Rudá mašina

Dokumentární

USA / Rusko, 2014, 85 min

Gabe Polsky

Gabe Polsky

Vladislav Tretiak, Vladimir Putin (a.z.), Vjačeslav Fetisov (herec, a.z.)

"Jedenáct měsíců žili v tréninkovém táboře a 36 nocí byli doma." Jak já je nenáviděl a přitom jsem podvědomě věděl, že sleduju to nejlepší, co mi hokej v životě nabídnul. Zkrátka, když na led vyjela sestava 20 Владислав Третьяк - 2 Вячеслав Фетисов, 7 Алексей Касатонов - 24 Сергей Макаров, 11 Игорь Ларионов, 9 Владимир Крутов, tak to vždycky smrdělo šajbou. Samozřejmě jsem věděl o jejich nevolnictví na Bazach, ale to, že trénovali čtyřfázově s tepovou frekvencí 220 úderů za minutu, mi vyrazilo dech. Kdyby si tyto stroje koupil jediný klub NHL, tak by mu stačilo doplnit je o tři checking line a Stanley Cupy by se jen sypaly. Mně se ten dokument samozřejmě líbil, ale k úplné spokojenosti mi chybělo více záběrů na pověstné kolotoče první pětky a taky nějaké to slůvko od Larionova s Makarovem.(18.4.2016)

Gabe Polsky Fetisova moc netlačil, nechal "Slavu" povyprávět příběh tak, jak si Rus sám přál...navíc mi "kluk z Kalifornie / Chicaga" nepřišel kvalitně připraven, ptal se místy jako naivní školák. To nebyl partner pro Fetisova, který se pod Putinem vyšvihl na jednoho z nejmocnějších mužů ruského sportu. A fakt, že současný ruský režim sází na slavné hokejové osobnosti Sovětského svazu není náhoda. Putin se v mnoha ohledech snaží navazovat na slávu Sovětského svazu a využívá k tomu sport a dává v jeho řízení důvěru sportovním osobnostem SSSR. A Fetisov je ze všech nejvlivnější. A paradox, že se hráč přemění na mocného funkcionáře, který chce zakázat současným ruským hráčům odcházet dříve než v 28 letech, je do nebe volající. Z chudinky Fetisova, kterého utiskovali a zabraňovali mu v odchodu do USA, se stává podobná svině jako Tichonov nebo Jazov. Pro lidi, kteří o této problematice už něco vědí, bude tento film zklamáním. Dokumentový čajíček:-)(1.1.2016)

Skvěle natočený dokument, u kterého jsem během sledování nezůstal ani minutku nepozorný a znuděný. Jako člověk, který tuto éru hokeje nikdy nezažil, jsem byl uchvácen, jak vše probíhalo a jaké měli hokejisté v Sovětském svazu nelidské podmínky pro život. Opravdu emotivní dokument, který musel kdekoho uchvátit.(24.7.2015)

Zajímavý dokument z pozadí slavné ruské hokejové pětky. Škoda, že jediným, kdo nabízí trochu osobnější výpověď je Fetisov, který působí naprosto arogantně a nesympaticky. Krutov a Kasatonov se bavit odmítají, Larionov a Makarov vůbec nejsou pozváni, takže to ani jinak nešlo a dokument by se vážně mohl jmenovat spíš Sláva. Po shlédnutí mi to nedá a vážně nechápu, proč zrovna Fetisov usiluje o to, aby ruští hráči mohli odcházet hrát do ciziny až po dosažení určitého věku. Mohlo to být ještě zajímavější a komplexnější, ale i tak to určitě stojí za podívání. Nahlédnutí pod pokličku ruské sborné se často nevidí...(13.6.2015)

S přibývajícími minutami neskutečně poutavý dokument. Škoda že se nepodařilo znatelně natáhnout stopáž, protože prostor by se zde pro to určitě našel. Fetisov musel ve své době být neskutečný pojem a vůbec jsem netušil jak těžké měli hráči pravděpobobně nejlepší hokejové lajny na světě začátky v Americe. Potutelně jsem se usmíval, když si Gretzky a spol. proti nim ani neškrtli. 90%(17.6.2015)