Vrátný od Maxima

Vrátnik od Maxima

Maxim's Porter

Komedie

Francie, 1976, 83 min

V článku/kritice ze sedmdesátých let se píše „...film, u kterého se sice nenudíme, ale který okamžitě po odchodu z kina navždy zapomeneme.“ Sice jsem vrátného od Maxima viděla až mnohem později a v televizi, ale stejně se stal nezapomenutelným filmem z mého dětství. Šílená zápletka, efektní prostředí a nevázaná konverzace v neuvěřitelných situacích jsou totiž nezapomenutelné! Objeví se tu tradiční filmoví partneři Louise de Funese (Michel Galabru, Jean Lefebvre, Claude Gensac), tentokrát však bez hlavní postavy ve Funesově podání. Ale člověk ho tu vůbec nepostrádá! Tahle trojice je sama o sobě zárukou pravé francouzské komedie, kde tečou slzy, rozdávají se rány, střídají postele a pije se šampaňské. Vždyť už výchozí bod - vydávat se za falešného velkovýrobce konzervovaného hrášku je skvělý nápad!(21.10.2003)

Takovéhle komedie, jaké se točily v sedmdesátých a zčásti i osmdesátých letech ve Francii mi nyní chybějí. Těch zápletek, prekérních situací, trapasů v 90 minutách... Galabruho nemusím pro jeho podobnost s Gotwaldem, ale je to velmi dobrý herec a tady skvěle zapadl a třeba Funes tak dobře nefungoval, protože si ho jako unaveného manžela a vrátného vůbec nedovedu představit.(1.11.2013)

Osobně preferuju jinej typ humoru, Vrátný od Maxima ale důstojně reprezentuje francouzský komediální žánr 70. let. Starší divadelní předloha je tu znát (nejen) ve výpravě, ale i v převzatých doslovných citacích (zazní tu například hláška o anglickém králi, ačkoliv v době vzniku filmu měli v Anglii královnu). Výborný Michel Galabru, za všech okolností okouzlující Claude Gensac, úsměvný Francis Perrin plus několik bezmála akčně vtipných situací (které mimo jiné dodává vždy směšná Dominique Davray).(28.2.2012)

Co na tom že se jedná o kultivovanou zábavu, která se točí kolem utajení skutečného zaměstnání hlavního hrdiny. Na můj vkus nikterak vyčnívající komedie. První polovina směšná nebyla vůbec, druhá již místy. Michel Galabru s Jeanem Lefebvrem nezklamali, ale zato humor ano. Troufnu si říct že v dnešní době již trošku poprávu zapomenutý snímek.(12.10.2009)

Michel Galabru je fenomenální francouzský komik, stejně jako Jean Lefebvre nebo v jiné podobě Claude Gensac, ale – bohužel – humor této legendární komedie je šponován příliš samoúčelně, s jasným bulvárním podtextem, který je dle mého zhola zbytečný. Škoda, že řada motivů se opakuje tak dlouho, až ztratí svůj esprit – sem patří právě většina scén z restaurace u Maxima, kde se to hemží šampaňským, ústřicemi a poodhalenými ženštinami. Klasický situační humor tak, jak jej známe z jiných francouzských komedií, naplno tryská jedině ve scénách, odehrávajících se ve venkovské vile. A to je přece jen málo.(14.3.2018)