Rudá mašina

• USA Red Army (více)
Trailer 2

VOD (1)

Celovečerní dokument Rudá mašina (Red Army) pojednává o Sovětském svazu a o nejúspěšnějším uskupení sportovní historie - o hokejovém týmu Rudá armáda. Příběh, vyprávěný z pohledu jeho kapitána Slavy Fetisova, popisuje přerod národního hrdiny do role politického nepřítele. Film, který zachycuje jak období SSSR, tak i ruské, zkoumá to, jak se ve sportu odráží společenská a kulturní hnutí, a hledá ve vzestupu a pádu týmu Rudá armáda paralely s vývojem Sovětského svazu. Rudá Mašina je pozoruhodný příběh studené války na zimních stadionech, a muže, který se vzepřel mocnému aparátu a umožnil celým generacím Rusů cestu ke změnám. (Falcon)

Trailer 2

*CARNIFEX*

O športe, ale aj o politike Ruska za čias najväčšej slávy hokejovej Červenej Armády pod taktovkou krutého trénera Tichonova. Politika a hokej boli v CCCP natoľko úzko prepojené, že napriek dosahovaným úspechom, ani tie najväčšie hviezdy vtedajšieho výberu, nemali šancu na "súkromný" život. Citát:"Dávame Ti špeciálnu ponuku. Vzhľadom nato, že si urobil pre Ruský hokej tak veľa, bol si mnoho rokov kapitánom tohto mužstva, môžeš odísť hrať do NHL a môžeš si nechať 10% z platu. Ostatné peniaze odovzdáš štátu. Jedinou podmienkou je, aby si to nikomu nepovedal, lebo takúto vymoženosť ponúkame len tebe Fetisov". ()

Morholt

Takhle se dělá sportovní dokument. Sice jsem čekal, že se film bude zabývat sovětskou hokejovou sbornou komplexněji, ale ten pohled ze strany Slávy Fetisova mě zcela vyhovoval. ostatně on byl asi nejvýraznější hokejovou postavou SSSR 80. a první poloviny 90. let. Polsky dává Fetisovův příběh do souvislosti s politickou situací během Studené války, nahlíží do zákulisí na bázách, kde sovětští hráči trávili většinu roku pod tvrdou kuratelou diktátorského trenéra Tichonova a také ukazuje těžký přechod do NHL, kde nebyli tehdejší sovětští hráči svými kolegy i fanoušky zrovna vítáni. Přidává i několik osobních historek, které se týkají především rozkolu mezi Kasatonovem a Fetisovem, přístupy trenérů Tarasova a Tichonova a řady dalších drobností, které dokreslují celkový obraz nejen jednoho z nejlepších obránců všech dob, ale celého sovětského hokeje. Možná nejlepší projekt o sportu vůbec a jestli ne, tak o hokeji určitě. 100% ()

Aljak

Ja sa vždy poteším každému filmovému počinu, ktorý sa dotkne hokeja, a keď je to ešte k tomu zaujímavý a pozoruhodný námet ako v tomto prípade, tak o to lepšie. Odhalenie zákulisia hokejovej červenej armády prostredníctvom rozhovorov s prvotriednymi hokejovými legendami bolo naozaj vydarenou formou akou hokejovým nadšencom priblížiť vtedajšie športovo-politické vzťahy, kedy studená vojna nevládla len na politickom poli, ale rovnako aj v športovom odvetví. ZSSR dalo do toho všetko a v podstate ako tu bolo krásne vidieť, hráči nemali inší život ako ten, ktorý im nalinkoval vtedajší režim. Viktor Tichonov bol naozaj vyšinutý hajzlík, tak ako to Fetisov pekne vystihol (zborná by dosiahla veľkých úspechov bez ohľadu na to kto by bol pri kormidle). Čo sa týka štruktúry dokumentu, na môj vkus až príliš orientované na tú "veľkú päťku", a pri tom všetkom sa akosi zabudlo na slávny útok KMP (V.Kharlamov - B.Michailov - V.Petrov), alebo na ďalšie ruské hokejové legendy ako Pavel Bure, Alexei Jašin, Alexei Kovalev, etc. Možno tak o trištvrte hodinu dlhšie + väčší záber aj mimo "veľkej päťky", a bolo by to tip-top. ()

netahlo

Slava byl a je nejvetsi frajer z cele petky, bez debat. Larionov a Makarov byli excelentni hokejiste. Krutov se potykal z zivotospravou a na NHL nebyl stavenej. Nicmene prisel mi jako hodne ferovej chlap, skoda ho. Kasatonova jsem rad nikdy nemel. Teda ne, ze bych nekdy mel rad sbornou jako takovou. Ale co takhle lajna prevadela na lede, to nema obdoby. Kdyz vidim v cele naseho hokeje Lenera, Jandace a podobne kreaury, rikam si, ze bazy zase nebyly tak spatnym resenim :-) ()

Jara.Cimrman.jr

"Jedenáct měsíců žili v tréninkovém táboře a 36 nocí byli doma." Jak já je nenáviděl a přitom jsem podvědomě věděl, že sleduju to nejlepší, co mi hokej v životě nabídnul. Zkrátka, když na led vyjela sestava 20 Владислав Третьяк - 2 Вячеслав Фетисов, 7 Алексей Касатонов - 24 Сергей Макаров, 11 Игорь Ларионов, 9 Владимир Крутов, tak to vždycky smrdělo šajbou. Samozřejmě jsem věděl o jejich nevolnictví na Bazach, ale to, že trénovali čtyřfázově s tepovou frekvencí 220 úderů za minutu, mi vyrazilo dech. Kdyby si tyto stroje koupil jediný klub NHL, tak by mu stačilo doplnit je o tři checking line a Stanley Cupy by se jen sypaly. Mně se ten dokument samozřejmě líbil, ale k úplné spokojenosti mi chybělo více záběrů na pověstné kolotoče první pětky a taky nějaké to slůvko od Larionova s Makarovem. ()