Rudé pole

• Čína Hong gao liang (více)
Čína, 1987, 91 min

Kamera:

Changwei Gu

Hudba:

Jiping Zhao

Rudé pole je prvním počinem režiséra Yimoua Zhanga a první rolí Li Gong, která ztvárnila postavu mladé Jiu’er, již rodiče provdali za starého a malomocného, ovšem bohatého, vinaře. Jiu’er se již o svatebním dni zakouká do muže, který pro jejího manžela pracuje. Několik dní po svatbě je starý pán nalezen mrtev, Jiu’er přebírá vinařství a začíná jí šťastný život, který zhatí až přicházející japonská armáda. (Los)

radektejkal

Jak se dělá ( vaří či destiluje) "čirokové červené" mi i přes určité zkušenosti sice není moc jasné, ale autor knihy "Rod rudého čiroku" (anglicky Red Sorghum Clan") Mo Yan (umělecké jméno, v překladu něco jako "mlčení zlato") rozumí asi čínskému alkoholu více (viz též Země alkoholu, česky 2015). A samozřejmě také čínským zvykům, obyčejům, tradicím a vůbec čínské letoře (možná je kniha v tomto přístupnější). Pozn. 1: Co (alespoň) mně filmový příběh zpřístupňuje, jsou nádherné písně (a jejich interpretace), které vystupují všemi jeho fázemi, až to tíhne k muzikálu. Pozn. 2: Scéna "znásilnění v čirokovém poli" a následné "chlubení se opilého násilníka", patří asi k těm málo pochopitelným, ovšem (pro Evropana) ke krásným a žádoucím. Pozn. 3: Charakteristika "kaoliangu či gaoliangu", který se tam pije a do kterého se chčije: silný destilát z fermentovanoho čiroku, takže s tím vínem prr. ()

laik_60

Na môj vkus príliš dramatické a tragické. Naviac mi nebola celkom zrejmá liehovina, ktorú tí vidiečania vyrábali z červeného ciroku (cirok je zrnina podobne ako kukurica), či to bol destilát (keďže sa pri výrobe kúrilo v kotli) alebo víno, ktoré viac chutilo keď sa do neho niekto vyští. :) ()

Los

Na debut to není špatné, ale pozdější Zhangova díla mi přijdou obsahově trošku silnější. Už zde je ale vidět Zhangovo nadání na vizuální stránku filmu. 7/10 ()

Idego

Jako komedie to nefunguje, protože vtipy jsou patrně určený publiku po lobotomii (opilýho nápadníka hodili do kádě, z níž mu koukají nohy, kterýma kýve sem a tam, no to je ale bžunda, asi mi smíchy praskne bránice). Romantiku v únosu a borderline znásilnění taky nevidím. Jako drama to taky nefunguje, protože přerod z vesnické pohody do válečnýho pekla na zemi je strašně zkratkovitej, mechanickej a komunistická agitace z toho cáká velmi itenzivně a nepříjemně. Otravný písničky tomu nepřidaly. Ve výsledku jsem se střídavě nudil, vyvracel oči nad dementníma slap-stick vtipama, skřípal zubama nad propagandou kolektivního zemědělství a z frustrace si opakovaně kladl otázky jako proč při nalívání té červené břečky vždycky půlku vycákají bokem, když je to jejich jedinej zdroj příjmu, proč oblíkají malý děti zásadně od pasu nahoru a jak odlišná musí být kultura, ve které nachčiju ženě do vína, následkem čehož se ona zhroutí jako pytel brambor, nechá se ojet a zamiluje se do mě. Ne, tenhle film jsem fakt nedával. ()

Ceres

Zhang Yimou ve své prvotině ukazuje, co bude jeho hlavní "zbraní" na diváky. Vizuální stránka je prostě skvělá, k tomu ještě mladičká Li Gong, která je určitě jednou z nejlepších asijských hereček ne-li vůbec nejlepší. Film má i skvělý hudební doprovod, který výborně doplňuje obraz. Jen škoda, že jsem film neviděl v lepší kvalitě, bohužel jsem ho viděl jen na obrazově mírně "zaprášeném" xD dvd. Nepochybuji o tom, že tenhle první film se stal kultovním, proto ho i já podpořím plným nášupem a 90%. ()

VanTom

Jelikož je příběh od začátku podávaný jako legenda, nelze mu vlastně nic vytknout, ani tu idylickou komunistickou společnost na vinohradu, kde hodná šéfka pomáhá s prací radostí zpívajícím dělníkům. Podivná romance první hodiny filmu bavila (přestože chování muže by zasloužilo zlomenou čelist) a krásná Li Gong skvěle zapadala do nádherného (byť velmi skromného) vizuálu debutujícího klasika Yimou Zhanga. Poslední dramatická půlhodinka s tendenčně vyobrazenými brutálními Japonci a nezdařenou partyzánskou akcí proti nim mne už tolik neoslovila. Lepší 3. ()

