Život podle Václava Havla (TV film)

• Francie

Václav Havel: un homme libre

Život podľa Václava Havla

(festivalový název)

Dokumentární / Historický

Česko / Francie, 2014, 70 min

David Cysař

Chybuje každý, zvlášť když někdo přijde k funkci, která do té doby byla nástrojem, který o demokracii v životě neslyšel. Ano, v poslední době (zejména v roce 2014) je patrná určitá skepse, hlasy dehonestovat bývalou hlavu státu jsou hlasité, ale rozhodně nepředstavují nějakou masovou ozvěnu. Takže každý takový dokument „dobrý“, i když je patrné, jak loni velmi zajímavá (Fair Play) Andrea Sedláčková zesnulého exprezidenta uznává a nekritický odstup holt schází. Havel byl rozhodně komplikovanější personou, snaha jít víc do hloubky je prakticky nulová. Jiskru to však místy mělo..(26.1.2015)

Nekritický obdiv režisérky k Havlovi je sice cítit, ale nevadilo mi to, protože i já si myslím, že lepšího politika budeme u nás jen těžko hledat. Nic nového jsme se nedozvěděli, takže film je podle mne jen shrnutím života jedné z nejvýznamnějších a nejdůležitějších osobností naší země a to není málo. O jeho chybách všichni informovaní ví a bylo jich dost, ale kritiky si tento politik užil dost od jiných a to jak za svého života, tak hlavně v současnosti, když už se nemůže bránit!(19.1.2015)

• Matty

Ušlechtile se tvářící bulvár. Uniká mi důvod, proč by tento střihový dokument s minimálním autorským vkladem (Sedláčková jen nekriticky reprodukuje to, co bylo napsáno a řečeno nespočetněkrát) a nulovou snahou nabídnout invenčnější mediální (re)prezentaci Václava Havla (jak se to povedlo Českému století) uveden do kin. Jediným přínosem jsou archivní videomateriály z disentu nebo německých inscenací Havlových zakázaných her, kterým režisérka bohužel nedovoluje, aby promlouvaly samy za sebe (případně s občasnou výpomocí předčítaných Havlových textů). Patetický komentář, který Havlovi opakovaně přisuzuje myšlenky Sedláčkové, prozrazuje naivitu (černobílý narativ s jasně rozpoznatelným dobrem a zlem), lehkou bulvárnost (upozorňování na milenky) a výrazně adorační charakter uplatněné "fanouškovské" perspektivy. Kvůli absentujícímu odstupu dokument urážlivě zplošťuje nejen Havlovu osobnost, ale také několik desetiletí československé historie. Jako televizní vycpávka pro sváteční den nebo jako ilustrační video pro hodiny dějepisu a literatury jde o přijatelný počin, ale byla by škoda pamatovat si Havla jenom jako sumu takto banalizovaných rolí. 50%(2.1.2015)

Děkuju Andree Sedláčkové. Je třeba si připomínat, kdo má zásluhu na tom, že žijeme svobodně a jakého prezidenta jsme měli. Zaposloucháme-li se do jeho slov a srovnáme-li hloubku jeho myšlenek a celoživotní motivace, pak srovnání s těmi, kdo reprezentují naši zemi dnes, vyvolává smutek a znechucení.(1.1.2015)

Unikátní rozhovory s disentu, fotografie a části záznamů z Havlových her (nikdy nikde nezvěřejněných), dělá z tohoto dokumentu o vyjímečné postavě českých dějin jedinečnou podívanou. Václav Havel = symbol svobody Československa po pádu komunistické verbeže a tak to navždy zůstane!!! Komunisti mu nabídli v 70. letech vystěhování do Ameriky nebo 4 roky ve vězení. Nepolevil ve svých zásadách a vybral si to druhé. Tomu říkám pevný, nezlomný člověk!! Takových už není....(10.1.2017)

• Václav Havel