De guerre lasse

Engagements of the Heart

Drama / Válečný

Francie, 1987, 130 min

• Volodimir2

Film je natočený podľa skutočnej udalosti opísanej v románe Francoisa Sagana De guerre lasse, ktorý vyšiel v roku 1985. Stručne zhodnotené, ide o priebeh lásky troch mužov a jednej ženy uprostred hrôz, ktoré sa odohrávajú v Rakúsku, okupovanom Francúzsku ale aj vo Vichystickom Francúzsku. V máji 1940 francúzska armáda utrpela prekvapivo rýchlu porážku od Wehrmachtu a 22. júna 1940 po podpise kapitulácie sa Francúzsko rozdelilo na dve časti. Sever ostal Nemcom a odtiaľ sa pripravovali na útok proti Británii. Juh krajiny, relatívne slobodný, viedla kolaborujúca vláda maršala Pétaina so sídlom vo Vichy. Film nám približuje okupovanú časť Francúzska, demarkačnú čiaru a nakoniec aj slobodné Vichystické Francúzsko. Opäť je film venovaný obetavým Francúzom, ktorí s nasadením vlastných životov sa spojili v organizovanom odboji. Pomáhali pašovať židov ale aj nepohodlných ľudí z obsadeného územia na slobodné. Ponúka nám široký priestor na posudzovanie možného správania sa ľudí na vzniknutú situáciu. Približuje nám motiváciu príslušníkov francúzskej polície, ktorá rada spolupracovala s gestapom, chovanie odbojárov ale aj myslenie nezávislého majiteľa obuvníckej továrne, ktorý nakoniec prišiel na to kde je jeho miesto. Takže film nám ponúka morálne poučenie spoločne so vzrušujúcimi udalosťami.(27.8.2018)