Rudá mašina

Dokumentární

USA / Rusko, 2014, 85 min

Gabe Polsky

Gabe Polsky

Kdybych o (sovětském) hokeji vůbec nic nevěděl, asi budu nadšený. Jenže dokument jednostranně vychází z povídání Vjačeslava Fetisova a temných stránek jeho i SSSR se dotýká "diplomaticky" (tedy krom diktátorského trenérství Tichonova, tam to zjevně bylo osobní). Raději manipulativně ždíme emoce vlezlým sledováním slzavých pohledů při prohrách (Lake Placid 1980), výhrách (ZOH '84), "zradách" či jiných tragédiích.(12.2.2019)

Takhle se dělá sportovní dokument. Sice jsem čekal, že se film bude zabývat sovětskou hokejovou sbornou komplexněji, ale ten pohled ze strany Slávy Fetisova mě zcela vyhovoval. ostatně on byl asi nejvýraznější hokejovou postavou SSSR 80. a první poloviny 90. let. Polsky dává Fetisovův příběh do souvislosti s politickou situací během Studené války, nahlíží do zákulisí na bázách, kde sovětští hráči trávili většinu roku pod tvrdou kuratelou diktátorského trenéra Tichonova a také ukazuje těžký přechod do NHL, kde nebyli tehdejší sovětští hráči svými kolegy i fanoušky zrovna vítáni. Přidává i několik osobních historek, které se týkají především rozkolu mezi Kasatonovem a Fetisovem, přístupy trenérů Tarasova a Tichonova a řady dalších drobností, které dokreslují celkový obraz nejen jednoho z nejlepších obránců všech dob, ale celého sovětského hokeje. Možná nejlepší projekt o sportu vůbec a jestli ne, tak o hokeji určitě. 100%(5.6.2015)

Zajímavý dokument, který se ale podle mého názoru více zajímá o poměrech v Sovětském svazu a tehdejšímu systému, něž hokejem a sportem samotným. Je však srozumitelné, že bez těchto informací by film o sovětském hokeji nemohl být, prostě to k tomu už tak nějak patří. Já jsem akorát bohužel čekal víc "hokejovosti", proto jedna hvězda dolů.(26.7.2015)

Působivý dokument. Krátký, úderný, všeříkající nejen o tvrdém tréningu a impozantním životu slavných hokejistů s milionovými smlouvami v NHL, ale zároveň o spletité cestě na vrchol, ruské demagogii a propagandě, která kulminovala za doby studené války a za neustálého napětí mezi velmocemi. Aneb sport byla vrcholná politika. Krátká stopáž je tentokrát výhoda, protože na 120 minut by těch zamyšlených pohledů a relativně opakujících se jakkoliv působivých výpovědí hlavních hvězd bylo až příliš. Takhle naprosto akorát.(23.12.2015)

HOKEJ DOKÁZAL, ŽE SOVĚTSKÝ SYSTÉM BYL TEN NEJLEPŠÍ… /// Vypadalo to jako dokument pro Američany, aby pochopili. Ale tohle je dokument pro všechny. Aby pochopili. Sláva Fetisov vypráví o tom, co byl pro SSSR hokej. O Tarasovovi a jeho tréninkových metodách, o výjezdech na západ, kde nechápali, jak může být v obchodech v zimě zelenina, ale především o hokeji. Nesmí chybět politika, protože v Sovětským svazu sport nahrazoval válku. A ta studená rámovala všechny úspěchy sborné… Ucelenej sportovní dokument, kterej vypráví o nejlepších ruských hokejistech, kteří sport povýšili na umění. A navíc prožili i americkej sen. Tak mě napadá, že by ten jejich životní osud vydal na zajímavej komiks. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, kterej obránce jezdil dozadu tak, jako ostatní dopředu. 2.) Zajímá mě, co na „Rudou mašinu“ říkalo číslo 99. 3.) Pamatuju, jak se Fetisov vzbouřil. 4.) Thx za titule „Jemu, tedy IDžORovi“ a „Holesinska.M“. /// PŘÍBĚH *****(3.8.2015)