Kmeny

Punk (E01)

(epizoda)
TV spot 2

Dokumentární cyklus Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, představuje první odvysílaný díl Punk. Punk, jehož kořeny sahají do Anglie sedmdesátých let a obepínají tehdy nově vzniklé hudební hnutí, jež bylo u nás do revoluce v roce 1989 prakticky zakázané. S pádem komunismu odešla i policejní perzekuce kmene a démonizace „punkáčů". Na povrch se opět dostává původní myšlenka hnutí - že člověk je sám sebou, společně s filozofií DIY (Do It Yourself). Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Díl Punk odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí bude také na kmeny.tv. (Česká televize)

6thSun

Jako kovanej punker bych byl asi nasranej tím zkreslujícím pohledem (jeden alkáč, druhej vegan), ale jako víceméně nestrannýho diváka mě to bavilo. Já si svoji porci hněvu, počítám, vyberu u dílu s thrash metalem. ()

ledzepfan

Týývole to je teda sračka :D .. Úplně mimo mísu tohle..Na jedné straně degen který se zaseknul někde v póze z doby kdy mu bylo 20, kteréj mrdá na všechno a všechny, ale věřím, že když usíná u fotbalu na své širokoúhlé telce, tak brečí do polštáře.. A na druhé straně šulda, který nám ukazuje svého naleštěného zlatého anděla(jak nesystémové) a se ségrou nám připraví veganský oběd aby nebral svobodu zvířátkům (jebat na to, že aby v té své svobodné mňamce mohl mít všechen ten kokos a avokáda, tak muselo být vysekáno tolik pralesa a vypáleno tolik energie na přepravu, že kvůli tomu chcíplo víc zvířat než moje babka snědla za celý život.) O pravém punku(tak jak si ho já pamatuju) se toho moc nedozvíme.. Ta pravá podoba totiž neleží v takových exotech jako jsou tihle dva, ale v nestálé, nesourodé subkultuře nasraných a zmatených děcek která se snaží prorazit hlavou zeď. Dvě hvězdy namísto odpadu dávám proto, že je to ve své podstatě taková hořká komedie, kdy z postav padají hlášky jako: "Já věřím, že kdyby tady vypukla nějáká válka nebo něco, tak my všichni o tom složíme nějákou písničku a budeme na to upozorňovat." :D :D A, že tam zazněla jedna trefná myšlenka: "Tady by měla být mladá punková generace šestnáctiletých děcek která by nás staré měla naprosto převálcovat-ale není." Ano-Punk (jako hnutí) je mrtvý! Zbývají jen roztříštěné ostrůvky partiček dětí a takoví šašci jako tady ti, kteří za slovo Punk umí nacpat jak svou zabržděnou pózu, tak své hipísácké ideály. ()

Kryton

Dát vedle sebe (alko)punk a straight edge?! O samotném žánru, kultuře a filosofii se nedozvíte nic. Nehledejte tu žádné informace, zasvěcení ani lepší orientaci. Tohle je místy komické až k pláči. Zachraňují to především scény s pamětníky než s NEW SCHOOL. PUNK umřel s Joey Ramonem. NO FUTURE ()

raimi

Pankáči mi vždycky připadali jako totálně vymletý pozérský pí*e. Ať už prudící špinavci z fesťáků, nebo tyhle vymydlený pražský mr*ky celý voháklý ve značkovým. Fuck off jejich systém. Navíc tohle je taková "Prague edition", než sonda do života subkultury jako takové. Vystajlovaní, vymydlení Cajzli rulez :-) ()

dee-key

Je fakt, že o punku jsem se z toho moc nedozvěděl. Leda tak to, že má, jako všechny mince, dvě strany. Na jedný jsou dementní zkuřky a alkáči co nic neřešej a na druhý jsou lidi, kteří zastávají nějaké smysluplné názory, hodnoty atd. S drobným vhledem do obou stran barikády to je celkem zábavný dokumentík o tom, jak se mladí snaží navázat na to, co měli staří utnout už před dvaceti lety. ()

