neznalého je škoda cokoliv prozrazovat, snad jen že na krev dojde. A osobně si myslím, že tvůrci šli na hranici a nenechali se strhnout do zbytečného masomlejnu, který by filmu spíše uškodil.(22.8.2015)

A tohle je oříšek, do kterého mlátím paličkou na maso jak vzteklý a on pořád ne a ne puknout. Příběh je svým způsobem hrozně jednoduchý, tuctový, předvídatelný a vlastně nijak překvapující či zajímavý. Ale... Je tu to obrovské ale, jehož hlavním jménem je Macarena Gómez, která na sebe strhla veškerou pozornost. Ujala se své postavy tak skvěle, že ač jí samotnou máte hrozně rádi, a já mám, dokáže se vým na okamžik znechutit. Záriveň jí (tu postavu) nakoken budete i chápat. Tohle je něco neskutečného, Macarena tady smazává veškeré pochyby o jejím herectví, které byste kdy mohli mít. Filmu hodně pomáhá i silný retro nádech (obzvláště to bije do očí u Caroliny Bang, když ji máte naposled zažitou jako sexy čarodějnici na motorce). Opravdu zvláštní film, se zvláštní atmosférou, výbornými hereckými výkony, jen trochu slabším příběhem. 3.5*(24.8.2015)

Montse nechce zůstat sama. Montse je chudák. Nikdo ji nemá rád, v životě nemá žádné potěšení. Své mládí obětovala výchově malé sestřičky, o kterou by se po smrti matky (při porodu) a po zmizení otce (ve válce) neměl kdo jiný postarat. Je bohabojná a upjatá. A ještě ke všemu trpí agorafobií, takže ani není schopná opustit vlastní byt. Tenhle film stojí na výborném výkonu Macareny Gómez. Ta svou postavu zahrála neuvěřitelně nervním způsobem. Člověk úplně cití, jak se co nevidět přestane ovládat, cítí její bezmoc a zlobu. A zároveň ji chápe a svým způsobem s ní soucítí - ona by sama od sebe nechtěla být zlá, ale životní okolnosti, které jí nedopřály byť špetku radosti, z ní udělaly zapšklou osobu, která teď znepříjemňuje život ostatním. Pro mě velmi působivý film, jen to finále je možná až moc jižansky přepjaté. Už dlouho mi nějaké filmové "záporné" postavy nebylo takhle líto. Takže po poměrně dlouhé přestávce u mne zase spokojenost se španělským hororovým thrillerem.(3.5.2015)

• - Natáčanie filmu trvalo len 22 dní.
    (Marceloo)