Altamira

Finding Altamira

Španělsko / Francie, 2016, 97 min

• hansel97

Některé historické události si vlastní film nezaslouží. To už by filmaři měli pochopit, protože Altamira je toho zářným případem. Takže oproti Gernice ze stejného roku, která trpěla na špatný scénář, tady troskotáme již na volbě tématu. Objev jeskyně totiž má žalostně málo potenciálu na film trvající hodinu a půl. Herci dobří, to je tak jediné.(13.4.2017)

Večný problém - na jednej strane veda a pokrok a na strane druhej tmárstvo a mytológia... Námet mne veľmi sympatický, no od spracovania som čakal podstatne viac. Pár zaujímavejších scén ako i informácií by sa tu nešlo, ale ako celok to na mňa pôsobilo slabším dramatickým spracovaním, čo sa prejavilo hlavne po pocitovej stránke - všeobecná sterilita, či už k postavám alebo k príbehu samotnému. Priemer. 60/100(16.10.2018)

Témeta vědeckých objevů mají bohužel ten neduh, že není úplně jednoduché je natočit tak, aby filmově zaujali masu, kterou zpravidla nezaujme ani objev samotný. Tady se to bohužel také úplně nepovedlo a nepomohl tomu nijak zvlášť ani slavný Antonio Banderas. Některým věcem by zkrátka trocha hollywoodského pozlátka slušela. Nicméně jako lekce z historie a archeologie to v pohodě obstojí a pro zájemce o věc je to zpracování více než povedené.(20.6.2018)

Krásny film o čarovnom mieste zvanom Altamira, ktoré po svojom objave znamenalo doslova prelom v doterajších predstavách o pravekom paleolitickom človeku. Skvelo vystihnutý kontrast veda vs. náboženstvo a neskôr vo vedných archeologických kruhoch aj ten "konflikt záujmov" medzi starou školou a snahou o interpretáciu objavu, ktorý však výrazne popieral doterajšie poznatky. Ja osobne ako milovník umenia, histórie a kultúry som si tento film užil, a veľmi sa mi páčil. Výborná atmosféra, kulisy, aj nádych konca 19.storočia. Akurát ten záver mi prišiel taký akosi prirýchly. No a musím uznať, že ešte viac by ma potešilo, keby je film v španielskej mutácii, ktorá by tomu dodala ešte lepšiu atmosféru a zároveň by zvýšila aj celkovú autenticitu (ale asi španielska produkcia chcela vyhovieť veľkej anglicky hovoriacej základni, ktorá moc neobľubuje čítanie tituliek).(31.12.2016)

• EagleSK

Film popisuje historiu objavenia spanielskej jaskyne Altamira, v ktorej sa nasli obrazy paleolitickeho cloveka. Pribeh je velmi jednoduchy a neposkytuje ten wau efekt, ktory museli prezivat vtedajsi historici a ich odporcovia. Ako velke negativum vnimam hroznu anglicku vyslovnost hercov. Preco to len nemohlo byt v spanielcine, resp. francuzstine... Vykony hercov boli tym padom nepresvedcive. Herci si museli davat pozor na artikulaciu, co vo velkej miere odputavalo pozornost od prirodzeneho hrania.(28.12.2016)