Zkáza krásou

• Slovensko Zkáza krásou (více)

Lída Baarová. Herečka, pro kterou byla její krása největším darem i prokletím zároveň. Mladá a atraktivní dívka se rychle stala největší československou filmovou hvězdou a dokázala si podmanit i nejobávanější muže své doby. Vztah s ministrem říšské propagandy Josephem Goebbelsem z ní však obratem učinil národního nepřítele a symbol kolaborantství. Dokumentaristka Helena Třeštíková se s Baarovou setkala v jejím zahraničním exilu. Na sklonku hereččina života natočila otevřenou zpověď kdysi milované a následně zatracované hvězdy na pozadí unikátních materiálů z několika evropských filmových archivů i ukázek slavných rolí Lídy Baarové. Příběh sebedestruktivní lovestory s proporcemi antické tragédie je fatálně spjat s evropskými dějinami a ukazuje mimořádně upřímný portrét ženy, jíž na vrcholu kariéry ležel svět u nohou. O to monumentálnější byl pak její pád do zapomnění a samoty. (Aerofilms)

lubos.cermak

Paní Lída, mladá herečka, jejíž hvězda vyšla v nesprávný čas. O jejím osudu je možno obsáhle diskutovat, ale to není důvod, proč mě tento dokument znechutil. Jsem znechucen historií našeho národa, kterou jsem si díky tomu připomenul. Když přisel Němec, zvedali pravice, když Rus, zavírali naše české herce do vazby na Pankráci. V naší historii se opravdu není příliš za čím s hrdostí otáčet. ()

blondboss

Konečne sa na našu scénu dostal dokument, ktorý je detailný, zaujímavý a autentický. Príbeh Lídy Baarovej prerozprávaný Lídou Baarovou a navyše je z neho cítiť toľko rešpektu, smútku a reálie, že vám to nepríde ľahostajné a budete vnímať túto ženu, ako niekoho, kto jednoducho doplatil na svoje zlé životné rozhodnutia. Hodiť kameňom? Určite nie - každý si píše svoj scenár, ten Baarovej bol o to zaujímavejší, že sa zaplietla s nacistami. Pekný dokumentárny počin, ktorý si štvrtú hviezdičku určite zaslúži. 70 % ()

Tercikkk

Rozporuplný dokument, ale možná je to i tím, že sama Lída Baarová byla rozporuplná osobnost. Pro mě byl dokument nicméně přínosem a dozvěděla jsem se na jednu stranu nějaké nové informace, na druhé straně mi přišlo, že by spousta informací mohla být dovysvětlena, či doplněna. Velký plus za dobové záznamy a soukromý archiv. ()

LadyRainier

Odjakživa se mi ve filmech líbila, osud měla smutný, víc se netřeba vyjadřovat ...Ty hvězdičky jsou především za záběry, které jsem předtím nikde neviděla ... ()

silvusaak

Boj mezi tim, jak mam herecku zafixovanou v hlave jako hvezdu, symbol krasy a uspechu z jejich filmu a potom zbytek jejiho osudu a nestastny konec. I kdyz pro me tak oblibena nebyla, je to spis sila toho pribehu a jmena z okoli, nez vylozene sympatie k herecce ac naprosto prvotridni. Jako dokumentarni film nic moc podani, ale dulezitejsi pro me byl v tomto pripade obsah. Prijde mi, ze hodne hodnoceni k tomuto filmu a druhe adaptace od Rence je spis hodnoceni Baarove jako takove, nez hodnoceni filmu jako takoveho. PS: pravda je vzdycky nekdy uprostred. ()

rigby

Oproti filmu, který v podstatě kopíruje to samé, je tento dokument mnohem působivější. Určitě nechává diváka vybrat si, kde je vlastně pravda. Ale stále je to jenom pohled Lídy Baarové na svůj život, který může být (a jistě i je) v některých věcech zkreslený a přikrášlený. Ale kdo dneska ví, jaké to tehdy bylo. Kdo je schopen udělat jednoznačný závěr? "Kdo chce, ať hodí kamenem..." ()

