Himaláj - Karavana

• Česko Himalaya - Karavana (více)

Režisér pri tvorbe svojho celovečerného debutu využil skúsenosti, ktoré nadobudol ako fotograf pre National Geografic v odľahlých končinách Nepálu. Príbeh filmu sa sústredí na život obyvateľov nepálskych hôr žijúcich podľa starých tradícií v kmeňovom zriadení. Je nielen fascinujúcim hraným etnografickým dokumentom o unikátnej, do seba uzavretej, sebestačnej a tradičnej komunite, ale aj takmer mytologickým príbehom o boji nového so starým, osudu so skutočnosťou, priateľstva s nenávisťou. Vyniká nesmiernou fotografickou krásou, značnú pozornosť venuje vykresleniu rituálov a zvyklostí obyvateľov osady. (oficiální text distributora)

Mishqo

70% ... Dychberúci vizuál himalájskych vrchov a nádherná hudba. No príbeh ma moc nezasiahol. Alebo ma možno tí herci až tak o tom príbehu nepresvedčili. ()

Meijin

Vysokohorská vesnice se musí dobře připravit na zimu. Karavana jaků má odnést náklad soli, prodat ji a nazpátek přinést obilí, které pomůže přežít zimu. Je klíčové vyčkat na správný okamžik, kdy karavanu nezastihne bouře. Starý náčelník spoléhá stejně jako generace před ním na tradice a znamení od duchů hor. Jeho mladý syn se chce řídit svým rozumem. Na cestu se tak vydávají odděleně dvě skupiny vesničanů. V horách však není prostor na vlastní umíněnost. Pro společný cíl se musí spojit a stát při sobě. Starý náčelník umírá v jedné sněhové bouři, ale stačí ještě sdělit synovi, že mu věří a že osud výpravy je v dobrých rukou. ()

mcleod

Tak neuvěřitelně nudný a schematický film, že, pokud by nebyl z Himálaje a v tibetštině, nikdo by si ho ani nevšiml. Vysokohorské exteriéry jsou nádherné, tibetské kmeny a tradice mohou být zajímavé, ale postavit na tom celý film? Vždyť tam nebyla jediná myšlenka, žádná atmosféra. Jeden "rebel", který se vzbouří proti tradicím a vůdci kmene a tím si získá srdce nejedné tibeťanky, se bez povolení vydá na cestu se solnou karavanou. Tím proti sobě poštve žlučovitého vůdce kmene, který ho podezírá ze snahy o převzetí vlády nad kmenem (upřímně pokud bych měl takto nepříjemného náčelníka, asi bych ho po jednom dni shodil ze stráně nejvyšší himálajské hory :-) ). Ten se vydá na stíhací cestu se synem, který se kvůli němu vzdá své duchovní mnišské cesty (a s kýčovitým zaujetím o tom cestou s každým rozpravuje), což se podepisuje na jeho nemotornosti. Nevím, zda si umím představit povrchnější scénář filmu. Závěr pak představuje vrchol všeho kýče a schematu. ()

Autogram

Skôr dokumentárny film ako dobrodružný so zameraním na duchovnú stránku života a hlavne putovania. Dramatické situácie okrem jedného generačného konfliktu spočívajú len v tom, či prejdeme alebo neprejdeme, spadneme alebo nespadneme, zamrzneme alebo prežijeme. O živote v Tibete si určite radšej pozriem bežné dokumentárne filmy. ()

ArdathBay

V hlavní roli život. Naprosto opravdové s nádhernou hudbou. Obsazení domorodých obyvatelů dokládá naprostou autenticitu příběhu. A závěrečná scéna s uzřením stromu uzavírá tento skvost tím nejlepším způsobem. ()

Bobek15

Vždy ma uchvátia filmy, ktoré mi umožnia nahliadnuť do iných kultúr, ktoré sú svojimi tradíciami a spôsobom života tak nesmierne vzdialené tej našej (pritom však nemám na mysli iba tú vzdialenosť v kilometroch). Tento film ponúkol nahliadnutie do života domorodého kmeňa v Himalájach, ktoré bolo tak autentické, že by sa až zdalo, akoby kamera chodila pomedzi tých ľudí počas ich bežných dní, pričom oni o nej ani nevedia. Himalaya je unikátny hraný dokument, obsahujúci okrem dychberúcich lyrických záberov, ktoré verne dopĺňa hudba s príhodným hlavným motívom, aj fascinujúci príbeh o rodine, priateľstve, boji o prežitie, či sile nevzdávať sa. ()

