poster

Schmitke

 • Německo

  Schmitke

 • Slovensko

  Schmitke

  (festivalový název)

Komedie

Česko / Německo, 2014, 94 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Marze
  ****

  Příjemné překvapení. Zvláštní krása Sudet se sychravými mlhami a pivními výpary. K tomu bizarní humor (ve scéně, kdy se slečna v hospodě ptá Schmitkeh,o který přijel opravit nefunkční rezavou větrnou elektrárnu vlastní konstrukce, jestli je milionář jsem vyprskl smíchy). Příběh je originální, spojuje více žánrů. Nenápadně je vykreslován nejen národní charakter.(1.12.2017)

 • Everyone
  ****

  Marnost, hledání, nenalezení, nespavost, nuda, stereotyp, prázdnota, nechutenství, letargie, zmatení...tak zhruba toto dominuje nad tělem Julia Schmitkeho v prázdné bublině jeho existence, která, ač v protestu, je vytržena ze své uklimbanosti a nucena služebně vycestovat do hor Krušných za krušnou opravou zastaralého modelu větrné elektrárny. ___ Německý Robinson Crusoe, který se lapen ve své šedé ploché realitě, jež se scvrkla na ostrov v jeho mysli. Marnost a nenacházení podnětů ve svém životě jen podtrhuje bezcílnost osamoceného bloudění i nemožnost nalezení cíle, který je nenávratně ztracen včetně navigace, která se mu pomateně snaží pomáhat. ___ výraz Petra Vrška budil hrůzu největší(26.3.2016)

 • sunfreedom
  ***

  Marně přemýšlím jak logicky vysvětlit svůj postoj k tomuto filmu. Těšil jsem se na něco ze svého kraje, ale to byla asi chyba. Dnes totiž evidentně nefrčí normální filmy. To ale není ten problém. I alternativní kinematografie má spoustu možností, tady jich ale moc využito nebylo. Ať na to koukám z jakékoliv strany, je to špatně. Jestli to mělo být něco s příběhem, tak se to nepovedlo. Jestli to měla být komedie, tak se to určitě nepovedlo. Jestli to měla být alternativa sázející na vizuálně-zvukovou stránku, tak tomu ještě pár kroků chybělo. Co mě zaráží ještě nejvíc jsou popisky filmu. Není to o Sudetech, není to o Krušných horách, je to o ničem. Ale chápu, že pro některé to bude znamenat, že jsem jen málo vzdělán.(28.8.2015)

 • Malarkey
  ****

  Jelikož je německo-české přátelství stále ožehavým tématem nad půllitrem piva snad v každé hospodě, kam vkročím, nepředpokládal jsem, že u Boba by to bylo jiné. Jakmile Schmitke v podání výborného Petera Kurtha vkročil se svým ukecaným kolegou do malé vesničky na pomezí hranic Čech a Německa, někde ve středu Krušných hor, tušil jsem, kam tohle všechno bude směřovat. A co víc, dočkal jsem se naprosto perfektního zfilmování vztahu Čecha a Němce. Tomu dopomáhá perfektní režie debutanta Štěpána Altrichtera. Dále geniální zvuk s hudbou od Johannese Repky, který si došel pro Lva naprosto právem. A především atmosféra s příběhem, bez které by Schmitke nebyl tak originální film, jak bezesporu je. Dlouho jsem totiž neviděl film s lepší atmosférou a nemyslím si, že by to bylo dané jen tím, že mi je české prostředí tak blízké. A stejně tak dlouho jsem ve filmu neviděl lepší dominu, než byla Helena Dvořáková. Lejt do sebe kořalky, do toho počítat účetnictví a naprosto ladným krokem sejmout kohokoliv, kdo se na ní byť jen podívá? To opravdu nesvede každá…klobouk dolů. Samozřejmě ale musím pochválit každého herce i neherce, který se ve filmu objevil. Každý tu totiž má své místo a každá postava je tu významným originálem. Schmitke tak na mě opravdu zapůsobil a počítám s tím, že tenhle výlet do Krušnohoří brzo rozjedu znova. K páté hvězdičce snad jen chyběl vypilovanější závěr, na jehož obranu budiž, že se to snažil zachránit dialogem v závěrečných titulkách.(4.4.2016)

 • Sevcik
  ****

  Altrichterův debut Schmitke je film, který se v podstatě nedá zařadit do žádného z existujících žánrů. Tudíž nečekejte, že se vám dostane dobré komedie. Nedostane. Čistokrevná komedie to totiž není, má spíše jen komediální nádech a pár úsporně úsměvných momentů, drama to ale zase také není a mysteriózno tu taky nefunguje pořád. Ale co vím určitě - je to setsakra dobrý film. Jeho hlavním plusem je právě to, že se nedá zaškatulkovat. To pak nevíte, co máte čekat a já jsem jedině pro. Dokonce ani skutečnost, že je to český film (i když v koprodukci), vám nezajistí, že se zde bude mluvit převážně česky. Hlavní herec, který je mimochodem naprosto skvělý, je totiž Němec. A své role se Peter Kurth zhostil fantasticky. Co dále musím pochválit, je naprosto jedinečná práce se zvukem, to jsem až žasl. A dále byla skvělá také kamera - vyloženě ukázková práce - a také lehce nadlehčená hudba. No, nezbývá mi, než tento zajímavý snímek doporučit a podotknout, že se od tohoto režiséra ještě máme na co těšit. Mládí vpřed!!(24.1.2016)

 • - Větrná elektrárna z filmu se nachází na Božím Daru. (janhabart)

 • - Film má podle režiséra Štěpána Altrichtera dokazovat slova spisovatele Petra Mikšíčka, že Krušné hory jsou: "Láska na druhý pohled". (ondey)

 • - Obec Chřmelava, ve které se děj filmu odehrává, je smyšlená. Žádná taková vesnice v Krušných horách neexistuje. Název obce tvůrci vymysleli schválně takový, aby se Němcům špatně vyslovoval. (ondey)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace