Zkáza krásou

• Slovensko Zkáza krásou (více)

Lída Baarová. Herečka, pro kterou byla její krása největším darem i prokletím zároveň. Mladá a atraktivní dívka se rychle stala největší československou filmovou hvězdou a dokázala si podmanit i nejobávanější muže své doby. Vztah s ministrem říšské propagandy Josephem Goebbelsem z ní však obratem učinil národního nepřítele a symbol kolaborantství. Dokumentaristka Helena Třeštíková se s Baarovou setkala v jejím zahraničním exilu. Na sklonku hereččina života natočila otevřenou zpověď kdysi milované a následně zatracované hvězdy na pozadí unikátních materiálů z několika evropských filmových archivů i ukázek slavných rolí Lídy Baarové. Příběh sebedestruktivní lovestory s proporcemi antické tragédie je fatálně spjat s evropskými dějinami a ukazuje mimořádně upřímný portrét ženy, jíž na vrcholu kariéry ležel svět u nohou. O to monumentálnější byl pak její pád do zapomnění a samoty. (Aerofilms)

Capri2016

Dokumetarny film p. reziserky Trestikovej a p. Hejnu "Zkaza krasou" je film, ktory by si mal pozriet divak, ktory sa chce nieco dozvediet o zivote Lidy Baarovej. A tento divak by nemal ist na film Renca "Lida Baarova". Dokument "Zkaza krasou" po prve hovori pribeh velkej herecky, hviezdy strieborneho platna a milenky jedneho z najvyznamnejsich fasistov. Ale odhaluje aj zivot herecky po Goebbelsovi, karieru p. Baarovej v talianskom filme a stastnu jesen zivota s jej talianskym manzelom. Toto je document co stoji za videnie a ukazuje lesk, slavu, lasku, pad a smutok hviezdy Lidy Baarovej (a tiez vplyv jej zivota na zvysok rodiny - matku a sestru, ktore obe mali smutny koniec zivota). Dakujem p. Trestikova, ze vytvarate tieto realisticke dokumenty, na ktore si vzdy rada zajdem do kina. Pre super strih, staru p. Lidu Baarovu - ktora je hlavnou postavou filmu a tiez neprikrasleny zivot hviezdy davam tomuto dokumentu 80%. ()

Clara

Velký příběh jedné odvážné emancipované a sebevědomé české ženy...Nedivím se, že půlku dokumentu je úplně namol, já už bych asi ani nebyla...Klobouček. ()

TheKleofa

Skvělý dokument. I přes autorskou cenzuru si člověk dokáže udělat kritický názor. Hodně povedeně poskládané prostřihy mezi rozhovorem s hlavní protagonistkou, scénami z jejích filmů a záběry z Německa i Československa 30.let. ()

Eternity

Zkáza krásou působí spíše jako audiovizuální kniha a navíc téma života Lídy Baarové zde bylo pojato poměrně povrchně. Helena Třeštíková jakoby ztrácí autorský elán dřívějších let. Velmi krátké natáčení, které s Baarovou probíhalo, se významně podepsalo na výsledné podobě filmu. Zkáza krásou se díky absenci pořádné základny materiálu, stává spíše sic hezky udělaným, ale pouze střihovým dokumentem sestaveným z archivních záběrů, které doplňují čtené pasáže. Ty jsou navíc historicky nepřesné a nevěrohodné. Není to takové zklamání jako Renčův pokus o životopisný film, ale od Heleny Třeštíkové bychom přeci jen čekali něco víc. ()

Parisienne09

Někteří recenzenti tomuto výjimečnému dokumentu vyčítají, že se nevěnuje detailněji některým událostem souvisejícím s životem Lídy Baarové, např. smrt její matky, později sestry, nemoci otce. Myslím, že na hodnotě filmu to v žádném případě nic neubralo, tento je totiž opravdu o životě Lídy B. a její život byl tak bohatý a plný zvratů, že mě doslova přibil do sedačky hned na začátku a až do konce! Ocenila jsem zejména mistrovský střih dobových záběrů, ukázek z filmů L.Baarové a rozhovoru režisérky dokumentu s LB v devadesátých letech, kdy již žila ve svém salcburském bytě osamocená. Kromě jiného může divák obdivovat eleganci pražských ulic ve 30.letech v kontrastu s rokem revolučním 1948. Nadchly mě i záběry meziválečného Berlína, na nichž je vidět živost a živelnost evropského velkoměsta před válečnou zkázou, a samozřejmě vzácné ukázky z italských filmů LB. Rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

gallina

Zdálo se mi, že je dokument až moc prokládán spoustou záběrů proslovů Goebbelse a jiných válečných záběrů, chvílemi chyběly titulky s překladem, nebo byl ten překlad neúplný. Na druhou stranu bych přivítala více záběrů z tvorby Lídy Baarové po válce. Sestřih rozhovoru v jejím bytě vyzníval jako vzpomínání na zašlou slávu a moc nemluvila o rodině a tragických událostech, které se staly těsně po válce. Je otázka, jestli alkoholem řešila zahnání těchto vzpomínek... ()

tomkat

Nedělejte si iluze - tu paní a její život ani po tomhle nemůžete pochopit a prožít. Paní Třeštíková ale dělá všechno pro to, abyste se tomu mohli co nejvíc přiblížit - což je skvělé, protože jde o život a osud opravdu výjimečný, inspirující (v dobrém i zlém). Rada - berte film jako motivaci a startovní bod pro četbu memoárů a studií na dané téma. Tam ještě najdete věcí... ()

