Rudá mašina

Dokumentární

USA / Rusko, 2014, 85 min

Gabe Polsky

Gabe Polsky

Po všech stránkách zajímavá podívaná do zákulisí sovětské "sborné". Její dlouholetý kapitán Vjačeslav Fetisov, jenž je hlavním aktérem dokumentu, vzpomíná na rané hokejové začátky, na trenéry Anatolije Tarasova i neoblíbeného Viktora Tichonova, na spoluhráče z legendární pětky Fetisov - Kasatonov - Makarov - Larionov - Krutov či na boj s Tichonovem i politickou mocí o možnost zahrát si na sklonku kariéry kanadsko-americkou NHL. Když jsem tuhle hokejovou ódu na sovětské kouzelníky dokoukala, trošku jsem si posteskla, že jsem se narodila pozdě. Moc zápasů slavné Rudé mašiny jsem neviděla anebo jsem byla příliš malá, abych si na její báječnou hru odnesla nějakou vzpomínku.(29.4.2015)

Poněkud nevyvážený dokument, jelikož se v podstatě jedná o osobní výpověď Fetisova, který jakkoliv byl dobrý hráč, tak sympatický není ani trochu. Jeho výpověď tak trochu černobíle popisuje podmínky v CSKA a je soustavnou kritikou Tikchonova. I tak je zajímavé sledovat poměry v sovětském hokeji, které ale dokument jen načal, protože výpovědi ostatních hráčů skrývají potencionálně horší verzi reality, než s jakou se setkal nejlepší hráč SSSR. Nejzajímavější na celém dokumentu je tak spíše pohled do mentality Fetisova a jeho parťáků.(5.6.2015)

Šikovné chlapce se Tarasovovi podařilo vypiplat. V archivních záběrech působil opravdu jako velký průkopník a pohádkový dědeček. Bezesporu nemůže být pochyb o tom, že se jednalo o nejsilnější tým všech dob, a to se vystřídalo několik generací. Za vše mluví statistika. Jakéhokoli turnaje se Sovětský svaz zúčastnil mezi lety 1954 až 1991, tak vždy udělal medaili, přičemž v drtivé většině případů se jednalo o zlato. To byl opravdu dobře promazaný stroj. Sověti prokázali, že nakládat se sportovci takřka jako s divou zvěří, vede ke stejným úspěchům, jako v práce se zvířátky v cirkuse. Trávit 11 měsíců v roce v tréninkovém kempu, to už silně zavání pobytem v pracovním táboře. Je tedy na pováženou, zda vynaložená cena za úspěchy, byla těmto úspěchům úměrná. Celý dokument nepojednává moc o celé historii sovětského hokeje, ale soustředí se spíše na jednu jeho generaci, kde dominoval Slava Fetisov, což je možná trošku škoda, ale neubírá to dokumentu na zajímavosti. Já hltal takřka každou minutu. Tvůrci moc hezky a s vhodným odstupem odprezentovali, kterak to na východě tenkrát chodilo a divák dostal skvělou možnost nahlédnutí do zákulisí velkých úspěchů. Bylo opravdu šílené sledovat ten brutální rozdíl mezi východní a západní filosofií přístupu ke sportu a hlavně k životu jako takovému.(2.10.2019)

V příhodném čase hokejového ms jsem si místo reálného zápasu dopřál dokument v kině, který brousí poněkud do minulosti. A byla to velmi dobrá volba! Slavu, Sergeje, Igora a spol znám právě až z působení v NHL ( vzhledem k věku ). A tak bylo velmi zajímavé sledovat, co té americké kapitole předcházelo. A že to nebyla zrovna selanka... Scotty Bowman rulez! A DRW s tou ruskou squadrou, to bylo něco. No čas letí. Smutný pohled byl na Krutova ( zlomenej člověk ). K maximální spokojenosti mi chyběl hlubší rozbor vztahu Kasatonov - Fetisov, ikdyž je mi jasný, že to asi nešlo. A pak jsem hodně chtěl vidět Sergeje, pana Hráče a Igora jak ted vypadaj. To mě mrzelo...(4.5.2015)

V porovnání s Miracle on Ice míň hokejové, víc dokumentární, ale nevadilo. Líbil se mi střet americké filmografie s ruským příběhem a kupodivu to fungovalo a nepůsobilo to západně, bylo to úžasně autentické, bylo tam víc pohledů a všemu ještě nahrávala atmosféra nejmenšího kina v ČR, kam jsme na to zašli :).(9.5.2015)