Altamira

• Španělsko

Altamira

Finding Altamira

Španělsko / Francie, 2016, 97 min

Dobrý film o tom, že tmárstvo neexistuje len vo všemocnej cirkvi, ale aj v samotných vedeckých kruhoch. Ak sa im nehodíte do ich teórií, neváhajú vás očierniť, zdiskreditovať a k tomu sa ihneď pripoja aj média, čo by sluhovia hádzania špiny, čo platí až dodnes. Nález v Altamire je obrovským objavom a verím, že mnoho podobných ešte len čaká na svoje objavenie. Spoiler: Marcelino Sanz de Sautuola si za svoj objav, resp. objav jeho dcéry, užil mnoho zosmiešňovania zo všetkých strán. Vedecké kruhy sa mu ospravedlnili až po vyše 20 rokoch. Na jeho smolu, bol už 14 rokov mŕtvy a nikdy sa nedožil uznania.(14.7.2019)

• hansel97

Některé historické události si vlastní film nezaslouží. To už by filmaři měli pochopit, protože Altamira je toho zářným případem. Takže oproti Gernice ze stejného roku, která trpěla na špatný scénář, tady troskotáme již na volbě tématu. Objev jeskyně totiž má žalostně málo potenciálu na film trvající hodinu a půl. Herci dobří, to je tak jediné.(13.4.2017)

Nízké hodnocení mě překvapuje. Film jsem viděla náhodou, zaujal mě, je velmi pěkný. Banderas mě nedávno dostal svým herectvím v posledním Almodóvarovi, takže jsem si ho s chutí užila i v krásné Altamiře, kde je rovněžt perfektní. Dále krásná kamera, výprava, scénář, obsazení, kvalitní režie, krásná hudba i od Marka Knopflera (což mi přišlo šik), navíc zajímavé životopisné téma. Film je asi třeba vidět neplánovaně a nechat se do něj vtáhnout. Určitě se k němu ráda někdy vrátím.(28.6.2019)

Večný problém - na jednej strane veda a pokrok a na strane druhej tmárstvo a mytológia... Námet mne veľmi sympatický, no od spracovania som čakal podstatne viac. Pár zaujímavejších scén ako i informácií by sa tu nešlo, ale ako celok to na mňa pôsobilo slabším dramatickým spracovaním, čo sa prejavilo hlavne po pocitovej stránke - všeobecná sterilita, či už k postavám alebo k príbehu samotnému. Priemer. 60/100(16.10.2018)

• EagleSK

Film popisuje historiu objavenia spanielskej jaskyne Altamira, v ktorej sa nasli obrazy paleolitickeho cloveka. Pribeh je velmi jednoduchy a neposkytuje ten wau efekt, ktory museli prezivat vtedajsi historici a ich odporcovia. Ako velke negativum vnimam hroznu anglicku vyslovnost hercov. Preco to len nemohlo byt v spanielcine, resp. francuzstine... Vykony hercov boli tym padom nepresvedcive. Herci si museli davat pozor na artikulaciu, co vo velkej miere odputavalo pozornost od prirodzeneho hrania.(28.12.2016)