Renfield

Nádherný, možná spíše dokumentární film o lidech a jejich nelehkých životech v Himalájích. Méně známí herci, pravděpodobně ve většině případů neherci příběhu jen prospívají, vše je díky nim uvěřitelné a my se dozvídáme mnohé ze života v Himalájích. Kamera Erica Guicharda je úchvatná, spousta nádherných záběrů nejen na hory, ale i na běžný život. Pastvou pro oči a zároveň krásnou silnou scénou je potom strom... Na hudbě pracoval Bruno Coulais, proto se o její kvalitě není třeba příliš rozepisovat. Snad jen, že k filmu a jeho vcelku meditační atmosféře dokonale sedne. Film si stejně jako karavana plyne svým tempem, ale i přesto jsem v něm nudné momenty nezaznamenal, navíc ten "seznamovací" úvod je vcelku důležitý. "Když máš před sebou dvě cesty, vždy si vyber tu těžší". 80% ()

Vesecký

Tenhle film mám ohromně rád. Vyznívá skoro jako etnografický dokument (až teď jsem si všiml, že jsem nezávisle na "obsahu" dosáhl stejné myšlenky), ale především je oslavou himálajské přírody a nezlomné vůle člověka k překonání ohromných překážek, které tamní prostředí před domorodce klade, je i dokladem nádherné soudržnosti vesnické občiny nepálských horalů. Hltal jsem ten film od začátku od konce a obdivoval i místní herce a neherce. Opravdu skvělé drama. ()

Corvaxus

Césarem oceněná hudba a kamera, výprava do života odřízlé nepálské vesnice a krásný příběh o cti a tradičních hodnotách. Oblíbené polodokumentární dobrodružné drama. ()

Richie24

Další důkaz, že i dnes mohou vznikat filmy bez zběsilých akcí, honosných aranžmá a hereckých megahvězd, které mají nakonec častokrát i vyšší kvalitu. Film s duší. Film o životě. Film o skutečnosti. Zvažoval jsem i 5, no nakonec objektivně hodnotím extrémně silnými 4 ****. ()

Narciska

Neherci hrají skvěle. Možná nehrají. Jedná se o velmi krásné lidi. Možná jak jsou ošlehaní životem, který se zažírá pod kůži a přitom skýtá tolik krás jako je pohled na nejvyšší hory světa, na jaky a nekonečné zasněžené pláně, touhu po nížinách, víru v bohy a pokoru vůči silám mocnějším než je člověk. Himalaya, pozoruhodná cesta, jež vás nabije životem a naplní soucitem. ()

boda777

Příběh zakomponovaný do Himalajské krajiny. Blíží se zimní období a je třeba připravit se na dlouhou cestu do města s karavanou obilí a dalších produktů. Cesta je dlouhá a kdo se zpozdí je vystaven nebezpečí smrti či přezimování ve velehorách. Nepochybně kvalitní snímek zachycující tibetskou kultůru, jejich zvyky, tradice a přirozenost. 80% ()

agassi68

Krásne zábery, no ja som namlsaný R. Attenboroughom a BBC. No verím tomu, že taký je život v Tibete - ťažký a nudný. Teda z môjho pohľadu.. ()

PEZ

Uznavam, bolo to pekne. Ukazka uplne ineho sposobu zivota, ktory zahrna aj rituali a poboznost. Je to vynutene priestorom, v ktorom domorodi Nepalcania ziju - vo vysokych, nepristojnych horach je nutne sa spolahnut na seba, k comu dopomahaju tradicie a instinkty. Cely film je natoceny ako pseudo-dokument, tipoval by som, ze zopar z ucinkujucich boli neherci. Pribeh vsak nicim po cely cas neprekvapi. Najlepsia a najnapinavejsia scena bola prechod cez uzky priesmyk. Zatajoval sa mi dych pri kazdom zabere. Nominacia na Oscar za najlepsi cudzojazycny film v roku 2000 (nakoniec ho vtedy vyhral Pedro Almodovar so svojim "Vsetko o mojej matke"). 7/10 ()

alonsanfan

Nádherná himalájská příroda a víra, která hory přenáší (v tomto případě karavany), když bohové jen trošku pomůžou. ()