Giggs

Toto je učebnicovy priklad schyzofrenie. Na jednej strane drsna ukažka nezmyselnosti, absurdnosti a krutosti vojny, na strane druhej činska propaganda ako vyšita. Zaleži na uhle pohľadu, môžete si vybrať čomu date prednosť. Tej červenej tam však imho bolo predsa len akosi priveľa. ()

Rozjimatel

Veľmi silný film, ktorý stojí na dvoch pilieroch, a to na uhrančivom pohľade pôvabnej Li Gong (touto rolou odštartovala svoju hviezdnu kariéru) a na vizuálnej kráse (pôsobivé obrazy krajiny, vlniaceho sa cirokového poľa). Film má spočiatku lyrický a ľahko humorný tón, ktorý sa ale niekde v druhej polovici nečakane prepne do tónu dramatického a riadne drsného. Hudba vo filme, väčšinou predvádzaná priamo účinkujúcimi, sa veľmi dobre počúva, v istých momentoch prekvapujúco pripomína naše ľudové piesne. ()

Nethar

Že by to bylo špatné, to nemůžu říct, leč mě osobně film nudil. První půlka ještě tak nějak šla, druhou už jsem nezvládal. Onen "dědeček" mi byl svým chováním velmi protivný. Výrazné písně mají své kouzlo, i když všeho moc škodí. Nejslabší film Yimou Zhanga, který jsem zatím viděl. Je to jeho prvotina. ()

kersten

Celkom pôsobivý a smutný film. Hlavne tie ich pesničky sa mi veľmi páčili, len mi chýbala taká tá správna vinárska atmosféra. Veď všade naokolo bola len rozsiahla púšť a kvázi ryžová pole, aj keď pochybujem že to bola ryža, ta sa predsa sadí do vody a schodovito. Skôr to vyzeralo ako kukurica. Ale tak potom nerozumiem kde brali to víno. No takéto chyby ma celý film rušili, aj keď dejovo to ušlo. Jeden z 1001 filmov. ()

Prince

Snímek, odehrávající se na prahu druhé japonsko - čínské války, je vyprávěním vnuka tehdy mladé Jiu'er. Ta se během dlouhé cesty na svatbu s malomocným, ale zámožným ženichem Big Head Leem, zakouká do jednoho poddaného svého nastávajícího. Zanedlouho je Lee, majitel vínovaru, nalezen mrtvý. Nový pár tak může začít nový život spolu s jejich narozeným synem. Jiu'er pokračuje ve šlechtění vína, vychovává syna, všechno se jí daří. Po příchodu Japonců je ale všechno jinak... Film je výborně natočený, jak je ostatně u Yimou Zhanga zvykem, ale po dějové stránce jsem byl zklamán. Komu se ovšem líbila jeho Cesta domů, nebo Vyvěste červené lampiony, určitě bude nadšen i u tohoto režisérova debutu. ()

muti

cesta na vrchol v niekdajej provincii Shandong - znasilni o 30 rokov mladsiu nevestu, zabi manzela, pochval sa kamosom robosom aka bola, nasti do tohtorocnej urody, vezmi zensku cez plece a namier si to pred vsetkymi priamo do spalne. neviem, ale tieto zvyky mi prisli divoke aj na divoky cinsky vidiek. samotny film by som hodnotil za 4* ale ked prihliadnem na to, ze ide o reziserov debut tak mi neda ist na plny pocet. zaujimave je, ze herec Wen Jiang vyzeral na 50 rokov aj v 87' ()

babka

Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1990/91. Nějak nemám slov, abych popsala, jak na mne tento snímek zapůsobil. Bylo ta barevné a krvavé, epické a nepopisné, brutální i plné lásky. Byl naprosto skvělý debut. (Okamžitě jsem zatoužila vidět tento film na plátně ještě jednou, stejně jako Červené lucerny zavěšené a lehce se pohupující ve večerním vánku i na vlně chtíče majitele usedlosti). ()

Troniq

Velmi zvláštní, lehce pohádkový snímek z čirokových polí, které vytváří netradiční kulisy, mezi nimiž se odehrává zprvu zvláštní romance a vzdor a poté nenávist a válka. Ještě že čirok všechno špatné vyléčí... Syrová podívaná s lehce rituální atmosférou neokoukaných končin. ()