Himaláj - Karavana

• Česko Himalaya - Karavana (více)

Režisér pri tvorbe svojho celovečerného debutu využil skúsenosti, ktoré nadobudol ako fotograf pre National Geografic v odľahlých končinách Nepálu. Príbeh filmu sa sústredí na život obyvateľov nepálskych hôr žijúcich podľa starých tradícií v kmeňovom zriadení. Je nielen fascinujúcim hraným etnografickým dokumentom o unikátnej, do seba uzavretej, sebestačnej a tradičnej komunite, ale aj takmer mytologickým príbehom o boji nového so starým, osudu so skutočnosťou, priateľstva s nenávisťou. Vyniká nesmiernou fotografickou krásou, značnú pozornosť venuje vykresleniu rituálov a zvyklostí obyvateľov osady. (oficiální text distributora)

Aidan

Poslední třetina je výtečným pohledem na dávný generační spor mezi vzpurným mládím a zkušeným stářím. Z dnešních tvrdohlavců stavějících se proti bohům a tradicím se jednou stanou náčelníci, ctitelé bohů a obhájci tradic. Jako by to ani nemohlo být jinak. Jinak je film příliš dlouhý a obsahově chudý. Až příliš staví na kráse himalájských scenérií, aniž by je vyvážil odpovídajícím příběhem. ()

mchnk

Naprosto autentický pohled na život a tisícileté tradice Nepálců, kteří dokáží přežít v těchto hornatých končinách, jen díky prodeji soli. Každoroční nelehký úkol se stává ještě obtížnějším. Mládí - trochu civilizovaně pohrdá stářím, a to i v otázkách víry. Nakonec ovšem pochopí, že hory mají také svou paměť a že odhodlání i letité zkušenosti, i když dlouho nevyužité, jsou silnější než fyzická síla mladého těla. Naprostá rozhodnost k povinnosti bez jakýchkoli pochybností. To je Tinkle, ztělesnění hrdosti celé vesnice. "Jestli tu zůstaneme, zemřeme hanbou!" O jeho velkolepé cestě rozhodnou pouze bohové. Prostředí filmu je neskutečné a příběh nádherný. Vynikající režie, silné filmové momenty, hudba i (ne)herci to dolaďují do dokonalosti. Ve filmotéce originálů mi toto nesmí chybět. ()

Šakal

Čekal jsem nádherné scenérie Himalájí, ale dostalo se mi " něčeho mnohem většího ". Příběh veskrze obyčejný, ale přitom tak poutavý! Snímek ukazuje život místních domorodců, jejich zvyků, rituálů a především každodenního boje o " holé přežití. " Jsme svědky putování jedné karavany na cestě za zajištění potravy na celou zimu ( výměna soli za tolik potřebné obilí k přežití tuhé zimy. ) Je to příběh o střetu dvou generací, nastupující mladé spoléhající převážně pouze na sebe samé a starší lpící na prastarých rituálech. Nicméně ne vždy síla nutně vítězí, je potřeba také pokory.... Himaláj je pozoruhodný snímek, který má rozhodně co nabídnout a nejsou to rozhodně pouze krásné scenérie velehor. Co určitě potěší, to jsou vynikající civilní herecké projevy neokoukaných tváří a téměř meditativní hudební doprovod. A že by bylo záhodno snímek krátit.... já říkám přidat klidně 30 minut, tak rychle mi snímek uběhl před očima. ()

Max-Wesslo

Příběh domorodců žijících v nepálské provincii Dolpo, hluboko v himalájských horách, v místech, kde nerostou stromy a kde život vypadá pořád stejně už několik desítek, možná i stovek let. Je to také příběh režiséra Erica Valliho, který dlouho žil s tímto kmenem, naučil se jejich řeč a spřátelil se především s dvěma lidmi, s Tinlem a Norbouem, kteří hrají hlavní role. Eric Valli je fotograf a je to znát. Záběry na velké masivy, horská jezera a hluboká údolí, to všechno bere dech. Samotný příběh je jednoduchý, ale vůbec to neubírá na požitku. Tento snímek je hlavně o životě místních obyvatel, natolik se lišícího od toho našeho a kdo má rád meditativní věci s hlubokým nádechem exotiky, bude si užívat. Původně jsem film ohodnotil 4 hvězdičkami, ale když jsem si uvědomil, že hlavní melodie mi zní v hlavě už měsíc, musel jsem jít s hodnocením ještě výše, protože se mi to obvykle nestává. Soundtrack jsem si sehnal a je doslova hypnotický. Ten film v žádném případě není dokonalý, spousty lidí nebude ani trochu bavit. Ale pro mě má nepopsatelné osobní kouzlo. ()

nascendi

Krásny film, ktorý v záplave obvyklej produkcie pôsobí osviežujúco, ako nechlórovaná voda z himalájskych bystrín. Neviem, či ho nazvať dramatizovaným dokumentom alebo zdokumentovanou drámou. To ani nie je dôležité. Dôležité je, že 108 minút sledujeme drobné radosti i vážne problémy v živote nepálskych horalov. Neskutočná kamera a mystická hudba vytvárajú rámec autentickému zápasu o vplyv a moc vo vnútri kmeňa, ale nezriedka aj zápasu o holé prežitie v drsnom prostredí veľhôr. Takže nečakajte rozprávku o tom, ako Pasang s Norbom a jakmi prešli sedmoro hôr a sedmoro údolí, až uvideli po prvýkrát v živote strom. ()

Tomco

Dostala ma tá čarovná prirodzenosť ľudí pred kamerou. Nádherné osoby, navonok zamazané, s krásnym a čistým vnútrom. Obdivujem tibetskú kultúru, ich zvyky a večnú oddanosť Bohom. Obrázkami je to na úrovni Barabáša, v tomto prípade naviac obohatené ešte aj o krásny príbeh ľudskej nezlomnosti a odvahy. 80% ()

klerik

Strhujúce, polodokumentárne, dobrodružné, romantické... Jednoducho film, z ktorého dýcha bojovnosť, úcta k životu a prírode a ktorý ma dokonale držal v napätí, ale aj zvláštne upokojil... ()

Chrustyn

Tempem pomalý ale vizuálně povedený film, který spíše funguje jako dokument než samostatně vyprávěný příběh. Vizuální stránka a kvalitní (ne)herci udrží diváka do konce ale pokud máte averzi k dokumentům radši to ani nezkoušejte. Pokud je tomu naopak minimálně hvězdu si přidejte. ()

classic

Himaláje-Nepál,vonia to exotikou a adrenalínom,miesto,kam by sa chcel človek ísť pozrieť,tu žijú ľudia,ktorí nepoznajú výdobytky techniky,žijú duchovne,nepotrebujú to,potrebujú žiť,prežiť,prejsť niekoľko dní spolu s dobytkom,aby si zaistili obživu na zimu,a tak sa takto vypravia dve skupiny,kde najprv pôjdu ako prví,kde vodcom je Karma,ktorý vedie rozsiahlu karavanu,lebo uznávaný starešina Tinlé je extrémne tvrdohlavý,nechce ísť s ním,tak sa vypraví o pár dní skôr,táto prvá skupina sa vydala na priepastnú cestu,Tinlé na začiatku práve stratil syna,zomrel mu,keď bol na výprave s Karmom,tento starý človek,keď si niečo zaumieni,tak ide takpovediac cez mŕtvoly,a táto cesta už nie je typická pre jeho staré nohy,pritom zoberie so sebou i malého vnuka,ktorý okúsi,aké je to prechádzať nebezpečnými priesmykmi,aby sa popritom zocelil a stal sa z neho muž! To samozrejme preháňam,je to najmä o tvrdohlavosti dedka a jeho soka,ktorí si nerozumejú,ale okolnosti sa zmenia,keď sa stretnú na konci.Ak si pamätáte na Luhrmanovu Austráliu,tak niečo na ten princíp,len o pár tisíc km vyššie nad morom,kde sa dá nadýchať čerstvého vzduchu jedna radosť! Tým práve film disponuje,panorámou kamerou a hudbou+atypickým exotickým jazykom.Film je cieľavedomý,pozerá sa naň dobre,ale ja som sa tu cítil stratený,viac než oni,nepoznám túto kultúru,nechcem ju spoznať,niekto by možno dokázal urobiť niečo viac,na tomto poli sa urobilo na polovicu! Repete si už nedám,spomínať budem na malebnú kameru a pútavú hudbu,a toho tvrdohlavého starca,ktorý si nedal nikdy ani za toho čerta povedať! ()

jojinecko

Veľmi pekný a záslužný film...Nádherná scenéria, pripomínajúca tibetské dokumenty maestra Barabáša, je tým najvhodnejším backroundom, pre príbeh o tradíciách, ľudskosti, zdolávaní prekážok a samého seba...a predovšetkých o Pochopení... ()

poz3n

Krásný čistý film, který nese mnohá morální poselství, ale zároveň není nikterak patetický nebo trapný. A mimo jiné nese také důkaz o tom, že lidé na jiných místech planety mají povětšinou důležitější věci k řešení než my. 7/10 ()

evapetra

Prastarý příběh o boji mezi silou a moudrostí, mládím a stářím. Tady však na rozdíl od jiných filmů s podobnými tématy nejde o to, kdo bude nakonec tím vítězem, ale o předání mnohem hlubšího poselství všem generacím. Překrásné scenérie nepálských hor, poutavé zpodobnění drsných podmínek života domorodých obyvatel, doprovázené skvostným soundrackem Bruna Coulaise, to všechno mi připravilo příjemný divácký zážitek, který budu chtít určitě zase ještě někdy zopakovat. Viděno v rámci Challenge Tour 2015:30 dní se světovou kinematografií. ()

