Altamira

Finding Altamira

Španělsko / Francie, 2016, 97 min

• chelseaman22

Zápletka zněla fajně, metráž vypadala ještě lépe a stejně to bylo dlouhé jak týden před výplatou a záživné jako pondělní cesta do práce. BANDERASOVI nelze upřít jistý herecký um, ale k čemu to, když zápletka je krajně nezáživná a vyčerpá sama sebe v prvních deseti minutách. 36%(16.1.2017)

Po zhlédnutí filmu jsem si i vyhledal nějaké další inforamce o Altamiře. K tomuhle film rozhodně taky poslouží, že leckoho přiměje nastudovat si více informací a dozvědět se zase něco navíc z historie. Film samotný je, ale takový nevýrazný. Nemá pořádnou atmosféru, nedokáže člověka zcela pohltit. Snaží se poukázat několik faktů a minimálně na to nabaluje tzv. omáčku, takže toho k vidění není nijak moc. A i když mě osobně přišlo až otravné a nepříjemné, jak je zde opět církev v konfrontaci versus věda, tak prostě tomu tak vždy bylo a i tyhle střípky připomínají, že v rámci víry bylo napácháno spousty zla. Zde je to umocněno hlavním kněžím, který je opravdu dost záludný padouch, skrývající se za víru. Antonio Banderas byl suveréní a jistý, ale jeho postava zde neměla moc co víc nabídnout. Golshifteh má příliš exotickou vizáž a jako španělka mi nezapadala, ale byla fajn. Své chvilky pěkně odehrála a procítila. Trochu mi vadilo, že dost značná část stopáže je o opakovaných (do nekonečna) záběrech v jeskyni. Zřejmě tam nesměli více natočit, ale neplsobí to příliš kreativně a tím opakováním to ztrácí filmovost, protože tohle bylo spíše jako dokument. Mystičnost navozená oživenými zvířaty z kreseb byly sice něčím navíc, ale nebylo to nijak podpořeno. Byla to jen vizuální vložka. Podíval jsem se na to rád, v lecčem se mi to líbilo a v lecčem taky ne. Mám z toho rozporuplné dojmy a tak zůstanu s hodnocením ve středu.(4.1.2017)

Krásny film o čarovnom mieste zvanom Altamira, ktoré po svojom objave znamenalo doslova prelom v doterajších predstavách o pravekom paleolitickom človeku. Skvelo vystihnutý kontrast veda vs. náboženstvo a neskôr vo vedných archeologických kruhoch aj ten "konflikt záujmov" medzi starou školou a snahou o interpretáciu objavu, ktorý však výrazne popieral doterajšie poznatky. Ja osobne ako milovník umenia, histórie a kultúry som si tento film užil, a veľmi sa mi páčil. Výborná atmosféra, kulisy, aj nádych konca 19.storočia. Akurát ten záver mi prišiel taký akosi prirýchly. No a musím uznať, že ešte viac by ma potešilo, keby je film v španielskej mutácii, ktorá by tomu dodala ešte lepšiu atmosféru a zároveň by zvýšila aj celkovú autenticitu (ale asi španielska produkcia chcela vyhovieť veľkej anglicky hovoriacej základni, ktorá moc neobľubuje čítanie tituliek).(31.12.2016)

• EagleSK

Film popisuje historiu objavenia spanielskej jaskyne Altamira, v ktorej sa nasli obrazy paleolitickeho cloveka. Pribeh je velmi jednoduchy a neposkytuje ten wau efekt, ktory museli prezivat vtedajsi historici a ich odporcovia. Ako velke negativum vnimam hroznu anglicku vyslovnost hercov. Preco to len nemohlo byt v spanielcine, resp. francuzstine... Vykony hercov boli tym padom nepresvedcive. Herci si museli davat pozor na artikulaciu, co vo velkej miere odputavalo pozornost od prirodzeneho hrania.(28.12.2016)

• hansel97

Některé historické události si vlastní film nezaslouží. To už by filmaři měli pochopit, protože Altamira je toho zářným případem. Takže oproti Gernice ze stejného roku, která trpěla na špatný scénář, tady troskotáme již na volbě tématu. Objev jeskyně totiž má žalostně málo potenciálu na film trvající hodinu a půl. Herci dobří, to je tak jediné.(13.4.2017)