poster

Život podle Václava Havla (TV film)

 • Václav Havel: un homme libre

 • slovenský

  Život podľa Václava Havla

  (festivalový název)

Dokumentární / Historický

Česko / Francie, 2014, 70 min

Kamera:

David Cysař
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Maynard.
  *****

  Obrovský respekt k tomuhle pánovi! Když vezmu jaký dement tam seděl po něm a další sedí do teď, tak je mi z toho do breku. Takovejhle dokument by se měl pouštět dětem na základce, aby aspoň trochu věděli jak to u nás vypadalo za dob bolševika, páč většinou se tohle ponurý období vůbec neučí. Dokument je doprovázen parádní hudbou a vyprávěný příjemným hlasem. Je tady krásně ukázáno nejen co Václav všechno udělal, ale právě i ty historický okamžiky, který měnily naši zem. Na konci sem brečel jako malej kluk, při pohřbu sem byl fakt dojatej, uplně se mi vybavil den kdy sem se dozvěděl, že Václav umřel. Zrovna sem navždy odešel od bejvalky, takže si tohle asi budu pamatovat navždy :o). Tak jako tak ještě jednou aspoň tímhle způsobem vzdávám holt největšímu muži, kteří kdy seděl na hradě a něco mi říká, že i když tam nebude sedět vepřová hlava, tak to o moc lepší nebude!(6.1.2017)

 • Radko
  ****

  Svižná jazda životom posledného česko-slovenského prezidenta. Dochované zábery buržoázneho synčeka, divadelného kulisára, dramatika, disidenta a nakoniec prezidenta sú komentované striedmo a vecne. Dokument okrem adorovania priaznivcami umožňuje i rovnako výživné čítanie pochybovačom. Veľa komentárov na čsfd vyčíta filmu slabý tvorivý vklad, iné zas hľadia na film optikou postoja komentátora k Havlovi na linke nenávisť - obdiv. Fakty prezentované filmom ukázali: 1. Havel ako kandidát na prezidenta na tlačovke dôrazne tvrdí, že vôbec nejde demontovať socializmus a už absolútne mu nejde o návrat zhabaného majetku. Sú to vraj len nenávistné lži neprajníkov. Obe „lži“ sú neskôr v dokumente ukázané ako pravdy. Takto už z úvodu fungovala u prezidenta jeho mantra o nutnosti poraziť lož a nenávisť pravdou a láskou. 2. Pri záberoch priamej voľby komentár hovorí, že všetci komunistickí poslanci zahlasovali jednoliato za Havla. Na záberoch jasne vidieť najmenej dvoch poslancov, čo ruku nezdvihli. Hlasovaniu predchádza otázka predsedajúceho: „Kto je za?“ Iste, mohli to byť ilustračné zábery, ale pri tak precízne pripravenom dokumente by som ich nečakal. 3. Havel sa rozčuľuje, keď mu vyčítajú, že časť ním zreštituovanej Lucerny predal akémusi podnikateľovi – ex agentovi ŠtB. Vraví: oni (myslí tým ľudí všeobecne) na mňa delegovali svoj strach a neschopnosť sa postaviť boľševikom a teraz si dovolia ma ohovárať. Tí, čo mali strach! V skutočnosti na Havla ľudia nič nedelegovali, jeho meno ako prezidentského kandidáta bolo dohodou politických hnutí s KSČ po uskutočnenom politickom prevrate. Nevolili ho zástupcovia ľudu, ale umelo vopred vybratí boľševickí páprdovia. 4. Citovaná časť listu z Havlovho väzenia (z knihy Listy Oľge) je tak odvážna a protirežimná (ubližujú mi tu veľmi a neustále), že v porovnaní so zozbieranými listami Magora z väzenia mal Havel asi nejaké zvláštne výsady, pretože Magorovi by akákoľvek negatívna úvaha, spomínajúca pomery vo väzení absolútne neprešla. Bol snáď VH väzňom inej kategórie? 5. Morálne úvahy o prezidentovaní ako službe ľudu nahradili, ako jasne vidieť, najmä cesty do zahraničia a nekončené potriasanie si rúk s politikmi. Našlo sa toho oveľa viac, len sa mi to tu nechce všetko vypisovať. 6. Najkrajšie sú časti s Dagmar Havlovou, skutočnou a hlavnou víťazkou zamatovej revolúcie. Naozaj nežnú vyhrala, oveľa vyššie ako ktorýkoľvek z vtedajších disidentov, revolucionárov či ich nohsledov. Takže: Happy end.(23.2.2015)

 • S.Quentin QUALE
  ****

  No tady je přepychově nablito, to je moc krásný! Jedná se o nadprůměrně zpracovaný dokument, který obsahuje spoustu zaprášenýho matrošu z videoarchivů. Jako průřezová záležitost plně dostačující dokument o jednom z nejodvážnějších Čechů historie. A měli by si ho vážit hlavně komouši, a to za to, že je po revoluci nezakázal (v lepším případě), za to, co mu dělali.... Update: Snižuju na objektivní 4*, protože hodnocení haterů už se jakš takš eliminovalo. 75%(1.1.2015)

 • alpeew
  *****

  Nedá se "čekat víc", pokud máte duši a oči otevřeny, dostanete vše kdykoli Václav Havel cokoli řekne. Po jeho smrti se tu neobjeví nikdo stejně laskavý, lidský a rozumný. Navíc statečný. Nikdo z dnešní generace nemůže pochopit o čem je řeč - každý si může říkat (a beztrestně) cokoli. Nikdo také nejde pro hrubé slovbo daleko, včetně prezidenta. Nikdo si svých politiků neváží, k nikomu se nevzhlíží a nevidím nikde ke komu by se mohlo. Zažila jsem dobu Václava Havla, byl to můj jediný a jedinečnhý prezident. Moc mi chybí. Dokument Anrey Sedláčkové mne pohladil na těle a duši. A k tomu není třeba už nic dodat.(24.11.2014)

 • Slarque
  ***

  Nekriticky obdivný dokument podle mne může zapůsobit jen na podobné uctívače portrétovaného, jakým je sama autorka. Mě když někdo 70 minut přesvědčuje, že už jen stačí prohlásit sametovou revoluci za zázrak a za chvíli budeme mít v historii dalšího svatého Václava, tak v tom tuším nějakou novodobou propagandu. Ne, podle mne byl Václav Havel komplikovanější osobností, než nám ukazuje tento dokument.(1.1.2015)

 • Václav Havel

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace