Život podle Václava Havla (TV film)

• Václav Havel: un homme libre

• slovenský

Život podľa Václava Havla

(festivalový název)

Dokumentární / Historický

Česko / Francie, 2014, 70 min

David Cysař

Chybuje každý, zvlášť když někdo přijde k funkci, která do té doby byla nástrojem, který o demokracii v životě neslyšel. Ano, v poslední době (zejména v roce 2014) je patrná určitá skepse, hlasy dehonestovat bývalou hlavu státu jsou hlasité, ale rozhodně nepředstavují nějakou masovou ozvěnu. Takže každý takový dokument „dobrý“, i když je patrné, jak loni velmi zajímavá (Fair Play) Andrea Sedláčková zesnulého exprezidenta uznává a nekritický odstup holt schází. Havel byl rozhodně komplikovanější personou, snaha jít víc do hloubky je prakticky nulová. Jiskru to však místy mělo..(26.1.2015)

Nekriticky obdivný dokument podle mne může zapůsobit jen na podobné uctívače portrétovaného, jakým je sama autorka. Mě když někdo 70 minut přesvědčuje, že už jen stačí prohlásit sametovou revoluci za zázrak a za chvíli budeme mít v historii dalšího svatého Václava, tak v tom tuším nějakou novodobou propagandu. Ne, podle mne byl Václav Havel komplikovanější osobností, než nám ukazuje tento dokument.(1.1.2015)

• fragre

Tohle není dokument, ale vyznání zamilované ženy, takže to nelze hodnotit. Ne nadarmo je tam ta citace páně Havlovy milenky o něm, jako nejlepším člověku, kterého ona zná. Jistě mluvila paní režisérce z duše. Pak ovšem nelze již čekat žádnou snahu o objektivitu či dokonce kritický názor. Idol je totiž již z definice dokonalý a drobné jeho vady jsou tu jen proto, aby podtrhly jeho velikost a potažmo ukázaly i jeho lidskost.(4.3.2015)

Všem odpadkářům navzdory. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------"Václav Havel změnil i můj život," říká Andrea Sedláčková v závěru. Sedláčková nahlíží na československou historii posledního století prostřednictvím osoby Václava Havla, nebo pohlíží na Václava Havla prostřednictvím československé historie? Každopádně se jedná o milé vzpomínání na člověka, kterého si vážím.(2.1.2015)

Jediný dokument na světě, který mi dokázal vehnat slzy do očí. Díky, pane Havle, díky za všechno. Pro mne jste hrdina.(1.1.2015)

• Václav Havel