OŠmíd

V kině jsem se nedozvěděl nic nového, snad kromě toho, že Baarová byla ještě egoističtější a celkově horší, než jsem si myslel. ()

studentice

Čekala jsem od tohoto dokumentu více. Nejvíce se mi líbily ukázky z filmového archivu, hezky dokreslovaly dobovou situaci. Bohužel si myslím, že je to nejslabší dílo Heleny Třeštíkové, které jsem viděla. ()

phoebinka

Videno na festivalu Finale v Plzni. Dala bych vic hvezdicek, ale bohuzel se film totalne vyspoileroval a vycerpal rozhovory a clanky o nem. ()

adaben

Dokument pěkný. Podařilo se i sehnat řadu archivních záběrů a dobře je využít. Kdo někdy dělal se starými archivy, to určitě ocení, ví, jaká je to leckdy bitva. Vyprávění paní Baarové je prostě její verze. Nakonec je asi dobře, že dokument byl postaven jen na jejím subjektivním pohledu. Skutečnou pravdu už se těžko dozvíme, něco jiného naznačovali jiní pamětníci, dokud žili. Naposledy leccos zpochybnila i paní Z.Procházková v nedávném rozhovoru. Baarová byla krásná a přitažlivá herečka, ale jistě u nás i v Německu byly v té době i jiné krásné filmové herečky a ne všechny skončily jako Baarová u Goebbelse či v německých filmech. A pokud strávila s Goebbelsem i Hitlerem hodiny, opravdu těžko věřit, že se ti pánové se svoji posedlostí politikou a Třetí říší vydržely bavit jen o hudbě či filmu, že třeba přezíravě nevtipkovali na adresu svých protivníků, včetně možná Beneše a českého národa. Na Baarové je jistě pozoruhodné, že se v každých podmínkách dokázala dát dohromady a znovu vyšvihnout. Ale stejně, když byl člověk nepřímo strůjcem tragédie sestry a matky, utekl by rychle zas za hranice a nechal tady posledního člena rodiny otce, nevím. A z odstupu desetiletí se jeví, že šťastnější mohly být zřejmě ty půvabné filmové herečky, které byly zároveň i zdatnými divadelní herečkami jako Vl.Matulová, M.Glázrová, možná některé další. A když tam letmo zmínila berlínskou olympiádu, možná by si spíš celovečerní filmy zasloužil náš tehdejší vítěz a statečný člověk gymnasta Alois Hudec. ()

Anubiska

Kdybych měla pro Baarovou vymyslet přezdívku,bylo by to "JÁ". Z dokumentu přímo křičelo, jak byla tato žena sebestředná,do sebe zahleděná a ať mi případní fanoušci odpustí,také blbá a sobecká. Když mluvila o ztrátě norkového kožichu,který musela prodat,zaznělo jí v hlase víc citu,než když mluvila o smrti matky a sestry. To její pomalé,dlouhé a osamělé umírání s flaškou lze brát jako jistou formu spravedlnosti. Ani náhodou jí tu její stylizaci do oběti okolností nevěřím. Nedokázala jsem ji litovat. Dokumentární práce Třeštíkové výtečná,výborný dokument. ()

milanista

Nemohu se zbavit pocitu, že dokument vznikl, aby těžil z fenoménu Baarová, který rozpoutal Renč. Dokument je dle mého velmi laciný, až bulvární. Ukazuje ženu trosku, protože ji tak ukázat chce. Chce ukázat zrůdnost nacismu, ale neukazuje zrůdnost poválečného Československa. Baarová se v jenom místě rozpláče a ptá se: " Proč se mne na to ptáte, proč? a Třeštíková odpoví pro mne hloupě: " Protože to je dvacáté století!" Chybí spousta zajímavých informací, které si myslím že minimálně režisérka zná a mohla je použít. Např. o rodině Baarové, o roli Gestapa v jejím životě, proč musela za války točit v Itálii, proč se nesetkala s Goebbelsem v Praze, jak pomohla mnoha jiným hercům před gestapem apod. Neptala se režisérka (v tom případě tam jela jako dokumentarista nepřipravená), nebo to nedala úmyslně do dokumentu? Každý chce vysát zhruba rok jejího života, který se uzavřel na čísle 86. Raději bych dokument, který mi řekne něco i o těch dalších 85 letech, než o známé aféře s Goebbelsem. A z toho tam bylo málo a za ně dávám dvě hvězdy. ()

rimul

Sebelítostný úhel pohledu.....chybělo mi více objektivity, názory jiných z doby její německé slávy. Ale jako herečka byla určitě výborná. ()

JerryPilsen

Trdlo vypráví svůj život.Určitě zajímavě prožité 20.století,ale obdivovat tu blbu lze jen těžko.Dokument vyprávěný starým hlasem je sice autentický,ale těžko srozumitelný.Chybí základní časové údaje. ()

Je tu pátý ročník My Street Films

Je tu pátý ročník My Street Films

13.04.2018

Již popáté vyzývá projekt My Street Films všechny aspirující filmaře, aby do 22. dubna odevzdali svůj námět na krátký dokument. Autoři osmi nejlepších námětů získají možnost zúčastnit se zdarma… (více)

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST