Zkáza krásou

• Slovensko Zkáza krásou (více)

Lída Baarová. Herečka, pro kterou byla její krása největším darem i prokletím zároveň. Mladá a atraktivní dívka se rychle stala největší československou filmovou hvězdou a dokázala si podmanit i nejobávanější muže své doby. Vztah s ministrem říšské propagandy Josephem Goebbelsem z ní však obratem učinil národního nepřítele a symbol kolaborantství. Dokumentaristka Helena Třeštíková se s Baarovou setkala v jejím zahraničním exilu. Na sklonku hereččina života natočila otevřenou zpověď kdysi milované a následně zatracované hvězdy na pozadí unikátních materiálů z několika evropských filmových archivů i ukázek slavných rolí Lídy Baarové. Příběh sebedestruktivní lovestory s proporcemi antické tragédie je fatálně spjat s evropskými dějinami a ukazuje mimořádně upřímný portrét ženy, jíž na vrcholu kariéry ležel svět u nohou. O to monumentálnější byl pak její pád do zapomnění a samoty. (Aerofilms)

aslavey

Asi si prožila nepěkný věci. Ale stále zůstala nafrněnou fiflou, kterou všichni stejně musí milovat, protože přece byla tak krásná. Celou dobu natáčení byla na sračky, ale to se vlastně ani nedivím. Taky bych byl, kdybych měl vyprávět o Ádovi. Zajímavý byly scény pracujících herců a fašistické propagandy a toho všeho fanatizmu okolo, ale to je tak všechno. Ilustrační obráky nic moc a ačkoli neznám přesná fakta o Lídině životě, moc jsem se toho stejně nedozvěděl. Kdyby to byl dokument o zabíjení židů, asi bych byl spokojenější. ()

michellerih

Dokumenty mají často problém držet si divákovu pozornost po celou dobu. Buď téma takový žánr neutáhne nebo jeho zpracování pokulhává. A tady NE. Tady jen napjatě čekáte, co bude dál - a vždycky se dočkáte. Po projekci jsem se zeptala: "Kdo tohle napsal?" Pokud hledáte příběh, našli jste. ()

Ombak▼Penari

Lída Baarová sama sebe představuje a dokument zcela ponechává prostor pro její vlastní pohled na sebe samu. V tomto směru rozhodně nejvěrohodnější pohled na tuto postavu, jakého se divákovi může dostat. Obrázek o tom, kdo vlastně byla Lída Baarová a jestli stojí za to jí obdivovat, litovat či odsoudit, už dokument ponechává čistě na divákovi. Tohle je Lída svými slovy. ()

GlamourCat

Docela marný dokument a hlavně jedno velké, trapné sebe-lítostivé divadlo. Od prvního záběru nesnesitelná žena, která od smrti posledního manžela sedí v bytě, kouří, pije (tak, abychom to všichni viděli) a hraje na sebe a na novináře. Její řeči jsou alibistické, povrchní, bez lásky ke komukoliv. Její hlavní problém byl, že byla bez morálky (bohatí ženatí pánové... já bych se za post "oficiální milenka" docela styděla) a také hloupá, to asi ze všeho nejvíc. Život jí tak nějak "unášel", ona ani, chudinka, nevěděla jak. Byla to zkáza egem a blbostí, ne krásou. Zklamal mě ten dokument, ale hlavně Lída Baarová sama o sobě. ()

anitae

Dokument na mě působil nesympaticky, paní Baarová furt brečela a zapalovala jednu od druhé...Zlatá Adina a Dneska se už tomu směju :) Za mě slabé 3* ()

FOCKE_WULF

Na Goebbelsovi milovala jeho intenzivní lásku k ní. Předpokládám, že ji zmanipuloval, mentálně znásilnil. Nebo že by měl Josef takové charisma? Ona byla dost prostá a on asi snůška laciných efektů. Mimochodem, už dlouho jsem neviděl někoho s takovou chutí do sebe lejt becherovku z láhve. Dost patetická fňukna, ale pathos zjevně patřil k mindsetu té doby. ()

spacylemon

Netahat to do kin, tak jako televizní zabiják času pro lidi, co o Baarové slyší poprvý v životě - dobrý. Protože osobně, i s mým nedostatečným vzděláním z večerní školy Standy Motla, jsem se tady nic nového nedozvěděl. (Leda jaká byla v pozdním věku, ale to už stejnak stihla paní režisérka vyslepičit v propagačních rozhovorech.) ... jen jestli není hlavní problém nakonec v tom, že i přes svůj pozoruhodný osud byla Lída spíše prázdná nádoba... ()

