poster

Genius

Drama / Životopisný

USA, 2016, 104 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • misterz
  ***

  Myslím, že taký literárny velikán akým bezpochyby bol Thomas Wolfe si rozhodne zaslúžil lepšie spracovanie. Nebolo to zlé, avšak to letargické tempo spolu s pár nudnejšími scénami ma často ubíjalo. Na druhú stranu sa mi ale hrozne páčili výňatky z jeho diel a tiež ma oslovili niektoré myšlienky. A hlavne film pomerne presne mapuje život tohto génia, je tu skoro všetko podstatné. Veľa toho zachraňuje aj po dramatickej stránke bezchybný a emotívny koniec. 65/100(12.12.2016)

 • anatheman
  ***

  Za mě lehce nadprůměrné drama, které mě donutilo si oprášit vědomosti o amerických spisovatelích počátku 20. století. Velice zajímavé a originální je téma, které řeší vztah editora a spisovatele. Respektive u diváka jistě vyvolá film pochybnosti nad tím, co ze stěžejních děl světové literatury představuje skutečně autorovy myšlenky a co je pouze produkt dobových trendů a ideologií. Ke konci každopádně filmu dochází dech. Rovněž jsou zde nevyužité některé postavy, respektive herci (Pearce, West, Kirby). Trojlístek Kidman, Law a Filrth je každopádně úžasný. Za mě tedy silnější 3 hvězdy.(4.4.2020)

 • marhoul
  ***

  Prvně, co mi Jude Law pil krev tak, že jsem sahala po ovladači, abych ulevila svému utrpení. Nevím, jaký byl Wolfe v reále, ale s ohledem na vážnou diagnózu bych i věřila, že nesnesitelný, únavný, náročný pro okolí. Takto vyvinutá grafomanie by tomu odpovídala, takže těžko říct, nakolik se zde bavíme o genialitě. Co vyšlo, vybral geniální editor, přesto o Wolfovi, jako o význačném spisovateli nelze pochybovat. Druhá věc je se na to dívat. V tomto snímku mi byl sympatický jen Hemingway, který měl, bohužel pro mě, maličký prostor, zbytek osazenstva šel mimo mě. Výprava krásná, hudba také, perfektně obsazené, téma velké, však příběh mě emočně nezasáhl. Sáhla jsem po Wolfovi na polici, ale taky nic. Když to srovnám s Kerouacem či Hemingwayem, no ale to je vedlejší bajka..(14.12.2019)

 • NinadeL
  *****

  Vynikající drama z literárního prostředí, editor Maxwell Perkins stojí za takovými velikány, jakými byli F. Scott Fitzgerald nebo Ernest Hemingway, a nyní se před ním naskýtá nová výzva v podobě velkolepého románu Thomase Wolfa. Tím se posléze stává Look homeward, Angel (1929, česky K domovu se dívej, anděle, 1936) a jeho volné pokračování Of time and the river (1935, česky O času a řece, 1961). Je to skvělé setkání hereckých koncertů nad látkou povznášející ducha. Sympatický Colin Firth na rozcestí, Kidmanka (opět jiná a opět báječná, tentokrát jako emocemi zkoušená milenka sobeckého literárního umělce) a samozřejmě rozháraný bouřlivák Law. Je až ostudné, že takový film minul naši distribuci. Wolfe býval překládán česky i slovensky a jeho knihy jsou ozdobou mnoha knihovniček.(11.8.2020)

 • Pretender
  ****

  "I shall always think of you and feel about you the way it was that Fourth of July day three years ago when you met me at the boat, and we went out on the cafe on the river and had a drink and later went on top of the tall building, and all the strangeness and the glory and the power of life and of the city was below."(11.2.2017)