Amalberga

Možná je moje hodnocení poněkud předpojaté, Lídu Baarovou příliš v lásce nemám a její zpěv během filmu mi drásal uši. Ale stejně jako napsali i jiní uživatelé v komentářích: film rozebírá především emoce, tragédie, pády a osudy Lídy Baarové. Nevěnuje se československému filmu v tehdejších letech, sotva se zmíní o jiných hercích, nezabývá se atmosférou předválečného Německa, vlastně pouze pitvá Lídu Baarovou a ostatní jen matně a kuse zmiňuje a není příliš přesný. Tenhle dokument mi nepřijde o moc lepší než Lída Baarová podle Renče. Je akorát víc černobílý a mluví v něm skutečná Lída. Dokument sám o sobě nesděluje nic nového, všichni přeci známe stokrát omletou historku o Goebbelsově milence. ()

Callie

Zklamání, dokument, který neřekl nic nového. Sebestředná alkoholička, která jen opakuje, že byla krásná a talentovaná, dále nepřekonatelná na jazyky. Z celého dokumentu mi nijak nevyplývá, proč Zkáza. Vždyť ona ze všech životních průserů vybruslila, na někoho se nalepila, pořád filmovala. Mimo poválečné doby, kdy byla ve vězení, ale to nebyla sama, se vlastně měla ve všech zemích, kde žila dobře. Spoustu hvězd první republiky zavřeli a odsoudili. Ona ze svého vztahu s Goebbelsem vyvázla velice dobře. No že měla chvílemi hlad, kdo tehdy neměl. Jen oceňuji některé archivní záběry, které jsem dosud neviděla. O tomto dokumentu se píše v superlativech / kritiky/ jakoby se automaticky předpokládalo, že Třeštíková nemůže mít úlet. Tady je vidět, že může. Renčův film všichni zdrbli, ale mě se líbil víc a po tomto dokumentu, kdy je vidět, jak věrně se držel předlohy, mu jdu dát o hvězdu víc. ()

kokofek

Velmi zajímavý pohled na život herečky jak ho po letech vidí ona sama.Její vlastní pocity s odstupem času,Dokumentů sestavených z faktů je mnoho,ale projekty Heleny Třeštíkové přinášejí vždy osobitý náhled jedince a jsou tím pro mě poutavé a zvláštní. ()

Saxos

Neberu jako dokument o Lídě Baarové, ale jako dokument o době, doplněný pár historkama ze života, autentickým, lítostivým komentářem Baarové /bohužel dost špatným a nesrozumitelným, salsburská němčina byla o 100% lepší/. Jako celek beru skutečnost, že se jedná o rozhovor s Lídou Baarovou, nebo spíš nasměrovaný monolog, doplněný archivními dokumentárními záměry a částmi filmů v kterých hrála. ()

vabank

Až depresivní dokument Heleny Třeštíkové, která tento formát opravu umí. Hodina a půl dojímání se Lídy Baarové nad svým osudem, s cigaretou v ruce a Becherovkou na stole. ()

Anife

Třeštíkovou a její dokumenty miluju, tohle je ale určitě nejslabší kousek. Nečekala jsem, že u toho málem usnu, vůbec mě to nebavilo. Lída Baarová neprojevuje lítost nad ničím, ani nad sebevraždou své sestry. Sympatická mi nebyla, dokument jsem sotva dokoukala, samotný trailer se povedl více. Jediné plus je to, že se Třeštíková snažila o nestrannost, nikoliv o očištění či naopak pošpinění. Pěkná je taky historka o tom, jak jí v Praze sháněla největší flašku Bechera. ()

tchempi

Portrét holky, která bez uzardění roztáhla nohy pokaždé, když jí to pomohlo nakopnout kariéru nebo zachránit kejhák. Portrét holky, která si kvůli své sebestřednosti, potměšilosti a vychcanosti natloukla svůj hezký frňák. A taky portrét stařeny-alkoholičky. Dobré natočený portrét. ()

