Legenda o drakovi

• Japonsko

Dragon

Fantasy

Rusko, 2015, 110 min

Na môj vkus, miestami príliš romanticky poňaté, čo však neznamená, že je tento Ruský fantasy epos, zle odvodenou prácou. Práve naopak. Vizuálne podmanivý snímok, ktorého základy sú položené na jednoduchom príbehu o láske, si získa diváka hneď od úvodu, pričom jeho pozornosť dokáže udržať až do samého záveru. Na “východ” viac než slušne odvedená práca. Pekná rozprávka ..(31.12.2017)

Škoda, že jsem se na tuhle pohádkovou fantasy nepodívala už o Vánocích, byla totiž mnohem, mnohem lepší než všechno, co nám v tu dobu předložila Česká televize (a navíc jsem se na ní nemusela finančně podílet). Tohle jsou přesně ty okamžiky, kdy zapomenu, že jsou Rusové národ, který si za posledních cca sto let zcela sám a dobrovolně (tj. sua sponte) úplně zničil celou svou elitu, a naopak si vzpomenu, jak stateční kdysi byli ti, již se (ve 13. století) snažili postavit a vybudovat hráz mongolskému vpádu. No a jelikož si jako prince (ať už Konradina nebo toho dračího, i když byl to tady vůbec princ? ;-)) představím jako něco mezi Areem Ludovisi a Apolónem Belvedérským, tak toto se tady tvůrcům skoro povedlo (byť takový Télemachos v Odysseovi vypadal ještě o malinko lépe a přiznávám se k tomu zcela dobrovolně, i když nejsem přesně ta cílová skupina, o níž píše kolega flanker.27). Začátek mi připomněl staré slovanské legendy a ve mně se, někde hluboko v mé mysli ozvalo cosi, co si nepamatovalo, jak dlouho mám srdce na západ či severozápad od našich hranic a kvůli čemuž jsem si příliš nelámala hlavu ani nad logikou příběhu (např., že ta dlouhá doba k byla v české verzi pouhé dvě generace; a kolegyňko Jezinko.Jezinko, víš ty jaká musela být úmrtnost kojenců bez maminek!? ;-)), natož abych přemýšlela nad reálným základem příběhu (to jsem začala až teď), zda to celé mohlo mít původ u Vikingů a co za Igora knížete na Rusi to vůbec mohlo být…(jestli např. tento předek královny Kunhuty), protože tady to není o historii (i když jak plyne z mého komentáře, já ji nakonec dostanu fakt všude), tady to bylo především o vizuální stránce a ta byla po všech stránkách moc povedená. A co na tom, že najdeme kus Krásky a zvířete, kus Modré laguny a něco z Jestřábí ženy i malinko z ruských bylin, co na tom, že v tom nelze shledat nic původního... Mně se to celé líbilo a moc. PS: A celé mě to utvrdilo v tom, že SPOILER tv prima opravdu neumí psát obsahy k filmům (Mira by musela být úplná trubka, je jí to celé jasné o dost dříve) a vyzradit její lásku k dračímu princi před tím, než se setká s Igorem, je taky úplně pitomý, neboť teprve během návratu Miry je jasný, jak se věci mají... KONEC SPOILERU(23.1.2017)

Tomu říkám romantická pohádka, rusové mě příjemně překvapili. Triky mě příjemně překvapily, vizuál pohádky - bílá rudá a černá, krása. Na herce se pěkně kouká, na draka taky, většinu filmu tvoří vlastně jen romantické drama mezi dvěma herci a snová krajina z dračích kostí. Z letošních vánočních pohádek jedna z lepších.(28.12.2016)

• veverysiak

Celkom som sa tešil na túto rozprávku, lebo upútavky boli slušné, ale film ma úplne sklamal, príliš lyrické, skôr mi to pripomínalo sfilmovaný balet, príliš tam pobehovali, trepali rukami či krídlami, slzili, afektovane prehrávali výrazy a la mladý Werther, a vôbec, nemalo to myšlienkovo hlavu ani pätu, jedno dračie vajce z piatich za efekty a scénu, takže 20%.(26.12.2016)

Variace na Krásku a zvíře, dělaná spíš pro dámské publikum. Slibný začátek, poněkud twilightový střed (bohužel nejdelší) a slušné finále. K tomu pěkné prostředí a slušné triky. Potíž jsem měl bohužel s tím prostředkem alá Modrá laguna, který mě místy dost nudil, ale trikové a akční scény to docela zachraňovaly a můj celkový dojem je, že jsem viděl pěkně udělanou fantasy pohádku, která vlastně není vůbec k zahození. Rozhodně je to lepší než cokoliv našeho za mnoho let (čestná výjimka Jiří Strach).(8.1.2017)

• - Růžové ovoce, které Arman (Matvej Lykov) přichystá Miroslavě (Marija Pojezžajeva) ke snídani, je pitaya, neboli dračí ovoce. (rikitiki)

• - Jeskyně, do které drak hodí Miru, se jmenuje Prohodna a nachází se v severozápadní části Bulharska. Je známá klenbou a horními symetrickými otvory. Další lokací bylo pobřeží Černého moře, ve kterém bylo v čase natáčení množství hnědých řas, takže se modrá barva musela tvořit v počítači. (Jirka_Šč)