Himaláj - Karavana

• Česko Himalaya - Karavana (více)

Režisér pri tvorbe svojho celovečerného debutu využil skúsenosti, ktoré nadobudol ako fotograf pre National Geografic v odľahlých končinách Nepálu. Príbeh filmu sa sústredí na život obyvateľov nepálskych hôr žijúcich podľa starých tradícií v kmeňovom zriadení. Je nielen fascinujúcim hraným etnografickým dokumentom o unikátnej, do seba uzavretej, sebestačnej a tradičnej komunite, ale aj takmer mytologickým príbehom o boji nového so starým, osudu so skutočnosťou, priateľstva s nenávisťou. Vyniká nesmiernou fotografickou krásou, značnú pozornosť venuje vykresleniu rituálov a zvyklostí obyvateľov osady. (oficiální text distributora)

sehe

Na kamere bolo vidieť,že režisér je fotograf, a tak zábery na tu krásnu,ale tvrdú krajinu pre život sú fascinujuce.Plus mudrost,pokora,viera,súdržnosť ľudí žijúcich na himalajskych vrchoch. ()

danny_21

Nesdílím místní nadšení nad tímto snímkem, krásné Himalájské scenérie nevyváží jednoduchost příběhu o tvrdohlavosti starců a svobodomyslnosti mládí, o kterém stejně víte, k jakému konci směřuje - 65 % ()

junxi91

Tahle pomalá, rozvláčná a poetická dramata mě zrovna nebaví, ale vydržel jsem to do konce. Náhled do života v nepálských horách, udržování tradic, víra v různé bohy a řízení se jejich znameními. Nejdramatičtější část byla podle mě ta, kdy se sesunula skalní římsa a bylo potřeba překlenout vzniklou díru, což se ukázalo jako dobré řešení, až na ztrátu jednoho jaka a dvou pytlů se solí. Jinak mě to moc nebavilo, ale třeba jsem na to nebyl naladěn a navíc jsem to nesehnal v příliš dobré kvalitě. ()

Šňůra

Velice zajímavý a neobvyklý snímek na pomezí žánru hraného filmu a dokumentu, představující nejen hory samotné, ale především také život a tradice místních obyvatel. ()

Caa

Jednoduchý příběh o složité cestě, dokreslený nádhernou hudbou a úchvatnými vysokohorskými scenériemi. Rozhodně stojí za podívání. ()

nula87

Prostý příběh o jedné cestě zarámovaný do nádherného prostředí okolních Himalájí. I přesto, že už dlouho dopředu tušíme vyvrcholení příběhu i cestu k němu, filmu to nic neubírá na působivosti. ()

kirmakX6on

Klady: doprovázeni neobvyklou, ale působivou, exoticky krásnou hudbou se podíváme do Himalájí na nedotčenou přírodu, na Nepálany (vypadají jak kříženci Indů a Číňanů), některé jejich tradice a z našeho hlediska poněkud kuriózní způsob myšlení. Zápory: film je dějově nepříliš bohatý (zpracovává v podstatě jen dva náměty), především ale postrádá zasazení děje do širšího kontextu (celé je to o vypravování a vedení karavany, další život vesničanů jakoby neexistoval) a příliš mnoho věcí není řečeno a vysvětleno - např. proč je vlastně tak obtížné být "vůdcem"? (ve filmu nebyl vyobrazen při ničem důležitém nebo složitém, prostě jen chodil v čele...cestu horami přece musí znát v podstatě každý, když ji podnikají tak často...), to opravdu v horách pěstují a jedí jen a jen pšenici? (to těžko - trpěli by závažnou avitaminózou), kde berou ty pytle soli okolo kterých se vše točí? (jak ji těží a zpracovávají?). Skutečně je škoda, že se film alespoň okrajově nedotkl i jiných věcí než problémů okolo vedení karavany. Celkově slabší 4 hvězdičky. 78% ()

jack_scott

Vynikající etnograficky-dokumentární provedení snímku u mě většinou znamená jistotu obdržení pěti hvězdiček. Tento snímek navíc má kromě provedení i skutečně dobrý, originální námět. Spolu s vynikajicím zpracováním se pak nedá hodnotit jinak než na všech pět hvězdiček a 90%. Jen škoda, že podobných snímků zrovna moc nevzniká…. ()

mojma79

U me druhy nej film. Miluji jej uz jen proto, ze konciny jsem prochazel, jezero jsem mel moznost kotnikama navstivit, a splachnout puchyr. U me 99% ()

Santiago.

Asi půjdu proti proudu, ale tento film mě neskutečně nudil, přes jeho nesporné kvality ve mně nezanechal nic víc než vyčerpání, jako bych absolvoval tu 10 denní cestu s nimi :). Tři hvězdy dávám spíš z milosti a úcty k těžkému životu takových lidí. Byl by to fajn dokument na 45 min, ale téměř dvě hodiny loudavých záběrů, to na mě bylo v podvečer moc. Snad svou roli sehrál i dabing, dialogy vyznívaly hloupě a zbytečně ("dědečku mě bolí nohy", "jsme moc staří..." - zazní asi 10x), klidně bych se spokojil s mlčením, které by nerušilo při vychutnávání si nádherné krajiny. ()

Gregor_Samsa

Pro mě naprostá srdcovka; hudba Bruna Coulaise je naprosto úžasná, záběry himálajské krajiny dechberoucí a ten příběh, co se odehrává na plátně, chytá za srdce svou upřímností a opravdovostí. Karavana je připravena, vyražme na cestu! 100%. ()

StrixCZ

Velmi příjemný oddech od hollywoodské produkce - dějově jednoduchý, ale silně a po umělecké stránce velmi kvalitně natočený snímek! Tohle mám rád... :) ()

Dvojirakri

Ten příběh je starý skoro jako lidstvo samo. Příběh o střídání zodpovědnosti za životy osady. O pokoře. Moudrosti. A také o tom, že člověk nepotřebuje mít za každou cenu vše co mu svět nabízí. To nejdůležitější si totiž za peníze nekoupíte. Pravda je, že čím toho člověk má míň, tím je pokornější a umí ocenit i to málo. Byl by to vlastně obyčejný film, ale do nebeských výšin ho staví nádherné scenérie Himalájí, až ambientní tradicionální hudba, a dokumentární balast do kterého je celý snímek zabalený. Trošku mi v tom možná vadí dabing, takže se budu pídit po originálním znění protože to musí být teprve něco! Tento film mi udělal opravdovou a nefalšovanou radost! ()

ta*jemna*

...občas (často) se mi stává, že když čtu komentáře, mám pocit, že jsem se dívala na uplně jiný film...Tak jako u tohoto. Obsahově chudý film, protředí by si zasloužilo nosnější téma...pro mě zmařený potenciál a když se budu chtít kouknout na skvělou scenerii hor, nebo nedotčenou přírodu, pustím si něco z produkce BBC... Naprosto a cele souhlasím s komentářem mcleoda! ()

deac

Srdcová záležitost. V porovnání s úpadkovou západní společností úplně jinej vesmír. Líp než to vyjádřil Pomo to asi nejde. ()