d-fens

jasný dôkaz, že punk (...v štýle anarchy in UK) je mŕtvy. Punkáči sa totiž buď spamätali a dnes sú to abstinenti prípadne úplní vegani patriaci už skôr ku "kmeňu" Straight Edge (takých poznám, a osobne M.Jackson ako hudba mi nevadí - LP Bad mám doma - a Foglarova Chata v jazernej rokline je zásadná kniha mojej mladosti), alebo tvrdošijne chlascú s presvedčením, že to je stále prejav vzdoru voči všetkému a svojím spôsobom si budujú pomníky nad svojimi premárnenými vyhasínajúcimi životmi (nikoho neodsudzujem ani nesúdim, sám sa radím skôr k tej druhej kategórii).... zaujímavá by bola konfrontácia niektorých punkerov s heiddegerovým (a iných filozofov pred ním a po ňom) existencializmom!!! :-/ ()

TheDon

Pipes and pints? Ten postpunkovej skate cool přeslazenej buzík nemá s punkem naprosto nic společnýho. Takový lidi mě neskutečně serou. Vyrostl jsem na Plexisu , E!E atd. a tohle má být punker? Ty woe, tohle ne. Zbytek staré gardy má pořád svoje ideály a svůj styl života, kterej k punku neodmyslitelně patří. New age of punk jsou jen pozéři žeroucí avokádo. Ale starej punk nikdy nezemře ! ()

Agent006

"Já se jakoby snažim skoro nejíst, protože si myslim, že se dá jídlo nahradit pitnou stravou... Místo svíčkový s knedlíkem si dám třeba... 4 piva." / "Děti mít nechci, proč bych jako dával systému dalšího otroka?!" - tak dobře. ()

pytlik...

26 minut a ani slovo o tom, že punk podobně jako bicykl, žárovka, automobil, betonová loď či šavlový tanec má původ v Sovětském svazu, resp. v Rusku, kde vznikl již před staletími. Dá se říct, že Johny Rotten byl vlastně takový anglický Rebroff. ()

Angelic-77

Já teda punker nejsem, nikdy jsem nebyl a ani nikdy nebudu, takže se ve smyslu tohohle životního stylu a postoje nebudu nijak konkrétně vyjadřovat, nicméně kontrast dvou představitelů známých českých punkových skupin a to sice pánů Hoška a Vincoura, mi přišel rozhodně zajímavej, ale i tak mi přijde, že druhý jmenovaný patří spíše do sféry Straight Edge, která z punku sice vychází, ale s jeho původními hodnotami a tím spojeným životním stylem toho moc společného nemá, spíš naopak. Tím pádem se pak nedivím zde zveřejněným názorům typu "jak si někdo takovej vůbec dovolí říkat punker". Jinak ale rozhodně zajímavej počin, uvidíme, jak budou vypadat další díly o vybraných subkulturách. P.S.: Hoškovi dávám tak maximálně rok života, vlastně se vůbec divím, že je někdo takovej ještě naživu :))). ()

Koryntos

Zatím nejlepšejší díl Kmenů, který měl i z půlky nějakou výpovědní hodnotu. Nikdy nezapomenu, když jsem ve 13 ti, četla knížku Herák, jak moc se mi tam popis pankáčů líbil toho jak pohrdají majetkem, jak tam prakticky nosili jen hadry, které majíc právě na sobě, jak si užívali života se vším všudy. Když jsem viděla tenhle díl tak vám řeknu jedno Punk není mrtvý, ale dávám mu 10 maximálně 20 let, než se uchlastá, nebo usmaží stará garda a zbytek bude již tak senilní, že nebude moci přehlaholit staré texty. Bo mě fakt dostali ti dva týpci, kteří byli dokonce o pár let mladší, než já a označují sami sebe za starou gardu, že jim hubička neupadne. Navíc tejpek prezentující se jako nekouřím, nepiju atd, kter ho bych označila ne jako punkera, ale jako toho, co to taky poslouchá, bych nejradši odkázala do subkultury Hipsterů, kde by je mohl aspoň naučit připravovat obležený chlebíček s tofu a ředvičkou. Moc by mě zajímalo, jak ho jinak přijímá ta stará garda, kromě potkání se na ulici, navíc v Práglu jsou tedy nějak více tolerantní, než jsem si myslela, bo na každé správné vesnické zábavě, by dostal přes tlamu, jen by ji otevřel s tím, že se s takovýma názora hlásí zrovna k punku. ,, Tak já si tu desku vezmu." ,, Mám doma 300 desek kolik máš ty?" Kontra: ,, Tady jsem hrál, už 4 roky, nemajíc vlastní kytáru. " To je jako ta nová vlna 100 kilovejch mladejch pankáčů z Meky, pardon překlep z Mekáče, kam vlastně odplavali? Papínkové zacvakají jak gáblík, tak chlastík, tak hadřík, to se to pak hraje na punkera, na dochtora... To pak můžou být každým rokem něčím jiným dokonce i s diplomem. Navíc jak stará garda zakusila příkoří od bývalého režimu a stejně si jeli tu svou. Tak mám ten pocit, že tahle nová ,, stará garda", která nemusí žít pod tlakem ničeho a má free svobody plnou prdel při rozhodování, by jako první opustila potápějící se loď, jako krysy prchající před nebezpečím. Stejně si myslím, že klidná zátoka jiné kultury by pro ně byla lepší volbou. Ten vegan klučina tak nějak ještě nepochopil, že subjektivní hodnocení sebe sama je něco úplně jiného, než hodnocení jak mě vidí druzí.Osobně znám slečnu, která začínala jako discofilka, pak se dala k smažkám od smažek přešla, ač je to k neuvěření k náckům a posledních pár let je velká punkerka, takže stát se s punkem může cokoliv. Kompjůtr nepodojíš, stejně tak na pogo si bez hladinky nezakřepčíš, how. ()

Jello Biafra

Punková subkultúra vznikla ako protest proti konformnej spoločnosti. No po viac ako 30 rokoch sa z punku konformná a konzervatívna subkultúra sama stala. Dá sa v dnešnej internetovej dobe vôbec hovoriť o nejakom DIY modele, keď si môžete všetky punkové serepetičky ako farbu na číro, cvoky na bundu či ťažké boty objednať po internete? Dnešný punk skorej zápasí s krízou stredného veku a namiesto rebélie pripomína zástierku pre alkoholizmus a nezodpovednosť. Podľa mňa je punk mŕtvy už dávno a dnes už sa len ťažko dá hovoriť o nejakom hnutí. Všetko podstatné a dôležité totiž bolo povedané už v 70tých rokoch. Dnešný punk pripomína skorej fosíliu, ktorá nejakým zázrakom prežíva, ale zaživa hnije. V súčasnom punku je aj veľkým trendom (na českej scéne kupríkladu) nenávisť medzi kapelami a rivalita. A to len preto, že jedna kapela má v repertoári dementné odrhovačky o alkohole a sexuálnych zvrhlostiach, zato tá druhá spieva o živote a o každodenných problémoch. Kde je tá súdržnosť a pospolitosť punkového hnutia? V dokumente máme kontrast jednotlivcov, kedy sú zábery ťažkého alkoholika Petra Hoška zo skupiny Plexis prekladané zábermi na vegana a tak trochu skautíckého chlapca Lukáša Vincoura. Na mnohých aktéroch tohto dokumentu je však jasne vidieť, že mnoho rozumu nepobrali a filozofia "no future" je pre nich symbol flákačstva a života podobného bezdomovectvu. Najviac mňa dostala hláška jednoho z najväčších blbov z celého dokumentu: "Mrdal jsem komunisty a mrdám i tenhle systém" a vzápetí povie: "žiju na ubytovně, která patří městu". Hmmm no tak ten si teda fakt nasral do krku. Čo je ale z celého dokumentu viac než jasné, že punk za tú dlhatánsku cestu, ktorú ušiel zostarol. Je totiž viac než logické, že punk v roku 2015 NEBUDE!!!!! to čím bol pred 30 či 20 rokmi. Legendárne kapely starnú, slávna pesnička "Ever Fallen in love" od Buzzcocks je v reklame na automobily a hity od Blondie či Undertones dnes coverujú chlapečkovské boybandy. Budúci rok to už bude presne 40 rokov odkedy vyšli prvé punkové nahrávky a dnes je už punk dávno súčasťou popkultúry. Za zmienku stojí účasť Martina Suicide v dokumente, pretože jeho názory na súčasný punk mňa veľmi ovplyvnili. Každopádne dokument ako celok je jasná ukážka kam toto dnes už pseudohnutie došlo - zmenilo sa na zkostnatelú módu. ()