poster

Schmitke

 • Německo

  Schmitke

 • Slovensko

  Schmitke

  (festivalový název)

Komedie

Česko / Německo, 2014, 94 min

Externí recenze k filmu (11)

 • Artikl.org (Karolína Pláničková)

  "Filmu však nejvíce dominuje práce s hudebním podkladem, který po celou stopáž uchvacuje divákovy uši. Výrazné zvuky lesa, které se skládají ze strašidelných šelestů lesního porostu, hluků i ticha, jsou kombinovány s rozléhajícím se skřípavým vrzáním rozbitých větrných turbín a dokonale tak…" (více)

 • ČervenýKoberec.cz ***

  "Schmitke nepatří k filmům, které byste chtěli nezbytně vidět znovu. Příběh by mohl být o něco propracovanější, přesto ale patří k těm, které jsou vítány jakožto vizuálně příjemná alternativa deštivého odpoledne stráveného v kině nebo doma u televize." (více)

 • Doutas.blogspot.cz ****

  "Schmitke je extrémně vydařený filmový debut, a to nejen na české poměry, který by nezapadl na leckterém evropském festivalu. Pokud vám nevadí filmy s volnějším scénářem a pokud si chcete užít mystickou atmosféru krásně nasnímaných Krušných hor, tak si na Schmitkeho určitě zajděte." (více)

 • Filmspot.cz (Jan Varga) ***

  "Schmitke rozhodně není divácký, není jednoduše uchopitelný a ocení ho hlavně ti, co preferují náročnější a umělečtější filmy, u nichž se bez namáhání mozkovny neobejdou. Pro filmové festivaly je ideální (z Německa má Štěpán Altrichter cenu za nejlepší debut) a celkem by mohl být úspěšný i jinde v…" (více)

 • Generace21.cz (Karolina Tomšová) ****

  "Přenesete-li se přes lehkou potřeštěnost snímku, který si hraje se svými protagonisty stejně jako se svými diváky a který se nebojí občas si zažertovat, občas zvážnět a občas i postrašit, Schmitke je pro vás ideální volba. Přesto se ale člověk nemůže ubránit pocitu, že jakkoli filozoficky k filmu…" (více)

 • Kritiky.cz (Karolína Černá) ***

  "Přestože filmový příběh je krátký, samotný film v kinech trvá 94 minut. Není to nuda ani akční film. Je to groteska s tajemnými prvky. Pokud pomineme herce, pak se podařilo dostat do středu pozornosti Krušné hory i s jejich ukrytým tajemstvím. Důležitou úlohu v příběhu hraje příroda i větrné…" (více)

 • Literarky.cz (Kateřina Nechvílová)

  "Hlavní a asi největší problém vězí v hlavní postavě pana inženýra Schmitkeho, o němž se dozvíme jen to, že se bojí vystoupit z vlastního stereotypu, jehož se zároveň i děsí a uvědomuje si ho, a proto nedovede být se svým životem spokojen. Po zbytek filmu bloudíme podivným světem a pozorujeme…" (více)

 • MovieScreen.cz (Adam Fiala) ***

  "Krušné hory jsou pro Štěpána Altrichtera, režiséra a jednoho ze scenáristů, ústředním prvkem, v němž spojuje jak mystický potenciál zamlžených stromořadí, tak i specifickou, lehce parodickou českou mentalitu („Je to nebezpečné dávat si v hospodě čaj“) a rovněž hororový majestát skučivých větrných…" (více)

 • MovieZone.cz (Martin Svoboda II) ***

  "Schmitke je velmi ambiciózní se svým nadnárodním a nadžánrovým uchopením. Nejpříjemnější je, že se úplně nerozpadl a neustále věříme, že celek mají tvůrci v rukách, ačkoliv se jim v nich mírně klepe. Což dává všem těm bizarním scénám za hranicí logiky opodstatnění a dojem důležitosti. Samotný konec…" (více)

 • Pinbacker.cz (Jakub Brych) ***

  "I když ke konci ztrácí dech a je nejednoznačný ve snaze o hlubší charakterizaci hlavní postavy, má Schmitke potenciál vytrhnout vás z letargie nastolené domácí kinematografií. České kulisy snímané německými kamerami málokdy vypadaly líp a funkční koexistence několika filmových stylů je unikátem.…" (více)

 • TotalFilm.cz (Jaroslav Kejzlar) ****

  "Zase tak trochu „jiný“ film o české nátuře dokládá, kolik zajímavého a ještě nevyčerpaného máme v našich luzích a hájích (tedy pokud si celé Krušnohoří nevytěžíme). Schmitke se sice nevryje do paměti jako film o ikonické postavičce, ani jako temný thriller, ale ukazuje cestu, kterou se dá bez…" (více)