JASON_X

Vizuálně nekonečně krásný film s dechberoucími záběry tibetské přírody a prostým a přitom nesmírně hlubokým dějem. Byl jsem uchvácený od začátku až do konce. Fascinující je pohled do tradičního života Tibeťanů - pozorný divák má možnost zblízka dopodrobna zkoumat jejich obydlí, všemožné předměty jejich denní potřeby, oblečení, jejich zvyky a způsob života... Zajímal by mě názor nějakého tibetologa, ale na mě ve filmu tohle všechno působilo naprosto realisticky a nevyumělkovaně, a tenhle dojem umocňovala i hojná účast (skvělých a přirozených) neherců. Dlouho jsem vůbec nevěděl, v jaké době se vlastně příběh odehrává, protože všechny předměty denní potřeby objevující se ve filmu byly buď podomácku vyrobeny, nebo vyrobeny místními řemeslníky, nebyla tam jediná známka naší současné civilizace. Jediný cizorodý předmět, který naznačil že se jedná o dvacáté století, byla (geniálně symbolicky!) lahev s čínskou kořalkou. Schází mi slova k tomu, abych krásu, sílu a hloubku filmu vyzdvihl co nejvýš, pro mě osobně je jeho sledování vždy silný a meditativní zážitek. Také jsou v něm znát peníze francouzské produkce, například kamera je fantastická a některé scény by s nižším rozpočtem vůbec nebylo možné realizovat. Bohužel to mělo i stinnou stránku, protože film byl do zahraničí nabízený i ve francouzské jazykové verzi, po které nepochopitelně hrábl pazourou nějaký náš distributorský ultrazhovadilec, takže z jeho první projekce jsem měl chuť po prvních větách odejít. Důsledně doporučuju pouze originální tibetskou verzi. Můj nejoblíbenější dialog: "Co to je?" "Strom". "Ty jsi ho už někdy viděl?" "Ne." "Tak jak ho můžeš kreslit?" "Můj učitel mě to naučil." Skvostné. ()

ScarPoul

Obrazovo krásna a hudobne veľmi lahodná filmová udalosť. Nenásilne a s presnosťou mapuje zvyky a obyčaje Nepálskej komunity so všetkými dramatickými scénami všedného života, aké ich stretávajú. Práve táto prirodzenosť a nádhera prírodnej scenérie umocňuje pokojný až meditatívny aspekt filmu, ktorý sála z každého políčka. Film nefunguje ako veľká dráma, alebo niečo nad čím budete vzdychať úžasom. Valli spravil naozaj jednoduchý príbeh s minimom rušivých vplyvov. Preto odporúčam skôr sa nechať unášať a dúfať v katarzný pocit, než sa pozastavovať nad tým, že sa na obraze zdanlivo nič nedeje. Deje. Len je to veľmi pekne skryté. Óm mani padme hum. ()

Marek1991

Špecifický film, ktorý nemusí sadnúť každému. Je to o kultúre tamojších Nepálcov, ktorí žijú v horách, spoliehajú na múdrosť starešinov, riadia sa zvykmi a tradíciami, no majú v sebe silné duchovno. Ja som už taký človek demokracie, ktorý sa však rád učí prírodným prirodzeným múdrostiam, napríklad orientovať sa podľa hviezd nevie každý, len škoda že to nejak vo filme viac nerozvinuli. Viac sa mi páčila druhá časť putovania, prvá bola akosi mimo mňa, mierne nudná, tá druhá obsahovala napríklad scény s idúcou karavánou po tenkých horských cestičkách, scénu s hviezdami, putovanie snehovou fujavicou, to bolo niečo pre mňa. Podľa mňa je to aj skvelý doplnok filmov o Tibete, jedná sa totiž o podobné prostredie, rovnakú vieru, skrátka aj tento film ukázal, že aj bez známych hereckých tvárí to ide, no výraznejšie sympatie si to u vás buď získa alebo nie, proste nie každý bude pozerať na Ázijcov v prírode ako žijú. ()

ledzepfan

Jednoduchý ale krásný a silný příběh o střetu vzpurného, svéhlavého a zkratkovitého mládí se zabejčeným, neohebným a lehce zahořklým stářím. Film jako pohlazení ve kterém nechybí humor, napětí a dechberoucí vizuál. ()

NinonL

Když jsem dočetla knihu E.Tomáše Milarepa, moc jsem ten film chtěla vidět. Kvůli himalajské atmosféře i proto, abych si mohla děj knihy tak trochu prožít i vizuálně. Film sice není tak úplně o čarodějích, ale podle mého názoru k tomu mají všichni obyvatelé Nepálu ty nejlepší předpoklady. Kdo má aspoň trochu rád mystiku, vřele doporučuji, stejně jako milovníkům přírodních krás a obyčejných lidských osudů. ()

Turiec

Naozajstný svet naozajstných ľudí v naozajstnej krajine. Jednoduchý príbeh ukazuje dve generácie a ich rôzne pohľady na život a tradície. Ukazuje každodenný boj o prežitie v lone nádhernej prírody, skvelú pôvodnú hudbu a ľudí, ktorí ešte vo svojom živote nevideli strom. Jednoducho také "Soľ nad zlato" v praxi. ()