Ma Ma

• Španělsko

Ma ma

Španělsko, 2015, 111 min

Určite rozporuplný snímok. Na jednej strane dej poňatý pomerne citlivo, až sa vám chce plakať, no na strane druhej sa vám chce aj smiať, lebo niektoré dejové linky a správanie postáv má na hony ďaleko od reality a v skutočnosti by to takto nefungovalo ani keby gaštany padali. Každopádne výkon Penelope Cruz klasicky dobrý. Taký priemerný snímok už okukaného námetu. 50 %(1.4.2017)

Xtá variace na Medemovo nikdy nekončící téma tragické smrti člověka a nesmrtelnosti jeho duše. Jenže tentokrát v takovém strašně divném, téměř až šupáckém filmovém pojetí, kdy jsem si chvilkama říkal, jestli nekoukám spíš na nějaký studentský film. Podivný střih, neustálé rušící jump cuty, občas dost divné záběrování a nejisté kompozice. Nic z toho navíc podle mého názoru snímku nesloužilo, ale naopak šlo proti němu. Nechápu, jak se něco podobného může dít natolik zkušenému filmaři, jakým Julio Medem bezpochyby je. 6/10(5.11.2016)

Nezdolná Madona. Drastická čerň se jí v těle rozlila. Dokud tě máme. Uchýlíme se do náruče "račího ráje," ke štěstí v bolesti. To zvládnem.´ Za letní noci. Ale až tě obejme eden v zahradě bílých růží a lilií, zahalí nás jíní, pohltí však malé rozněžnění. Tvá statečnost čelem, když bedra ti napadl zákeřný atak, zavalil kámen. Budiž příkladem, jak se prát se skvrnami na slunci. Malířka kolébky nového života. Grácie s duší. Ámen.(16.10.2019)

Bezesporu výborný film. Jestliže část komentářů hovoří o tom, že zejména průběh chemoterapie i konečné fáze rakoviny nebyl vykreslen příliš realisticky, musím k tomu podotknout, že autorovi šlo ve filmu o něco zcela jiného. Samozřejmě, jako u většiny filmů bychom mohli vytknout i jistou nereálnost příběhu, střetnutí tří osudů - Magdina karcinomu, Albertově ztrátě rodiny a lékařově touze po dceři - bylo trošku náhodné, ale měl-li být příběh skutečně nosný a diváka zaujmout, bylo to prokombinováno slušně. Hlavně ovšem výborné herecké výkony s Cruzovou na čele; ohromně by mě zajímalo, jak se nakamuflovaly ty plastiky, holohlavost a těhotenství. Nádherná hudba a zvláště ta závěrečná píseň věnovaná na pláži Magdě - po její smrti ji zpívali všichni tři mužští a musel jsem slzu uronit. A ještě jedno - k neobyčejné poetice filmu přispěly pohledy no nitra lidského těla, zvlášť tu bušící srdce, to mě taky dostávalo. Nelze jinak než pět hvězdiček.(9.3.2016)

Fakt se mi líbí plno odborníků tady... Zázraky se dějí, představte si a tohle je jeden docela častý - donošené dítě, matka bez terapie, umírá po porodu, neříkám přesně jako ve filmu, ale mateřská síla je ta největší, co existuje, pokud to štěstí máte. Je to zajímavé, medicína to nechápe, nikdo to nechápe, ale je to tak... Trochu mě teda dostával ten gyndař, ale co já vím, jaký zdravotní systém mají tam, i když si nemyslím, že tak skvělý, jako je ve filmu. Každopádně film velmi citlivý a moc pěkně zpracovaný!(27.11.2019)

• - Magda (Penélope Cruz) si v jedné scéně dá za levé ucho červenou květinu. To se dá chápat jako jasný odkaz na film (a především plakát) filmu Pedra Almodóvara Volver (2006), ve kterém hraje Penélope Cruz taktéž hlavní představitelku. (poz3n)