• Německo

(festivalový název)

Komedie

Česko / Německo, 2014, 94 min

Příjemné překvapení. Zvláštní krása Sudet se sychravými mlhami a pivními výpary. K tomu bizarní humor (ve scéně, kdy se slečna v hospodě ptá Schmitkeh,o který přijel opravit nefunkční rezavou větrnou elektrárnu vlastní konstrukce, jestli je milionář jsem vyprskl smíchy). Příběh je originální, spojuje více žánrů. Nenápadně je vykreslován nejen národní charakter.(1.12.2017)

Marnost, hledání, nenalezení, nespavost, nuda, stereotyp, prázdnota, nechutenství, letargie, zmatení...tak zhruba toto dominuje nad tělem Julia Schmitkeho v prázdné bublině jeho existence, která, ač v protestu, je vytržena ze své uklimbanosti a nucena služebně vycestovat do hor Krušných za krušnou opravou zastaralého modelu větrné elektrárny. ___ Německý Robinson Crusoe, který se lapen ve své šedé ploché realitě, jež se scvrkla na ostrov v jeho mysli. Marnost a nenacházení podnětů ve svém životě jen podtrhuje bezcílnost osamoceného bloudění i nemožnost nalezení cíle, který je nenávratně ztracen včetně navigace, která se mu pomateně snaží pomáhat. ___ výraz Petra Vrška budil hrůzu největší(26.3.2016)

Marně přemýšlím jak logicky vysvětlit svůj postoj k tomuto filmu. Těšil jsem se na něco ze svého kraje, ale to byla asi chyba. Dnes totiž evidentně nefrčí normální filmy. To ale není ten problém. I alternativní kinematografie má spoustu možností, tady jich ale moc využito nebylo. Ať na to koukám z jakékoliv strany, je to špatně. Jestli to mělo být něco s příběhem, tak se to nepovedlo. Jestli to měla být komedie, tak se to určitě nepovedlo. Jestli to měla být alternativa sázející na vizuálně-zvukovou stránku, tak tomu ještě pár kroků chybělo. Co mě zaráží ještě nejvíc jsou popisky filmu. Není to o Sudetech, není to o Krušných horách, je to o ničem. Ale chápu, že pro některé to bude znamenat, že jsem jen málo vzdělán.(28.8.2015)

Jelikož je německo-české přátelství stále ožehavým tématem nad půllitrem piva snad v každé hospodě, kam vkročím, nepředpokládal jsem, že u Boba by to bylo jiné. Jakmile Schmitke v podání výborného Petera Kurtha vkročil se svým ukecaným kolegou do malé vesničky na pomezí hranic Čech a Německa, někde ve středu Krušných hor, tušil jsem, kam tohle všechno bude směřovat. A co víc, dočkal jsem se naprosto perfektního zfilmování vztahu Čecha a Němce. Tomu dopomáhá perfektní režie debutanta Štěpána Altrichtera. Dále geniální zvuk s hudbou od Johannese Repky, který si došel pro Lva naprosto právem. A především atmosféra s příběhem, bez které by Schmitke nebyl tak originální film, jak bezesporu je. Dlouho jsem totiž neviděl film s lepší atmosférou a nemyslím si, že by to bylo dané jen tím, že mi je české prostředí tak blízké. A stejně tak dlouho jsem ve filmu neviděl lepší dominu, než byla Helena Dvořáková. Lejt do sebe kořalky, do toho počítat účetnictví a naprosto ladným krokem sejmout kohokoliv, kdo se na ní byť jen podívá? To opravdu nesvede každá…klobouk dolů. Samozřejmě ale musím pochválit každého herce i neherce, který se ve filmu objevil. Každý tu totiž má své místo a každá postava je tu významným originálem. Schmitke tak na mě opravdu zapůsobil a počítám s tím, že tenhle výlet do Krušnohoří brzo rozjedu znova. K páté hvězdičce snad jen chyběl vypilovanější závěr, na jehož obranu budiž, že se to snažil zachránit dialogem v závěrečných titulkách.(4.4.2016)

Altrichterův debut Schmitke je film, který se v podstatě nedá zařadit do žádného z existujících žánrů. Tudíž nečekejte, že se vám dostane dobré komedie. Nedostane. Čistokrevná komedie to totiž není, má spíše jen komediální nádech a pár úsporně úsměvných momentů, drama to ale zase také není a mysteriózno tu taky nefunguje pořád. Ale co vím určitě - je to setsakra dobrý film. Jeho hlavním plusem je právě to, že se nedá zaškatulkovat. To pak nevíte, co máte čekat a já jsem jedině pro. Dokonce ani skutečnost, že je to český film (i když v koprodukci), vám nezajistí, že se zde bude mluvit převážně česky. Hlavní herec, který je mimochodem naprosto skvělý, je totiž Němec. A své role se Peter Kurth zhostil fantasticky. Co dále musím pochválit, je naprosto jedinečná práce se zvukem, to jsem až žasl. A dále byla skvělá také kamera - vyloženě ukázková práce - a také lehce nadlehčená hudba. No, nezbývá mi, než tento zajímavý snímek doporučit a podotknout, že se od tohoto režiséra ještě máme na co těšit. Mládí vpřed!!(24.1.2016)

• - Větrná elektrárna z filmu se nachází na Božím Daru. (janhabart)

• - Film má podle režiséra Štěpána Altrichtera dokazovat slova spisovatele Petra Mikšíčka, že Krušné hory jsou: "Láska na druhý pohled". (ondey)

• - Obec Chřmelava, ve které se děj filmu odehrává, je smyšlená. Žádná taková vesnice v Krušných horách neexistuje. Název obce tvůrci vymysleli schválně takový, aby se Němcům špatně vyslovoval. (ondey)