Cardas

Vlastně mi to přijde víc jako záznam kuriozity. Lída Baarová ve skutečnosti není ničím zajímavá, jen tím, že spala s Goebbelsem. To je prostě fakt, který můžeme stokrát chtít korektně zahlazovat dalšími údaji z jejího života. Můžeme si klást otázku, jestli jsme jako společnosti vůči ní nebyli krutí příliš, a pochybovat o tom. Ale tvrdit, že pro nás je Lída Baarová zajímavá ještě něčím jiným, by bylo pokrytecké. Třeštíková více méně dovedně dává upřímnou výpověď Baarové do kontextu s reáliemi, protože si je vědoma, že subjektivní upřímnost výpovědi ještě není zárukou pravdy. Od té doby, co existuje psychoanalýza, víme, že člověk je zkrátka bytost schopná něco chtít, něco jiného si uvědomovat, něco jiného říkat, a nakonec ještě něco jiného dělat. Nás spíš než Baarová zajímá, jestli náš postoj k ní má být takový, jaký je, jestli není příliš krutý. Neoprávněně krutý. To je na tom jediné zajímavé. Jestli jsme se na ní provinili jako na obyčejné sebestředné blbce, na níž jsme si vylili svou nahromaděnou frustraci, zlost či závist. Nebo jestli jsme ji odvrhli prostě proto, že jsou hranice, přes něž by se prostě nikdy jít nemělo, a pro něž nemá být ve slušné společnosti omluva, protože jde o ty nejzásadnější hodnoty. Takže pochybnost o oprávněnosti naší vlastní krutosti. Výpověď naznačující, že za to mohou komunisti, je i přes možnou okrajovou souvislost trochu cítit bezradností. ()

Sidenius

Při závěru jsem chtěl plakat, strhující životní příběh nekoho kdo to ještě dokáže interpretovat a jehož dokáže zachytit Paní Třeštíková. Neskutečná zpověď. Filipe Renči - jsi ubožák! ()

Mates Hradecky

Přečetl jsem kdysi paměti Lídy Baarové jedním dechem. Nedivím se Třeštíkové, že z cenného natočeného materiálu udělala po letech dokument. Má obrovskou sílu osobního prožitku. ()

stefaton

Nerozumím tomu, proč je Třeštíková obviňována z povrchnosti či přecházení kritických okamžiků života LB, když jde v prvé řadě o osobní zpověď, nikoliv o režijní dokument. Neumím si představit, jak by HT mohla do takového formátu dokumentu vnést nějaký objektivní a vyvážený prvek, či jak by mohla v něm uvádět věci "na pravou míru". Skvělý střih, kdy trefně vybrané herecké momenty doplňují vyprávění LB, navíc oživené nadmíru výstižnými castingovými záběry či záběry z filmařského zákulisí. Ale intenzity časosběrných dokumentů tento film nedosahuje. ()

gizi

Dokument, který mohl být horší, lepší, jiný, ale je takový, jaký je. Téma se dá uchopit a zpracovat mnoha různými způsoby a toto je jen jeden z mnoha. Tak, jak je zpracován, nemá chybu - výborné dokreslení vyprávění dobovými filmovými pasážemi. Ano, má snad jiné chyby, ale to koneckonců vysvětlují ostatní komentáře. Za mě 75%. ()

Je tu pátý ročník My Street Films

Je tu pátý ročník My Street Films

13.04.2018

Již popáté vyzývá projekt My Street Films všechny aspirující filmaře, aby do 22. dubna odevzdali svůj námět na krátký dokument. Autoři osmi nejlepších námětů získají možnost zúčastnit se zdarma… (více)

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST