• Německo

(festivalový název)

Komedie

Česko / Německo, 2014, 94 min

Příjemné překvapení. Zvláštní krása Sudet se sychravými mlhami a pivními výpary. K tomu bizarní humor (ve scéně, kdy se slečna v hospodě ptá Schmitkeh,o který přijel opravit nefunkční rezavou větrnou elektrárnu vlastní konstrukce, jestli je milionář jsem vyprskl smíchy). Příběh je originální, spojuje více žánrů. Nenápadně je vykreslován nejen národní charakter.(1.12.2017)

• Xicht0r

"Artový" hovno, který opravdu nic nenabízí. 90 minut čirýho utrpení...tímhle veledílem by se dali mučit nepřátelé obnovitelné energie. Jediná komedie je ten popisek, že se jedná o komedii, to je opravdu nejlepší vtípek. Mysteriózní nádech je spíš imbecilně zmatená blbost, kterou pravděpodobně nikdo nepochopí, protože záměrem bude ji nepochopit. Nejkvalitnější částí filmu tak zůstává "soundtrack" skládající se z vrzající větrné turbíny. To byl zas jednou nápad věřit hodnocení místních expertů na projímadla...(10.11.2016)

Marně přemýšlím jak logicky vysvětlit svůj postoj k tomuto filmu. Těšil jsem se na něco ze svého kraje, ale to byla asi chyba. Dnes totiž evidentně nefrčí normální filmy. To ale není ten problém. I alternativní kinematografie má spoustu možností, tady jich ale moc využito nebylo. Ať na to koukám z jakékoliv strany, je to špatně. Jestli to mělo být něco s příběhem, tak se to nepovedlo. Jestli to měla být komedie, tak se to určitě nepovedlo. Jestli to měla být alternativa sázející na vizuálně-zvukovou stránku, tak tomu ještě pár kroků chybělo. Co mě zaráží ještě nejvíc jsou popisky filmu. Není to o Sudetech, není to o Krušných horách, je to o ničem. Ale chápu, že pro některé to bude znamenat, že jsem jen málo vzdělán.(28.8.2015)

(Febio Fest 2015) Příjemný film, který táhne Peter Kurth a potěší i Petr Vršek jako (lehce) švihlý geolog. Z počátku spíše humorná nóta (Schmitkeho dcera, kolega, senilní dáma v hospodě u Bobra), poté je Schmitke spíše mysteriózní. Z konce tak nějak moc nekápne, ale koukalo se na to příjemně a docela dobře jsem se pobavil... 70%(1.4.2015)

Altrichterův debut Schmitke je film, který se v podstatě nedá zařadit do žádného z existujících žánrů. Tudíž nečekejte, že se vám dostane dobré komedie. Nedostane. Čistokrevná komedie to totiž není, má spíše jen komediální nádech a pár úsporně úsměvných momentů, drama to ale zase také není a mysteriózno tu taky nefunguje pořád. Ale co vím určitě - je to setsakra dobrý film. Jeho hlavním plusem je právě to, že se nedá zaškatulkovat. To pak nevíte, co máte čekat a já jsem jedině pro. Dokonce ani skutečnost, že je to český film (i když v koprodukci), vám nezajistí, že se zde bude mluvit převážně česky. Hlavní herec, který je mimochodem naprosto skvělý, je totiž Němec. A své role se Peter Kurth zhostil fantasticky. Co dále musím pochválit, je naprosto jedinečná práce se zvukem, to jsem až žasl. A dále byla skvělá také kamera - vyloženě ukázková práce - a také lehce nadlehčená hudba. No, nezbývá mi, než tento zajímavý snímek doporučit a podotknout, že se od tohoto režiséra ještě máme na co těšit. Mládí vpřed!!(24.1.2016)

• - Ve filmu vystupují skuteční obyvatelé Abertam. Například hospodský z hostince U Bobra hraje sám sebe, dokonce ve vlastním oblečení. Také štamgasti z hospody jsou reální. (ondey)

• - Jméno filmového městečka je podle GPS navigace Chřmelava, na budově městského úřadu je však napsáno Chřmelavy. (hansel97)

• - Film měl premiéru v Busanu na filmovém festivalu v Jížní Koreji 2014. (Terva)