Zlatá mládež

(pořad)
  • angličtina Golden Youth (festivalový název)
všechny plakáty
TV spot

Váš život je pro ně extrémní situace. Jsou mladí, zhýčkaní a teprve nyní poznávají prostředí a profese, o kterých měli jen mlhavou představu, ale velké předsudky. Zlatá mládež poznává, jak vypadají životy ostatních Čechů. Pět mladých lidí z velkoměsta se musí vyrovnat se vším, na co nejsou zvyklí – s náročnou manuální prací a svéráznými životními podmínkami. Na pět týdnů se z nich stanou řezníci na jatkách, obyvatelé Chanova, účastníci armádního kurzu přežití, rolníci v české vesnici v Banátu a ošetřovatelé v domově důchodců. Pořad vytvořila tvůrčí producentská skupina Kamily Zlatuškové a 15. září bude Českou televizi reprezentovat v Berlíně na prestižním Creative Forum EBU v soutěžním výběru dvaceti nejzajímavějších nových světových formátů. „Náš pražský výběr je zvyklý na komfort velkoměsta, na možnosti, které jim Praha poskytuje ohledně jejich kariéry, zábavy a společenského života. Za hranicí Prahy pro ně začíná neznámé území. A právě tam jsme je vždy na týden vysadili a zjišťovali, jak si s tím poradí a jak taková zkušenost pozmění to, co si o dané profesi nebo prostředí mysleli předtím," říká autor projektu Dušan Mulíček.
Jeho záměrem bylo prostřednictvím nového formátu poukázat na stereotypní bariéry stojící mezi různými částmi naší společnosti, a pokusit se je nabourat. Minimálně v hlavách pěti protagonistů. „Ty hranice nemusí být jen mezi velkoměstem a venkovem, tak jak je tomu v dílech z venkovských jatek a z vesnice v Banátu," dodává režisér Richard Komárek. „V případě dílu z Chanova jde i o hranice sociální a etnické a třeba v případě domova důchodců o hranice generační." „Je na divácích, aby posoudili, co si zlatá mládež z natáčení vzala, zda je ta zkušenost někam posunula. My jsme přesvědčeni, že alespoň trochu se rozšířily obzory každému z nich," komentuje záměr pořadu kreativní producentka Kamila Zlatušková.

V premiérové druhé řadě pět mladých Čechů na vlastní kůži poznává, zda zvládnou žít a pracovat mimo svoji komfortní zónu. Čtyři nové aktéry, zpěvačku Sharlotu, youtubera Mikea, začínajícího politika Petra, servírku a modelku Kláru, doplní hvězda první řady, Renáto... Noví adepti z řad privilegované zlaté mládeže si vyzkouší náročnou manuální práci i těžké životní podmínky. Tentokrát je tvůrci vyslali i za hranice České republiky, a zakusí tak život v zemích třetího světa, aby si uvědomili, že v globalizovaném světě se Čechů týkají i problémy lidí, kteří žijí na druhé straně planety. Zkorigují své předsudky a zhýčkané chování? Dokážou, že je v nich víc, než se na první pohled zdá? „Rozdíl mezi první a druhou řadou je hlavně ve výběru účinkujících. Nejde jen o to, že se v docusoapu objeví mediálně známá jména, ale i o to, že příslušníci této generace jsou mediálně zběhlejší než aktéři první řady. Vědí, jak se prezentovat před kamerou. O to zajímavější bude pro diváky sledovat, jak se v situacích, které jsme jim připravili, jejich snaha kontrolovat si svou image rozpouští a odhaluje se to, jací skutečně jsou,“ říká kreativní producent Dušan Mulíček. (Česká televize)

Marthos

(5/5) Hrstka rozmazlených floutků a slečinek a jejich srážka s realitou. Výběr navštívených prostředí sice koresponduje s poněkud problematickým formátem vykřesat emoce za jakoukoli cenu, přesto velmi dobře rámuje chování ústřední pětice. Kýžený cíl, tedy jakési prozření a ponaučení, je ovšem pohádkou z říše snů a ze závěrečných rozhovorů vyplývá, že k lepšímu se tu změnil leda Jiří (anebo to alespoň skvěle zahrál před kamerou). Zbytek je parta budižkničemů, zralá k záhubě. Přesto jsem se téhle prapodivné exkurze do hlubin lidské duše zúčastnil rád a dobrovolně. ()

Marze

Úvod druhé řady než se všichni představí a domluví je únavný a zlatá mládež používá dost nic neříkajících frází. Ale kromě výchovné linky lze vidět hodně zajímavých reálií a lidských typů. Humor zajišťují obě slečny, které by například na ubytovně neusnuly a jedou přenocovat na letiště. Dávám 50%.Druhý díl je zajímavý pracovními podmínkami v továrně na boty - práce šest dní v týdnu za 2500-5000 kč měsíčně bez pracovní smlouvy ehm... ()

Nettrass

Jara.Cimrman.jr, 666teen a kulyk vyjádřili naprosto přesně mé pocity. Mé vysoké hodnocení vychází jednak z mého úžasu, co všechno dokáže v rámci druhů chodit po světě a myslet si, že jsou lidé. A za druhak, že už nemusím polykat tolik pilulek na své deprese ze své neužitečnosti na světě. ()

rikitiki

Vzhledem k mé zálibě v indické kinematografii jsem se podívala na dva díly z Indie. Viděla jsem pětici mě naprosto neznámých individuí, která nebyla moc zajímavá. Obsah indické anabáze bych shrnula: skupinka povětšinou fracků se pošklebuje Indům, ti se pošklebují nešikovným Čechům a divák se jim pošklebuje taky. K čemu to? ______Mělo to slibný sociální náběh - poznání nuzných podmínek na venkově a na předměstí, dětská práce, dřina na poli.... Jenomže to všechno spláchly odporné rasistické kecy některých zlatomládežníků (přičemž ani nevěřím, že to tak je, spíš šlo jen o scénáristicky nahrané představy - kdo ví, co jsou tihle mladí ve skutečnosti zač). Ale když se Indům posmívali do obličeje, když uráželi rodiny, které je u sebe nechaly přespat (i když, samozřejmě, i tohle bylo nahrané), přece jen je hnusné takhle ze sebe dělat burany, tupce a - znovu - rasisty. A dělat tak ČR ostudu. ______ Ale něco mi to dalo: nikdy se nechovat v zahraničí jako hovado, dívat se na visačky oblečení, kde je vyrobené, pořádně si rozmyslet cestu do Indie, a která místa v ní navštívit. _____A jako bonus: Tahle skupinka šla v Indii na film, který jsem před pár dny viděla a napsala k němu sem obsah. Munna Michael - jim se líbil, mě ne. ()

jhsoft

Tak jeden z těhle spratků se mi narodit, tak nejdřív zabiju jeho a pak sebe...aby se to dál nemohlo množit... ()

Tryskomyš

Tak tohle je fakt sonda do života lidí. Na příkladu mladých děcek z bohatších rodin, kteří zkouší obstát v běžných profesích, se odráží vlastně různé povahy lidí. O tom, jak se staví k práci. Je jedno, že tohle je jen na zkoušku. Ostatní lidi fungují stejně. ()

halogenka

Vezmi 12 roků starý formát z USA, místo Paris Hilton a Nicol Richie dej 5 lidí, co zoufale touží po tom, objevit se v televizi, a dostaň je do situací, které by nedalo 90 % z nás. Jestli to má sloužit jako sociální sonda do dvou rozdílných světů (což se paradoxně původním Zlatým holkám občas daří), tak to se dost nepovedlo - to máte těžké, když se nadpoloviční většina aktérů od okolního světa a práce v jednotlivých dílech striktně distancuje. Ve výsledku je to prostě jenom prvoplánová líbivá bulvární pitomina, která se vozí po povrchu a snaží se nám okatě vnutit "hele, Vietnamka, buzna, blbá bloncka, rozmazlenej synáček a zparchantělej herec to nedali" a pak se za to buď uvědoměle zastydět nebo se cítit nadřazeně, že vy byste ten chlívek jasně zvládli vykydat. No a? Co víc, herec Jiří Kocman je dle mého jenom nastrčenou figurkou, která má sloužit jako hlas rozumu mezi čtverkou mimoňů a být tzv. "jediný normální". A Renato Salerno tak očividně přehrává, že by mu za to měli rovnou hvízdnout Zlatou malinu. Zkrátka nee casting. Tahle dokureality show bohužel dokazuje jediné - zoufalství Čétéčka. Na to připíjím sklenkou bohemky. ()

rakovnik

1. Nechápu, proč nám ukazuje veřejnoprávní televize tyhle lidi k ničemu v práci, kterou nikdy dělat nebudou. 2. Nechápu, proč nám neukazují, jak si žijí, abychom jim mohli závidět my jejich "práci" a peníze, které za to získávají. 3. Nechápu, jak je možné, že jim někdo cpe peníze za to, co ve svém reálném životě dělají...především, cituji, "předčasně vyspělý" Renat. 4. Chápu, že každý zaměstnanec jatek má pro naši společnost větší přínos, než tito vybraní typani. 5. Chápu, že na tento nesmysl bude někdo i koukat. 6. Nechápu ale, proč je tento ubohý hloupý falešný bulvár na úrovni tlusté zadnice celebrity z povolání, na veřejnoprávní televizi. Tento pořad je musí urážet každého poctivě pracujícího člověka. PS: nejvíce mě zaujal popis studia na tajené soukromé vysoké škole, kterou navštěvuje asi občas jedna z nejmenovaných aktérek. ()

Hennes

Jak píše Djoker, pravá zlatá mládež by nikdy nejela dělat šašky do Chánova. Tady ta sebranka nám alespoň ukáže, co se nemá a nedělá, potřebovali by opravdovou realitu a ne jen nahráné pokusy o práci apod. Hlavně ten buzík mě sral. ()

William_

Můj názor je takový,že se na to dá dívat,ale ty holky by si zasloužily nafackat a dát do plynu.Jinak s těma dvouma borcama problém nemám. ()

zette

Jak televizni porady nehodnotim, tak tady udelam vyjimku... Celkem by me zajimalo, co si po zhlednuti o sobe muselo pomyslet tech pet "hvezd", specialne ty dve holky. Hodnotit ucinkujici nema moc smysl, cele jsem to bral s nadhledem a musim rict, ze jsem se nekolikrat velmi dobre pobavil. Chanov a Banat byly pro me nejzajimavejsi dily a ten zpivajici teplous nejlepsi postava:-). ()

Vignette

Vysoké hodnocení dávám proto, že jsme se u toho s přítelem dost škodolibě bavili, ač je pravda, že ve třetím a čtvrtém díle už jsem měla na rozmazlenou trojici skoro alergii. Být štábem, promlouvala bych jim do duše častěji a klidně i drsněji. Ostatně jsem čekala, že jejich přístup "fuj, to se mi nelíbí, ani na to nesáhnu" jim omlátí o čumák i reální zaměstnanci a že mají ve smlouvě, že nemůžou jen tak říct, že něco dělat nebudou. Očividně ne. Poslední díl byl zvolen dobře, všichni jakž takž něco dělali a díky prostředí to mělo takovou melancholickou náladu, hodící se i pro závěr seriálu. ()

FrankSusta

Pouštění coby učební materiál pro porovnání kultůr ve škole plné pubertálních hovad - jako jsem já - může bejt na pohled zábava. Všichni by si asi řekli, že s těma namyšlenejma parchantama reprezentující jen o pár let starší naší generaci, budeme souhlasit, ale já si jen pamatuju, jak celá třída nadává co to je za strašný namachrovaný hovnoumějící (ani to ne) kretény, jejichž iQ každého z nich nepřesahuje počet všech těch pěti lidí. Ale hvězdičky dávat nebudu (dal bych zhruba 3*), protože jsem viděl jen jeden a půl dílu. Smál jsem se od začátku do konce, protože u tohohle nejde nic jiného (ale ne vtipům, když řeknou úmyslně nějaký vtip, tak se smějete proto, že to není vtipný) ()

LadyPupu

Díl z Chanova: "Já jsem Renato, já jsem Nicoleta.... A vy nejste Češi? Jste? A jak to, že máte tak blbý jména?" Produkce tohohle pořadu dala výzvu do televize. Skoro nikdo se nepřihlásil. Takže udělali casting a výsledná elitní pětice je tady. Ne, to opravdu není zlatá mládež. To jsou jen děti, které se chtějí zviditelnit. Ale ok. Každej to máme hozený jinak. Ty holky jsou strašný, ale ty kluci občas perlí. Po dvou dílech za dvě. Uvidíme po posledním dílu. ()

geklon odpad!

Výměna manželek České televize. Ptám se, zda ČT potřebuje takovýto formát. A sám si odpovím. Nepotřebuje. ()