Vrátný od Maxima

Vrátnik od Maxima

Maxim's Porter

Komedie

Francie, 1976, 83 min

Slušná francouzská komedie, která ani po letech neztratila na svěžesti. Vedle klasického tématu sukničkářství si vzala na mušku dekadentní život vyšší společnosti a je jakousi neitelektuální, lidovou obdobou Buňuelova Nenápadného půvabu buržoazie. Film se může pochlubit účastí řady známých hereckých tváří své doby. Vedle výborného Michela Galabru se v roli kněze objevuje jeho souputník ze Sedmé roty Jean Lefebvre. Zajímavý je herecký part Claude Gensac, která parodovala manželky z bohatých měšťanských rodin, jakých si ve své kariéře zahrála bezpočet. Celkový dojem: 75%.(19.7.2006)

Příjemná francouzská komedie. Konečně sem viděl Michela v hlavní roli a dle předpokladů mu to šlo bez problémů. Moc mi tam neseděla Claude Gensac, ale důvod je jasnej... jako drahá polovička se prostě hodí víc k Funésovi. A tradičně výbornej Lefebvre (scéna s ním v Maximovi je dokonalá). Trošku to kazí poměrně křečovitá kombinace "útěk + únos" a finále sem si taky představoval trošku bláznivější. Ale i tak sem se párkrát od srdce zasmál.(1.3.2013)

Furt jsem od táty slýchával jak je Vrátný od Maxima výborná francouzská komedie, která mě za osmnáct let minula, jenže nakonec se ke mně dostala a já se více nemohl těšit a hlavně jsem byl nakonec spokojený, proč by také ne. Herci jsou příjemní a hlavně dva z nich staří známí četníci, takže se na to hnedka lepčeji kouká. Každopádně bych měl proti příběhu nemalou výhradu, ale to bude mít asi každý, kdo se na tento film podívá, takže je tu fakt, že příběh je trošku jednodušší a karty mu padají přímo pod ruku, ale také je tu stále to kouzlo staré dobré pardálské francouzské komedie, která nikdy nezestárne, jen my zestárnem, a to kouzlo osobnosti ztratíme, narozdíl od těchto komedií.(12.9.2008)

Co na tom že se jedná o kultivovanou zábavu, která se točí kolem utajení skutečného zaměstnání hlavního hrdiny. Na můj vkus nikterak vyčnívající komedie. První polovina směšná nebyla vůbec, druhá již místy. Michel Galabru s Jeanem Lefebvrem nezklamali, ale zato humor ano. Troufnu si říct že v dnešní době již trošku poprávu zapomenutý snímek.(12.10.2009)

V článku/kritice ze sedmdesátých let se píše „...film, u kterého se sice nenudíme, ale který okamžitě po odchodu z kina navždy zapomeneme.“ Sice jsem vrátného od Maxima viděla až mnohem později a v televizi, ale stejně se stal nezapomenutelným filmem z mého dětství. Šílená zápletka, efektní prostředí a nevázaná konverzace v neuvěřitelných situacích jsou totiž nezapomenutelné! Objeví se tu tradiční filmoví partneři Louise de Funese (Michel Galabru, Jean Lefebvre, Claude Gensac), tentokrát však bez hlavní postavy ve Funesově podání. Ale člověk ho tu vůbec nepostrádá! Tahle trojice je sama o sobě zárukou pravé francouzské komedie, kde tečou slzy, rozdávají se rány, střídají postele a pije se šampaňské. Vždyť už výchozí bod - vydávat se za falešného velkovýrobce konzervovaného hrášku je skvělý nápad!(21.10.2003)