bearmeedek

Celkem zklamání. Po zhlédnutí filmu Lída Baarová jsem se těšil na dokument Heleny Třeštíkové a nějak naivně se domníval, že umělecký zážitek bude v tomto případě silnější. A ono nic. Nedozvěděl jsem se z dokumentu (o Lídě) skoro nic nového. Jediná nová informace pro mě byl způsob jejího útěku do Rakouska. Byly zde zajímavé archivní záběry z doby budování československého filmového průmyslu, nebo z doby, kdy kulturu začali dělat vůdcové dělnické třídy. Ale to nestačí. Do kina jde o ztrátu času. Stačí jako dokument v TV na nedělní odpoledne nebo v týdnu ve 21,30 hod. Autentická zpověď Lídy Baarové zde jen potvrdila její sebestřednost a že většinu svého osudu si v životě lajnovala sama. Takže zpětně musím konstatovat, že jako filmový zážitek je Renčův film pro mě lepší. ()

Psycho.R

Je dost možné, že Lídá Baarová byla tak naivní nebo hloupočká, že věřila tomu, co ve filmu říká. Ovšem tolik sebelítosti, narcismu a tím pádem i arogance z ní dělá, alespoň pro mě, zápornou postavičku dějin. Pletky se dvěma zločinci, kvůli kterým prakticky vznikl pojem zločiny proti lidskosti nelze ospravedlnit slovy, že láska je silnější než racionalita. Tato paní ani nebyla tak krásná, jak sama říká. O dost hezčí byla její sestra, která propadla v deprese a následně si vzala život. Zkusím, ale hodnotit film a ne postavu, což je těžké. Myslím, že paní Třeštíková natočila lepší dokumenty a také zajímavější, takže 3*. ()

sehe

Jednou si dole jednou nahoru.Velmi ma to zaujalo.Vsetky tie dobové fotky a ukážky.Ako sa staval Barandov a jeho terasy.Rozpravanie a spomínanie samotnej Baarovej pokladám za fantasticke čosi,ze to režisérka zdokumentovala. ()

neo93

Dlouho očekávaný dokument o československé filmové herečce 30. let od Heleny Třeštíkové. Rozhodně mě zajímal osud této rozporuplné osobnosti, která na jedné straně stráně se stala hvězdou stříbrného plátna v období před a během 2. světové války a na straně druhé, zároveň byla milenkou vysoko postaveného nacisty. Celý tento příběh sledujeme jednak očima samotné staré a zbídačené Baarové v rozhovorech s Třeštíkovou, tak v sestřizích z filmů ve kterých hrála, tak i v dalších historických záběrech z minulosti. Slušně natočený film, jenž osvětluje některé momenty ze života slavné ženy, které podlehl nejeden muž. ()

markotter

To, že Třeštíková rezignovala na 100 % faktografickou přesnost a nechala celou dobu komentovat film Baarovou púovažuju za největší přednost filmu. bylo zajímavé sledovat, jak skončila, ale i to, že do posledního dechu byla tou sebevědomou holkou, co měla talent, byla krásná a ostatní vláli až za ní.. ()

caba

Tento dokument je blábol překouřené alkoholičky.Helena Třeštíková tímto dokumentem Lídě Bárové mohla v očích jejich filmových fandů jen ublížit. ()

gemi

Turbulentní a dramatický příběh herecké legendy s nejhorším možným koncem - v posledních letech žila v osamocení, kouřila jednu od druhé a Becherovku pila přímo z lahve. "Tak jsem se zase ráno probudila, ale ty dny už nic nepřináší" je děsivé hodnocení konce života, kterého bych se nechtěl dožít. Pro kdysi zářivou filmovou hvězdu to muselo být děsivé. ()

IvonaK

Z hlediska informací o Baarové nic nového, ale asi za ty hezké filmové scény s ní dávám hvězdičku navíc. Protože jsem zde měla možnost nahlédnout do ukázek filmů které natočila v zahraničí a ty já asi nikdy neuvidím. ()

Je tu pátý ročník My Street Films

Je tu pátý ročník My Street Films

13.04.2018

Již popáté vyzývá projekt My Street Films všechny aspirující filmaře, aby do 22. dubna odevzdali svůj námět na krátký dokument. Autoři osmi nejlepších námětů získají možnost zúčastnit se zdarma… (více)

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST