Zlatá mládež

(pořad)
  • angličtina Golden Youth (festivalový název)
všechny plakáty
TV spot

Váš život je pro ně extrémní situace. Jsou mladí, zhýčkaní a teprve nyní poznávají prostředí a profese, o kterých měli jen mlhavou představu, ale velké předsudky. Zlatá mládež poznává, jak vypadají životy ostatních Čechů. Pět mladých lidí z velkoměsta se musí vyrovnat se vším, na co nejsou zvyklí – s náročnou manuální prací a svéráznými životními podmínkami. Na pět týdnů se z nich stanou řezníci na jatkách, obyvatelé Chanova, účastníci armádního kurzu přežití, rolníci v české vesnici v Banátu a ošetřovatelé v domově důchodců. Pořad vytvořila tvůrčí producentská skupina Kamily Zlatuškové a 15. září bude Českou televizi reprezentovat v Berlíně na prestižním Creative Forum EBU v soutěžním výběru dvaceti nejzajímavějších nových světových formátů. „Náš pražský výběr je zvyklý na komfort velkoměsta, na možnosti, které jim Praha poskytuje ohledně jejich kariéry, zábavy a společenského života. Za hranicí Prahy pro ně začíná neznámé území. A právě tam jsme je vždy na týden vysadili a zjišťovali, jak si s tím poradí a jak taková zkušenost pozmění to, co si o dané profesi nebo prostředí mysleli předtím," říká autor projektu Dušan Mulíček.
Jeho záměrem bylo prostřednictvím nového formátu poukázat na stereotypní bariéry stojící mezi různými částmi naší společnosti, a pokusit se je nabourat. Minimálně v hlavách pěti protagonistů. „Ty hranice nemusí být jen mezi velkoměstem a venkovem, tak jak je tomu v dílech z venkovských jatek a z vesnice v Banátu," dodává režisér Richard Komárek. „V případě dílu z Chanova jde i o hranice sociální a etnické a třeba v případě domova důchodců o hranice generační." „Je na divácích, aby posoudili, co si zlatá mládež z natáčení vzala, zda je ta zkušenost někam posunula. My jsme přesvědčeni, že alespoň trochu se rozšířily obzory každému z nich," komentuje záměr pořadu kreativní producentka Kamila Zlatušková.

V premiérové druhé řadě pět mladých Čechů na vlastní kůži poznává, zda zvládnou žít a pracovat mimo svoji komfortní zónu. Čtyři nové aktéry, zpěvačku Sharlotu, youtubera Mikea, začínajícího politika Petra, servírku a modelku Kláru, doplní hvězda první řady, Renáto... Noví adepti z řad privilegované zlaté mládeže si vyzkouší náročnou manuální práci i těžké životní podmínky. Tentokrát je tvůrci vyslali i za hranice České republiky, a zakusí tak život v zemích třetího světa, aby si uvědomili, že v globalizovaném světě se Čechů týkají i problémy lidí, kteří žijí na druhé straně planety. Zkorigují své předsudky a zhýčkané chování? Dokážou, že je v nich víc, než se na první pohled zdá? „Rozdíl mezi první a druhou řadou je hlavně ve výběru účinkujících. Nejde jen o to, že se v docusoapu objeví mediálně známá jména, ale i o to, že příslušníci této generace jsou mediálně zběhlejší než aktéři první řady. Vědí, jak se prezentovat před kamerou. O to zajímavější bude pro diváky sledovat, jak se v situacích, které jsme jim připravili, jejich snaha kontrolovat si svou image rozpouští a odhaluje se to, jací skutečně jsou,“ říká kreativní producent Dušan Mulíček. (Česká televize)

spacylemon

A nejvíc ze všeho mě stejně fascinuje to obecné přesvědčení, že veřejnoprávní televize nesmí natáčet nic ani trochu zábavného, ale zásadně jenom suchopárné dokumenty o životním cyklu ostropsa trubily... Ne o moc míň fascinující je zdejší zvyk odsoudit dílo, protože v něm jsou jakože nesympatické hlavní postavy. No, potěš pánbůh. Tady přece nejde o vykroucenou buznu, profesionálního synka nebo (nejspíš)šlapku! Ti jsou jenom průvodci po životech lidí typu ženské, co celou směnu v ukrutném smradu vyvrhává žaludky a střeva; chlápka který musí vyjít s 2,3 litry na měsíc; o živoucí zelenině v LDNkách a lidech, kteří se o ni starají, radši ani nemluvě. A ať chcete nebo ne, ta naše slavná střední třída před realitou života na okraji zavírá oči nebo jí rovnou pohrdá úplně stejně jako těch 5 protagonistů. A v přímé konfrontaci by většina pohořela zrovna tak. Holt to obligátní zrcadlo bylo zase jednou nastaveno... ()

mira.l

Viděl jsem jeden díl, ten "armádní" a myslím, že mi to stačilo. Hlavně ten buzerant s patkou až za rameno, ten mi teda šmakoval, jestli je tohle opravdu průměrný vzorek dnešní mládeže - šikmoočka, vylízaná barbína, co jí KURVA ALE OPRAVDU NEBAVÍ, když jí sejmou vojáci a ještě jsou tak drzý, že se jí na něco ptaj, o cukroušovi už řeč byla, jeden takovej nemastnej-neslanej hoch, jak jsem si tu přečet, údajně študent práv, a jeden takovej vidlák, co kdyby zakop, tak narazí na naftu, tak to je radost pohledět. Nevím, jestli je dobře, že zrovna na tohle všichni (ne)dobrovolně přispíváme. Ty dvě hvězdičky - aby bylo jasno - jsou spíš pro ty dvě děvčata, asi budoucí profesionální vojačky, za to, že mají koule na to, se něčemu takovýmu věnovat. ()

Jack333

Těžko uchopitelný pořad, který se nám snaží "otevřít" oči a zároveň nás nutí vše škatulkovat tak, jak to snadno dělá většinová společnost. Bohužel, znovu se ukazuje, že i z relativně dobrého nápadu - ukázat "lepším" lidem, jak se běžně a těžce vydělávají běžně peníze - se brzy může stát nevyhovující slátanina. I přes to jsem rád, že něco takového se natočilo. Což je paradoxní, ale je to tak. ()

caesius odpad!

Ostatně soudím, že tenhle "pořad" musí být zničen. Po tvůrcích pak požadovat vrácení všech finančních prostředků čerpaných z veřejných zdrojů a použitých na tvorbu tohohle čehosi. A taky omluvu a písemný příslib, že už to víckrát neudělají. Vždyť je na tom příšerné úplně všechno. Nejvíc pak pětice údajných zástupců zlaté mládeže, kteří zlatou mládeží ve skutečnosti nejsou. Jsou to prostě herci. Špatní herci, jejichž až zoufalá snaha splnit herecké zadání končí všeobecnou trapností. ()

Romanstekl

Co k tomu říct...samozřejmě to nevystihuje současnou podobu mládeže, ale až na světlé vyjímky rozmazlení fakani co neví zač je toho loket, víceméně zajímavý, doufám,že po odvysílání mají z ostudy kabát, osobně bych je nakopal špičatou botou ;-) ()

Don82

Myslím, že většina diváků bude hodnotit velmi subjektivně, takže já se zaměřím spíš na objektivní posouzení tohoto projektu. Jestli jsem to správně pochopil, tak hlavní cíl Zlaté mládeže bylo ukázat celému národu současnou mladou generaci na malém vzorku pěti lidí z Prahy. Většina vnímavějších diváků musela hned u prvního dílu velmi znejistět, jestli nejde náhodou o nějaký nepovedený vtip. Jaké asi budou reakce dobře situovaných lidí co nikdy více méně manuálně nepracovali na těžkou práci na jatkách, drsné podmínky v armádě, nepohodlný život na vesnici a nebo nevyhovující bydlení na sídlišti? Většina obyčejných lidí vám řekne, že se to těm "zhýčkaným" lidem nebude líbit, budou z toho otrávení a budou se snažit z toho co nejrychleji utéci. Ano, to všichni víme a proto nechápu smysl tohoto projektu. Nejde o to, že by nebyla zvládnuta dramaturgická stránka a věřím, že vyjednání spolupráce např s armádou bylo velmi těžké, ale co přesně mělo být cílem? Mělo jít o jakési morální zúčtování? Věřili snad tvůrci, že dokáži někoho z pětice "napravit"? Tvůrci moc dobře věděli jak celé natáčení nakonec dopadne, jaké vzbudí negativní emoce a jak se bude následně generalizovat a přesto se nesnažili jít alespoň trochu více k jádru toho proč jsou mladí takový jací jsou. A nic na tom ani nezmění, překvapivý závěr, kdy se v naší pětici přeci jen probudila jaká si lidskost. Já osobně rozumím obsahu, ale nerozumím formě. Nechápu ten reality prvek na veřejnoprávní televizi. Komerční televize by z toho udělala bulvární jatka. Doslova. Mnohé záběry vyznívají divně či trapně, nebo naopak neskutečně ironicky vtipně. A to je právě to, proč jsem nakonec zvolil 3 hvězdy. Jestli byl záměr, abych se alespoň trochu bavil, tak byl účel tohoto reality-dokumentu splněn. ()

Havala odpad!

Banda vymašťených kreténů kteří jsou natolik blbí že to ukazují světu. Ukazuje se že jim chybí elementární trocha inteligence. ()

RigorMortis

Zaujímavý námet a konečne reality show, ktorá ma zaujala a nemal som pri nej chuť vyhodiť televízor von oknom.Z aktérov mi najviac sadol Jiří, ktorý sa asi ako jediný pred kamerou nesprával ako rozmaznaný zasran. Najmenej Nicoleta, ktorá na mňa celý čas pôsobila dojmom rozmaznanej blonďavej kurvičky. Yeni bola niekde medzi. Ako ale píše Livingdead, takíto ľudia nebudú nikdy pracovať, bohužiaľ. ()

caladhiele

Parodoxně zajímavější pro mne byly sondy do jednotlivých profesionálních/sociálních/etnických skupin, ve kterých se účastníci měli zapojovat, než jejich samotné zapojení dosahující místy až trapnosti (v případě Banátu se u mě dostavil hlavně pocit studu z jejich chování). Trochu chaoticky filmařsky zpracováno. Poslední díl na mě působil jako záměrně uhlazený a líbivý jakoby se pokoušel přebít ten předchozí ostudný banátský. ()

teba

Hrozně zajímavej projekt, bavil mě - jediný, co mi tu docela chybělo, byla konfrontace s jejich vrstevníkama, tý jako by se tvůrci záměrně vyhejbali... ()

Pochtli

Sonda do duše naprosto zbytečných existencí pro společnost aneb s naší civilizací to jde evidentně hodně z kopce, když si svým exhibicionismem a úchylkama vydělají několikanásobek toho, co manuálně pracující dělník s minimální mzdou. ()

alanwilder odpad!

Pokud byl záměr České televize zvýšit komunistům preference, pak musím změnit hodnocení na 5*, jelikož tak skvělý volební "seriál" si zaslouží uznání... ()

kedluben

ta reality show je prostě jenom další trapná reality šou bez nějakého přesahu. ale ty lidi - to jsou snad ty nejhloupější a nejodpudivějš kreatury. ()

SZYslak

Ty kraso, ja bych za vsechny ty zazitky snad i zaplatil (no, ceka me jeste posledni dil) a ta lina verbez je nespokojena. Nicmene ... Tamanku (asi smrncnutou linym cikanem) vyhostit a poradne. UltraDebilniho buzeranta napichnout na kul a po trech tydnech zaorat (verim, ze spolubukvicim dela jen ostudu). Bloncku denne ******* do prdele, do huby, do prdele, do huby a pak poslat makat na pole, treba by se ji rozsvitilo. Pinokia a Tajgra Wudse poradne zaprahnout, aby prestali myslet na picoviny - ovsem nutno priznat, ze jsou ze vsech jeste jakz takz normalni. Neverim, ze je vsechno stopro real, ale i tak je to docela zajimava podivana. Mimochodem, patri tato postapokalypticka bulvarni realityshow do verejnopravni TV? EDIT: V poslednim dile se nam mladez trochu rehabilitovala, ale i tak budoucnost naseho naroda (i sveta) nevidim ruzove. ()

mikimiki09

Rádoby zlatá mládež, která až tak úplně zlatá není, protože stejně občas musí zvednout zadek a jít něco dělat. Sebranka, v podobě bukvice, dvou pipinek, jednoho studenta a dabéra se potřebuje zviditelnit a tak kývla na vystupování v téhle úchylárně. O nic tu nejde, žádná výzva, žádný důvod, proč něco dělat, prostě jděte, zkuste si to 5 dní a chovejte se, jako kreténi. To poslední jde skupince asi nejlépe. Zajímavé se podívat na život pár vylízanců, pobavit se nad stupiditou bukvice a těch dvou pipin, ale nic, co by stálo za to nějak sledovat. Naštěstí je pouze 5 dílů.... ()